Który but i jaki rozmiar kół?

Zanim kupisz - zapytaj, przeczytaj o sprzęcie do jazdy na wrotkach (rolkach / rolki)
Dział tylko o jeździe fitness i szybkiej.
Place to talk about skates, wheels, bearings. Only for fitness and speed inline skating

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Które rolki wybrać?

Tempest 90C
0
Brak głosów
Tempest 100C
1
100%
R4 4x90
0
Brak głosów
R4 4x100
0
Brak głosów
 
Liczba głosów: 1

Vini
Posty: 1
Rejestracja: czw lipca 06, 2017 7:59
Jeżdżę od: 20 mar 2016

Który but i jaki rozmiar kół?

Post autor: Vini » pn lipca 10, 2017 7:54

Cześć. To mój pierwszy post, więc witam wszystkich serdecznie. :)

Planuję zakupić rolki typu semi-race. To mój drugi sezon, pierwszy przejeździłem na RB Twister, w aktualnym na Maxxum 90. Zamiast jazdy po mieście preferuję w tym sezonie jazdę "szybką". Zastanawiam się nad RB Tempest 90C lub 100C z krótszą 12 calową szyną (seryjnie 12,8). W grę wchodzi też but PS R4 z szyną Maple 11,25 cala 4x90 lub RB Fly 12cali 4x100.

Mam 167cm wzrostu, krótkie nogi i ważę 62kg. Lubię jeździć dynamicznie, przyspieszać gwałtownie. Na moich ulubionych trasach ze względu na ruch pieszy, rolkowy i rowerowy, często trzeba wytracać prędkość i ponownie do niej wracać. Które rolki będą lepsze dla osoby która po prostu lubi jeździć szybko, zaliczy raptem jeden maraton w roku tylko po to aby się sprawdzić a na co dzień robi trasy 15-30km.

Zapraszam do dyskusji. Pozdrawiam!

Sainti
Posty: 22
Rejestracja: pn marca 19, 2012 10:13
Moje rolki: Hardcore Evo + Vision
Jeżdżę od: 23 mar 2012

Re: Który but i jaki rozmiar kół?

Post autor: Sainti » śr lipca 12, 2017 10:45

Co do buta - weź ten w którym się będziesz lepiej czuł. Co do kółek, to jeśli się czujesz już pewnie na 90mm i chciałbyś szybciej jeździć, to spróbuj tych 100mm. Z hamowaniem i przyspieszaniem to nie ma aż takiej różnicy między wielkością kół. Z większymi kółkami czuć, że trzeba się mocniej odbić, ale to kwestia dosłownie kilku pierwszych kroków, a potem już utrzymanie prędkości jest lepsze.

romekjagoda
Posty: 44
Rejestracja: śr sierpnia 10, 2016 12:48
Moje rolki: PS R2 (4x100mm) / Salomon 4x78
Jeżdżę od: 02 sty 2002

Re: Który but i jaki rozmiar kół?

Post autor: romekjagoda » pn lipca 31, 2017 4:08

Ja sam jestem jeszcze nieopierzony na rolkach speedowych (jeden rok za mną), ale ponieważ starzy wyjadacze są nieaktywni na forum, może przyda Ci się kilka myśli.
Najważniejsze moim zdaniem to jak silne masz kostki. Jeśli czujesz się na siłach, to możesz iść w niski but, ale z tego co piszesz nie zaczynałbym nauki na speedach na trasie gdzie są dzieci, pieski i nieuważni spacerowicze.
Przymierzałem R4 i... kupiłem R2. R4 wcale nie oferują imho dużo lepszego trzymania kostki (było to dla mnie b. ważne i się obawiałem tych obciążeń, bo gram w siatkę i małem kilkukrotnie poważne skręcenia kostki z zerwaniem więzadeł). Na R2 jeździ mi się bardzo fajnie. Niektórzy (Zico) piszą o tym bucie per 'bambosz', że giętki i nieeefektywny, ale ja nie byłem gotowy na profi sztywnego niekomfortowego buta, który cisnął mi stopy, bo nie startuję, a nie chciałem zniechęcić się do rolek z powodu bólu. Przymierzysz, ale wydaje mi się, że PS daje kompromis między jazdą szybką a wygodą. Ale przymierzyć trzea, bo każda stopa jest inna i każdemu podejdzie inny but.
Do hamowania bez ścierania kółek dobrze nadaje się trawa - nie trzeba się bać wjeżdżania na nią.
powodzenia

tOmki
Posty: 6
Rejestracja: pn stycznia 15, 2007 2:17

Re: Który but i jaki rozmiar kół?

Post autor: tOmki » pn sierpnia 21, 2017 3:25

Witam, wszystkich.
W sumie mam podobne rozterki jak kolega w pierwszym poście. Jeżdżę na rolkach 2,5 miesiąca, ale za mną już maraton sierpniowy na dystansie 42km.
Dystans zrobiony z ciężkim bólem - posiadam rolki RB Spark Comp 80, kółka 80mm. Na ścieżkach gdzie jeżdżę nawierzchnia jest dość gładka, a tu Gdańsk mnie zaskoczył - strasznie chropowato. Dlaczego wybrałem rolki z kółkami 80mm, bo to były jedyne które pasowały na moją wąską stopę (długość stopy 285mm). Nie chciałem również wydawać majątku na sport, który chcę spróbować.
Jak się okazało - spodobało mi się, no i czas na przesiadkę, tylko na co ?
Na niskie buty i kółka 125mm, brak mi aspiracji i miejsc do jeżdżenia.
Więc moje typy to RB Tempest 100 lub RB Maxxum 100.
3x100 czy 4x100 nie mam bladego pojęcia o różnicach.

Po prostu szukam rolek ze średnimi kółkami, na moje okoliczne trasy (ścieżki rowerowe) oraz w których mógłbym wystartować 2-3 razy w roku w maratonie.

tOmki
Posty: 6
Rejestracja: pn stycznia 15, 2007 2:17

Re: Który but i jaki rozmiar kół?

Post autor: tOmki » śr sierpnia 30, 2017 10:08

Z małą pomocą zico, wybrałem: RB Tempest 90 C 2016.
Ogarnę na początku 90mm, a za jakiś czas wrzucę 100mm, ewentualnie 110mm.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt - jazda fitness i szybka / Equipment - fitness and speed”