Problem z łożyskiem - Seba FR1

Freestyle slalom - wszystko o sprzęcie (rolki itp.) / Inline freestyle slalom equipment

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

kaczi44
Posty: 2
Rejestracja: pt kwietnia 27, 2012 8:51
Moje rolki: Seba FR1
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Problem z łożyskiem - Seba FR1

Post autor: kaczi44 » pt kwietnia 27, 2012 8:53

Witam serdecznie,

dwa lata temu kupiłem rolki Seba FR1. Jeździłem w nich szczęśliwie bez problemów dwa sezony ale w obecnym sezonie pojawił się problem. Wczoraj podczas jazdy w tylnym kółku łożysko zaczęło głośno trzeszczeć (wyraźnie głośniej od pozostałych łożysk w kółkach, wiadomo piasku się nie uniknie i nigdy nie będzie tak cicho jak przy nowych łożyskach ;)), a co gorsze po zdjęciu rolki i ręcznym zakręceniu kółko bardzo szybko się zatrzymuje w przeciwieństwie do pozostałych trzech kółek; na pewno jest to wina zużytego lub uszkodzonego łożyska model: Seba Twincam ILQ 9 Pro Slalom. Zaznaczam, że nigdy łożysk nie konserwowałem, nie smarowałem, ani nic nie majstrowałem jedynie przy przekręcaniu kółek przeczyszczałem je delikatnie pędzelkiem i przecierałem szmatką.

Proszę Was jako doświadczonych rolkarzy o poradę czy jest sens coś z tym łożyskiem robić czy po prostu kupić już nowe łożysko?

I kolejna sprawa czy jeżeli będę musiał kupić nowy zestaw łożysk to czy muszę wymieniać wszystkie łożyska czy tylko to wadliwe?

Z góry przepraszam, jeżeli moje pytania są śmieszne ale nie za bardzo znam się na łożyskach, oglądałem jedynie filmik przedstawiających czyszczenie i smarowanie łożysk.

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Problem z łożyskiem - Seba FR1

Post autor: Toudi » pt kwietnia 27, 2012 9:17

Jeśli chcesz krótkiej odpowiedzi, to wystarczy wymienić to wadliwe łożysko.
Możesz kupić dowolnej marki łożysko o oznaczeniu 608.
Często używane łożyska mają klasę ABEC 5.
Po 2 sezonach warto jednak przeczyścić łożyska.
Szczegóły po wpisaniu w wyszukiwarkę na forum czyszczenie łożysk, wymiana łozysk
Pozdrawiam
Piotr

kaczi44
Posty: 2
Rejestracja: pt kwietnia 27, 2012 8:51
Moje rolki: Seba FR1
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Re: Problem z łożyskiem - Seba FR1

Post autor: kaczi44 » pt kwietnia 27, 2012 10:30

Dzięki serdeczne za odp.

A uważasz, że do slalomu wystarczą łożyska seby twincam ILQ 5 czy lepiej wymienić to łożysko na te co już mam ILQ9 aby nie mieszać ILQ5 z ILQ9?

Czytałem też, aby nie zwracać uwagi na numerki 5 czy 9 bo 5 mogą dłużej wytrzymać od 9.

_Lidia_
Posty: 16
Rejestracja: pt kwietnia 27, 2012 12:27
Moje rolki: Seba KSJ
Jeżdżę od: 02 sty 2007

Re: Problem z łożyskiem - Seba FR1

Post autor: _Lidia_ » pt kwietnia 27, 2012 12:30

Nie przejmuj się numerkami- w slalomie to wszystko i tak inaczej działa :) 5 są ok, przeczyść je sobie tylko wszystkie- jeżeli nadal to jedno będzie rzęziło to kup nowe, a stare zachowaj na zapas :)

Awatar użytkownika
Pedro
Prześcigant 4x110mm
Posty: 446
Rejestracja: wt czerwca 23, 2009 7:54
Jeżdżę od: 01 kwie 2009
Lokalizacja: Lublin

Re: Problem z łożyskiem - Seba FR1

Post autor: Pedro » pt kwietnia 27, 2012 12:47

ja mam chyba ze 4 rodzaje różnych łożysk na raz wpakowanych w kółka (Rb, PS, Schankel, Seba) - jak mi któreś zaczyna szwankować, to po prostu wymieniam na takie z moich zapasów, które dobrze się kręci - nie patrzę na firmę, abeki, ilq itp.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Freestyle slalom - sprzęt / Inline freestyle slalom equipment”