Na czym kto jeździ

Zanim kupisz - zapytaj, przeczytaj o sprzęcie do jazdy na wrotkach (rolkach / rolki)
Dział tylko o jeździe fitness i szybkiej.
Place to talk about skates, wheels, bearings. Only for fitness and speed inline skating

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

pz34
Prześcigant 4x110mm
Posty: 401
Rejestracja: ndz sierpnia 29, 2010 8:06
Moje rolki: Tarrega

Na czym kto jeździ

Post autor: pz34 » śr sierpnia 17, 2011 8:41

Cze.
Nie chodzi tutaj o to kto z nas jaki sprzęt wozi w bagażniku.
Tak sobie ostatnio przeglądam różne strony i widzę, że świat sprzętu wrotkarskiego nie kończy się na RB, Simmons, Schankel, Powerslide itp. Ciekaw jestem co można powiedzieć o innych firmach np: Bont, Flyke, Solvein czy Tru Rev. A druga sprawa to na czym gdzie się jeździ bo np z tego co wiem to Bont jest bardzo popularny w USA. Niestety jestem "świerzak'' w temacie rolek dlatego proszę Was o podzielenie się wiedzą na ten temat.
Pozdrawiam
Łukasz

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Na czym kto jeździ

Post autor: zico » śr sierpnia 17, 2011 8:52

Bont znany mocno w Australii, no i dobry, szkoda, że ma swoje rozwiązania np. 3 punktowe mocowanie szyn. Flyke bardzo dobre szyny. Tru Rev taki średniak, Solvein średniak w butach, szyny z "dopingiem", dobre. Tutaj mocny rynek w Korei, są jeszcze dostępne szyny Aero Space, masakra. Kombinują jak mogą, np. 4x110mm na mocowanie 165mm albo 4x110mm na montaż.... UFS czyli jazda miejska itp. itd... W USA mocny jest Simmons oraz jeszcze w miarę dobry Pinnacle.
Szyny EO Skates wykonane z włókna węglowego. To zaledwie ułamek firm, które znamy. Jesteśmy DALEKO w tyle jeśli chodzi nawet o znajomość marek.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

pz34
Prześcigant 4x110mm
Posty: 401
Rejestracja: ndz sierpnia 29, 2010 8:06
Moje rolki: Tarrega

Re: Na czym kto jeździ

Post autor: pz34 » śr sierpnia 17, 2011 8:56

Tak właśnie myślałem bo przeglądając zdjęcia i filmy z zawodów to ludzie naprawdę mają kolorowo na nogach .
Dzięki Zico
Pozdrawiam
Łukasz

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Na czym kto jeździ

Post autor: zico » śr sierpnia 17, 2011 9:20

To jak tak temat został rozpoczęty, to czas na pokazanie "światu" jakie rozwiązania były i co może nas czekać w przyszłości wrotkarstwa szybkiego:

Swego czasu Korea mocno ruszyła w świecie wrotkarstwa szybkiego i zaczęli kombinować, szczególnie: jak najmniejsza waga sprzętu, wysoki transfer siły odepchnięcia oraz jak najmniejsze opory toczenia. Marka prawdopodobnie już nie istnieje, być może zabrakło im pieniędzy lub stwierdzili, że nie opłacalne:

Waga jednej pół pary w konfiguracji 3x110mm 1x90mm: 875 gram!
Kółka w rozmiarach: 80mm, 84mm, 90mm, 100mm, 110mm.
Waga kółka 100mm - niecałe 80 gram.

Huby kółek z aluminium 7075 w wykończeniu T6! Sztywność OGROMNA!!!

Zdjęcia z 2006 roku - 5 lat temu!

Obrazek

Obrazek

Obrazek Obrazek

Obrazek Obrazek
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Herb
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 736
Rejestracja: ndz września 14, 2008 9:11
Moje rolki: Turbo-Fusion 84/Solo/Xsjado PB
Jeżdżę od: 08 wrz 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: Na czym kto jeździ

Post autor: Herb » czw sierpnia 18, 2011 12:10

No to wygląda ciekawie, co prawda szyna nitowana z dwóch połówek mi się nie podoba - pełny profil jak w EO Skates chyba lepszy, szczególnie jeżeli chodzi o sztywność miedzy ścianami szyny a mostkami-płaszczyznami mocującymi do buta. Takie wąskie koła to jednak dość logiczny kierunek rozwoju, chyba że niesie to ze sobą jakieś konsekwencje o których nie mam pojęcia (oprócz szybszego zużycia takich kół). Sztywne huby - podobno są eksperymenty z hubami z carbonu, może ktoś ma zdjęcia? I jak takie sztywne huby będą wpływać na odbicie? Swoją droga, włożyć w takie aluminiowe huby łożyska to musi być wyzwanie, a wyciągnąć - jeszcze większe.

W Polsce są osoby które jeżdżą na szynach koreańskiej marki Fox, ta firma chyba robi też buty. Szyny są o tyle ciekawe, że o dość nietypowej konstrukcji ścian bocznych - taki "organiczny" design. Ale ta firma robi też klony szyn innych marek, z tego co widać na zdjęciach w internecie. Ciekawi mnie, dlaczego ci ludzie wybrali akurat te Fox, a nie szyny bardziej dostępnych marek.

Head też się wzięli za speed: http://www.headskates.com/2009/prod-inl ... 1-002.html

A Bont mają przecież i wersje butów oraz szyn (nie wszystkich) na mocowanie dwupunktowe. Podobno trwa redesign mocowania trójpunktowego, tak by buty z tym mocowaniem były w pełni kompatybilne z szynami na mocowanie dwupunktowe, natomiast w szynach robionych pod mocowanie trójpunktowe środkowy punkt mocujący mógł pełnić rolę zwyczajnego mostka, gdy dokręcimy taką szynę do "zwykłego" buta. Gdyby się im to udało, na pewno by im ułatwiło to sprawę "pchania" swojego patentu, zwiększyło popularność szyn Bont, no i zmniejszyło koszta produkcji - teraz niemal każde buty robią x2. Swoją drogą "coś" w tym mocowaniu trójpunktowym jest, skoro są ludzie który robią i stosują aluminiowe podpórki między szynę a but do tradycyjnego zestawu v-type 195mm.
FSK: RB Solo Estilo RG2+liner Salomon STi Vinny Minton 06+RB Fusion 255mm alu+Bones REDS+UC PB Standard
PB: Xsjado Skeleton 2+Kizer Level 2+PS TWINCAM ILQ7+UC PB Team

AGR: RB Fusion+soulplate Solo+liner RB Blank+RB BLANK frame+koła RB RG2 Pro+RB SG7

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Na czym kto jeździ

Post autor: zico » czw sierpnia 18, 2011 8:07

Fox - cena czyni cuda. Np. część szyn to kopia Venomów z Powerslide czy szwajcarskiego X-Techa, z pewnością ta sama fabryka, lekka zmiana designu i jazda na całego.

Carbonowe huby, już próbowali w Hyperze, al`a "carbon" w kółkach modeli Fila NINE 100, nic wielkiego.
Aluminiowe huby również w Hyperze, o ile mnie pamięć nie myli Sidewinder.

Hub to nie wszystko, jest jeszcze opona. Koło może dobrze pracować jak hub jest sztywny, dobrze łączący się z oponą, a sama opona dobrze skrojona w częściach bocznych: mamy toczenie i trzymanie. Stąd tak dobre są Am-Wingi, Atomy, MPC. Hyperowi coś się nie udało, a w przyszłym roku nadchodzi rewelacyjny Matter G13.

Szyny EO Skates za drogie w stosunku do swoich możliwości, jedyny plus tych szyn to waga, nic więcej. W zdjęciach powyżej masz je o wiele sztywniejsze niż EO dzięki zastosowaniu mostów przy mocowaniu do butów oraz 3 mostów pomiędzy kółkami, najważniejszy ten pierwszy i ostatni. Zupełnie inna liga, szkoda, że nie kontynuowana.

Trójpunktowe mocowanie ma na celu poprawienie sztywności spodu buta, tj. idealne mocowanie na "odepchnięcie" 165mm czy zastosowanie dodatkowego podparcia w szynach Solvein czy chociażby Schankel Aeon w wersji DP z szyną opierającą się o but właśnie na odcinku około 165mm od tylnego mocowania buta. Bardzo ważna sprawa w przenoszeniu siły odepchnięcia.

Head - na ten moment nic rewelacyjnego.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
Janusz
Redaktor wrotkarstwo.pl
Posty: 598
Rejestracja: czw sierpnia 23, 2007 11:26
Moje rolki: Schaenkel Edge R
Jeżdżę od: 01 lip 2002
Lokalizacja: Warszawa

Re: Na czym kto jeździ

Post autor: Janusz » czw sierpnia 18, 2011 11:57

Zico,
Poruszyłeś ciekawy temat szerokości kółek: no właściwie, to dlaczego są tak szerokie, jakie są? Ktoś testował może te cienkie kółka? Uślizg mógłby być znaczny, a do tego chyba jeszcze szybsze zużycie?
Janusz

Awatar użytkownika
Piotr B
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1839
Rejestracja: czw listopada 18, 2004 8:00
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Dębno

Re: Na czym kto jeździ

Post autor: Piotr B » czw sierpnia 18, 2011 1:26

Uploaded with ImageShack.us
zico pisze:w przyszłym roku nadchodzi rewelacyjny Matter G13.
Obrazek

dla czego ono jest takie rewelacyjne?
Koszt kółka w chwili obecnej 26 $

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Na czym kto jeździ

Post autor: zico » czw sierpnia 18, 2011 1:35

Rewelacyjne, bo szybkie. No i całkiem lekkie, co wstępnie widać. Cena w Polsce coś koło 700pln za komplet 110mm. Ceny w $ zostawmy w USA, bo już coś na ten temat było (cło, transport).
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Na czym kto jeździ

Post autor: zico » czw sierpnia 18, 2011 3:41

Janusz pisze:Zico,
Poruszyłeś ciekawy temat szerokości kółek: no właściwie, to dlaczego są tak szerokie, jakie są? Ktoś testował może te cienkie kółka? Uślizg mógłby być znaczny, a do tego chyba jeszcze szybsze zużycie?
Janusz
Dosyć szeroki temat. Szerokość kółek w rolkach od ponad 20 lat nie ulegała zmianie, poza jakimiś tam prototypami. Wynika to z opłacalności, użyteczności. Nie wyobrażam sobie osób w wadze ponad 100kg, gdyby w każdych rodzajach wrotek byłyby stosowane tak wąskie kółka. Zajechania, uszkodzenia następowałyby bardzo szybko. W związku z tym zrobili taką szerokość, a nie inną. Ostatnio były również stosowane szerokości opon w granicach 20mm-22mm, takie kółka produkowali w szczególności AM-Wing oraz PC-Vane. Kółka o szerokości 22mm były stosowane dla osób ciężkich. 20mm za bardzo pracowały, wysoki flex (rebound).
Na tych przykładach widać, dlaczego kółka o szerokości 24mm, a nie innej. Dodatkowo należy mieć na uwadze to, że standaryzowana szerokość kółek 24mm to nie tylko jazda szybka, ale również skoki i inne wygibasy, na których są duże przeciążenia. Nie wyobrażam sobie lądowań na kółkach o szerokości 10mm... Coś strzeli na pewno, jak i kółka to i jeździec.

Cienkie kółka raczej dla lekkich osób oraz na pewno dla tych, którzy mają co najmniej dobrą technikę odepchnięcia. Korea ma dużo lekkich jeźdźców, więc może też dlatego tam takie "cuda" powstały... Opory toczenia na pewno mniejsze podczas jazdy po prostej, trudno ocenić jak takie kółko pracowałoby na łukach. Prędkość - z pewnością duża. Aż strach się bać. Zużycie szybkie - ale musimy wziąć pod uwagę, że nawet 4 użycie kółek na zawodach klasy światowej to u takich zawodników dużo za dużo - nawet tak się zdarza. W związku z tym tak wąskie kółka prawdopodobnie byłyby użyte tylko raz.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

pz34
Prześcigant 4x110mm
Posty: 401
Rejestracja: ndz sierpnia 29, 2010 8:06
Moje rolki: Tarrega

Re: Na czym kto jeździ

Post autor: pz34 » czw sierpnia 18, 2011 9:12

zico pisze:
Janusz pisze:Zico,
Nie wyobrażam sobie lądowań na kółkach o szerokości 10mm... Coś strzeli na pewno, jak i kółka to i jeździec.
Teraz trudno to sobie wyobrazić ale za kilka lat dzięki masowości produkcji, dostępności technologii kto wie. Sądzę, że szerokość kół będzie się zmieniać w zależności od zastosowania. Ktoś w końcu sobie policzy, że wcale nie trzeba oczekiwać takiej wytrzymałości od kółek do jazdy szybkiej jaka jest oczekiwana od kół na których się skacze. Myślę, że to tylko kwestia czasu.

Ciekawe jest to foto rolek Head. Szyna wygląda jak by miał się zaraz połamać.
Pozdrawiam
Łukasz

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Na czym kto jeździ

Post autor: zico » czw sierpnia 18, 2011 9:15

Oj, nie sądzę, żeby w jeździe miejskiej były kiedykolwiek wąskie kółka, tam naprawdę potrzeba szerokości i dużej stabilności. Naprawdę.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

pz34
Prześcigant 4x110mm
Posty: 401
Rejestracja: ndz sierpnia 29, 2010 8:06
Moje rolki: Tarrega

Re: Na czym kto jeździ

Post autor: pz34 » czw sierpnia 18, 2011 9:16

Pozdrawiam
Łukasz

pz34
Prześcigant 4x110mm
Posty: 401
Rejestracja: ndz sierpnia 29, 2010 8:06
Moje rolki: Tarrega

Re: Na czym kto jeździ

Post autor: pz34 » czw sierpnia 18, 2011 9:17

zico pisze:Oj, nie sądzę, żeby w jeździe miejskiej były kiedykolwiek wąskie kółka, tam naprawdę potrzeba szerokości i dużej stabilności. Naprawdę.
Do miejskiej tak. Tez tak sądzę
Ale do jazdy szybkiej, kto wie.....
Pozdrawiam
Łukasz

Herb
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 736
Rejestracja: ndz września 14, 2008 9:11
Moje rolki: Turbo-Fusion 84/Solo/Xsjado PB
Jeżdżę od: 08 wrz 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: Na czym kto jeździ

Post autor: Herb » pt sierpnia 19, 2011 12:02

A czy ten kompozytowy hub z kołek do wózków (swoją drogą, nie wiedziałem nawet że robią specjalne - małe - koła do nich) nie jest przypadkiem tym, co mamy w 99% kół do rolek?

Bo często wyrób de facto potocznie zwany "plastikowym" w istocie jest kompozytowym. Kompozyt to materiał składający się z minimum dwóch różnych materiałów, przy czym ich postać nie ma znaczenia - mogą być kompozyty warstwowe, jak poszycia samolotów czy pospolita sklejka, ale i kompozyty strukturalne - stopy metali, polimerów, etc. Tak więc, taki hub w kołach do rolek byłby nie-kompozytowy tylko gdyby był wykonany z jednorodnego polimeru. W co wątpię, bo do polimerów przeważnie dodaje się "wypełniacz" który ma na celu zwiększyć liczbę wiązań poprzecznych miedzy cząsteczkami wypełniając luki w strukturze sieciowej materiału. Polimer+taki dodatek, to już kompozyt.
FSK: RB Solo Estilo RG2+liner Salomon STi Vinny Minton 06+RB Fusion 255mm alu+Bones REDS+UC PB Standard
PB: Xsjado Skeleton 2+Kizer Level 2+PS TWINCAM ILQ7+UC PB Team

AGR: RB Fusion+soulplate Solo+liner RB Blank+RB BLANK frame+koła RB RG2 Pro+RB SG7

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt - jazda fitness i szybka / Equipment - fitness and speed”