Dobór tulejki do kółka/łożyska.

Zanim kupisz - zapytaj, przeczytaj o sprzęcie do jazdy na wrotkach (rolkach / rolki)
Dział tylko o jeździe fitness i szybkiej.
Place to talk about skates, wheels, bearings. Only for fitness and speed inline skating

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

morphes
Posty: 9
Rejestracja: sob maja 14, 2011 11:42
Jeżdżę od: 01 cze 1996
Lokalizacja: Gliwice/Warszawa

Dobór tulejki do kółka/łożyska.

Post autor: morphes » pt czerwca 17, 2011 2:12

Witam ponownie,

W temacie łożysk, kółek i tulejek pojawiło się sporo postów – jednak z tego co poprzeglądałem forum to nie udało mi sie znaleźć odpowiedzi na nurtujące mnie pytanie, stąd sobie pozwole troche sie tutaj rozpisać:)

Otóż, w moich rolkach postanowilem wymienic kółka oraz łożyska. Zestaw kupilem dosc tani firmy 'crazy creek'. W czym rzecz:
W starych kolkach (rollerblade) mam plastikowe tulejki wchodzace w lozyska, zmniejszajace dzieki temu srednice otworu i przez to pasujace do srub. W nowych kolkach tulejki sa metalowe pomiedzy lozyskami. srednica otworu jest wieksza. Podejrzewam, ze to fi6 i fi8.

W pierwszej chwili zafascynowany nowymi kolkami bez namyslu je po prostu wkreciłem nie przekladajac tulejek (w amoku bylem :oops: ). Wszystko sie jakos skrecilo i dzialalo cacy;D. nawet nie zauwazylem, ze tak naprawde to jedno kolko jest 1mm wyzej od tego obok.. co tam:) Po dniu mnie cos tknelo i przelozylem tulejki, no bo tak by chyba wypadalo, i tutaj problem: po wlozeniu plastikowych tulejek ze starych kółek, kręcą się moje nowe zauważalnie słabiej;/

Wyczytałem na forum, że tulejki odgrywaja istotna role, stad moje podejrzenia w ich strone:)

Jakie sa wytyczne, mowiace o tym ze tulejka dobrze pasuje? Na co nalezy zwrocic uwage?

W moim przypadku tulejka w lozysko wchodzi łatwo, ale zauwazylem aby lozysko po tej tulejce sie slizgalo w trakcie krecenia, raczej trzyma.
Druga sprawa: tulejka jest odrobine za dluga (jakis 1mm – ta srodkowa, grubsza czesc) i po wlozeniu jej w kolko, jedno z lozysk wystaje z kólka o te właśnie 1mm.
Czy Waszym zdaniem mogą rzeczy opisane powyżej być powodem gorszego 'kręcenia' ?
Jeśli bym chciał kupić nowe tulejki, na co zwrócić uwagę? Tylko średnica czy dlugosc rowniez? Czy plastikowe to samo zło? A moze sa domowe sposoby zawodowcow poprawiajace trzymanie lozyska przez tulejke ( bo to o to chodzi, prawda?) lub inne sztuczki... ;)

Z góry przepraszam jeśli gdzieś tu napisałem jakieś herezje,
Będę wdzięczny za wszelkie porady:)

Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Dobór tulejki do kółka/łożyska.

Post autor: zico » pt czerwca 17, 2011 2:53

Aluminiowe tulejki dadzą radę, jak będą za szerokie - to najwyżej lekkie podpiłowanie i już ;)
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

morphes
Posty: 9
Rejestracja: sob maja 14, 2011 11:42
Jeżdżę od: 01 cze 1996
Lokalizacja: Gliwice/Warszawa

Re: Dobór tulejki do kółka/łożyska.

Post autor: morphes » ndz czerwca 19, 2011 12:12

Dzieki za podpowiedź. Postaram się takie zdobyć i zobaczymy, jakie będą efekty:)
Pozdrawiam!

edit: a co jesli ta srodkowa, szersza czesc tulejki jest wlasnie za szeroka, pilowanie jej chyba jest dosc niewygodne?
czy taka zabawa jest warta zachodu?:) czy sama wymiana z plastiku na alu to bedzie juz wystarczajaca poprawa?:)

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Dobór tulejki do kółka/łożyska.

Post autor: Doody » śr czerwca 22, 2011 11:19

Wymień plastik na alu - zazwyczaj jest dużo lepiej, a koszt niewielki.
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt - jazda fitness i szybka / Equipment - fitness and speed”