Rady przed pierwszym startem :)

Szybciej, dalej, efektywniej! Porady dla tych, którzy chcą dać z siebie więcej
Faster, longer, more efectively! Place for people who want to be better at inline speed skating

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

zetka
Czterokółkowiec
Posty: 80
Rejestracja: czw sierpnia 07, 2008 7:34
Moje rolki: bont
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Rady przed pierwszym startem :)

Post autor: zetka » pt września 12, 2008 4:01

Janusz pisze: ......Tak mi się zdaje, że zależy jak stawiasz nogę toczącą (się na kółkach) - jeśli skierujesz koła po skosie na zewnątrz (np. tak jak przy wjeżdżaniu na wzniesienie, tzw. jodełką), wówczas możesz jechać właśnie wężykiem. Nie wiem jak powinno być, ale ja staram się kierować nogę toczącą się prosto, tzn. równolegle do kierunku jazdy. Staram się zapobiegać wężowatemu torowi jazdy stawiając nogę toczącą bardziej na krawędzi zewnętrznej (pod sobą) i przechylając ramiona na zewnątrz. Oczywiście do pewnego momentu, w którym kieruję koła na zewnątrz do kolejnego odepchnięcia. .......
z tego opisu wynika że powinienes sie przewrócic (odepchniecie w bok przy drugiej nodze równoleglej do kier jazdy - działanie wektora siły prostopadłe do kier. ruchu - idealnie jest to pokazane na treninigach na tych deskach do slizgania (nie pamietam jak sie nazywają ) gdzie stopy są cały czas równoległe. Na drodze MUSI ! wyjść wężyk , a stopa odpychajaca ustawia sie pod kątem ostrym do kier ruchu ( przynajmniej tak to widac na filmikach jakie ogladałem - i tak tez jest u mnie - ale może mam zmęczone oczy od zdjęć :) )

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Rady przed pierwszym startem :)

Post autor: Toudi » pt września 12, 2008 4:08

Nie przewracasz się, bo ciężar ciała spoczywa na tej podpierającej nodze, która jedzie centralnie pod Twoim środkiem ciężkości.
No i noga odpychająca, pcha prostopadle do kierunku jazdy ale stopa tej nogi ustawia się pod pewnym kątem do kierunku jazdy. Ten kat zależy od prędkości, siły z jaką się odpychasz i techniki ale zwykle to intuicja podpowiada, jak ta stopa ma się układać.

Najważniejsze jest w tym wszystkim przenoszenie ciężaru ciała.
Pozdrawiam
Piotr

zetka
Czterokółkowiec
Posty: 80
Rejestracja: czw sierpnia 07, 2008 7:34
Moje rolki: bont
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Rady przed pierwszym startem :)

Post autor: zetka » pt września 12, 2008 4:13

Toudi pisze:Odpychasz się na bok ale w tym czasie ciężar ciała jest praktycznie w całości przenoszony przez drugą nogę.
To jest wstęp do porządnego technicznie jeżdżenia. Jeśli u Ciebie jeszcze tak nie jest to po prostu musisz dużo jeździć i starać się wykonywać różne ćwiczenia wspomagające przenoszenie ciężaru ciała. Np. po odepchnięciu zatrzymać nogę która właśnie się odepchnęła z boku na 1/2 lub sekundę. Poczytaj tutaj:
http://www.inlineplanet.com/forum/viewtopic.php?t=696


W poprzednim poście napisałem o technice i prawidłowe odepchnięcie redukuje efekt przesuwania sie pięty w bucie. Ruch stopy w bucie spowodowany też zwykle jest zbyt dużym butem. To można korygować wj=kładkami, grubymi skarpetami albo nawet 2 parami skarpet i innymi jeszcze sposobami, które wypełnią przestrzeń pomiędzy stopą a butem:
http://www.inlineplanet.com/2006-11/27/happyfeet1.html
myśle że tak jest u mnie . nogę przenosze z tyłu łukiem, powoli, kolano do kolana , przenoszę ciężar ciała i drugie pchniecie. Jednak w ostatniej fazie pchniecia (tuż przed oderwaniem jej od podłoża ) nogę mam lekko z tyłu i pod kątem ok 45 st do kierunku jazdy ( to jesli stawiam drugą nogę - na której jade - równolegle do kier jazdy. Gdy jednak chce nogę odpychającą utrzymac prostopadle do kier jazdy (odepchnięcie idealnie w bok ) to druga musi wężykowac

czy nie mam racji ?

zetka
Czterokółkowiec
Posty: 80
Rejestracja: czw sierpnia 07, 2008 7:34
Moje rolki: bont
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Rady przed pierwszym startem :)

Post autor: zetka » pt września 12, 2008 4:26

Toudi pisze:Nie przewracasz się, bo ciężar ciała spoczywa na tej podpierającej nodze, która jedzie centralnie pod Twoim środkiem ciężkości.
No i noga odpychająca, pcha prostopadle do kierunku jazdy ale stopa tej nogi ustawia się pod pewnym kątem do kierunku jazdy. Ten kat zależy od prędkości, siły z jaką się odpychasz i techniki ale zwykle to intuicja podpowiada, jak ta stopa ma się układać.

Najważniejsze jest w tym wszystkim przenoszenie ciężaru ciała.
chyba zbyt dawno chodziłem do szkoły....:) jesli rowerzyste nawet podpartego jedna nogą pchniesz prostopadle do jego osi długiej to go najnormalniej przewrócisz (jesli nie zareaguje kierownica - ale wtedy nie jest ustawiony rownolegle do kier ruchu) a na pewno nie pojedzie do przodu. Kazda siłe dzialająca pod kątem większym niż 90st spowoduje ruch naprzód proporcjonalnie do tego kąta i potrzebę skontrowania zachwiania (wężykowanie !) odwrotnie proporcjonalnie do tego kąta Ale stworzyłem definicje :)

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Rady przed pierwszym startem :)

Post autor: Toudi » pt września 12, 2008 9:49

zetka pisze: chyba zbyt dawno chodziłem do szkoły....:) jesli rowerzyste nawet podpartego jedna nogą pchniesz prostopadle do jego osi długiej to go najnormalniej przewrócisz (jesli nie zareaguje kierownica - ale wtedy nie jest ustawiony rownolegle do kier ruchu) a na pewno nie pojedzie do przodu. Kazda siłe dzialająca pod kątem większym niż 90st spowoduje ruch naprzód proporcjonalnie do tego kąta i potrzebę skontrowania zachwiania (wężykowanie !) odwrotnie proporcjonalnie do tego kąta Ale stworzyłem definicje :)
Tylko nie wziąłeś pod uwagę, że poruszasz się do przodu, więc wypadkowa wektorów odepchnięcia na bok, a nawet trochę w przód (jak niektórzy w celach wyrobienia nawyku zalecają) i wektora prędkości jest skierowana ukośnie (w przód i trochę na bok). Jeśli chcesz się dowiedzieć, czy ruch rolkarza odbywa się po prostej linii, to rzeczywiście nie ale dyskusja rozpoczęła się od Twojego pytania czy stosując odepchniecie w bok nie spowoduje ze bede jeżdzil z prawa na lewo po całej szerokości drogi? i nadal twierdzę, że zwykle udaje mi się nie obijać o krawężniki.

Ale to wszystko teoria. Po prosty trzeba pooglądać albo popytać tych, którzy ładnie jeżdżą i jeździć, jeździć, jeździć.
Pozdrawiam
Piotr

Awatar użytkownika
mrv
Szybszy niż Chuck Norris na 5x84mm
Posty: 548
Rejestracja: pn lutego 19, 2007 6:03
Moje rolki: SemiRace 4x100, Cheetah 4x110
Jeżdżę od: 20 gru 2009

Re: Rady przed pierwszym startem :)

Post autor: mrv » sob września 13, 2008 12:12

zetka pisze:
Ale to wszystko teoria. Po prosty trzeba pooglądać albo popytać tych, którzy ładnie jeżdżą i jeździć, jeździć, jeździć.
o wreszcie konkretna dyskusja. Jeszcze jestem ciekaw co na to Panowie Witold i Marek. Podzielcie sie wiedzą !

zetka
Czterokółkowiec
Posty: 80
Rejestracja: czw sierpnia 07, 2008 7:34
Moje rolki: bont
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Rady przed pierwszym startem :)

Post autor: zetka » sob września 13, 2008 10:32

od wczoraj siedze i ogladam filmy instruktażowe ... i to co piszesz się sprawdza ale tylko podczas pokazu na "sucho " bez rolek. na drodze noga odpychająca zostaje mniej lub bardziej z tyłu, stopa odpychająca jest pod kątem ostrym(mniej lub bardziej) do kierunku jazdy, stopa która jest z przodu jedzie początkowo na ukos do kierunku jazdy a potem powraca na kurs ( gdyby wyrysowac linie po jakiej porusza sie rolkarz to to bedzie sinusoida ! ) takie poruszanie wydaje mi sie naturalne i intuicyjne i mam wrażenie ( oby nie tylko wrażenie) ze tak sie poruszam.

Brzoza.
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 125
Rejestracja: sob września 01, 2007 12:15
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Wrocław

Re: Rady przed pierwszym startem :)

Post autor: Brzoza. » sob września 13, 2008 8:06

zetka pisze:od wczoraj siedze i ogladam filmy instruktażowe ...

Mam prośbę czy możesz podać linki do tych filmików ? Chętnie też bym sobie pooglądał i się podszkolił :)
Masz może też jakieś filmy z ćwiczeniami techniki?

Z góry wielkie dzięki
pozdrawiam
Bartek

zetka
Czterokółkowiec
Posty: 80
Rejestracja: czw sierpnia 07, 2008 7:34
Moje rolki: bont
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Rady przed pierwszym startem :)

Post autor: zetka » sob września 13, 2008 11:20


Awatar użytkownika
Domino
Posty: 14
Rejestracja: pt stycznia 04, 2008 1:29
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Rady przed pierwszym startem :)

Post autor: Domino » ndz września 14, 2008 7:08

witam!!!
na tym filmie jest wszystko wyjaśnione bardziej naukowo :D :D :D
http://pl.youtube.com/watch?v=Bnuyp_Nu7 ... re=related
pozdro
Prawdziwa siła techniki się nie boi

zetka
Czterokółkowiec
Posty: 80
Rejestracja: czw sierpnia 07, 2008 7:34
Moje rolki: bont
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Rady przed pierwszym startem :)

Post autor: zetka » ndz września 14, 2008 8:49

Domino pisze:witam!!!
na tym filmie jest wszystko wyjaśnione bardziej naukowo :D :D :D
http://pl.youtube.com/watch?v=Bnuyp_Nu7 ... re=related
pozdro
też widziałem.... i potwierdza to co zauważyłem .... odepchnięcie jest w kierunku ok135 st w stosunku do kier. jazdy a stopa odpychająca jest pod katem ok 45 st.

bj43
Szybszy niż Chuck Norris na 5x80mm
Posty: 492
Rejestracja: pn lipca 28, 2008 7:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Kraków

Re: Rady przed pierwszym startem :)

Post autor: bj43 » ndz września 14, 2008 10:50

Bardzo ciekawy i pouczający jest ten film z testów DoublePush'a na ruchomej bieżni. Widać w jakim kierunku idzie światowy sport. Bez naukowego wsparcia nie ma co marzyć o dołączeniu do czołówki. Sam talent i wola walki nie wystarczą.
Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Trening, porady / Training, solutions”