Szyny 3x110mm 1x100mm - specyfikacja techniczna, porównanie

Zanim kupisz - zapytaj, przeczytaj o sprzęcie do jazdy na wrotkach (rolkach / rolki)
Dział tylko o jeździe fitness i szybkiej.
Place to talk about skates, wheels, bearings. Only for fitness and speed inline skating

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Szyny 3x110mm 1x100mm - specyfikacja techniczna, porówna

Post autor: Toudi » ndz listopada 04, 2012 11:45

pz34 pisze:Według mnie takie zmiany niewiele dadzą. Przy zachowaniu pewnego minimum jakim jest twardy but reszta ( czyli np. zmiana szyny z Litemaxa na Eo .. czy inną) za dużo nie pomoże. Wydolność organizmu i technika to klucz do sukcesu. Nie pomoże kolejne 800zł na nowiuśkie pachnące szyny. Pomoże periodyzacja treningu, równowaga między odpoczynkiem a wysiłkiem i dieta określana bieżącymi potrzebami.
Czytanie o szynach jest tak samo wartościowe jak czytanie o periodyzacji czy równowadze (przy czym o tych, które wymieniłeś nikomu się nie chce pisać). Jedno jest do kupienia za 800 czy 1200 zł a drugie za godziny treningu. Jedni zrobią jedno, drudzy kupią drugie, trzeci jedno i drugie a jeszcze inni ani jednego z nich. Ale to nie znaczy, że nie warto o tym pisać czy dyskredytować ważność tego czy innego elementu.
Pozdrawiam
Piotr

pz34
Prześcigant 4x110mm
Posty: 401
Rejestracja: ndz sierpnia 29, 2010 8:06
Moje rolki: Tarrega

Re: Szyny 3x110mm 1x100mm - specyfikacja techniczna, porówna

Post autor: pz34 » wt listopada 06, 2012 10:09

Toudi pisze:
pz34 pisze:Według mnie takie zmiany niewiele dadzą. Przy zachowaniu pewnego minimum jakim jest twardy but reszta ( czyli np. zmiana szyny z Litemaxa na Eo .. czy inną) za dużo nie pomoże. Wydolność organizmu i technika to klucz do sukcesu. Nie pomoże kolejne 800zł na nowiuśkie pachnące szyny. Pomoże periodyzacja treningu, równowaga między odpoczynkiem a wysiłkiem i dieta określana bieżącymi potrzebami.
Czytanie o szynach jest tak samo wartościowe jak czytanie o periodyzacji czy równowadze (przy czym o tych, które wymieniłeś nikomu się nie chce pisać). Jedno jest do kupienia za 800 czy 1200 zł a drugie za godziny treningu. Jedni zrobią jedno, drudzy kupią drugie, trzeci jedno i drugie a jeszcze inni ani jednego z nich. Ale to nie znaczy, że nie warto o tym pisać czy dyskredytować ważność tego czy innego elementu.
Jak już to nie to, że się "nie chce pisać" tylko wydaje mi się, że każdy wie, że to właśnie te kwestie stanowią prawdziwy klucz do sukcesu i dlatego tak mało jest info na te tematy od tzw "zawodowców".
Pozdrawiam
Łukasz

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Szyny 3x110mm 1x100mm - specyfikacja techniczna, porówna

Post autor: zico » wt listopada 06, 2012 10:10

Zdziwiłbyś się, ale właśnie nie każdy wie. Ludzie nie mają pojęcia dlaczego jedno kółko jest mniejsze w szynach hybrydowych.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

julek1967
Prześcigant 4x100mm
Posty: 320
Rejestracja: wt maja 27, 2008 4:17
Moje rolki: bont z 4x110
Jeżdżę od: 02 cze 2005

Re: Szyny 3x110mm 1x100mm - specyfikacja techniczna, porówna

Post autor: julek1967 » ndz listopada 11, 2012 8:36

teraz ja coś napisze.Po pierwsze;Podziękowanie dla ZICO o przeprowadzenie porównań dla poszczególnych szyn itd.To jest potrzebne zarówno dla nas-użytkowników jak i dla producentów !wiadomo dla nowicjuszy ,którzy nie są w temacie i którzy nie wiedzą nad czym się wogóle zastanowic i gdzie patrzec jest to czarna magia jak wyższa matematyka-ale dla tych innych ,powiedzmy dla nas -jest przydatne. Co do wysokości -a czego -no właśnie-jedni piszą szyn inni buta jeszcze inni jakiegoś punktu-a chodzi poprostu o wysokośc stawu skokowego nad ziemią .Jest to jedna z najistotniejszych spraw jeśli uwzględniny niski but.dla wysokiego buta ma to też znaczenie lecz nie takie bo siły działające przy podłożu pomnożone przez tą właśnie odległośc do kostki są równoważone przez silę działającą w punkcie styku cholewki z łydką.co do niskiego buta -tego styku powyżej kostki juz niema i obciążenia przenoszą się na ścięgna -dlatego obserwujemy rozrost kostek itd.

carlmc
Czterokółkowiec
Posty: 81
Rejestracja: czw maja 07, 2009 9:32
Jeżdżę od: 02 kwie 2008
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Szyny 3x110mm 1x100mm - specyfikacja techniczna, porówna

Post autor: carlmc » ndz listopada 11, 2012 7:46

Czy będa jakieś porównania z szynami Bont ? Wydają się być dość niskie :) .

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Szyny 3x110mm 1x100mm - specyfikacja techniczna, porówna

Post autor: zico » ndz listopada 11, 2012 8:54

carlmc pisze:Czy będa jakieś porównania z szynami Bont ? Wydają się być dość niskie :) .
Jak ktoś ma - może pomierzyć i wstawić dane. Może ktoś mi również podesłać i sam to zrobię. Nie widzę problemu.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
mrv
Szybszy niż Chuck Norris na 5x84mm
Posty: 548
Rejestracja: pn lutego 19, 2007 6:03
Moje rolki: SemiRace 4x100, Cheetah 4x110
Jeżdżę od: 20 gru 2009

Re: Szyny 3x110mm 1x100mm - specyfikacja techniczna, porówna

Post autor: mrv » pn listopada 12, 2012 6:09

carlmc pisze:Czy będa jakieś porównania z szynami Bont ? Wydają się być dość niskie :) .
Są są - nawet bardzo i pod względem środka ciężkości jest to rewelacja. Szczególnie setupy 4x100 i 4x110.
3x110+100 już chyba są bardziej mainstreamowe ze względu na pewne ograniczenia 3pt

WBoncie jst problem z metodą dokładnego zmierzenia wysokości ponieważ wysokość szyny jest tylko częścią wysokości całego decka (rozumianego jako podstawa pięty).
Niedługo będę w stanie dać pomiary wszystkich 3 typów. Póki co informacja na 100% - w Bont 4x100 przy standardowym bucie i paddingu pięta jest grubo ponad 5mm niżej niż w wytworach rollerblade tej samej klasy. Nie powinien wiec dziwic czesty wybór np Bont Semi race przez początkujących szczególnie na zachód od Odry gdzie mniej patrzy się na sprzęt przez pryzmat jeżdżenia na jednym bucie do końca świata.

carlmc
Czterokółkowiec
Posty: 81
Rejestracja: czw maja 07, 2009 9:32
Jeżdżę od: 02 kwie 2008
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza

Re: Szyny 3x110mm 1x100mm - specyfikacja techniczna, porówna

Post autor: carlmc » wt listopada 13, 2012 1:14

Tak przypuszczałem :). Miałem ostatnio Powerslide R2 i porównywałem z Bont Jet, teoretycznie ta sama półka. Niestety bez przyrządów ale wysokość stopy nad podłożem w Bont przynajmniej 5mm niżej.

Awatar użytkownika
mrv
Szybszy niż Chuck Norris na 5x84mm
Posty: 548
Rejestracja: pn lutego 19, 2007 6:03
Moje rolki: SemiRace 4x100, Cheetah 4x110
Jeżdżę od: 20 gru 2009

Re: Szyny 3x110mm 1x100mm - specyfikacja techniczna, porówna

Post autor: mrv » wt listopada 13, 2012 4:18

carlmc pisze:Tak przypuszczałem :). Miałem ostatnio Powerslide R2 i porównywałem z Bont Jet, teoretycznie ta sama półka. Niestety bez przyrządów ale wysokość stopy nad podłożem w Bont przynajmniej 5mm niżej.
Mi w pomiarach Zico nie pasuje już pierwsza szyna. Zico pisze że odległość buta od ziemi to 105mm...

Czyli musiała być mierzona odległość miejsca styku buta z szyną od ziemi. Nie wiem jaki to ma sens...
O wysokości od ziemi decyduje suma 2 czynników i 3. czynnik ją różnicujący:
- wysokość miejsca styku szyny z butem
- odległość dołu buta od miejsca styku naszej pięty z butem
- padding buta.
Ostatni czynnik sprawia że pomiary wysokości nie mają sensu. Ich sens staje się coraz mniejszy wraz z zaawansowaniem zawodnika, który może preferować padding 12mm, podczas gdy jego konkurent 8mm. Takie pomiary mają sens większy dla amatorów - z małym zastrzeżeniem historycznym - buty i szyny szybkie 80-84mm były bardzo wysoko osadzane - powód był prawdopodobnie taki że zbyt nisko zawieszony but sprawiał sproblemy przy manewrach i krawędziowaniu.

Co do niskiej szyny 2-punktowej - właściciel pewnej firmy wrotkarskiej otrzymuje często zamówienia na custom buty dopasowane do szyny. Klienci przysyłają mu swoje nowe "niskie szyny"które trudno wsadzić but używany przez nich do tej pory - zawadza o 2. lub 3. koło.

Fajnie byłoby się dowiedzieć która z w/w szyn nie przyjmuje jednego z np. 15 najpopularniejszych na rynku butów z opisanych wyżej powodów. Dobra byłaby też wiedza na temat realnej wysokości a nei wysokości szyn - która jak dowiodłem bez buta jest suchą daną statystyczną.

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Szyny 3x110mm 1x100mm - specyfikacja techniczna, porówna

Post autor: zico » wt listopada 13, 2012 4:40

Nie do końca są to suche dane. Rzadko kto będzie sobie z tego testu wybierać "na pałę" szyny do swoich butów. Jeśli się zwróci do ogarniętego sprzedawcy, to ten sprzedawca konkretnie dobierze mu szyny do butów - takie mamy czasy, że wszystko idzie zrobić. Szyn hybrydowych jest dużo.

Co do pomiarów, że szyna ma 105mm, a kółko 110mm - co Ci nie pasuje? Pewno nie wpadłeś na to, że kółka mogą wystawać w części górnej, ponieważ mocowania butów są z reguły wypukłe i same one zabierają miejsce... Tak jest z każdym butem, nawet Bontem.
A sens jest taki, że jak ktoś ma te mocowania wysokie i będzie szukać najniższej szyny, to być może trafi na to porównanie i już będzie wiedzieć w co celować.
Każdy but to inna bajka.

Do tego dochodzą jeszcze kliny, które też zabierają miejsce. Tak np. ma CadoMotus, który ma bardzo niskie szyny i są dostępne do nich kliny o różnych kątach. W niektórych butach nie da się nawet założyć samych tych szyn bez klinów ale z kółkami. Żeby wszystko grało, zdarza się, że potrzebny jest dodatkowy dystans - tak te szyny są nisko osadzone.

W planach mam zamocowanie każdej szyny do butów i pomiar od powierzchni ziemi do środka buta, wtedy będą konkretne dane - już nie suche. Z doświadczenia jednak też wiem, że przy niektórych gabarytach zawodników czy ich umiejętności 5mm czy nawet 10mm wysokości nie robi żadnej różnicy. Rzadko się to zdarza, ale zdarza się i też trzeba być na to przygotowanym.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

pz34
Prześcigant 4x110mm
Posty: 401
Rejestracja: ndz sierpnia 29, 2010 8:06
Moje rolki: Tarrega

Re: Szyny 3x110mm 1x100mm - specyfikacja techniczna, porówna

Post autor: pz34 » wt listopada 13, 2012 5:00

zico pisze:
W planach mam zamocowanie każdej szyny do butów i pomiar od powierzchni ziemi do środka buta, wtedy będą konkretne dane - już nie suche. Z doświadczenia jednak też wiem, że przy niektórych gabarytach zawodników czy ich umiejętności 5mm czy nawet 10mm wysokości nie robi żadnej różnicy. Rzadko się to zdarza, ale zdarza się i też trzeba być na to przygotowanym.
Tak mi się właśnie zdaje, że pomiar od środka buta do podłogi będzie najbardziej właściwy, tylko co dalej?? :D W przyrodzie jak to w przyrodzie różne cuda się zdarzają..
Pozdrawiam
Łukasz

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Szyny 3x110mm 1x100mm - specyfikacja techniczna, porówna

Post autor: zico » wt listopada 13, 2012 5:05

Dalej to i tak będzie indywidualna sprawa, ponieważ najbardziej różny jest człowiek, a w naszym sporcie każdy ma inne stopy. Co za tym idzie dalej - na innej wysokości staw skokowy - tu już nie muszę tłumaczyć, że nawet jak znajdzie najniżej osadzony but z szyną, to nie będzie znaczyć, że będzie mu on leżeć na nogach idealnie. Termoformowanie w tym przypadku to sobie darujmy. Następnie jak silny ma staw skokowy, jaki wzrost ma zawodnik czy osoba, ile waży, z jakim naciskiem działa na ten staw? Nic dalej nie będzie pewne, jednak porównanie będzie obrazować, co można zrobić i z czego wybierać mając dobrego buta.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
mrv
Szybszy niż Chuck Norris na 5x84mm
Posty: 548
Rejestracja: pn lutego 19, 2007 6:03
Moje rolki: SemiRace 4x100, Cheetah 4x110
Jeżdżę od: 20 gru 2009

Re: Szyny 3x110mm 1x100mm - specyfikacja techniczna, porówna

Post autor: mrv » wt listopada 13, 2012 5:49

zico pisze: Co do pomiarów, że szyna ma 105mm, a kółko 110mm - co Ci nie pasuje? Pewno nie wpadłeś na to, że kółka mogą wystawać w części górnej, ponieważ mocowania butów są z reguły wypukłe i same one zabierają miejsce...
Zico dam Ci szansę udowodnienia że jestem głupszy od Ciebie na pewno nie raz ale nie przy tej okazji :) Ale do rzeczy:
Chodzi tylko o tyle że na wrotkach jeżdżą ludzie. Ludzie mają stopy. Pięta nie może być na wysokości 105mm. Zakładając _nawet_ przyklejenie buta do szyny to bryła buta z carbonu czy włokna szklanego ma swoją grubość (nie mówiąc już o miejscu na gwint). Te 105 mm nic mi nie mówi na temat tego jak wysoko będziesz miał piętę. O tym decyduje suma wysokość decka + grubość spodu buta plus kwestia preferencji w różnicy wysokości palce-pięta. Tak Ci to ciężko ogarnąć? Mam wrażenie że wiesz o czym mówię. I powtarzam: te dane będą miały sens gdy dodasz do nich wartości związane z butem.

Jeśli się upierasz przy podawaniu informacji o wysokości samych szyn i uwazasz że to ma sens to podaję wysokość tylniego decka od podłoża dla szyn Bonta :

3punktowe:
4x110mm 33.5+55=88.5mm
3x110mm+100mm 33.5+55=88.5mm
4x100mm 33.5+50=83.5mm

jak widać w tej kategorii Bont bije na głowę wszystkie szyny które wymieniasz w swoich pomiarach. Czy zestawy Bonta są zestawami z najniżej osadzonym środkiem ciężkości? Oczywiście że nie - szczególnie przez wzgląd na system mocowania. O tym decyduje but i tu już może być różnie. Szczególnie w 3x110+100.

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Szyny 3x110mm 1x100mm - specyfikacja techniczna, porówna

Post autor: zico » wt listopada 13, 2012 6:36

Nie wiem czy zauważyłeś, ale mówimy tutaj o szynach dwupunktowych, których jest wiele na rynku.
Wywody szyn 3 punktowych można porównać do samych siebie lub wraz z butami i odległością pięty do ziemi - ale to już rozmowa na zupełnie inny temat!

Pomierz Bontowe 2 punktowe - to będzie mieć sens.

Tutaj celem było porównanie szyn hybrydowych, dwupunktowych oraz do tego, co jest opisywane na stronach producentów - widać, że niektóre informacje są nierzetelne.

Rozpocznij nowy temat, pomierz szyny 3 punktowe z butami Bonta, ja dorzucę inne marki również zmierzone i wtedy porównanym to wszystko na innej linii.
Bez sensu się przepychać w wątku, gdzie wypisywane są zupełnie inne systemy mocowania do butów, co z zasadniczych i podstawowych spraw różnią się na samym starcie...
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
mrv
Szybszy niż Chuck Norris na 5x84mm
Posty: 548
Rejestracja: pn lutego 19, 2007 6:03
Moje rolki: SemiRace 4x100, Cheetah 4x110
Jeżdżę od: 20 gru 2009

Re: Szyny 3x110mm 1x100mm - specyfikacja techniczna, porówna

Post autor: mrv » wt listopada 13, 2012 9:31

Jakiego nie wzialbys typu mocowania to wysokosci decka nie maja sensu bez pomiaru dwoch wysokosci: od palcow do ziemi i piety do ziemi. Odleglosc palec ziemia bedzie wysokoscia decka a pieta ziemia minus palcec ziemia paddingiem. O tym caly czas pisze a absurdalny przyklad z 3pt mial Ci wyjasnic o co mi chodzi.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt - jazda fitness i szybka / Equipment - fitness and speed”