zmiana szyny i kolek - prosze o podpowiedz

Zanim kupisz - zapytaj, przeczytaj o sprzęcie do jazdy na wrotkach (rolkach / rolki)
Dział tylko o jeździe fitness i szybkiej.
Place to talk about skates, wheels, bearings. Only for fitness and speed inline skating

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

dredos
Posty: 5
Rejestracja: czw czerwca 03, 2010 4:54
Moje rolki: Powerslide
Jeżdżę od: 02 sty 1979

zmiana szyny i kolek - prosze o podpowiedz

Post autor: dredos » czw czerwca 03, 2010 5:30

Witam wszystkich zapalonych rolkarzy!

..podpowiedzcie prosze czy ma sens zmiana szyny 10,9" (195mm) z kołami 4x90mm (83A)
ktore tworza zestaw z butem Powerslide Phuzion D3 (wysoki but rekreacyjny)
na szyne powerslide'a 13,3"(195mm) z kolami 4x110mm? (dosc atrakcyjna cena plozy kolka pewnie standardowe 110 dokupie)

na obecnych kołkach 90mm nie czuje pełni frajdy - chce jezdzic szybciej:) a czy 110mm nie beda za duze? (w sumie zawsze mozna do tej szyny 13,3 założyć kola 100mm tylko czy takie cos sie praktykuje?)

czy nie lepiej przypadkiem kupic caly nowy zestaw race (PS czy RollerBlade'a)?

Rolki wykorzystuje do treningu uzupełniającego pod sporty zimowe. (nie narzekam na brak sil w nogach,kostkach itp) :)
choc bycmoze kiedys, gdzies sprobowalbym sil w maratonie dla sprawdzenia siebie..

dzieki za pomoc !
DD

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: zmiana szyny i kolek - prosze o podpowiedz

Post autor: zico » czw czerwca 03, 2010 8:24

Nie ma sensu. Żeby uciągnąć 4x 110 to raz, że musisz mieć niezłą technikę i siłę, a dwa, że fitnessowy but będzie po prostu za miękki konstrukcyjnie. Żeby wykorzystać 4x 110mm to musisz mieć całkiem niezły but, który uniemożliwi Tobie stratę energii z siły odepchnięcia. To tak jakbyś miał Fiata 126P z bardzo mocnym silnikiem, buda się rozleci zanim wykorzystasz jego pełną moc.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

dredos
Posty: 5
Rejestracja: czw czerwca 03, 2010 4:54
Moje rolki: Powerslide
Jeżdżę od: 02 sty 1979

Re: zmiana szyny i kolek - prosze o podpowiedz

Post autor: dredos » czw czerwca 03, 2010 11:17

ok czyli 13,3" nie ma sensu..
a szyne o długosci 12,4" lub cos kolo tego - pod kolka 100mm ? z tym butem zagra? nie sadze aby ten but byl "miekki"
..przerobilem troche rolek fitnesowych i hokejowych a i na racemachin'ach jezdzilem i starych PS 5-kolowych :)
techniki moze nie mam zawodniczej ale slaba to ona nie jest :) chyba:)

jesli jedyna przeszkoda miala by byc technika i sila nog to nie jest to zadna przeszkoda..:)
interesuje mnie czy but PS D3 (ktory nie wydaje sie byc miekkim) zadziala z szyna 12,4" i kolami 100mm?

podziekowal za odpowiedz:)
Pozdrawiam
DD

Awatar użytkownika
tomek_wap
Ścigant 4x100mm
Posty: 282
Rejestracja: wt marca 30, 2010 10:12
Moje rolki: RB X5, XSJADO
Jeżdżę od: 16 kwie 2010
Lokalizacja: Katowice

Re: zmiana szyny i kolek - prosze o podpowiedz

Post autor: tomek_wap » śr listopada 21, 2012 9:14

może i odgrzewam kotleta, alez tego co się dowiedziałem, to długość szyny (nie mocowania, tj. 195mm) bezpośrednio wpływa na zwrotność i stabilność co za tym idzie odpowiedni środek ciężkości dla każdej z szyn (czy to 13.3" czy 12" itd.).

I zarówno do 13.3" jak i do 12.4" można zamontowac koła 100mm ... pytanie jak to będzie potem w praktyce?
Obecnie w moich K2 mam 13.3" i 4x100mm.
Dużo dostepnych szyn na rynku mają 12.8".

Może ktoś jaśniej opisze temat? :)
Thnx.
Rollerblade X5 LE / XSJADO 1

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: zmiana szyny i kolek - prosze o podpowiedz

Post autor: zico » śr listopada 21, 2012 10:26

Jak ktoś jest wysoki i ma nogę rozmiar 47, to stabilniej mu będzie jechać na szynie dłuższej - choć tutaj są wyjątki, jeśli szyna jest niska i krótka, to zdarza się, że takim osobom jest lepiej. Czego na pewno się nie robi: filigranowa kobieta, mała stopa i szyny długie - nigdy nie będzie dobrze w takiej konfiguracji. Po to właśnie są krótkie szyny.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
tomek_wap
Ścigant 4x100mm
Posty: 282
Rejestracja: wt marca 30, 2010 10:12
Moje rolki: RB X5, XSJADO
Jeżdżę od: 16 kwie 2010
Lokalizacja: Katowice

Re: zmiana szyny i kolek - prosze o podpowiedz

Post autor: tomek_wap » śr listopada 21, 2012 10:42

No to też rozjaśnia parę kwestii. W przypadku rolek FSK wiadomo, że im krótsza tym lepsza np. do slalomu itd.

Ale teraz się zastanawiam nad dopieraniem szyny speedowej do odpowiedniej stopy, wzrostu itd.
Niektóre szyny jak widzę mają sporą rozpiętość: 12,0"; 12,4"; 12,8", 13" i 13,3"

I jak tu dopasować tą odpowiednią?
Raczej cięzko przetestować każdą długość i oddać do sklepu użytą szynę.
No OK, prościej pewnie dobrać jeżeli mówimy 13.3" a 12", ale co jeżeli mówimy tu o 12.4" a 12.8 gdzie różnica między nimi jest teoretycznie niewielka, a w praktyce może mieć duże znaczenie.

Sorki, jeżeli zadaje laikowe pytania ;-) ale zdobywam wiedzę aby w przyszłości móc dobrać pod siebie odpowiedni sprzet, też w granicach rozsądnych cen jak na moją kieszeń.
Zapewne dla amatora jak ja, wybór szyny może mieć mniejsze znaczenie niż dla zawodowca, który ma opanowaną technikę jazdy i każdy cal w szynie może wpływać na wyniki i osiągi.

:)
Rollerblade X5 LE / XSJADO 1

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: zmiana szyny i kolek - prosze o podpowiedz

Post autor: zico » śr listopada 21, 2012 10:51

Bardziej ważne będzie ustawienie szyny, niż jej mała różnica w długości.
To już najlepiej zostaw osobie, która na tym się zna i założy Tobie do buta, widząc jak stoisz, czy jeździsz.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt - jazda fitness i szybka / Equipment - fitness and speed”