Telefony a sprzęt do treningu

Zanim kupisz - zapytaj, przeczytaj o sprzęcie do jazdy na wrotkach (rolkach / rolki)
Dział tylko o jeździe fitness i szybkiej.
Place to talk about skates, wheels, bearings. Only for fitness and speed inline skating

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

wasyl
Prześcigant 4x100mm
Posty: 321
Rejestracja: ndz czerwca 06, 2010 11:15
Moje rolki: Shankel Blade / Twister
Jeżdżę od: 02 sie 2009
Lokalizacja: Wrocek

Telefony a sprzęt do treningu

Post autor: wasyl » sob marca 03, 2012 10:36

Mam pytanko mam telefon z Andoridem i GPS, który obsługuje ANT+ cokolwiek ten skrót znaczy.
Mogę sobie zgrywać trasy - jednak chciałbym mieć możliwość monitoringu pulsu itp.
Może ktoś mi coś poleci. Bo najczęściej to znajdywałem zegarki z taką opcją.
Jednak fajnie by było połączyć jedno z drugim ;)

FFWD
Czterokółkowiec
Posty: 85
Rejestracja: pt lipca 03, 2009 5:42
Jeżdżę od: 28 cze 2007
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Telefony a sprzęt do treningu

Post autor: FFWD » ndz marca 04, 2012 8:58

Hej,

Musisz sobie kupić pasek z przekaźnikiem bluetooth, żeby mógł się jakoś połączyć z telefonem, np. taki:

http://www.polar.fi/en/products/accesso ... _Bluetooth

tylko, że chyba nie łączy się on wtedy z zegarkiem i odczyt bieżący masz tylko na telefonie, a jadąc na rolkach podglądanie tętna na telefonie to chyba porażka.

@Zico: nie planujesz czegoś takiego w ofercie? W sumie fajne rozwiązanie - za niższą cenę mamy substytut pulsometru GPS i do tego odczyty (prędkość/dystans/tętno) mogą być przekazywane bezpośrenio np. do internetowych dzienników treningowych.

Pozdrawiam
Rafał Wielgat
Jura Skating Częstochowa

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Telefony a sprzęt do treningu

Post autor: zico » ndz marca 04, 2012 9:15

Rafał - jak najbardziej. Szczerze - nie wiedziałem, że Polar ma takie coś. Będzie dostępne już niebawem! Dzięki.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

wasyl
Prześcigant 4x100mm
Posty: 321
Rejestracja: ndz czerwca 06, 2010 11:15
Moje rolki: Shankel Blade / Twister
Jeżdżę od: 02 sie 2009
Lokalizacja: Wrocek

Re: Telefony a sprzęt do treningu

Post autor: wasyl » ndz marca 04, 2012 2:16

Liczę na rabat za pomysł.

wasyl
Prześcigant 4x100mm
Posty: 321
Rejestracja: ndz czerwca 06, 2010 11:15
Moje rolki: Shankel Blade / Twister
Jeżdżę od: 02 sie 2009
Lokalizacja: Wrocek

Re: Telefony a sprzęt do treningu

Post autor: wasyl » ndz marca 04, 2012 2:25

Może jest to upierdliwe ale obecne tel. nie są aż takie wielkie.
Po drugie lubię słuchać muzyki podczas jazdy.

Awatar użytkownika
wolf1971
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 138
Rejestracja: ndz czerwca 20, 2010 11:34
Moje rolki: RB Speedmachine 4x100 Kiśle
Jeżdżę od: 01 sty 1910

Re: Telefony a sprzęt do treningu

Post autor: wolf1971 » śr marca 07, 2012 9:21

Garmina polecam. Ja śmigam na rolkach, biegam. Inwestycja się zwróci :D
Obrazek

Awatar użytkownika
Krzysztof
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 697
Rejestracja: pn maja 15, 2006 12:53
Moje rolki: Grelowski
Jeżdżę od: 01 cze 2002
Lokalizacja: Poznań

Re: Telefony a sprzęt do treningu

Post autor: Krzysztof » czw marca 08, 2012 11:04

W telefonie z androidem można zainstalować aplikację RunKeeper. Słuchając muzyki co określony interwał (czas/dystans) głosowo podawane są parametry biegu/jazdy. Można wykorzystać czujnik tętna (oczywiście bluetooth).
Pozdrawiam
Obrazek
Obrazek

wasyl
Prześcigant 4x100mm
Posty: 321
Rejestracja: ndz czerwca 06, 2010 11:15
Moje rolki: Shankel Blade / Twister
Jeżdżę od: 02 sie 2009
Lokalizacja: Wrocek

Re: Telefony a sprzęt do treningu

Post autor: wasyl » czw marca 08, 2012 11:14

Ale co z Garmina polecasz - czujkę tętna czy ... ?.

pz34
Prześcigant 4x110mm
Posty: 401
Rejestracja: ndz sierpnia 29, 2010 8:06
Moje rolki: Tarrega

Re: Telefony a sprzęt do treningu

Post autor: pz34 » wt marca 13, 2012 5:26

Ja używam ENDOMONDO. Tel pokazuje mi akualną prędkość, a po treningu można sprawdzić trasę na googlemaps razem z wykresem prędkości i wysokości. Jest tam opcja monitora pracy serca ale trzeba mieć opaskę. Najważniejsza zaleta - darmowa instalacja, darmowe logowanie, płaci się tylko za transfer danych z kom. np 3 godziny jazdy - koszt kilkanaście groszy. Używałem też tego na "70 nie tylko dla orłów" by nie pomylić się na okrążeniach. Co jakiś czas ktoś się pytał ile do końca :D
Pozdrawiam
Łukasz

FFWD
Czterokółkowiec
Posty: 85
Rejestracja: pt lipca 03, 2009 5:42
Jeżdżę od: 28 cze 2007
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Telefony a sprzęt do treningu

Post autor: FFWD » wt marca 13, 2012 11:35

pz34 pisze:Ja używam ENDOMONDO. Tel pokazuje mi akualną prędkość, a po treningu można sprawdzić trasę na googlemaps razem z wykresem prędkości i wysokości. Jest tam opcja monitora pracy serca ale trzeba mieć opaskę. Najważniejsza zaleta - darmowa instalacja, darmowe logowanie, płaci się tylko za transfer danych z kom. np 3 godziny jazdy - koszt kilkanaście groszy. Używałem też tego na "70 nie tylko dla orłów" by nie pomylić się na okrążeniach. Co jakiś czas ktoś się pytał ile do końca :D
Też używam czasami ENDOMONDO, ale denerwują mnie rozbieżności w pokazywanej na wykresie prędkości (u mnie chyba zaniża - nie sądzę, żebym całą parą na sprincie z górki - co prawda łagodnej, pod koniec sezonu osiągał jedynie 32km/h). Czy też masz ten problem?

Edit: ale na 70-kę do kontroli okrążeń to dobry pomysł :)

Pozdrawiam
Rafał Wielgat
Jura Skating Częstochowa

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Telefony a sprzęt do treningu

Post autor: Doody » śr marca 14, 2012 8:00

FFWD pisze: Też używam czasami ENDOMONDO, ale denerwują mnie rozbieżności w pokazywanej na wykresie prędkości (u mnie chyba zaniża - nie sądzę, żebym całą parą na sprincie z górki - co prawda łagodnej, pod koniec sezonu osiągał jedynie 32km/h). Czy też masz ten problem?
Również ENDOMONDO - ale mnie chyba zawyża: w jednym z treningów prędkość max. 533 km/h "dobry jestem" :mrgreen:
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

FFWD
Czterokółkowiec
Posty: 85
Rejestracja: pt lipca 03, 2009 5:42
Jeżdżę od: 28 cze 2007
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Telefony a sprzęt do treningu

Post autor: FFWD » śr marca 14, 2012 11:46

Doody pisze:
FFWD pisze: Też używam czasami ENDOMONDO, ale denerwują mnie rozbieżności w pokazywanej na wykresie prędkości (u mnie chyba zaniża - nie sądzę, żebym całą parą na sprincie z górki - co prawda łagodnej, pod koniec sezonu osiągał jedynie 32km/h). Czy też masz ten problem?
Również ENDOMONDO - ale mnie chyba zawyża: w jednym z treningów prędkość max. 533 km/h "dobry jestem" :mrgreen:
A jakie tętno miałeś przy tej prędkości? :D

Mówiąc poważnie: też miałem prędkości max. 70km/h. Natomiast te zaniżone nie dotyczyły prędkości max. z treningu tylko prędkości chwilowej, którą odczytywałem z wykresu, bo wiedziałem po GPS, w którym momencie ćwiczyłem sprint. Kompletnie nie wiem skąd te przekłamania się biorą.

Pozdrawiam
Rafał Wielgat
Jura Skating Częstochowa

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Telefony a sprzęt do treningu

Post autor: Doody » czw marca 15, 2012 9:21

FFWD pisze: A jakie tętno miałeś przy tej prędkości? :D

Mówiąc poważnie: też miałem prędkości max. 70km/h. Natomiast te zaniżone nie dotyczyły prędkości max. z treningu tylko prędkości chwilowej, którą odczytywałem z wykresu, bo wiedziałem po GPS, w którym momencie ćwiczyłem sprint. Kompletnie nie wiem skąd te przekłamania się biorą.

Pozdrawiam
Rafał Wielgat
Jura Skating Częstochowa
Tętno spokojne jak u słonia :)


Przekłamania biorą się najprawdopodobniej z braku łączności z co najmniej 3 satelitami (najlepiej z 4) których system GPS wymaga do prawidłowego określenia pozycji. GPS'y samochodowe radzą sobie z tym problemem utrzymując twoją ostatnią prędkość i prowadząc Cię po trasie po której jechałeś. W przypadku GPS'ów sportowych nie ma konkretnych tras/dróg i dlatego po stracie sygnału próbują jakoś wyznaczyć twoją pozycję z namiarów np. 2 satelitów co skutkuje takimi właśnie kwiatkami.
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

Awatar użytkownika
Krzysztof
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 697
Rejestracja: pn maja 15, 2006 12:53
Moje rolki: Grelowski
Jeżdżę od: 01 cze 2002
Lokalizacja: Poznań

Re: Telefony a sprzęt do treningu

Post autor: Krzysztof » czw marca 15, 2012 1:04

3 satelity są potrzebne do ustalenia tzw.fix'a czyli pozycji początkowej (4 satelita precyzuje wysokość, ale rozróżniane są dwie wysokości: nad poziomem morza i geoidalną).
Po ustaleniu położenia początkowego, do dalszego wyznaczania położenia mogą być wykorzystywane tylko dwie satelity. Dokładność zależy od klasy urządzenia oraz "uprzejmości" US ARMY czyli ichnich działań bojowych na danym terenie lub ćwiczeń jednostek US ARMY.

Przekłamanie w prędkości bardziej zależy od błędów w zapisie i/lub transmisji danych do urządzenia rejestrującego. W zależności od urządzenia dane mogą przybierać różne wartości, lecz sam odbiornik GPS podaje jedynie długość i szerokość geograficzną oraz czas plus dane kontrolne.

Przykładowe słowo NMEA: $GPGGA,140530,5217.340,N,01644.080,E,1,08,0.9,545.4,M,46.9,M,,*47

Tzw. GPS samochodowe to odbiornik GPS + oprogramowanie + mapy cyfrowe terenu. GPS sportowy może nie posiada map i nie można wyznaczyć trasy co nie znaczy, że nie jest pełnowartościowym odbiornikiem sygnału GPS i "potrafi" wyznaczać pozycję korzystając z 2 satelitów. Tak naprawdę to wszystko zależy od oprogramowania urządzenia i możliwości przesłania danych i ich ewentualnego skorygowania.
Pozdrawiam
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Telefony a sprzęt do treningu

Post autor: Doody » czw marca 15, 2012 2:32

Krzysztof pisze:Tak naprawdę to wszystko zależy od oprogramowania urządzenia i możliwości przesłania danych i ich ewentualnego skorygowania.
Dokładnie tak.

Gdyby się dokładniej temu przyjrzeć, to można też wnioskować, że błędy te biorą się np. z uchybu korekty czasu w odbiornikach cywilnych, błędów propagacji itd.

Ale wydaje mi się, że uogólniając możemy powiedzieć: małe, ciągłe zaburzenia prędkości są wywołane przez niedokładność pomiaru (do około 10m) natomiast duże piki np. ten o którym pisałem wyżej, który wskazał nagły skok prędkości i omds "teleportację" to wynik braku zasięgu (poniżej 3 widocznych satelitów).
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt - jazda fitness i szybka / Equipment - fitness and speed”