Trening mięśni grzbietu

Szybciej, dalej, efektywniej! Porady dla tych, którzy chcą dać z siebie więcej
Faster, longer, more efectively! Place for people who want to be better at inline speed skating

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Awatar użytkownika
cactus
Czterokółkowiec
Posty: 74
Rejestracja: ndz maja 30, 2010 4:19
Moje rolki: Tempest
Jeżdżę od: 01 kwie 2007

Trening mięśni grzbietu

Post autor: cactus » sob grudnia 28, 2013 1:28

Witajcie, zastanawiam się ostatnio jak podejść do pleców w przygotowaniach pod przyszły sezon.
W minionym były one najsłabszą partią - pomimo iż moc była w nogach, wydolność tlenowa wróciła na przyzwoity poziom po rzuceniu papierochów to właśnie plecy ograniczały uzyskiwane wyniki. Z siłownią jestem zaprzyjaźniony - od roku regularnie 4/5 x w tygodniu, trenuje siłowo, plecy dostają w kość i rosną ale zastanawiam się ostatnio czy nie powinienem zmodyfikować nieco treningu pod rolki? Ciężkimi ciągami rozbudowałem prostowniki grzbietu, są silne ale to chyba nie pomaga we wrotkarstwie. Czy aby nie jest tak że im większy mięsień tym więcej energii/tlenu zużywa i szybciej się męczy? Czy możecie mi polecić coś na wzmocnienie wytrzymałości prostowników? Czy wystarczy zmniejszyć ciężar i zwiększyć zakres powtórzeń żeby przyzwyczaić je do dłuższego wysiłku?

Mirek_83
Pięciokółkowiec 84mm
Posty: 202
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 8:44
Moje rolki: Simmons PRO M1
Jeżdżę od: 01 maja 2007
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Trening mięśni grzbietu

Post autor: Mirek_83 » pn grudnia 30, 2013 9:43

Jak bolą plecy to często dlatego, że mamy słabsze mięśnie brzucha. Sugestia byś nie skupiał się tylko na treningu pleców, ale też właśnie przodu (czyli brzucha).

krzyzakov
Posty: 4
Rejestracja: sob grudnia 28, 2013 10:10
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Re: Odp: Trening mięśni grzbietu

Post autor: krzyzakov » wt stycznia 07, 2014 9:49

Robisz przysiady ze sztangą?

Awatar użytkownika
cactus
Czterokółkowiec
Posty: 74
Rejestracja: ndz maja 30, 2010 4:19
Moje rolki: Tempest
Jeżdżę od: 01 kwie 2007

Re: Trening mięśni grzbietu

Post autor: cactus » śr stycznia 08, 2014 10:20

Tak, wykroki z hantlami, wspięcia na palce i różności tego typu:

krzyzakov
Posty: 4
Rejestracja: sob grudnia 28, 2013 10:10
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Re: Odp: Trening mięśni grzbietu

Post autor: krzyzakov » śr stycznia 08, 2014 1:03

To ja nie wiem. Nie ma chyba lepszego ćwiczenia wzmacniającego mięśnie stabilizujące obręcz biodrową niż przysiady ze sztangą (pełne).
Może jesteś przetrenowany (5 treningów tygodniowo to trochę duzo). Może MC robisz nieprawidłowo, albo może robisz skłony na ławce rzymskiej?

Awatar użytkownika
cactus
Czterokółkowiec
Posty: 74
Rejestracja: ndz maja 30, 2010 4:19
Moje rolki: Tempest
Jeżdżę od: 01 kwie 2007

Re: Trening mięśni grzbietu

Post autor: cactus » śr stycznia 08, 2014 1:43

Tu nie chodzi o przetrenowanie czy błędy w technice na siłowni.. Siła rośnie z tygodnia na tydzień, mięśnie się rozwijają, rosną... pytanie czy większe - przerośnięte prostowniki pomimo tego że silniejsze nie będą się szybciej męczyły podczas jazdy? Zastanawiam się nad zmianą planu na grzbiet z typowo siłowego na wytrzymałościowy i nie wiem czy zostawić dotychczas wykonywane ćwiczenia zwiększając liczbe powtórzeń kosztem ciężaru czy odejść całkowicie od tego planu. Obecnie plecy robie co 4 dni *podciąganie szeroko z obciążeniem, wiosłowanie hantlem w opadzie, martwy, szrugsy.
Zdaje sobie sprawe że 190cm 100kg i 46 w bicepsie nie pomogą mi w maratonie ale chce łączyć siłownie z jazdą na rolkach więc znaczne gubienie wagi nie wchodzi w gre.

Awatar użytkownika
Pinnhead
Prześcigant 4x100mm
Posty: 333
Rejestracja: czw września 19, 2013 9:58
Moje rolki: 3 i 4 kółkowe :P
Jeżdżę od: 02 lip 1997

Re: Trening mięśni grzbietu

Post autor: Pinnhead » śr stycznia 08, 2014 2:25

Pamiętaj też, że im więcej "w bicu" tym więcej twoje plecy noszą a w pochyleniu oddziałuje dźwignia. Ja skupiłbym się na wytrzymałości pleców i mięśni brzucha. Ale to tylko takie moje przemyślenia na prosty chłopski rozum bez wykształcenia w tym kierunku ;)
Aktualnie jeżdżę na: Xsjado własny freeride setup, Powerslide Phuzion7, Luigino Sting

Awatar użytkownika
cactus
Czterokółkowiec
Posty: 74
Rejestracja: ndz maja 30, 2010 4:19
Moje rolki: Tempest
Jeżdżę od: 01 kwie 2007

Re: Trening mięśni grzbietu

Post autor: cactus » śr stycznia 08, 2014 8:12

Pinnhead, wiem, zdaje sobie z tego sprawe. Nie chce jednak wyglądać jak typowy kenijczyk podczas maratonu ;)
Zdaje sobie też sprawe z tego że łącząc te dyscypliny nie osiągne sukcesu w żadnej z nich ale nie na tym mi zależy. Chce dobrze wyglądać i to jest priorytet, ale zaje*** cieszy mnie połykanie kilometrów na długich 2h treningach na rolkach. Ta przerwa zimowa jest pierwszą podczas której chce popracować nad formą typowo pod rolki - zobaczymy wiosną co z tego wyjdzie. Pozdr.

Awatar użytkownika
Pinnhead
Prześcigant 4x100mm
Posty: 333
Rejestracja: czw września 19, 2013 9:58
Moje rolki: 3 i 4 kółkowe :P
Jeżdżę od: 02 lip 1997

Re: Trening mięśni grzbietu

Post autor: Pinnhead » pt stycznia 10, 2014 12:35

;)

Obrazek
Aktualnie jeżdżę na: Xsjado własny freeride setup, Powerslide Phuzion7, Luigino Sting

Awatar użytkownika
cactus
Czterokółkowiec
Posty: 74
Rejestracja: ndz maja 30, 2010 4:19
Moje rolki: Tempest
Jeżdżę od: 01 kwie 2007

Re: Trening mięśni grzbietu

Post autor: cactus » pt stycznia 10, 2014 1:32

Obrazek

bj43
Szybszy niż Chuck Norris na 5x80mm
Posty: 492
Rejestracja: pn lipca 28, 2008 7:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Kraków

Re: Trening mięśni grzbietu

Post autor: bj43 » pt stycznia 10, 2014 1:41

Pinnhead -to moja ulubiona pozycja treningowa. Z tym, że dodatkowo podkładam tapczan pod grzbiet. :D
Tak na poważnie - nie da się zrobić z Pudziana baletnicy. Najlepsi rolkarze to młodzi ludzie o lekkiej budowie ciała, szczególnie w górnej części.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
cactus
Czterokółkowiec
Posty: 74
Rejestracja: ndz maja 30, 2010 4:19
Moje rolki: Tempest
Jeżdżę od: 01 kwie 2007

Re: Trening mięśni grzbietu

Post autor: cactus » pt stycznia 10, 2014 2:17

Dlatego napisałem że łącząc kulturystyke z wrotkarstwem nie ma szans na sukcesy w żadnej z tych dyscyplin. Ale praca nad sylwetką typowo fitness'ową i jazda fitness na przyzwoitym poziomie mogą iść w parze...
Podając pudziana za przykład mocno pojechałeś ;) Takiej krzywdy nie chce sobie wyrządzić ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Trening, porady / Training, solutions”