Prędkość na rolkach fitness

Szybciej, dalej, efektywniej! Porady dla tych, którzy chcą dać z siebie więcej
Faster, longer, more efectively! Place for people who want to be better at inline speed skating

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

dsu1
Posty: 25
Rejestracja: wt września 10, 2013 3:49
Moje rolki: Schankel Blade + Litemax 3x110
Jeżdżę od: 02 maja 2013
Lokalizacja: Szczecinek

Re: Prędkość na rolkach fitness

Post autor: dsu1 » pn października 14, 2013 8:38

pewnie masz rację - gość był niezły - Ty masz tempesty i one są już jakoś usztywnione - ja kupując rolki miałem zamiar się tylko odchudzić i zaliczyć jeden maraton skąd mogłem wiedzieć że to działa jak wirus - igniter są po prostu za miękkie i to już w jakimś wątku przyznał zico - myślę że granica tych rolek to 1:35:00 na maratonie i to w bardzo sprzyjających warunkach - czuję po prostu jak para idzie w gwizdek przy odepchnięciu i tego się nie da inaczej wytłumaczyć jak tym że te buty są typowo fit a nie speed :) gdybym miał tempesty pewnie bym orał na nich jeszcze ze dwa sezony - znowu teraz zakup tempestów jest w moim przypadku bez sensu bo pojeżdżę rok i możliwości tych butów będą na wyczerpaniu - tak wiec zapadła decyzja że od połowy sezonu wchodzę na sztywny but i powoli do końca sezonu się przyzwyczajam do nich jeżdżąc w zawodach dalej na igniter ( nio chyba że bardzo szybko się oswoję ale to już inna sprawa) moim celem jest pojechać maraton w Berlinie już na sztywnym bucie :)

Mirek_83
Pięciokółkowiec 84mm
Posty: 202
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 8:44
Moje rolki: Simmons PRO M1
Jeżdżę od: 01 maja 2007
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Prędkość na rolkach fitness

Post autor: Mirek_83 » czw października 17, 2013 8:13

sstolper pisze:Dzięki Grzesiek za ciepłe słowa. Rzeczywiście Roller Cup Wilanów to dla mnie największe osiągnięcie - mimo tego że zakręty nie były w "moją stronę" i na każdym z nich byłem wyprzedzany przez osoby, które na prostej ponownie musiałem gonić i wyprzedzać. Natomiast Grzesiek czekał na mnie po każdym z zakrętów - gdyby nie to miałby kilka minut do przodu.
Na sprzęcie na którym jeżdżę (RB Tempest 100) z pewnością można jeszcze szybciej, samo utrzymanie niskiej pozycji, co wymaga długotrwałego treningu, mogłoby podnieść średnią z 24 na myślę 26-27 km/h.

Mam pytanie jaka jest granica i czy warto po przejechaniu 1,5 sezonu zainwestować w bardziej profesjonalny sprzęt np: http://www.zicoracing.com/pl/p/Schankel ... bkich/1268 ?

Czy może na razie wystarczy szlifować technikę, pozycję, odbicie, balans na posiadanym sprzęcie, a dopiero po osiągnięciu wyższych umiejętności (a jest wiele do zrobienia) szarpnąć się na takie rolki?

Pytanko nt. najbliższego półmaratonu, jedyne co znalazłem na forum to:
- 2013.10.19 Półmaraton papieski Jastarnia-Władysławowo 21,097 km

... gdzie można uzyskać dodatkowe informacje, czy trzeba się zapisywać, czy jest jakaś opłata, godzina startu itp.?
Ten model to nie jest "bardziej profesjonalny" sprzęt :) trochę sztywniejszy i niższy odpowiednik Twojego buta, więc przesiadka na niego nie powinna być trudna (o ile oczywiście po przymiarce będą Ci te buty pasowały). Takie rolki z powodzeniem możesz brać już teraz. Granicą jest Twoja chęć i determinacja do posiadania coraz to lepszego sprzętu oraz... fundusze :)
Co do samego porównania rolek typu RB Tempest, a but niski, to inaczej jeździ się na bucie przejściowym, a inaczej na niskim. Sztywność i "niskość" buta dają większą kontrolę podczas jazdy ale i ćwiczeń. Tym samym skupiając się na technice, po zaadaptowaniu się do nowego sprzętu, efekty powinny być lepsze (choć nie powiedziane, że od razu).

bj43
Szybszy niż Chuck Norris na 5x80mm
Posty: 492
Rejestracja: pn lipca 28, 2008 7:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Kraków

Re: Prędkość na rolkach fitness

Post autor: bj43 » czw października 17, 2013 1:10

Mirek_83 pisze:...Ten model to nie jest "bardziej profesjonalny" sprzęt :)...
Tak, to prawda. Chciałbym przy okazji coś wyjaśnić początkującym, jeśli chodzi o jazdę na rolkach - w Polsce nie ma profesjonalistów w tej dziedzinie. Profesja to jest zawód, źródło utrzymania, a u nas trudno by było utrzymać się z samego jeżdżenia. Jest kilka osób, które utrzymują się ze sprzedaży sprzętu wrotkarskiego i prowadzonych szkoleń, ale nie z jazdy. Jest też kilka osób na etatach w PZSW i kilku trenerów w klubach - to profesjonaliści. Ale zawodnik, nawet z licencją, to też amator, pomimo tego, że czasem sponsor lub klub funduje mu sprzęt i diety. Wszyscy jeżdżący jesteśmy amatorami o różnym stopniu zaawansowania. Dobrze jest mieć tego świadomość. Gdyby nie inne źródła utrzymania, nie bylibyśmy w stanie uprawiać tego sportu, do którego trzeba dokładać i to czasem spore sumy.
Dodawanie słowa "profesjonalny" do nazwy produktu jest moim zdaniem często nadużywane i irytujące, chociaż może informować o trochę wyższej jakości. Pojawiają się ochraniacze PRO, kółka i łożyska PRO, buty PRO, szyny PRO, skarpetki i okulary PRO, ale wszystko tylko po to, aby wyciągnąć od amatorów większą kasę. Dla prawdziwych zawodowców robi się sprzęt na zamówienie. Oczywiście jeżdżą też na sprzęcie produkowanym seryjnie, ale tylko w celach reklamowych.

Jak ktoś koniecznie chce być zawodowcem, niech lepiej kopie piłkę, bo to się bardziej opłaci. Taki Cristiano Ronaldo (Real Madryt) – zarabia 17 mln euro = ok. 71,4 mln złotych rocznie. Miesięcznie - 5,95 mln. Dziennie - 198 tys. Na godzinę - 8263. Na minutę - 137,7. Na sekundę - 2,29 zł .
Źródło: eurosport.
Pozdrawiam.

dsu1
Posty: 25
Rejestracja: wt września 10, 2013 3:49
Moje rolki: Schankel Blade + Litemax 3x110
Jeżdżę od: 02 maja 2013
Lokalizacja: Szczecinek

Re: Prędkość na rolkach fitness

Post autor: dsu1 » pt października 18, 2013 1:34

bj43 pisze:
Mirek_83 pisze:...Ten model to nie jest "bardziej profesjonalny" sprzęt :)...
Tak, to prawda. Chciałbym przy okazji coś wyjaśnić początkującym, jeśli chodzi o jazdę na rolkach - w Polsce nie ma profesjonalistów w tej dziedzinie. Profesja to jest zawód, źródło utrzymania, a u nas trudno by było utrzymać się z samego jeżdżenia. Jest kilka osób, które utrzymują się ze sprzedaży sprzętu wrotkarskiego i prowadzonych szkoleń, ale nie z jazdy. Jest też kilka osób na etatach w PZSW i kilku trenerów w klubach - to profesjonaliści. Ale zawodnik, nawet z licencją, to też amator, pomimo tego, że czasem sponsor lub klub funduje mu sprzęt i diety. Wszyscy jeżdżący jesteśmy amatorami o różnym stopniu zaawansowania. Dobrze jest mieć tego świadomość. Gdyby nie inne źródła utrzymania, nie bylibyśmy w stanie uprawiać tego sportu, do którego trzeba dokładać i to czasem spore sumy.
Dodawanie słowa "profesjonalny" do nazwy produktu jest moim zdaniem często nadużywane i irytujące, chociaż może informować o trochę wyższej jakości. Pojawiają się ochraniacze PRO, kółka i łożyska PRO, buty PRO, szyny PRO, skarpetki i okulary PRO, ale wszystko tylko po to, aby wyciągnąć od amatorów większą kasę. Dla prawdziwych zawodowców robi się sprzęt na zamówienie. Oczywiście jeżdżą też na sprzęcie produkowanym seryjnie, ale tylko w celach reklamowych.

Jak ktoś koniecznie chce być zawodowcem, niech lepiej kopie piłkę, bo to się bardziej opłaci. Taki Cristiano Ronaldo (Real Madryt) – zarabia 17 mln euro = ok. 71,4 mln złotych rocznie. Miesięcznie - 5,95 mln. Dziennie - 198 tys. Na godzinę - 8263. Na minutę - 137,7. Na sekundę - 2,29 zł .
Źródło: eurosport.
Kolega używając słowa profesjonalny miał na myśli sprzęt który pozwoli mu na większe osiągi poprawę techniki i tym samym kop do przodu :) oczywiście masz racje z tym wszystkim co napisałeś ale jaki to ma związek z tematem " prędkość na rolkach fitness" :D

bj43
Szybszy niż Chuck Norris na 5x80mm
Posty: 492
Rejestracja: pn lipca 28, 2008 7:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Kraków

Re: Prędkość na rolkach fitness

Post autor: bj43 » pt października 18, 2013 11:47

dsu1 pisze:... Kolega używając słowa profesjonalny miał na myśli sprzęt który pozwoli mu na większe osiągi poprawę techniki i tym samym kop do przodu :) oczywiście masz racje z tym wszystkim co napisałeś ale jaki to ma związek z tematem " prędkość na rolkach fitness" :D
Ma związek i właśnie o tym napisałem (dla początkujących). Błędem jest myślenie, że kupienie "profesjonalnego" sprzętu da nam kopa do przodu. To mit. Szybkość jazdy wynika z możliwości naszego organizmu i posiadanej techniki. Jak już tu wcześniej napisano, nawet na słabym sprzęcie można uzyskiwać fantastyczne wyniki. A więc - nie tędy droga.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
_blues_
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 136
Rejestracja: pn lipca 08, 2013 7:16
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Prędkość na rolkach fitness

Post autor: _blues_ » pt października 18, 2013 4:55

bj43 pisze:Ma związek i właśnie o tym napisałem (dla początkujących). Błędem jest myślenie, że kupienie "profesjonalnego" sprzętu da nam kopa do przodu. To mit. Szybkość jazdy wynika z możliwości naszego organizmu i posiadanej techniki. Jak już tu wcześniej napisano, nawet na słabym sprzęcie można uzyskiwać fantastyczne wyniki. A więc - nie tędy droga.
Pozwolę się nie zgodzić. :)
Dobry sprzęt _ułatwia_ uzyskiwanie dobrych wyników. A od pewnego poziomu po prostu umożliwia.
Mocny zawodnik na słabym sprzęcie wystąpi przyzwoicie, ale trochę poniżej _swoich_ możliwości (ile poniżej zależy już od tego jak słaby będzie sprzęt :) ).

Ergo: zależność sprzęt-wyniki jest wprost i nie można mówić, że to mit, bo to jest zwyczajnie nieprawda.

bj43
Szybszy niż Chuck Norris na 5x80mm
Posty: 492
Rejestracja: pn lipca 28, 2008 7:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Kraków

Re: Prędkość na rolkach fitness

Post autor: bj43 » sob października 19, 2013 11:14

Trening, trening i jeszcze raz trening. Najlepiej pod okiem trenera. Dobry sprzęt pomaga, ale nie daje "kopa". Czasem wręcz odwrotnie. Znam takich, co zbyt wcześnie chcieli przesiąść się z kół 100mm na 110 i musieli się wycofać, bo osiągali gorsze wyniki. Nie byli jeszcze gotowi.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
_blues_
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 136
Rejestracja: pn lipca 08, 2013 7:16
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Prędkość na rolkach fitness

Post autor: _blues_ » sob października 19, 2013 6:20

bj43 pisze:Trening, trening i jeszcze raz trening. Najlepiej pod okiem trenera. Dobry sprzęt pomaga, ale nie daje "kopa". Czasem wręcz odwrotnie. Znam takich, co zbyt wcześnie chcieli przesiąść się z kół 100mm na 110 i musieli się wycofać, bo osiągali gorsze wyniki. Nie byli jeszcze gotowi.
Wielkość kółek to sprawa drugorzędna. Nie ma przecież problemu, żeby do porządnych butów założyć mniejsze kółka, nawet 84-90 (szyna może być pod dłuższe), jeżeli ktoś nie daje rady w większych, ale dobry but z szyną ułatwia także naukę.
Dobry sprzęt pomaga, ale nie daje "kopa".
Ale wygląda na to, że co do pryncypiów się zgadzamy :)

dsu1
Posty: 25
Rejestracja: wt września 10, 2013 3:49
Moje rolki: Schankel Blade + Litemax 3x110
Jeżdżę od: 02 maja 2013
Lokalizacja: Szczecinek

Re: Prędkość na rolkach fitness

Post autor: dsu1 » sob października 19, 2013 7:22

Sprawa wygląda następująco - moje rolki to igniter 100 - na początku przejście z kółek 76mm było lekkim szokiem - nie potrafiłem na nich jeździć ale po 2 miesiącach prędkość średnia max w porównaniu do kółek 76 mm ( to 18.6 km/h na dystansie 20 km ) do tych obecnych to 24 km/h na dystansie 42 km -jest duża różnica - w te dwa miesiące na nowych igniter przejechałem około 700-800 km - prędkości do 30 km/h nie są jeszcze takie problematyczne ale gdy zbliżam się do przekroczenia 32-34km/h to już jest max tych rolek - dlaczego tak uważam - moja waga to 88kg wzrost 182cm przy tych prędkościach czuję jak but ugina,faluje mi w prawo i lewo nie ma monolitu noga podwozie - być może jest to niedostatek mojej techniki nie mogę tego wykluczyć bo trenuje zaledwie 3 miesiące ale czuję że przy sztywniejszym bucie moja prędkość mogła by wzrosnąć od razu. Nie pisaliśmy tu z Jarkiem o większych kołach, wiem że to wymaga czasu wręcz zastanawiam się nad kupnem sztywnego buta z dobrą szyną 4X100 lub 3X100 i 1X90 i zamontowaniem kółek 90 mm tylko po to żeby mieć większą kontrole przy większych prędkościach i tym samym lepszą podstawę do prawidłowej jazdy pod względem technicznym. Druga sprawa to wyskoki but jaki mam, jego konstrukcja nie wymusza prawidłowej postawy już teraz jeżdżę na poluzowanej górze ale to nie to, wtedy ucieka mi pięta do góry bo but nie jest wyprofilowany wiec zmuszony jestem delikatnie tą górę spiąć - nie sprzyja to w utrzymaniu prawidłowej postawy. "bj43" co do jazdy pod nadzorem trenera to sam napisałeś że jest ich kilku w naszym kraju a większość jeżdżących to amatorzy - gdybym miał taką możliwość na pewno bym skorzystał z porad trenera niestety w miejscowości w jakiej mieszkam nie mam takiej możliwości a najbliższy sklep z dobrym sprzętem to odległość ok 200 km - tak wiec muszę być sam dla siebie trenerem podpatrując na zawodach bardziej doświadczonych kolegów, korzystając z materiałów zamieszczonych w internecie i obserwując samego siebie. Nie mogę się wiec zgodzić z Tobą (bj43) że wymiana sprzętu na bardziej zaawansowany nie przyniesie postępu w mojej nauce jazdy - sprzęt powinno się dobierać i zmieniać w raz z ograniczeniem możliwości rozwoju gdy te są na granicy lub granica zostaje osiągnięta - inaczej dochodzi do zatrzymania możliwości rozwoju. Moim błędem a raczej nie świadomością rozwoju mojego zamiłowania do jazdy szybkiej był zakup rolek fit - stąd chęć wymiany sprzętu na bardziej zaawansowany - pozdrawiam

dsu1
Posty: 25
Rejestracja: wt września 10, 2013 3:49
Moje rolki: Schankel Blade + Litemax 3x110
Jeżdżę od: 02 maja 2013
Lokalizacja: Szczecinek

Re: Prędkość na rolkach fitęness

Post autor: dsu1 » sob października 19, 2013 7:59

Dodam jeszcze że wolę posiadać sprzęt którego nie jestem w stanie do końca wykorzystać jeżeli chodzi o jego możliwości niż taki co mnie ogranicza :D z pewnością postawię na sztywność - wygoda buta (kompromis) i to będzie priorytet - resztę można zmieniać i dobierać wedle upodobań i możliwości finansowych

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Prędkość na rolkach fitness

Post autor: zico » sob października 19, 2013 7:59

Dokładnie - Igniter w pewnym momencie dla takiej szyny jest za miękkim butem, czasami nawet od razu jest za miękki. Przy takim podwoziu but MUSI być sztywniejszy.
Rollerblade zrobił i tak musi być, jest dobrze - ktoś pomyśli. Nie. Jest taniej niż Tempest, są 100mm kółka, sprzeda się.

Nikt nie patrzy na sztywność i później jest rozczarowanie, bo... szyny mają montaż 165mm i za bardzo nie da się ich przełożyć do szerokiego wachlarza butów na montaż 195mm...
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

bj43
Szybszy niż Chuck Norris na 5x80mm
Posty: 492
Rejestracja: pn lipca 28, 2008 7:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Kraków

Re: Prędkość na rolkach fitness

Post autor: bj43 » sob października 19, 2013 8:20

Nauka to proces i wymaga czasu. Jeśli jakiś etap pominiemy, to wcześniej czy później braki będą przeszkadzać lub wręcz uniemożliwiać dalszy rozwój. To, że w miarę nabywanych umiejętności i wzrostu możliwości fizycznych kupujemy coraz lepszy sprzęt jest oczywiste i nawet nie trzeba o tym pisać.
Inaczej to wygląda z pozycji początkującego, ale ambitnego rolkarza, bez doświadczenia w pokrewnych sportach, który od razy chciałby konkurować z najlepszymi. Do takich właśnie osób adresowałem swoje posty, bo przecież to forum czytają także początkujący.
Wracając do tematu wątku - tylko odpowiedni trening jest sposobem na uzyskiwanie coraz większych prędkości na rolkach fitnesowych. Przy braku trenera można korzystać z filmików instruktażowych na YouTube. Dobrze jest też zadbać o to, aby kółka miały odpowiedni profil i twardość, a łożyska były czyste i nasmarowane
Pozdrawiam.

dsu1
Posty: 25
Rejestracja: wt września 10, 2013 3:49
Moje rolki: Schankel Blade + Litemax 3x110
Jeżdżę od: 02 maja 2013
Lokalizacja: Szczecinek

Re: Prędkość na rolkach fitness

Post autor: dsu1 » sob października 19, 2013 8:34

bj43 ja już na swoich rolkach osiągnąłem maxa owszem mogę dalej na nich jeździć ale nie posunę się do przodu choćby przez to że konstrukcja buta w tych rolkach mi na to nie pozwoli - to też przed chwilą potwierdził zico - nie miałem zamiaru też konkurować z najlepszymi bo w moim przypadku to jest po prostu nie osiągalne -ale w swojej kategorii wiekowej mam ambicję na troszkę lepsze wyniki :D - jeżdżę sporo jak na nowicjusza wręcz do tego stopnia że obecnie dałem sobie luz bo czuję już pierwsze objawy przetrenowania - nawet się cieszę że idzie zima bo mam taki charakter że jak by był a pogoda to bym cisnął do bólu a to też nie jest wskazane - teraz jest czas na odpoczynek i na inne zajęcia rekreacyjne bez naciskania zbytnio na siebie po to żeby organizm się zregenerował - koleżanka którą poznałem na maratonie Roller Cup jak zobaczyła moje statystyki endomondo z sierpnia była pod dużym wrażeniem przejechanych kilometrów , wrzesień był troszkę słabszy ale też intensywny wiec tak jak piszesz trening, trening ale nie można w tym wszystkim zapomnieć o odpoczynku - pozdrawiam serdecznie :D

bj43
Szybszy niż Chuck Norris na 5x80mm
Posty: 492
Rejestracja: pn lipca 28, 2008 7:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Kraków

Re: Prędkość na rolkach fitness

Post autor: bj43 » sob października 19, 2013 8:52

Przy takim podejściu do tematu i braku trenera warto się wybrać na obóz rolkarski. Z tego co wiem, to jeden obóz, w COS Zakopane, organizuje Marek Mazur z Silesia Skating, a drugi, dla bardziej zaawansowanych, organizuje co jakiś czas na Sardyni Wojciech Hartung z Gdańska. Może są też organizowane i inne obozy, ale to koledzy pewnie podpowiedzą. Na takim obozie można się bardzo wiele nauczyć i skorygować błędy. Przydał by się też niski i sztywny but. Racemachine Rollerblade'a można obecnie dość tanio kupić. Polecam.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Prędkość na rolkach fitness

Post autor: Toudi » sob października 19, 2013 9:50

Mam wrażenie, że bazą dyskusji nie jest różnica w poglądach, tylko w pojęciu, co jest lepszym, bardziej zaawansowanym, szybszym, i jeszcze różne przymiotniki sprzętem.
Pozdrawiam
Piotr

ODPOWIEDZ

Wróć do „Trening, porady / Training, solutions”