Rolki dla początkującego przygode z rolkami

Zanim kupisz - zapytaj, przeczytaj o sprzęcie do jazdy na wrotkach (rolkach / rolki)
Dział tylko o jeździe fitness i szybkiej.
Place to talk about skates, wheels, bearings. Only for fitness and speed inline skating

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

rudi
Posty: 4
Rejestracja: ndz sierpnia 31, 2008 3:26

Rolki dla początkującego przygode z rolkami

Post autor: rudi » ndz sierpnia 31, 2008 3:53

Witam wszystkich!
Znajomi namawiaja mnie na zakup rolek.Jako ze jestem początkujący to niemam zielonie pojęcia co kupic :), dotychczas intensywnie jezdziłem na rowerze.
Na sprzęt (rolki) chciałbym przeznaczyć 400-600zł.Mój wzrost to 180cm waga 92 kg interesowałby mnie tylko jazada szybka, przegladałem forym i tyle tego jest ze zaczynam mieć problem z wyborem.Czy ktoś moze doradzić co wybrac ??

Z góry dzekuje za odpowiedz.

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Rolki dla początkującego przygode z rolkami

Post autor: zico » ndz sierpnia 31, 2008 4:09

Ciężko będzie coś mocnego w kategorii pełna jazda szybka i w tej kwocie. Jeśli zaczynasz jeździć celuj w minimum np. Crossfire 6.0 - koła 90mm, szyna alu i to nie tłoczona, tylko pełen frez. Po prostu wysoka klasa fitness - czyli nie wyczyn, tylko częste, szybkie jeżdżenie. Cena do 700pln za nowe na sklepie.
Oczywiście możesz wybrać Speedmachine 8.0, ale to wydatek prawie 1000pln. Pamiętaj, że im wyżej nad ziemią (większe średnice kół) tym gorzej z opanowaniem prawidłowej techniki jazdy - jest to problem zdecydowanej większości osób zaczynających przygodę z rolkami, szczególnie gdy w głowie prędkość, wiatr we włosach i duże średnice kół.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
MirekCz
Szybszy niż Chuck Norris na 4x100mm
Posty: 575
Rejestracja: wt kwietnia 06, 2004 10:24
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań

Re: Rolki dla początkującego przygode z rolkami

Post autor: MirekCz » ndz sierpnia 31, 2008 5:31

Raczej bym polecaj na pierwszy rzut coś z kółkami 84mm. Dobre do nauki i spokojnie można pośmigać dla przyjemności jakiś półmaraton czy maraton.
Jak przez rok przejedziesz kilka tyś km i przeznaczysz trochę czasu na technikę (hamowanie, przekładanka, równowaga, jazda na jednej rolce) To masz wtedy wybór:
-rolka 4x100 na niskim bucie (nowa to cena od 1,5tyś w górę) - maksymalna szybkość
-rolka 4x100 na pół-wysokim bucie (np. speedmachine 8.0 za 1000zł)

Na początek w nic powyżej 4x90 na pewno bym się nie pchał, bo to będzie droga przez mękę, a twoja technika będzie na żałosnym poziomie.

Crossfire sugerowany przez Zica to niezły wybór, ale trochę drogi i na początek przydałyby się kółka 4x80mm do nauki.
Dlatego może kup coś trochę tańszego z kółkami 80-84mm i zacznij zbierać 1000+zł na rolki do jazdy szybkiej.
Pozdrawiam,
Mirek Czerwiński

rudi
Posty: 4
Rejestracja: ndz sierpnia 31, 2008 3:26

Re: Rolki dla początkującego przygode z rolkami

Post autor: rudi » ndz sierpnia 31, 2008 11:20

Dzękuje za odpowiedzi na mój post:)
Powiem ze zastanawialem się nad rolkami o mniejeszej średnicy kół , a to ze względu na przeczytane wcześniej posty dotyczące rozpoczęcią przygody na rolka przez 'zielonych" ludzi :) I znówm mam problem co wybrac.

Pozdrawiam.
Rudi

Mirek_83
Pięciokółkowiec 84mm
Posty: 202
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 8:44
Moje rolki: Simmons PRO M1
Jeżdżę od: 01 maja 2007
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Rolki dla początkującego przygode z rolkami

Post autor: Mirek_83 » ndz sierpnia 31, 2008 11:31

4x84 powinno być kompromisem pomiędzy stabilnością, a chwilę później szybkością. Wg mnie to taki rozmiar kółek, który spokojnie, może być pierwszym w rolkach. Czyli podsumujmy: 4x84mm, twardość ok 84A (z racji wagi), płoza alu (z racji wagi), fajnie jak łożyska będą od sg7, ilq7 w górę, będzie się przyjemniej toczyło, a najważniejsze to i tak zmierzyć, chwilę (jak w sklepie pozwolą) pojeździć i wybrać te, które najbardziej nam leżą. Pzdr

Awatar użytkownika
romanwrotkarz
Ścigant 4x110mm
Posty: 366
Rejestracja: pt września 08, 2006 9:33
Jeżdżę od: 25 gru 1959
Lokalizacja: Ząbki
Kontakt:

Re: Rolki dla początkującego przygode z rolkami

Post autor: romanwrotkarz » ndz sierpnia 31, 2008 11:52

rudi pisze:Witam wszystkich!
Znajomi namawiaja mnie na zakup rolek.Jako ze jestem początkujący to niemam zielonie pojęcia co kupic :), dotychczas intensywnie jezdziłem na rowerze.
Na sprzęt (rolki) chciałbym przeznaczyć 400-600zł.Mój wzrost to 180cm waga 92 kg interesowałby mnie tylko jazada szybka, przegladałem forym i tyle tego jest ze zaczynam mieć problem z wyborem.Czy ktoś moze doradzić co wybrac ??

Z góry dzekuje za odpowiedz.
Najlepiej wybrać sie do fizycie istniejącego sklepu porozmawiać ze sprzedawcą dłużej - nie z takim co to na odczepnego, udającym że cś wie, , tylko z jeżdżącym na rolkach specjalistą, poprzymierzać pojeździć przy sklepie, wziąc sprzęt na próbę (z zastawem pienieżnym). Zbyt szybki i lekkomyślny zakup może się mścić bardzo długo. Buty mogą się wydawać super, dopóki nie przejedzie się na nich 2 godzin non-stop. Łatwiej dobrać rower niz rolki czy łyżwy. Rama powinna być na maksymalne kółka ( 100, 110), ale lepiej zacząc jeździć z tą dużą ramą na małych tanich kółkach i co kilka miesięcy zakładać większe i droższe (lepsze)
3 kółkowiec 100mm
http://www.lyzwyszybkie.republika.pl
Łyżwiarz - rolkarz

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Rolki dla początkującego przygode z rolkami

Post autor: Toudi » pn września 01, 2008 12:04

romanwrotkarz pisze: wziąc sprzęt na próbę (z zastawem pienieżnym).
Tak byłoby najlepiej. I właściwie dlaczego tylko w sklepach z rolkami?
Samochody, pralki, bielizna, aparaty słuchowe, koszule, skarpetki, pizza, ... Nie ma powodu się samoograniczać do jednej tylko dziedziny. :bom:
Pozdrawiam
Piotr

Awatar użytkownika
romanwrotkarz
Ścigant 4x110mm
Posty: 366
Rejestracja: pt września 08, 2006 9:33
Jeżdżę od: 25 gru 1959
Lokalizacja: Ząbki
Kontakt:

Re: Rolki dla początkującego przygode z rolkami

Post autor: romanwrotkarz » pn września 01, 2008 12:13

Toudi pisze:
romanwrotkarz pisze: wziąc sprzęt na próbę (z zastawem pienieżnym).
Tak byłoby najlepiej. I właściwie dlaczego tylko w sklepach z rolkami?
Samochody, pralki, bielizna, aparaty słuchowe, koszule, skarpetki, pizza, ... Nie ma powodu się samoograniczać do jednej tylko dziedziny. :bom:
Sklepy z rolkami mają pierwszeństwo, jedynie słuszną historyczną szansę. Za nami pójdą inni. Takie F16 - super wynalazek sprzed ponad 20 lat - u nas poszły jak ciepłe bułki. My to potrafimy kupować (szmelc :()
Solidaryzuje sie z kolegami z Warszawy, którzy włożyli nie małą kasę w podobno dobre buty, i teraz ciągle mają problemy ze stopami :banned: :helpme: :browar:
3 kółkowiec 100mm
http://www.lyzwyszybkie.republika.pl
Łyżwiarz - rolkarz

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Rolki dla początkującego przygode z rolkami

Post autor: zico » pn września 01, 2008 7:20

Z reguły rolek rekreacyjnych dobrych marek nie trzeba 2 godziny przymierzać. Problem jest ze sztywniakami - tutaj lepiej przymierzyć.
Niezłą rolką jest Roces R253 na kołach 84mm. W przyszłości można do niej włożyć 90mm. Wejdą.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Mirek_83
Pięciokółkowiec 84mm
Posty: 202
Rejestracja: ndz maja 11, 2008 8:44
Moje rolki: Simmons PRO M1
Jeżdżę od: 01 maja 2007
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Rolki dla początkującego przygode z rolkami

Post autor: Mirek_83 » pn września 01, 2008 10:16

Najlepiej wybrać sie do fizycie istniejącego sklepu porozmawiać ze sprzedawcą dłużej - nie z takim co to na odczepnego, udającym że cś wie, , tylko z jeżdżącym na rolkach specjalistą, poprzymierzać pojeździć przy sklepie, wziąc sprzęt na próbę (z zastawem pienieżnym). Zbyt szybki i lekkomyślny zakup może się mścić bardzo długo. Buty mogą się wydawać super, dopóki nie przejedzie się na nich 2 godzin non-stop. Łatwiej dobrać rower niz rolki czy łyżwy. Rama powinna być na maksymalne kółka ( 100, 110), ale lepiej zacząc jeździć z tą dużą ramą na małych tanich kółkach i co kilka miesięcy zakładać większe i droższe (lepsze)
Na jakim świecie Ty żyjesz?

rudi
Posty: 4
Rejestracja: ndz sierpnia 31, 2008 3:26

Re: Rolki dla początkującego przygode z rolkami

Post autor: rudi » śr września 03, 2008 9:44

Kupiłem na dobre i na złe łyżworolki Rollerblade Crossfire 8.0 i powiem tylko: to moja nowa MIŁOSC :).Jestem po trzecim wypadzie i rower idze w odstawkę :lol:

Dzękuje wszystkim za pomoc .

Awatar użytkownika
Bogusz_poznan
Pięciokółkowiec 80mm
Posty: 199
Rejestracja: pt sierpnia 15, 2008 11:49
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań

Re: Rolki dla początkującego przygode z rolkami

Post autor: Bogusz_poznan » czw września 04, 2008 3:59

widziałem taki dla początkujących :D trójkołowce :p z tym, że 2 kółka są obok siebie :) i jedno z przodu :P

rudi
Posty: 4
Rejestracja: ndz sierpnia 31, 2008 3:26

Re: Rolki dla początkującego przygode z rolkami

Post autor: rudi » pt września 05, 2008 1:40

Bogusz to dla mnie brzmi zbyt ekstremalnie ;-)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt - jazda fitness i szybka / Equipment - fitness and speed”