Pytanie o sprzęt Rollerblade Activa/ kółeczka

Zanim kupisz - zapytaj, przeczytaj o sprzęcie do jazdy na wrotkach (rolkach / rolki)
Dział tylko o jeździe fitness i szybkiej.
Place to talk about skates, wheels, bearings. Only for fitness and speed inline skating

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Ayu
Posty: 4
Rejestracja: czw kwietnia 05, 2012 1:32
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Pytanie o sprzęt Rollerblade Activa/ kółeczka

Post autor: Ayu » czw kwietnia 05, 2012 2:37

Jako, że jestem nowa na forum witam gorąco wszystkich rolkarzy!!

Ok 3 lata temu nauczyłam się jeździć na rolkach, chwile mnie to zainteresowało, ale potem przerzuciłam się totalnie na łyżwy.
Ostatnio jednak naszła mnie na nowo zajawka na rolki. Interesuje mnie jazda fitness. I tu pytanie o sprzęt-chciałabym kupić coś niezbyt drogiego, ale wytrzymałego i komfortowego. Rozglądałam się juz nieco po sklepach i wpadły mi w dłonie takie oto rolki:

http://www.janmarsport.com/Rolki_Roller ... -1206.html

I teraz pytanie: czy rolki z kółkami 90 mm, rzeczywiście mogą być bardzo mało zwrotne i sprawiać dużo problemów? Przypominam, że jestem bardzo przyzwyczajona do jazdy na łyżwach i nie wiem do końca czy to dobry wybór... Aczkolwiek jakoś bardzo przypadły mi już do gustu te rolki :P
Jeszcze takie głupie pytanie: czy ewentualnie, bez większej szkody można by zamontować sobie w nich mniejsze kółeczka?

Heh wiem, że to pewnie głupie pytania, ale póki co jestem laikiem :P
Z góry dziękuję za jakąkolwiek poradę :)

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Pytanie o sprzęt Rollerblade Activa/ kółeczka

Post autor: zico » czw kwietnia 05, 2012 7:14

Tak - długa szyna, rolki są mnie zwrotne. To są rolki do jazdy do przodu, nabijania kilku km i praktycznie nic więcej. Poważna rekreacja, fitness. Jak chcesz się pokręcić, to nie są rolki dla Ciebie.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Ayu
Posty: 4
Rejestracja: czw kwietnia 05, 2012 1:32
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Re: Pytanie o sprzęt Rollerblade Activa/ kółeczka

Post autor: Ayu » czw kwietnia 05, 2012 4:30

Rozumiem... W sumie to sama nie wiem, bo porobić jakieś slalomiki czy pojeździć tyłem też było by fajną sprawą :roll: Aczkolwiek mam szansę kupić podane prze ze mnie rolki w niewielkiej cenie, więc pewnie się zdecyduje... Najwyżej będę potem ograniczona :P Bo coś czuję, że do 350 zl nie kupię nic porządnego, a bardziej zwrotnego.
No chyba, że takie z decathlonu :
http://www.decathlon.com.pl/PL/rolki-fi ... 115659244/
Słyszałam, jednak opinie że to jedynie "substytut" rolek. Czy rzeczywiście są takie beznadziejne?
I jeśli miałabym do wyboru te z decathlonu i te:
http://www.janmarsport.com//index.php?p ... od_id=1208
Czy te drugie mimo, że nie mają aluminiowych płoz będą lepsze, trwalsze ?

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Pytanie o sprzęt Rollerblade Activa/ kółeczka

Post autor: Doody » czw kwietnia 05, 2012 5:37

Dwie pozycje z linków powyżej sobie odpuść: kiepskie!!!

Activa to dobra rolka, ale tak jak napisał Zico: do jazdy do przodu, cokolwiek innego (skoki, obroty) będzie bardzo utrudnione.
Kółka oczywiście możesz wymienić na mniejsze bez problemu ale nic to nie zmieni, bo nie zmienią się punkty podparcia ... no jedynie zmniejszy się prędkość - ale przecież nie o to Ci chodzi.
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

Ayu
Posty: 4
Rejestracja: czw kwietnia 05, 2012 1:32
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Re: Pytanie o sprzęt Rollerblade Activa/ kółeczka

Post autor: Ayu » czw kwietnia 05, 2012 8:04

Ok. Dzięki za odpowiedź :wink:
A mógłby mi jeszcze ktoś przybliżyć jak to jest jeśli chodzi o punkty podparcia w takich rolkach do "jazdy do przodu"? Jak to jest zrealizowane i czy się różni w stosunku do "zwykłych" rolek?

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Pytanie o sprzęt Rollerblade Activa/ kółeczka

Post autor: Doody » czw kwietnia 05, 2012 8:34

Punkty podparcia zawsze pokrywają się z osiami kół - czym szerzej rozstawione osie tym mniejsza zwrotność. Drugim bardzo ważnym parametrem jest środek ciężkości. Im niższa szyna licząc od środka osi kółek do mocowania tym lepsza stabilność.

Powyższe parametry decydują też w dużej mierze jak duże koła można wsadzić w szynę.

Powiedzmy tak: we wrotkach fitness szyna (punkty podparcia) będzie dość długa aby mogła pomieścić koła > 90mm i do tego była stabilna przy większych prędkościach - czyli długość szyny powyżej 270mm. Natomiast w sprzęcie do slalomu max koła to 80mm a szyna(punkty podparcia) musi być stosunkowo krótka aby zapewnić dobrą zwrotność np 243mm.
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

Ayu
Posty: 4
Rejestracja: czw kwietnia 05, 2012 1:32
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Re: Pytanie o sprzęt Rollerblade Activa/ kółeczka

Post autor: Ayu » czw kwietnia 05, 2012 8:51

Dzięki, to mi dużo rozjaśniło :wink: I chyba po prostu w następnym tygodniu przejdę się do sklepu, przymierzę, zobaczę co i jak z tymi rolkami Activa i ostatecznie rozkminię czy to w tym będę śmigać :) A jazdy już się nie mogę wprost doczekać :D

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Pytanie o sprzęt Rollerblade Activa/ kółeczka

Post autor: Doody » czw kwietnia 05, 2012 9:03

powodzenia :)
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt - jazda fitness i szybka / Equipment - fitness and speed”