Pomoc w wyjasnieniu wrotkarstwa

Freestyle slalom na rolkach informacje, strony www, kontakty / Inline freestyle slalom web pages, contacts

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Pilszu
Posty: 7
Rejestracja: wt lutego 23, 2010 6:40
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Pomoc w wyjasnieniu wrotkarstwa

Post autor: Pilszu » wt lutego 23, 2010 6:53

Witam.
Jestem nowym uzytkownikiem, jest to moj pierwszy post i wszystkich serdecznie witam. Ale przejdzmy do tematu. Ogladam to forum czytam i chcial bym znalejsc dla siebie odpowiedni styl jazdy. Tylko do konca nie wiem ktory styl to co to jest. Jazda agresywna zrozumialem to tak, ze rolki sa wolniejsze ale w grabie jest wyciete wglebienie i mozna smialo sie slizgac na nich. Nie widze roznicy miedzy doborem sprzetu Freestyle, freeraiding oraz slalom. Mogl by mi ktos w miare jasno wytlumaczyc co to jest kazdy styl i jakie sa jego gabaryty. Z gory dziekuje jak sie tego dowiem to bede mial jeszcze pare pytan:)
Pozdrawiam, Pilszu.

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Pomoc w wyjasnieniu wrotkarstwa

Post autor: zico » wt lutego 23, 2010 8:05

Freestyle slalom, nazywany również slalomem stylowym to po prostu omijanie rozstawionych pachołków na różne sposoby.

Speed slalom, czyli ściganie się omijając pachołki.

Urban skating / freeride: jazda np. przez miasto wykorzystując różne jego elementy. Z reguły jest to szybka jazda połączona ze skokami.

I teraz sprzęt, ogólnie jest podobny do siebie: mocna skorupa żeby była bardzo dobra kontrola podczas robienia tricków czy podczas jazdy przez miasto. Rolki muszą "słuchać".

We freestyle slalom czy speed slalom z reguły jest inne podwozie niż przy freeride / urban skating. Zasadnicza różnica to taka, że więcej osób na slalom ma ustawionych kółka na "banan" i nierzadko też są krótkie szyny - wszystko po to, aby rolki lepiej "zakręcały", były bardziej zwrotne.

Oczywiście we freeride też jest to potrzebne, ale też dużo osób lubi jeździć szybciej, stąd ustawienie kółek jest na "flat", czyli płasko - 4 na ziemi.
Dzięki temu ma się lepszą stabilność i nie wywinie się orła na plecy przy lądowaniu.

Buty są podobne, kwestia jeszcze różnicy w cuff - cholewce. W slalomie często lubią mieć mocno wyciętą nad ścięgnem Achillesa - pod łydką, aby jeszcze więcej osiągnąć możliwości w trickach. We freeride niekoniecznie musi być mocno wycięty cuff.

Pewno specjaliści w tych dziedzinach (szczególnie slalom) coś jeszcze dodadzą, ale to już pewnie będzie tak specjalistyczna wiedza jak ich możliwości robienia tricków na najwyższym poziomie - wtedy dla laika to może być na poziomie początkującym zupełnie niepotrzebne.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Herb
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 736
Rejestracja: ndz września 14, 2008 9:11
Moje rolki: Turbo-Fusion 84/Solo/Xsjado PB
Jeżdżę od: 08 wrz 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: Pomoc w wyjasnieniu wrotkarstwa

Post autor: Herb » wt lutego 23, 2010 8:18

Ja bym jeszcze dodał, że od kilku lat sprzęt do slalomu coraz bardziej oddala się technicznie od sprzętu do freeride. Obecnie rolki do slalomu mają lekkie, smukłe szyny, coraz częściej buty z włókien węglowych, bez linera i delikatną konstrukcję.

Takie rolki już nie bardzo nadają się do jazdy po mieście.

Rolki freeride nie zmieniły się w tak drastycznym stopniu i ciągle przypominają konstrukcje z nawet 10-ciu lat wstecz.
FSK: RB Solo Estilo RG2+liner Salomon STi Vinny Minton 06+RB Fusion 255mm alu+Bones REDS+UC PB Standard
PB: Xsjado Skeleton 2+Kizer Level 2+PS TWINCAM ILQ7+UC PB Team

AGR: RB Fusion+soulplate Solo+liner RB Blank+RB BLANK frame+koła RB RG2 Pro+RB SG7

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Pomoc w wyjasnieniu wrotkarstwa

Post autor: zico » wt lutego 23, 2010 8:24

Herb pisze:Obecnie rolki do slalomu mają lekkie, smukłe szyny, coraz częściej buty z włókien węglowych, bez linera i delikatną konstrukcję.
Hehe - kiedyś miałem gorącą dyskusję na innym forum o tym, że włókna węglowe nie pojawią się w slalomie, bo to "wymysł" jazdy szybkiej :)

Panowanie nad rolkami pośrednio wychodzi z ich trzymania na stopie, a właśnie włókna węglowe dają takie możliwości. Oczywiście tradycyjne skorupy i buty wewnętrzne będą dostępne, bo jest wiele osób, którym zależy też na komforcie.

Pewno będzie podział slalom fitness i slalom racing :lol:
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Pilszu
Posty: 7
Rejestracja: wt lutego 23, 2010 6:40
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Re: Pomoc w wyjasnieniu wrotkarstwa

Post autor: Pilszu » wt lutego 23, 2010 8:40

Dzieki chlopaki za tak wyczerpujace odpowiedzi. Dzieki temu wiem ktory styl mnie interesuje. Na poczatku jak odwiedzilem to forum myslalem ze najlepszym wyborem beda rolki agresywne ale u mnie w miescie niestety nie ma skate parku i nie wykorzystal bym ich wszystkich mozliwosci. Wydaje mi sie ze najlepszym rozwiazaniem bedzie Urban skating / freeride.
Ale jest za to gdzie sie rozpedzic i skad poskakac.
Jeszcze male pytanie: Czy jazda na rolkach po miescie czyli chodnikach ulicy jest karalna i czy policja moze sie przyczepic? Oczywiscie mowie o jezdzie w godzinach wieczornych gdzie ruch pieszych jest duzo mniejszy.

A teraz co do sprzetu.
Jakie rolki polecacie do Urban skating / freeride. Jestem poczatkujacy ale chcial bym kupic sprzet taki zebym mogl na nim tez w przyszlosci jezdzic i nie zmieniac gdy poczuje ze ten pierwszy jest za slaby.( lubie niszczyc rzeczy czyli przydal by sie bardziej wytrzymaly). Gotowke jaka mogl bym wylozyc na zakup rolek to jest ok. 400-500 zl. Jak mozecie zaproponujcie jakies modele rolek.

Ps. Mam 19 lat, 187 cm wzrostu i ok 80 kg. Nie wiem czy to potrzebne. Kiedys na rolkach jezdzilem sporo ale to bylo jakies 10 lat temu.:)
Z gory dzieki, pozdrawiam, Pilszu

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Pomoc w wyjasnieniu wrotkarstwa

Post autor: zico » wt lutego 23, 2010 8:44

Hej,

jazda po chodniku nie jest karalna, lecz musisz zachować ostrożność. Na chodniku absolutne pierwszeństwo ma wolniejszy. Czyli jak wlecisz w pieszego - Twoja wina. Jak wleci rowerzysta - to raczej będzie jego wina.

Na ulicy takie same prawo jak pieszego. Nie ma chodnika - możesz ulicą oczywiście zachowując wszystkie prawa bezpiecznego poruszania się.

Co do rolek, będzie ciężko do 500pln, ale np. za 100pln więcej masz :

Powerslide Metro - ale uważaj na kółka - 599pln
Rollerblade Fusion X3 - 589pln
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Pilszu
Posty: 7
Rejestracja: wt lutego 23, 2010 6:40
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Re: Pomoc w wyjasnieniu wrotkarstwa

Post autor: Pilszu » wt lutego 23, 2010 8:53

wlasnie o to mi chodzilo czy jest na to jakis paragraf czy nie ale widze ze jest wporzadku( co nie znaczy ze z tym nie bede mial problemow). A co do rolek dalem taka granice zeby nikt mi nie wyskoczyl z cena 1000 zl bo tyle kasy niestety aktualnie nie mam ale 100+ 100- jest ok:) Jeszcze raz dzieki Zico. Jak bede mial jeszcze jakies watpilowsci wiem juz do kogo sie odezwac.

Awatar użytkownika
jar-as
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 441
Rejestracja: pt stycznia 30, 2009 8:08
Moje rolki: Seba Igor
Jeżdżę od: 01 maja 1998
Lokalizacja: Gdansk

Re: Pomoc w wyjasnieniu wrotkarstwa

Post autor: jar-as » wt lutego 23, 2010 9:58

zico pisze:
Herb pisze:Obecnie rolki do slalomu mają lekkie, smukłe szyny, coraz częściej buty z włókien węglowych, bez linera i delikatną konstrukcję.
Hehe - kiedyś miałem gorącą dyskusję na innym forum o tym, że włókna węglowe nie pojawią się w slalomie, bo to "wymysł" jazdy szybkiej :)

Panowanie nad rolkami pośrednio wychodzi z ich trzymania na stopie, a właśnie włókna węglowe dają takie możliwości. Oczywiście tradycyjne skorupy i buty wewnętrzne będą dostępne, bo jest wiele osób, którym zależy też na komforcie.

Pewno będzie podział slalom fitness i slalom racing :lol:
Chciałem Ci przypomnieć Zico, ze owszem miałeś dyskusję ale nie o wątpliwościach dotyczących wlókien węglowych a butów custom ,a to przecia zasadnicza różnica ,i dla wyjaśnienia nie ja byłem Twoim głównym adwersażem w tej dyskusji :wink: Chodziło o koszty takich butów .Włókna weglowe juz były w uzyciu w tym czasie ,wiec nikt tam nic takiego nie twierdził . Polewasz Zico ze slalom fitness i racing ale faktycznie juz tak jest ,jedno co mnie pociesza to to ze ten podział ma miejsce już niemal w kazdej dziedzinie no moze agresywni jeszcze sie trzymają :wink: .freeridowcow niczym niedzielnych kierowców tez juz mamy dostatek ,Herb wiesz o czym mówie .Ale to taki mały offtop ,poczułem sie wywołany do tablicy

Herb
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 736
Rejestracja: ndz września 14, 2008 9:11
Moje rolki: Turbo-Fusion 84/Solo/Xsjado PB
Jeżdżę od: 08 wrz 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: Pomoc w wyjasnieniu wrotkarstwa

Post autor: Herb » wt lutego 23, 2010 11:47

jar-as, mylisz się, w rolkach agresywnych ten podział tez już wchodzi. Są rolki tradycyjne - twarda skorupa, oraz nietypowe rozwiązania dla bardziej wymagających: USD Carbon, Xsjado. Ciągle nie ta skala co gdzie indziej, ale jednak ;)
Co do niedzielnych freeridowców, domyślam się o czym piszesz, ale imo nie warto bić piany, w końcu freeride to nie sport drużynowy i na towarzystwo niedzielnych skazany nikt nie jest ;)
FSK: RB Solo Estilo RG2+liner Salomon STi Vinny Minton 06+RB Fusion 255mm alu+Bones REDS+UC PB Standard
PB: Xsjado Skeleton 2+Kizer Level 2+PS TWINCAM ILQ7+UC PB Team

AGR: RB Fusion+soulplate Solo+liner RB Blank+RB BLANK frame+koła RB RG2 Pro+RB SG7

Awatar użytkownika
jar-as
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 441
Rejestracja: pt stycznia 30, 2009 8:08
Moje rolki: Seba Igor
Jeżdżę od: 01 maja 1998
Lokalizacja: Gdansk

Re: Pomoc w wyjasnieniu wrotkarstwa

Post autor: jar-as » śr lutego 24, 2010 8:02

Szczerze mowiac ,tekst końcowy Zico, odebrałem bardziej jako insynuacja do podzialu dotyczacego rolkarzy, niz uzywanego sprzetu stad moje stwierdzenia .

Luzak19:57
Ścigant 4x100mm
Posty: 282
Rejestracja: pn czerwca 29, 2009 7:57
Moje rolki: ...fajne ;)
Jeżdżę od: 30 sty 2007

Re: Pomoc w wyjasnieniu wrotkarstwa

Post autor: Luzak19:57 » śr lutego 24, 2010 8:56

Jeszcze ja :wink:
Pliszu, Kup rolki na jakie cię stać i zacznij jeździć, gdzie się da, systematycznie. Jeżeli nigdy nie jeździłeś, to Zacznij co drugi dzień. Rozgrzewka i "jazda" (kask i ochraniacze obowiązkowe). Zobaczysz jak kości, ścięgna, mięśnie reagują na Twoje nowe hobby. "Nie Łam się :wink: ", jeżeli coś nie będzie "wychodziło". Początkowo musi "nie wychodzić".
Pozdro.
"Zdjąłem kimono,aby łatwiej wędrować, przerzuciłem przez ramię."

Pilszu
Posty: 7
Rejestracja: wt lutego 23, 2010 6:40
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Re: Pomoc w wyjasnieniu wrotkarstwa

Post autor: Pilszu » śr lutego 24, 2010 11:16

Wiem ze ochraniacze stosuje tylko na nadgarstki:) w tym roku ostro na lyzwach latalem i sporo nowych rzeczy sie nauczylem w dosc krotkim czasie spodobalo mi sie i mam zamiar jak snieg spadnie uprawiac podobny sport czyli rolki... rolki jakie mnie: ciezko powiedziec bo na te duzo kasy wywale 600 zl moim zdaniem to jest duzo ale sprzet kupie sobie juz na dlugi czas i nie bede zmienial to jest inwestycja. Z reguly wole doplacic i kupic cos porzadnego zeby po sezonie sie nie rozlecialo...

Awatar użytkownika
jar-as
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 441
Rejestracja: pt stycznia 30, 2009 8:08
Moje rolki: Seba Igor
Jeżdżę od: 01 maja 1998
Lokalizacja: Gdansk

Re: Pomoc w wyjasnieniu wrotkarstwa

Post autor: jar-as » śr lutego 24, 2010 1:26

Pilszu pisze: spodobalo mi sie i mam zamiar jak snieg spadnie uprawiac podobny sport czyli rolki... rolki jakie mnie: ciezko powiedziec bo na te duzo kasy wywale 600 zl moim zdaniem to jest duzo ale sprzet kupie sobie juz na dlugi czas i nie bede zmienial to jest inwestycja. Z reguly wole doplacic i kupic cos porzadnego zeby po sezonie sie nie rozlecialo...
No to ciekawy sport bedziesz Pan uprawiał jak śnieg spadnie :lol: Ale rozumiem ze to "przejezyczenie". Cenie sobie Zico jako sprzedawce i fachowca w tej materii jednak czy aby na pewno bedziesz zadowolony z X3 na dłuższe lata mam spore wątpliwości .Gdyby nie Twoje ostatnie zdanie pewnie siedziałbym cicho ale padło, a X3 proponowane przez Zico to eknomiczno osczędnościowa wersja X5 ( jesli sie myle niech mnie poprawią ) i stad moje wątpliwości .

Herb
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 736
Rejestracja: ndz września 14, 2008 9:11
Moje rolki: Turbo-Fusion 84/Solo/Xsjado PB
Jeżdżę od: 08 wrz 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: Pomoc w wyjasnieniu wrotkarstwa

Post autor: Herb » śr lutego 24, 2010 1:52

heh, jar-as, imo nie warto stosować podziałów, każdy jeździ jak chce. W rolkach chodzi o zabawę, jak ktoś chce sobie śmigać rekreacyjnie na sprzęcie za grubą kasę, jego sprawa, ważne by wyciągał z tego frajdę. Branża na tym i tak zyskuje, bo popularność hi-endowego sprzętu wzrasta. Niechęć do "pozerów" i chęć pozbycia się ich to błąd w myśleniu który zrobił z rolkarstwa agresywnego sport bardzo niszowy. Deskarze byli mądrzejsi, reklamowali drewno wszędzie gdzie mogli, co drugi dzieciak chce mieć deskorolkę, dzięki czemu branża się kręci i zarówno zawodnicy jak i producenci zbijają kokosy. Niedzielni freeridowcy są potrzebni by karmić biznes kasą.

Co do X3 - jestem pewien że but posłuży latami. Co do rzepów i szyny mam wątpliwości. Ale zanim kolega Pilszu zajedzie szynę i rzepy, z pewnością zdąży zebrać kwotę potrzebną na dobrą szynę freestyle w UFS (tą od Fusion X5 albo Powerslide Freestyle Syndicate) i klamry. Co nie zmienia faktu, że ja wybrałbym Metro ;P

Aha, ochraniacze nie tylko na nadgarstki - do freeride "na poważnie" przydałyby się jeszcze na kolana, kask też.
FSK: RB Solo Estilo RG2+liner Salomon STi Vinny Minton 06+RB Fusion 255mm alu+Bones REDS+UC PB Standard
PB: Xsjado Skeleton 2+Kizer Level 2+PS TWINCAM ILQ7+UC PB Team

AGR: RB Fusion+soulplate Solo+liner RB Blank+RB BLANK frame+koła RB RG2 Pro+RB SG7

Awatar użytkownika
jar-as
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 441
Rejestracja: pt stycznia 30, 2009 8:08
Moje rolki: Seba Igor
Jeżdżę od: 01 maja 1998
Lokalizacja: Gdansk

Re: Pomoc w wyjasnieniu wrotkarstwa

Post autor: jar-as » śr lutego 24, 2010 2:24

Masz duzo racji ,jednak czy nam sie to podoba czy nie podziały tworzą sie niemal same ( jak wszędzie )i nie ma to nic wspolnego z checia pozbycia sie kogokolwiek .Zresztą to tez tworzy szersze mozliwosci dla branzy wiec biedy nie ma .
To co staramy sie zrobic u nas w Trójmieście ,to połaczyc siły i działać wspólnie pod jednym szyldem ,choc na różnych rolkach . Ma to juz miejsce i pomału , mam nadzieje proces ten bedzie sie poglebiał .

Co do X3,no właśnie mam inne podejście ,troche zbliżone do kolegi Pilszu i takie cos jak X3 brałbym gdbym miał zamiar raz na jakiś czas pewnie i bezpiecznie pojezdzic po mieście a nie po kilka godz dziennie lub kilka razy w tygodniu po kilka godzin a właśnie tak odczytuję zamiary Pilszu .Być może sie mylę ,a w ogóle to nie "kocham" RB :wink:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Freestyle slalom - informacje, strony www / Inline freestyle slalom web pages, contacts”