sztywnienie stawu kolanowego

Odżywianie, regeneracja, jak zapobiegać kontuzjom - cieszmy się zdrowiem jak najdłużej!
Nutrition, regeneration, injuries. Your health is the most important thing

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

crom28
Czterokółkowiec
Posty: 61
Rejestracja: pn sierpnia 26, 2013 10:11
Moje rolki: RB Tempest 110
Jeżdżę od: 02 kwie 2008
Lokalizacja: Piła

sztywnienie stawu kolanowego

Post autor: crom28 » sob sierpnia 09, 2014 7:27

witam,
zaobserwowałem u siebie dziwną przypadłość polegająca na sztywnieniu okolicy stawu kolanowego (od wewnętrznej strony, tam gdzie idą ścięgna). Problem dotyczy lewej, słabszej nogi, prawa działa ok. Sztywnieją jakby ścięgna i końcówki mięśni w okolicy wewnętrznej strony kolana, samo kolano jest ok i pracuje gładko. Jak mam długo zgiętą nogę (no. siedzę w kucki) to nie mogę jej wyprostować. Bólów jako takich n ie ma, tylko sztywność. Po kilkumiesięcznym braku ruchu np. zimą noga się naprawia, ale latem znów problem wraca.
Jeżdżę na rolkach i na motocyklu, w obu sytuacjach ta noga jest zgięta. Zastanawiam się czy ta dolegliwość jest od rolek, może ktoś z Was miał coś podobnego? Ew. jak temu zaradzić?
Ostatnio zmieniony pn sierpnia 11, 2014 3:15 przez crom28, łącznie zmieniany 1 raz.
RB Crossfire 90 --> SKIKE v07/120 --> RB Tempest 110

Awatar użytkownika
_blues_
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 136
Rejestracja: pn lipca 08, 2013 7:16
Lokalizacja: Gdańsk

Re: sztywnienie stawu kolanowego

Post autor: _blues_ » sob sierpnia 09, 2014 10:10

Mam obecnie coś podobnego. Co ciekawe - nasila się to po rozciąganiu i po rowerze. Także w słabszej nodze.

Powód nie jest ustalony jeszcze, ale podejrzenie jest w kierunku słabszego mięśnia dwugłowego oraz pozostałych stabilizujących kolano, przy mocniejszym czterogłowym. Nie wiem czy to dobry kierunek kombinowania.

crom28
Czterokółkowiec
Posty: 61
Rejestracja: pn sierpnia 26, 2013 10:11
Moje rolki: RB Tempest 110
Jeżdżę od: 02 kwie 2008
Lokalizacja: Piła

Re: sztywnienie stawu kolanowego

Post autor: crom28 » ndz sierpnia 10, 2014 3:43

też mam wrażenie, że to jakiś mięsień.
Ale jak trenować wewnętrzną stronę stawu - przysiady robić czy co? Zna ktoś z Was jakieś odpowiednie ćwiczenia?
RB Crossfire 90 --> SKIKE v07/120 --> RB Tempest 110

lobson
Posty: 4
Rejestracja: ndz kwietnia 20, 2014 8:47
Moje rolki: Schankel Spear 4x100
Jeżdżę od: 02 sty 1997

Re: sztywnienie stawu kolanowego

Post autor: lobson » pn sierpnia 11, 2014 2:03

Zalecam wizytę u fizjoterapeuty sportowego, póki nie ma jeszcze poważniejszych problemów z kolanami.

crom28
Czterokółkowiec
Posty: 61
Rejestracja: pn sierpnia 26, 2013 10:11
Moje rolki: RB Tempest 110
Jeżdżę od: 02 kwie 2008
Lokalizacja: Piła

Re: sztywnienie stawu kolanowego

Post autor: crom28 » ndz sierpnia 17, 2014 10:00

lobson pisze:Zalecam wizytę u fizjoterapeuty sportowego, póki nie ma jeszcze poważniejszych problemów z kolanami.
skorzystałem z porady kolegi i odwiedziłem fachowca od tych spraw. Okazało się, że to na szczęście nie jest poważna sprawa, ot nietypowa reakcja tkanek na wysiłek w specyficznych warunkach. Pomaga rozciąganie mięśni po treningu.

Być może pomocą byłaby również rozgrzewka "przed", może nawet wtedy nie musiałbym nic robić "po", tylko nie wiem jak się ją wykonuje. Może Zico udzieliłby szczegółowych instrukcji co i w jaki sposób rozgrzać przed rozpoczęciem jazdy?
RB Crossfire 90 --> SKIKE v07/120 --> RB Tempest 110

kamilspider
Czterokółkowiec
Posty: 97
Rejestracja: pt maja 02, 2014 10:34
Moje rolki: FR1, High.

Re: sztywnienie stawu kolanowego

Post autor: kamilspider » ndz sierpnia 17, 2014 10:18

Jeżeli chcesz to powiem Ci jaką ja robię sobie rozgrzewkę :)
Zakładam rolki, sznuruję z umiarem, schodzę z 2go piętra bokiem na zmianę tak, że nogi się przy tym krzyżują, po zejściu robię takie jakby przysiady na jednej nodze z tym, że 1 rolka wiodąca stoi na 4 kołach, a pomagam sobie drugą jednym przednim kółkiem. Robię takich przysiadów na zmianę, prawa, lewa noga ok 10, później po ok 5 na jedną nogę od razu, następnie robię crosa przodem i tyłem przez jakieś 50-100m, a na koniec jakieś wygibasy, obroty, które powodują, że tułów się skręca na boki. Przez pierwsze 10min nie robię nic na siłę, dopiero jak poczuję, że jestem rozgrzany to dowiązuję rolki i daję w palnik.
Zimą jak jeździłem na zimnej hali i na lodzie ucząc się nowych rzeczy (czyli wtedy było dużo gleb) to rozgrzewałem jeszcze ramiona, nadgarstki i kark, a czasem nawet robiłem rozgrzewkę z rozciąganiem przed założeniem rolek :mrgreen:

crom28
Czterokółkowiec
Posty: 61
Rejestracja: pn sierpnia 26, 2013 10:11
Moje rolki: RB Tempest 110
Jeżdżę od: 02 kwie 2008
Lokalizacja: Piła

Re: sztywnienie stawu kolanowego

Post autor: crom28 » pn sierpnia 18, 2014 5:53

okazuje się, że rozgrzewka to nie wszystko, warto jeszcze porozciągać mięśnie najlepiej kiedy są już rozgrzane. Znalazłem ciekawy artykuł w temacie rozciągania: http://www.treningrozciagania.pl/trenin ... -rozciagac

i film instruktażowy (dla biegaczy) co i jak robić: https://www.youtube.com/watch?v=jgspWyHN99I
RB Crossfire 90 --> SKIKE v07/120 --> RB Tempest 110

ODPOWIEDZ

Wróć do „Zdrowie / Health”