"Orzeszek" czy "rowerowy"?

Zanim kupisz - zapytaj, przeczytaj o sprzęcie do jazdy na wrotkach (rolkach / rolki)
Dział tylko o jeździe fitness i szybkiej.
Place to talk about skates, wheels, bearings. Only for fitness and speed inline skating

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

TomiUSM
Posty: 2
Rejestracja: pt czerwca 22, 2007 8:45
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Ustronie Morskie

"Orzeszek" czy "rowerowy"?

Post autor: TomiUSM » pt czerwca 22, 2007 9:14

Witam wszystkich!
Jestem świeżo upieczonym amatorem rolek i mam dylemat odnośnie kasku. Moje rolki to K2 exo 2.1 alu, pośmigałem w nich już parę godzin (sic!), w ochraniaczach oczywiście, ale nie obyło się bez upadku (niegroźnego, ale zawsze) i doszedłem do wniosku, że należy mieć kask. Kask ma w sumie chronić głowę, a w szczególności potylicę, więc wg mnie ważne jest, aby daleko "zachodził" na głowie. Ten warunek spełnia jak najbardziej orzeszek i jestem za kupnem właśnie takiego typu. Bardziej bowiem obawiam się upadku w tył, niż w przód, bo z przodu to zawsze ratują mnie kolana i ręce:)
Z drugiej jednak strony, z tego co zauważyłem, większość osób do jazdy rekreacyjnej, miejskiej nosi (jeśli w ogóle nosi) kask taki jak na rower. Opływowy, wydłużony i chyba w mniejszym stopniu ochraniającym potylicę w razie upadku. Chyba, że to błędny wniosek.
Co więc polecacie?
Z góry dzięki za odpowiedzi:)

Awatar użytkownika
Caravan
Prześcigant 4x100mm
Posty: 301
Rejestracja: pn kwietnia 30, 2007 11:11
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Warszawa/Mokotów/Stegny
Kontakt:

Post autor: Caravan » sob czerwca 23, 2007 12:30

Zobacz, w którym się będziesz lepiej czuł. Orzeszek lepiej chroni potylicę, ale jest mało "przewiewny" (przy najmniej mój K2 Fatty). Kask uniwersalny słabiej chroni tył głowy, ale jest bardziej komfortowy. Wybór należy do Ciebie. W sumie najważniejsze, żeby w ogóle coś założyć na czerep :wink:
Pozdrawiam
Caravan
SALOMON THUNDER UFS 237EA
SALOMON CHAZ SANDS UFS 247EA
SEBA FR2 243
http://www.zut-projekt.pl

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: "Orzeszek" czy "rowerowy"?

Post autor: zico » sob czerwca 23, 2007 8:12

TomiUSM pisze:Witam wszystkich!
Jestem świeżo upieczonym amatorem rolek i mam dylemat odnośnie kasku. Moje rolki to K2 exo 2.1 alu, pośmigałem w nich już parę godzin (sic!), w ochraniaczach oczywiście, ale nie obyło się bez upadku (niegroźnego, ale zawsze) i doszedłem do wniosku, że należy mieć kask. Kask ma w sumie chronić głowę, a w szczególności potylicę, więc wg mnie ważne jest, aby daleko "zachodził" na głowie. Ten warunek spełnia jak najbardziej orzeszek i jestem za kupnem właśnie takiego typu. Bardziej bowiem obawiam się upadku w tył, niż w przód, bo z przodu to zawsze ratują mnie kolana i ręce:)
Z drugiej jednak strony, z tego co zauważyłem, większość osób do jazdy rekreacyjnej, miejskiej nosi (jeśli w ogóle nosi) kask taki jak na rower. Opływowy, wydłużony i chyba w mniejszym stopniu ochraniającym potylicę w razie upadku. Chyba, że to błędny wniosek.
Co więc polecacie?
Z góry dzięki za odpowiedzi:)
Rowerowy też chroni potylicę - coś na ten temat może powiedzieć PeterCave :) Może skrobnie coś - nawet było coś na ten temat na forum :)
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
Caravan
Prześcigant 4x100mm
Posty: 301
Rejestracja: pn kwietnia 30, 2007 11:11
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Warszawa/Mokotów/Stegny
Kontakt:

Post autor: Caravan » sob czerwca 23, 2007 8:46

Pamietam, dość malowniczo opisał proces dezintegracji struktury molekularnej tego kasku w wyniku działania czyników zewnętrznych :wink:
Pozdrawiam
Caravan
SALOMON THUNDER UFS 237EA
SALOMON CHAZ SANDS UFS 247EA
SEBA FR2 243
http://www.zut-projekt.pl

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: zico » sob czerwca 23, 2007 8:55

Caravan pisze:Pamietam, dość malowniczo opisał proces dezintegracji struktury molekularnej tego kasku w wyniku działania czyników zewnętrznych :wink:
... jadąc tyłem :)
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Toudi » sob czerwca 23, 2007 3:21

Też miałem duży crash na maratonie w Spreewald. Dostałem strzał w rolkę i po krótkim locie, podpórce łokciem walnąłem najpierw tyłkiem a potem tyłem głowy w asfalt. W kasku rowerowym. Mogę na podstawie tego jednego zdarzenia powiedzieć, że przy "normalnym" uderzeniu tylem głowy rowerowy też chroni. Co do potylicy: sądzę że uderzenie w część głowy, tą pomiędzy miejscem dokąd nie sięga rowerowy a sięga orzeszek to jest podczas jazdy po płaskim chyba niezbyt prawdopodobna. Co innego krawężniki, rurki, poręcze i inne wystające z podłoża przedmioty. Konfiguracji spotkania z taką przeszkodą się nie da przewidzieć i każdy z nas słyszał o różnych wypadkach, które trudno sobie wyobrazić. Jeśli więc masz się w rowerowym czuć niepewnie i w czasie jazdy będzie ci ten niepokój gdzieś kołatałsię pogłowie (syndrom "wyłączyłam żelazko, kochanie?, 300 km od domu), to nie zastanawiaj się i kup orzeszka. Na rolkach i tak i tak się spocisz a do rekreacyjnej jazdy, trochę więcej masy nie zrobi różnicy.
Pozdrawiam
Piotr

TomiUSM
Posty: 2
Rejestracja: pt czerwca 22, 2007 8:45
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Ustronie Morskie

Post autor: TomiUSM » wt czerwca 26, 2007 6:30

Już nie ma co się rozwodzić Panowie:) Sprawa rozwiązana. Kupiłem kask... rowerowy.
Orzech jednak bardziej pasuje do agresywnej, więc stwierdziłem, że odpada. Nowy nabytek przyda też się na rower, więc wyszło takie 2in1:)
Kask firmy Mango. Nazwa firmy nic mi nie mówi, ale "made in Italy" może oznaczać, że chyba dobrze wybrałem.

Awatar użytkownika
cyber_human
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 116
Rejestracja: ndz czerwca 25, 2006 11:00
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań

Post autor: cyber_human » ndz lipca 22, 2007 2:43

do tego, moim zdaniem, rowerowy lepiej przyslania nisko wiszace slonce, jako, ze najczesciej ma daszek. nadto daszek sprawdza sie w deszczu... testowalem... w deszczu kask ma nagle wyjatkowe znaczenie i nie ze wzgledu na ochrone przed woda...
a okulary, nawet najlepsze, nie zastapia daszku... lubie jezdzic w baseball'owce, ale ta, strukture molekularna ma znacznie inna niz kask :(
Obrazek

The choices we make, not the chances we take, determine our destiny...
_____________
GG: 5579806

Awatar użytkownika
tomek_wap
Ścigant 4x100mm
Posty: 282
Rejestracja: wt marca 30, 2010 10:12
Moje rolki: RB X5, XSJADO
Jeżdżę od: 16 kwie 2010
Lokalizacja: Katowice

Re: "Orzeszek" czy "rowerowy"?

Post autor: tomek_wap » pt lipca 01, 2011 7:08

Ostatnio przymierzałem GIRO Flak ... bardzo fajnie wykonany kask. W rozsądnej cenie. Nawet wygodny, idealnie dopasowany ... ale, waży 450gram, więcej niż rowerowe, i znacznie więcej niż mój rowerowy Lazer (240gram!).

Niby 210gram, ale na głowie, mając go przez chwilę, było czuć dużą różnicę ... może i to kwestia przyzwyczajenia do noszenia przez kilka lat znacznie lżejszego kasku ? Podczas jazdy, prawie nie czuję, że go mam na głowie. No i faktycznie, są znacznie przewiewne.
Rollerblade X5 LE / XSJADO 1

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt - jazda fitness i szybka / Equipment - fitness and speed”