wrotkarstwo w czestochowie

Promocja wrotkarstwa w Polsce / Let's promote inline skating in Poland

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Ammberka
Posty: 10
Rejestracja: ndz stycznia 08, 2012 12:55
Jeżdżę od: 02 sty 2010

wrotkarstwo w czestochowie

Post autor: Ammberka » ndz stycznia 08, 2012 1:01

Zastanawiam sie czy otwierajac hale na rolki w czestochowie interes bedzie sie krecil. Wypowiedzcie sie na ten temat bo szczerze mowiac mam dylemat. Chce to otworzyc ale czy dwa lodowiska w okresie zimowym nie beda dla mnie konkurencja? A w okresie letnim nie bedzie lepiej sie jezdzilo na sqierzym powietrzu? Help

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: wrotkarstwo w czestochowie

Post autor: zico » ndz stycznia 08, 2012 9:28

Prowadząc czy rozpoczynając tego typu biznes, nie ma czegoś takiego jak "zastanawiać się". To jest po prostu błąd i niczego dobrego nie wróży.
Musisz "czuć klimat" i wiedzieć na czym to wszystko polega.

- musisz mieć ludzi, którzy będą aktywnie bawić napędzać ludzi jeżdżących. Konkursy, dj, muzyka itp. itd.
- punkt gastronomiczny, żeby mieli co jeść i pić
- oczywiście toalety i to schludne, na to każdy patrzy, tam ma być wzorowo
- instruktorzy, którzy będą prowadzić szkółki czy doskonalić naukę
- serwis, szatnia, wypożyczalnia
- miejsce, żeby można było widzieć jak reszta jeździ
- dodatki, np. mniejszy tor dla dzieci lub chociaż jakieś miejsce dla małych dzieci. Należy pamiętać, że wrotkarstwo uprawia bardzo szeroki wachlarz wieku, i świeżo upieczeni rodzice mogą mieć malucha, którego nie wezmą ze sobą, żeby pojeździć na rolkach jak nie będzie mieć opieki
- w godzinach rannych można wynajmować salę na hokej na rolkach czy dla grup trenujących np. jazda szybka
- używki: albo oddzielne miejsce albo w ogóle

- okres letni. Wszystko zależy jaka jest pogoda. Pamiętaj też, że jeśli będzie podkład z klonu kanadyjskiego oraz wentylacja, to znajdą się wielbiciele nawet gdy lato będzie w pełni. Jeśli arena będzie mieć bandy, no to masz już chętnych na hokej. Jeśli będzie faktycznie dobre drewno jak i obwód po wewnętrznej będzie 100m to masz pierwszy w Polsce short track do wrotkarstwa szybkiego. W poznańskim Dynamixie był właśnie klon kanadyjski, ale raczej nie było 100 metrów oraz nie było wentylacji latem. Jednak na hokej z rana i tak przychodziliśmy.

Lodowisko nie jest konkurencją, jest wiele osób, co jeździ na rolkach, a na łyżwach po prostu nie. Lodowiska możesz przebić nauką jazdy jak i schludnością oraz pomysłem na prowadzenie zabawy. Wtedy nie ma żadnej konkurencji. Po za tym to jest zupełnie inny sport, choć faktem jest, że często się słyszy latem rolki, zimą łyżwy.
Wynika to bardziej właśnie z tego, że nie ma miejsc na rolki do jazdy zimą. Dowodem jest aktualna pora, gdzie dużo osób jeździ na rolkach, bo po prostu pogoda sprzyja :)


To jest na szybko, co mi wpadło do głowy. Pamiętaj, że musisz mieć pomysły na prowadzenie takiego biznesu i mieć takich samych ludzi pod sobą. W Poznaniu był Dynamix, ale było za dużo ludzi do wykarmienia, a samo szefostwo nie miało zielonego pojęcia na temat wrotkarstwa, tylko liczyli. I się przeliczyli. A było wiele dni gdzie jeździło kilkaset osób naraz, miało to wszystko sens.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Ammberka
Posty: 10
Rejestracja: ndz stycznia 08, 2012 12:55
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Re: wrotkarstwo w czestochowie

Post autor: Ammberka » ndz stycznia 08, 2012 4:49

Szczerze mowiac moj "plan" obejmowal wszystkie w/w podpunkty:-) mimo to dziekuje pytam tu gdyz najlepiej zaciagnac informacje od tych najbardziej "wtajemniczonych" wazna dla mnie informacja jest rowniez fakt podloza bo tego nie wiedzialam. Narazie czekam na dofinansowanie ale jak juz wszystko ruszy to bede potrzebowac informacji od ludzi znajacych sie na praktyce:-) dzieki za wszelkie info i pozdrawiam

waluś
Ścigant 4x110mm
Posty: 388
Rejestracja: wt kwietnia 20, 2010 1:41
Moje rolki: SR Tempest, Twister 243
Jeżdżę od: 02 sty 2001
Lokalizacja: Poznań

Re: wrotkarstwo w czestochowie

Post autor: waluś » ndz stycznia 08, 2012 7:16

Uważaj też jaki sprzęt będziesz wypożyczać. Przy zakupie sprzętu lepiej dobrze dobrać. Nic tak skutecznie nie odstraszy klienta jak poobcierane nogi w marketówach

Ammberka
Posty: 10
Rejestracja: ndz stycznia 08, 2012 12:55
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Re: wrotkarstwo w czestochowie

Post autor: Ammberka » ndz stycznia 08, 2012 11:39

A co proponujecie?

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: wrotkarstwo w czestochowie

Post autor: zico » ndz stycznia 08, 2012 11:42

Ammberka pisze:A co proponujecie?
Są np. rolki przeznaczone do wypożyczalni Rollerblade RTL. Spełniają swoje zadanie w 100%, sam mam takie na swojej szkółce.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Ammberka
Posty: 10
Rejestracja: ndz stycznia 08, 2012 12:55
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Re: wrotkarstwo w czestochowie

Post autor: Ammberka » ndz stycznia 08, 2012 11:51

Ok jutro poogladam, zorientuje sie dokladniej ale dzieki:-)

FFWD
Czterokółkowiec
Posty: 85
Rejestracja: pt lipca 03, 2009 5:42
Jeżdżę od: 28 cze 2007
Lokalizacja: Częstochowa

Re: wrotkarstwo w czestochowie

Post autor: FFWD » pn stycznia 09, 2012 12:37

Hej Sylwia,

Dodam parę słów jako Częstochowianin, któremu oczywiście zależałoby na powstaniu tego obiektu.

Po pierwsze traktuj rady Zico jako bardzo wiarygodne, bo to facet, który mówi z perspektywy wieloletniej praktyki – sam organizuje treningi i szkolenia na hali, jest zaawansowanym wrotkarzem i trenerem wrotkarstwa. Co do doradztwa w sprawie sprzętu –też możesz się zdać na niego – prowadzi największy w Polsce sklep i nie wciska klientom towaru na siłę, dba o jakość. Poczytaj opinie na tym forum, wszyscy zadowoleni.

To tyle wazeliny :) Napisałem to, bo widzę, że jesteś nowa na forum i możesz nie wiedzieć kto jest kto. Oczywiście nie umniejszając wartości rad innych uczestników forum.

Teraz z mojej perspektywy, jako potencjalnego klienta i osoby uprawiającej wrotkarstwo szybkie:

W rzeczywistości w Częstochowie jest jedno lodowisko a nie dwa. To drugie to tylko mała sezonowo dostawiana ślizgawka bardzo małych rozmiarów, w kształcie koła, bez prostych i miejsca w środku na szaleństwa dla „akrobatów”. Poza tym lód tragiczny, bo nie poprawiany przez cały dzień. Ze względu na darmowy wstęp ściągają tam tłumy, ale często to nie są klienci, którzy byliby skłonni zapłacić czy to za lodowisko czy za wrotkarnię. Stąd można przyjąć, że nie jest to dla Ciebie konkurencja.

Samo lodowisko też ma pewne wady w porównaniu do hali do rolek:
- w hali jest cieplej – moja żona (zmarzluch!) nie przyjdzie na lodowisko, do hali namówię ją prędzej
- jest tragiczne przy temperaturach powyżej zera i słońcu (tworzą się kałuże)
- oczywiście nie funkcjonuje latem
- duży problem dla osób, które przychodzą na lodowisko dla treningu: praca lodowiska jest wstrzymywana na przerwy technologiczne na odbudowę tafli lodowej, co powoduje, że trening przerywany jest na np. 15 minut, co kompletnie rozwala trening.

Rolkarzy w Częstochowie jest bardzo dużo – nie wiem czy byłaś kiedyś w weekend na ścieżce rowerowo-spacerowej Częstochowa – Odrzykoń (droga na Olsztyn). Nie da się przejść :)

Co do lata: tak jak pisze Zico, zależy od pogody. Wiadomo, że nie możesz liczyć na tłumy, kiedy będzie upał. Wtedy można myśleć o organizowaniu zawodów dla dzieci, treningów dla uprawiających hokej czy jazdę szybką. Natomiast jeśli nie ma pogody to myślę, że rolkarze będą chcieli znaleźć jakąś alternatywę – przynajmniej ja jestem pewniakiem :) W zależności od ceny, część osób (myślę o osobach trenujących) może przychodzić w celu poprawienia techniki jazdy po łuku. Nie ma takiego miejsca w Częstochowie, a jeśli już jest, z dobrym asfaltem, to zazwyczaj jest to boisko, które latem jest prawie non-stop oblegane przez grających w piłkę.
Jeszcze jedno: warto pomyśleć o zorganizowaniu w hali niewielkiej siłowni z naciskiem na ćwiczących wrotkarstwo (slideboardy, lustra, przyrządy do ćwiczeń mięśni nóg, brzucha, grzebietu, skrzynie do naskoków itp.).

To tyle co mi się nasunęło wstępnie. Trzymam kciuki za powodzenie inwestycji. W razie czego pomogę w zorganizowaniu spotkania z rolkarzami, tak, żebyś mogła posłuchać opinii innych. Inni rolkarze z Częstochowy, którzy jeżdżą czynnie z tego forum to np. slaweks, jogi, Marcus2902, Ro-bin. Na pewno będą chcieli służyć pomocą :)

Pozdrawiam

Rafał Wielgat
Jura Skating Częstochowa

Ammberka
Posty: 10
Rejestracja: ndz stycznia 08, 2012 12:55
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Re: wrotkarstwo w czestochowie

Post autor: Ammberka » pn stycznia 09, 2012 1:25

Naprawde kazda opinia jest dla mnie bardzo cenna ;-)
Staram sie liczyć z opinia kazdego natomiast pewnie nie wszystko będe mogla zrealizowac gdyż to nie do końca jest zależne ode mnie :-) Co do siłowni dla wrotkarzy, jezeli tylko będzie sie dało to postaram sie coś zorganizowac możliwe ze nie na miejscu gdyz nie mam pewności jak będzie z dostępną halą. kwestia poprostu wolnego miejsca.... natomiast może uda mi sie zorganizować coś w innych siłowniach natomiast nic nie obiecuje... narazie wszystko stoi pod znakiem zapytania. Nawet w Częstochowie nie ma dogodnej hali a jak juz sie znajdzie to nie koniecznie jest odpowiednia metrazowo. Nadal jednak prosze o podpowiedzi dotyczace tego tematu bo jak wcześniej wspomnialam licze sie z każdą opinia. Z góry dziękuje wszystkim za wypowiedz :)

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: wrotkarstwo w czestochowie

Post autor: zico » pn stycznia 09, 2012 1:29

Na wrotkarnię nie musi być hala, ba, właściwie budynek lepiej żeby był niski - daje to np. lepsze ocieplenie zimą, jest mniejsza kubatura do ogrzania. Dynamix w Poznaniu to była wysoka hala, jedyny plus był, że można było wstawić ściankę wspinaczkową.

Pamiętajcie o niskim budynku, po prostu jest tańszy, mniejsze koszty itp. itd.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Ammberka
Posty: 10
Rejestracja: ndz stycznia 08, 2012 12:55
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Re: wrotkarstwo w czestochowie

Post autor: Ammberka » pn stycznia 09, 2012 1:30

powiedzcie mi jeszcze jak wygląda sytuacja dotycząca kasków i ochraniaczy na hali?? sa obowiazkowe, potrzebne? czy w zalezności od czegoś...??

Ammberka
Posty: 10
Rejestracja: ndz stycznia 08, 2012 12:55
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Re: wrotkarstwo w czestochowie

Post autor: Ammberka » pn stycznia 09, 2012 1:33

zico pisze:Na wrotkarnię nie musi być hala, ba, właściwie budynek lepiej żeby był niski - daje to np. lepsze ocieplenie zimą, jest mniejsza kubatura do ogrzania. Dynamix w Poznaniu to była wysoka hala, jedyny plus był, że można było wstawić ściankę wspinaczkową.

Pamiętajcie o niskim budynku, po prostu jest tańszy, mniejsze koszty itp. itd.

Łatwo powiedziec nie stać mnie na budowe a znaleźć coś takiego i WOLNEGO w Częstochowie praktycznie jest nie mozliwe

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: wrotkarstwo w czestochowie

Post autor: zico » pn stycznia 09, 2012 1:42

Ogólnie dla bezpieczeństwa wszystkich i spokojnej głowy właścicieli - tak. Musi być regulamin i wyraźnie napisane, że dla zasad bezpieczeństwa używamy kasków jak i ochraniaczy, z tym, że w takich miejscach rzadko kto z tych rzeczy korzysta. Zawsze musisz mieć jakąś rezerwę - bo jak się coś komuś stanie i będzie walczyć o swoje ubezpieczenie wytykając, że nie dostał żadnej informacji - to jest naprawdę źle. Można to ominąć podpisaniem się przez osobę jeżdżącą, że jeździ na własną odpowiedzialność. Te zagadnienia nie są takie proste i warto zawsze wszystkich edukować na temat bezpieczeństwa.

Co do budowy budynku - pytasz, to udzielam odpowiedzi, proste.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Ammberka
Posty: 10
Rejestracja: ndz stycznia 08, 2012 12:55
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Re: wrotkarstwo w czestochowie

Post autor: Ammberka » pn stycznia 09, 2012 1:48

Jasne jasne rozumiem, zabrzmialo to niegrzecznie z mojej strony przepraszam ;-) Jeszcze długa droga "edukacji" przede mna ;-)

FFWD
Czterokółkowiec
Posty: 85
Rejestracja: pt lipca 03, 2009 5:42
Jeżdżę od: 28 cze 2007
Lokalizacja: Częstochowa

Re: wrotkarstwo w czestochowie

Post autor: FFWD » pn stycznia 09, 2012 1:51

Hej,

Chyba z miejscem to nie jest tak najgorzej, w ostatnich czasach powstały przecież w Częstochowie dwa kryte tory kartingowe w starych halach poprodukcyjnych czy magazynach (na ulicy P. Skargi oraz na ul. 1 Maja), zatem możliwości jakieś są. Pojedź do nich, możesz podpatrzeć, przemyśleć. Takie hale często nie są wysokie, myślę, że zmieniając tylko nieco nawierzchnię (rolkarz nie stanowi dużego obciążenia) można by było je całkiem nieźle wykorzystać.

Pozdrawiam
Rafał Wielgat
Jura Skating Częstochowa

ODPOWIEDZ

Wróć do „Promocja wrotkarstwa w Polsce / Inline skating promotion in Poland”