łożysko RB: SG 7 - mały problem

Freestyle slalom - wszystko o sprzęcie (rolki itp.) / Inline freestyle slalom equipment

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

qba303
Posty: 10
Rejestracja: wt maja 13, 2008 11:16

łożysko RB: SG 7 - mały problem

Post autor: qba303 » wt czerwca 03, 2008 12:21

Hej. Mam takie pytanie. Moze ktos bedzie wiedziec jak to otworzyc ;)

Mam ostre bicie na jednym kółku. Rolki mam z 3tyg i troche na nich juz posmigalem - moze z około 200 km. Bicie mam na przednim kółeczku. Tzn jak je obciaże (zakrecanie - rolka pod kątem, jedna noga, hamowanie slidem itp.) to sie zaczyna odzywac taki szmer ale idealnie co jednen obrót kółeczka a w raz z nim bicie. Wyciagałem kółko i bije mi jedno łożysko. Niestey nie wiem jak je otworzyć. To te nowe łozyska Rollerblade SG7. Nie maja tego pierscienia co zwyczajne abec. Dostalem tez jakis kluczyc plaski czarny w zestawie do rolki ale nie wiem co z nim zrobic ;) Raczej to do spoilera klucz. Wkurza mnie to nieco bo tylko jedno kółko tak nawala - nie dosc ze troche mi halasuje to wprawia but w takie drgania. To nie wyglada na zwykle brudne lozysko. Troche inaczej to reaguje - na nacisk, kąt kółka i uderza idealnie co 1 obrót.

Wie ktos moze jak to cudo rozkrecic? To głowne pytanie tego tematu :D

Odrazu wykluczam ze smigalem po wodzie czy wchodzilem do piaskownicy ;)
W ogole to mam problem z wyjeciem lozysk z kółeczka ; ) W starych k2 wystarczylo popchnąć kluczem, tutaj nic z tego - chyba musze sie zaopatrzyc w magiczny klucz ;)

A Rolka To RB Twister ale to tutaj najmniej wazne.

Pozdro!

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: łożysko RB: SG 7 - mały problem

Post autor: zico » wt czerwca 03, 2008 7:49

Co do łożyska: http://www.zico-skating.com/forum/viewt ... =500#p4803

Co do kółka - być może od hamowania coś się z nim stało i np. hub co jeden obrót gdzieś haczy o szynę? Sprawdź dokładnie.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

qba303
Posty: 10
Rejestracja: wt maja 13, 2008 11:16

Re: łożysko RB: SG 7 - mały problem

Post autor: qba303 » wt czerwca 03, 2008 9:35

zico pisze:Co do łożyska: http://www.zico-skating.com/forum/viewt ... =500#p4803

Co do kółka - być może od hamowania coś się z nim stało i np. hub co jeden obrót gdzieś haczy o szynę? Sprawdź dokładnie.

hej Zico!

O szyne raczej nic nie haczy. Bicie pojawia sie glownie przy obrotkach kółka w ukosie itp - czyli jak obciażam jedno łozysko w tym kółku najmocniej.
Mam problem to wyjąc ponieważ nie ma tam tych normalnych tulejek co widac na fotce z Twojego linka. Tuleja jest sruba wkrecana odrazu w szyne. Mam po prostu same lozyska oraz miedzy nimi maly wałek. Klucz od k2 jest za maly aby to wyciagnąć.

A co do łozyska to nie ma ono wlasnie tej klamry w ksztalcie litery C. Ma jakby inne zamkniecie - chyba maszynowe. Watpie ze to rozbiore ;) Co tam - jak sie rozleci to sie rozleci ;)

A moze osłonka jest z wewnetrznej strony łozyska - tej ktora jest w srodku kóła. Hmmm jak uda mi sie je wyciagnąć to sie okaze...

Pozdro! i dzieki! :)

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: łożysko RB: SG 7 - mały problem

Post autor: zico » wt czerwca 03, 2008 11:04

Ten wałek to jest właśnie tulejka ;) I te łożyska też się wyciąga :)
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

qba303
Posty: 10
Rejestracja: wt maja 13, 2008 11:16

Re: łożysko RB: SG 7 - mały problem

Post autor: qba303 » wt czerwca 03, 2008 11:13

zico pisze:Ten wałek to jest właśnie tulejka ;) I te łożyska też się wyciąga :)
No na bank sie wyciaga tylko jak. Wypchnac nie mam jak poniewaz nie mam o co oprzec klucza.
Wyrwac tez nie mam jak bo nie mam za co zlapac.
Nie wiem czy moge wybic lozyska obywa naraz w jedna strone poniewaz nie wiem czy kóleczko od T3 nie ma blokady na osi :D

Potrzebuje jakiegos klucza specjalnego czy mam walnac na hama mlotkiem ? W starych k2 wyciagalo sie lozysko normalnie kluczem poprzez wystajaca tuleje na lozysku. Tu tego nie ma.

A co do tematu to jestem pewien ze to jedno z łozysk padlo albo cos w nim lata. Chcialbym sprawdzic zanim zdecyduje sie co dalej. Moze gdzies na sztuki sprzedaja abec7 to kupie ;)

Pozdro!

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: łożysko RB: SG 7 - mały problem

Post autor: zico » wt czerwca 03, 2008 11:23

Nie wypchniesz 2 na raz, nawet nie próbuj.

Wkładasz jakiś "ajzol" w łożysko i przechylasz pod kątem - w jednej ręce trzymasz koło w drugiej "ajzol", który jest w łożysku i wykonujesz ruch jakbyś łamał patyk ;)
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

qba303
Posty: 10
Rejestracja: wt maja 13, 2008 11:16

Re: łożysko RB: SG 7 - mały problem

Post autor: qba303 » wt czerwca 03, 2008 11:31

zico pisze:Nie wypchniesz 2 na raz, nawet nie próbuj.

Wkładasz jakiś "ajzol" w łożysko i przechylasz pod kątem - w jednej ręce trzymasz koło w drugiej "ajzol", który jest w łożysku i wykonujesz ruch jakbyś łamał patyk ;)
Buhehehe na to nie wpadlem aby je podwazyc.
No i wyskoczylo idealnie bez problemu uzywajac kluczyka k2 ;)
Dzieki! teraz obadam to lozysko. Niestety widze ze i od wewnatrz nie ma ono klamry C wiec go tak latwo nie otworze :- /

Pomecze sie aby je rozebrac pozniej.
Pozdro :)

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: łożysko RB: SG 7 - mały problem

Post autor: Toudi » wt czerwca 03, 2008 12:12

Spokojnie możesz zniszczyć pokrywkę z jednej strony łożyska. Uważaj tylko, żeby przy znęcaniu się nad pokrywką nie zniszczyć koszyczka na kulki, który jest pod pokrywką.
Później włożysz łożysko otwartą stroną do wewnątrz kółka i nie będzie się brudzić. To powszechna praktyka - nie opłaca się zakładać i zdejmować przykrywki do każdego czyszczenia.
Pozdrawiam
Piotr

qba303
Posty: 10
Rejestracja: wt maja 13, 2008 11:16

Re: łożysko RB: SG 7 - mały problem

Post autor: qba303 » wt czerwca 03, 2008 10:16

Byłem dziś u speca od łożysk na mojej uczelni - wydział mechaniczn i powiedział mi ze tego sie nie otwiera bo to prowadzi do zniszczenia lozyska hmmm

Ogolnie to wczoraj sobie przestawilem kółeczka miejscami i kurde jakis mam problem. Wyszedlem na dwór i 3 lozyska mi jakby nie dosc ze bija to raczej kółka mi piszcza przy wiekszym obciazaniu ( jade np na tylnim L i przednim P). Kółka (lozyska wydaja) jakby taki piszczacy trzeszczacy dzwiek i dosc mocno zwalniam. Jeszcze pare dni temu tego nie bylo. Nie wiem co jest :/ Nic nie obciera o szyne - sprawdzlaem. Czyzby juz padly lozyska po paru tygodniach ? Hmmm ... troche lipa bo jak sie je np wyjmie i slucha solo to chodza jak marzenie. Po w montowaniu i mocnym obciazeniu kółeczka - zakret, slzg czy jazda na 2 kołkach to robi sie szum, pisk i hamowanie :( Kurde co jest , dopiero 2 tygodnie je katuje .. :/

Dziwne to. Smigam na rolach juz ponad 10 lat. Slyszalem lozysko pekniete, rozwalone, brudne, czyste ale ten dzwiek jest taki plastikowo gumowy jakby cos obcieralo ( a nie obciera przeciez) ... nie rozumiem o.O

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: łożysko RB: SG 7 - mały problem

Post autor: Toudi » śr czerwca 04, 2008 9:29

A może masz nierówno włożone te łożyska, tzn. nie przylegają dokładnie w swoim miejscu w kółku. Tak bywa, jeśli nie docisnąłeś ich dobrze albo zostały ziarenka piasku. To powoduje, że łożysko nie jest ułożone dokładnie w płaszczyźnie obrotu koła. Spróbuj wyjąć i założyć jeszcze raz. zrób to dokładnie, uprzednio czyszcząc łoże pod łożysko w kole. Możesz drugim kołem podobijać łożyska, jeśli nie jesteś przekonany, czy dobrze weszło.
Pozdrawiam
Piotr

honey
Posty: 15
Rejestracja: sob kwietnia 07, 2012 1:11
Moje rolki: Twister80
Jeżdżę od: 02 sie 2011
Lokalizacja: Den Bosch

Re: łożysko RB: SG 7 - mały problem

Post autor: honey » pn lipca 17, 2017 10:08

Witam
A jakie łożyska polecacie do Twisterów bo moje niestety się skończyły i pora na wymianę. Kółka HC zakupione potrzebuje jeszcze łożysk. Jazda rekreacyjna, dojazdy do pracy trochę slalomu. Poproszę o sugestię co do rodzaju i producenta w budżecie do powiedzmy 100-120 zł.
dziękuję

ODPOWIEDZ

Wróć do „Freestyle slalom - sprzęt / Inline freestyle slalom equipment”