kompromis - 4mm różnicy

Zanim kupisz - zapytaj, przeczytaj o sprzęcie do jazdy na wrotkach (rolkach / rolki)
Dział tylko o jeździe fitness i szybkiej.
Place to talk about skates, wheels, bearings. Only for fitness and speed inline skating

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

forms
Posty: 22
Rejestracja: pn czerwca 11, 2012 10:16
Moje rolki: Rollerblade Crossfire 84
Lokalizacja: Łódź

kompromis - 4mm różnicy

Post autor: forms » wt czerwca 12, 2012 12:53

Witam serdecznie pierwszym postem!

Przymierzam się do kupna rolek, przejrzałam dziesiątki różnych wątków na tym forum, jednak nie do końca rozwiały one wszystkie wątpliwości, a nasunęły pytania.

Jak wielu na tym forum jeździłam jako dzieciak na no-name'ach, za dużych, sprezentowanych bez przymierzania - efekt: obtarcia i ból, rolki w kąt. Ale jazda przód, tył, przekładanki, spin stopy bardzo szybko opanowane. I teraz, po jakichś 15 latach chcę wrócić. Mierzę 181 cm i ważę 65 kg.

Pierwsza myśl - chcę rolki fitness, bo fitness właśnie mnie interesuje. Traktuję siebie jako osobę początkującą, ale jak dosiadłam sparków 80 w decathlonie, to już po chwili odpychałam się po sklepie do przodu i do tyłu, spin stop tez był :) Oczywiście może to niewiele znaczyć w obliczu powierzchni innych niż sklepowe, jednak tu pojawia się problem. Śmiem podejrzewać, że w miarę szybko zacznę jako tako łapać równowagę i się poprawnie odpychać, a spotykałam się z opiniami, że osoby zaczynające na 80mm, powiedzmy sparkach, po jednym sezonie chciały już zmieniać na większe kółko, bo trochę już brakowało prędkości. Nie interesują mnie rolki do jazdy szybkiej, bo jestem początkująca i nie mam warunków do takowej w moim mieście, ale czy w moim przypadku mogę zacząć od 84mm? Tzn. czy różnica między 80 a 84 jest odczuwalna, czy nie są one za szybkie dla początkującej osoby (nie miałam możliwości przymierzenia)? czy będą one dobrym kompromisem dla osoby, która chce dokonać zakupu rolek na wiele sezonów, a nie zmieniać je, bo mi może trochę pary w nich zabraknąć, jak już się rozkręcę (a ja parę lubię)?

Druga myśl - te sparki z decathlonu bardzo kusiły ceną - obecnie w promocji za 299 zł!!! Ale tak mi jakoś dziwnie ta wkładka przecięta na pół wyglądała... No i forum rozwiało moje wątpliwości. A zatem, przy założeniu, że jednak 84mm: interesowałyby mnie sparki 84mm lub activa/crossfire 84mm. Wiele czytam, że activa lepsza, ale dla początkującej? W opisach widzę różnicę w płozie, na korzyść activy, na forum, że but sztywniejszy. Ale z drugiej strony były jakieś awarie w crossfire, wiem, to jednostkowe przypadki, ale przypadki, o których wiemy. Po prostu chcę dokonać dobrego wyboru. Podoba mi się możliwość wyjęcia buta w obu modelach.

Kolejna myśl: warunki są jakie są do jazdy u nas w Polsce, Łódź wyjątkowo nie rozpieszcza. Mój plan to fitness i asfalt, ale kostki, krzywizny chodnikowe i krawężniki mogą się przytrafić. Nie jako skoki, ale zwyczajnie, jako nawierzchnia. Wiele osób już podnosiło ten problem, ale ja nie chcę kupować rolek urban, będę uważać (bum hahaha) na nawierzchnię, a raczej na jej wybór, ale pewnych niedogodności uniknąć się nie da. Czy naprawdę rolka o aluminiowej płozie (activa/spark) może tak szybko trachnąć, skoro rolki fitnessowe polecane są początkującym, a to oznacza wzmożone przyziemianie (obrywa się nie tylko rolkarzowi, ale czasem też i rolce)?

Będę bardzo wdzięczna za pomoc i sugestie!

pozdrawiam, i to bardzo wszystkich adeptów jazdy jak i tych bardziej wtajemniczonych :)
Ostatnio zmieniony wt czerwca 12, 2012 2:29 przez forms, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Adi01
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 103
Rejestracja: pt sierpnia 20, 2010 7:01
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: kompromis - 4mm

Post autor: Adi01 » wt czerwca 12, 2012 7:17

Skoro chcesz fitnesy na lata, to może warto zastanowić się nad modelami 4x90mm. Jeśli boisz się takich na sam początek to możesz włożyć mniejsze koła np.80mm. Jak poczujesz się pewniej i będziesz chciała jeździć szybciej włożysz oryginalne kółka - nie ma potrzeby zmiany całych rolek.

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: kompromis - 4mm

Post autor: Doody » wt czerwca 12, 2012 11:48

Spokojnie możesz celować w Activa/Crossfire. Przypadki pękania różnych części zdarzają się prawie we wszystkich modelach od czasu do czasu. Zawsze można to reklamować.

Kolega w Toruniu używa Crossfire do jazdy znacznie więcej niż rekreacyjnej i dają radę (a tu u nas wszędzie bruk).

Jeśli jeździłaś już kiedyś i po chwili w sklepie opanowałaś: tył przód i spinstopa, to bez problemu poradzisz sobie na kołach 84mm.
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: kompromis - 4mm

Post autor: Toudi » wt czerwca 12, 2012 12:05

Otóż to!
Jakoś tak się stało, że powstało wrażenie, że fitnesowe czy rekreacyjne rolki nie nadają się do zjechania z krawężnika czy przejechania kawałek po bruku a przecież one nie są z papieru.
Trzeba wyraźnie rozróżnić katowanie rolek i jeżdżenie z dużą prędkością po czym popadnie od jeżdżenia fitnesowego i przejeżdżaniu po bruku, krawężnikach czy płytkach chodnikowych.
Pozdrawiam
Piotr

forms
Posty: 22
Rejestracja: pn czerwca 11, 2012 10:16
Moje rolki: Rollerblade Crossfire 84
Lokalizacja: Łódź

Re: kompromis - 4mm

Post autor: forms » wt czerwca 12, 2012 12:46

Hej, wielkie dzięki za zainteresowanie!!!
Adi01 pisze:Skoro chcesz fitnesy na lata, to może warto zastanowić się nad modelami 4x90mm. Jeśli boisz się takich na sam początek to możesz włożyć mniejsze koła np.80mm. Jak poczujesz się pewniej i będziesz chciała jeździć szybciej włożysz oryginalne kółka - nie ma potrzeby zmiany całych rolek.
Ale czy sama płoza nie będzie za duża i trochę przeszkadzająca? Dlatego właśnie myślałam o 84mm jako o kompromisie, bo mnie prędkość interesuje, ale w jeździe fitnesowej, na jazdę szybką absolutnie nie ma warunków. Być może przeniosę się za jakiś czas do Trójmiasta, i być może tam sprawa wygląda lepiej, a wtedy już będę wiedzieć, czy bakcyl załapany i czy kupić np rolki szybkie :) Ale to już na inny temat.
Doody pisze:Spokojnie możesz celować w Activa/Crossfire. Przypadki pękania różnych części zdarzają się prawie we wszystkich modelach od czasu do czasu. Zawsze można to reklamować.
Jeśli jeździłaś już kiedyś i po chwili w sklepie opanowałaś: tył przód i spinstopa, to bez problemu poradzisz sobie na kołach 84mm.
No to 84 8)
Z tymi reklamacjami to czytałam jak jest :) Ale ja będę kupować u Zico, a o jego profesjonalizmie pisze całe forum, więc się nie będę chyba martwić na zapas.
Czyli activa, a nie spark? Różnica w cenie praktycznie żadna.. A jeśli activa, to kolorystycznie odpowiadałyby mi crossfire (o ile jest rozmiar), ale w opisie podają, że to but wyprofilowany pod męską stopę (a activa pod damską) - nie wiem, czy temu wierzyć. Mam strasznie wąską stopę, ale decathlonowe sparki też były męskie i nie było źle..
Doody pisze: Kolega w Toruniu używa Crossfire do jazdy znacznie więcej niż rekreacyjnej i dają radę (a tu u nas wszędzie bruk).
Toudi pisze:Otóż to!
Jakoś tak się stało, że powstało wrażenie, że fitnesowe czy rekreacyjne rolki nie nadają się do zjechania z krawężnika czy przejechania kawałek po bruku a przecież one nie są z papieru.
Trzeba wyraźnie rozróżnić katowanie rolek i jeżdżenie z dużą prędkością po czym popadnie od jeżdżenia fitnesowego i przejeżdżaniu po bruku, krawężnikach czy płytkach chodnikowych.
Yeah!!! :) dokładnie o to mi chodziło! Myślę, że sporo takich świeżynek ja jak na tym forum bardzo się przejęło kwestią tych krawężników.. Ale na chłopski rozum, jak mój no-name się nie rozleciał, to RB na alu miałby się tak szybko poddać??

Awatar użytkownika
Adi01
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 103
Rejestracja: pt sierpnia 20, 2010 7:01
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: kompromis - 4mm

Post autor: Adi01 » wt czerwca 12, 2012 1:22

forms pisze: Ale czy sama płoza nie będzie za duża i trochę przeszkadzająca? Dlatego właśnie myślałam o 84mm jako o kompromisie, bo mnie prędkość interesuje, ale w jeździe fitnesowej,
Tym bardziej 4x90, to typowy sprzęt klasy fitness. Im większa prędkość tym lepiej mieć dłuższą szynę - rolki prowadzą się stabilniej. Taka długość szyny przeszkadzałaby w jeździe między kubkami.
forms pisze: na jazdę szybką absolutnie nie ma warunków.
Jak się chce, to się znajdzie :)

forms
Posty: 22
Rejestracja: pn czerwca 11, 2012 10:16
Moje rolki: Rollerblade Crossfire 84
Lokalizacja: Łódź

Re: kompromis - 4mm

Post autor: forms » wt czerwca 12, 2012 1:51

Adi, czemu mi mącisz w głowie? :)
Ja wiem, że dłuższa szyna jest bardziej stabilna.. ale czuję, że 90mm to trochę za dużo jak na razie.. też mam pewną kwotę zaplanowaną, której nie chcę przekraczać, a przecież jeszcze muszę kupić ochraniacze i kask. Ale! Z ciekawości weszłam do sklepu i zerknęłam na RB Activa 90mm i co? Nie ma mojego rozmiaru, ha! :)

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: kompromis - 4mm różnicy

Post autor: Doody » wt czerwca 12, 2012 3:30

Ja raczej doradzał bym jednak zostać przy 4x84, jak coś to później można zmienić samą szynę na 4x90.
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

forms
Posty: 22
Rejestracja: pn czerwca 11, 2012 10:16
Moje rolki: Rollerblade Crossfire 84
Lokalizacja: Łódź

Re: kompromis - 4mm różnicy

Post autor: forms » wt czerwca 12, 2012 4:56

no właśnie ja też tak myślę, bo jeszcze chwila, i jako świeżynka zaczęłabym się zastanawiać nad tempestami, speedmachinami, lub poszłabym jeszcze dalej. Jak na pierwsze rolki activa 84 jest chyba przyzwoitym już sprzętem, prawda?

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: kompromis - 4mm różnicy

Post autor: zico » wt czerwca 12, 2012 6:40

Activa 84 mają dokładnie ten sam but, co Activa 90.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

forms
Posty: 22
Rejestracja: pn czerwca 11, 2012 10:16
Moje rolki: Rollerblade Crossfire 84
Lokalizacja: Łódź

Re: kompromis - 4mm różnicy

Post autor: forms » wt czerwca 12, 2012 7:12

zico pisze:Activa 84 mają dokładnie ten sam but, co Activa 90.

Doskonale. Zatem, jak pisał Doody, mogę w przyszłości zmienić szynę nie zmieniając buta, a teraz cieszyć się troszkę mniejszą i wolniejszą rolką?

krentz
Posty: 26
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:30
Moje rolki: Powerslide Infinity
Jeżdżę od: 02 sie 2007

Re: kompromis - 4mm różnicy

Post autor: krentz » śr czerwca 13, 2012 9:26

Między 84 a 90 nie ma duzej różnicy, jeśłi jeździłaś kiedyś to w ogóle nie powinno być tematu. Co gorsze jak się przyzwyczaisz od razu do 4x90 nie będziesz miała kłopotów i wydatku w przyszłym sezonie na nową szynę (moze mieć cenę porównywalną z całym zestawem....) a w przypadku przesiadania się z krutszej na dłuższą szynę .. może się okazać że są kłopoty bo te kilka dodatkowych mm przeszkadza w wyćwiczonych schematach ruchowych... względy ekonomiczne i zdrowy rozsądek podpowiada mi wybór 4x90, nie ma to aż tak wielkiego przełozenia na szybkośc, a na pewno zwiększa radochę z jazdy ....

Świadomy odpowiedzialności karnej grożącej za składanie fałszywych zeznań.
Krentz

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: kompromis - 4mm różnicy

Post autor: Doody » śr czerwca 13, 2012 10:05

krentz pisze:Między 84 a 90 nie ma duzej różnicy
Nooo ... z tym się nie zgodzę - różnica jest. Jeśli dobrze już jeździsz na 84mm, to na 90mm przesiądziesz się bez większych problemów ale na początek 90mm bym nie doradzał.Pojechać to da się od początku nawet na 110mm ale lepiej na mniejszych kółkach wyrobić sobie lepszą technikę niż męczyć się od razu na większych i nabawić się złych nawyków.

Rozwiązania są jeszcze dwa:
- tak jak w innym wątku napisał Zico rzeczywiście kupić 90 i poszukać jakiejś okazji gdzie ktoś chce oddać prawie za darmo 84mm (bo dokupienie nowych kół 84 od razu zwiększy wydatek o min. 180,00)
- druga to tak jak pisałem: po tym jak zużyją się koła 84mm dokupić szynę 4x90 i odpowiednie do niej koła.
krentz pisze:Co gorsze jak się przyzwyczaisz od razu do 4x90 nie będziesz miała kłopotów i wydatku w przyszłym sezonie na nową szynę (moze mieć cenę porównywalną z całym zestawem....)

Ja stawiał bym na używaną 4x90 którą można zdobyć poniżej 150,00, a za zwyczaj szyny fitness, czy nawet do szybkiej są sprzedawane w prawie idealnym stanie.
Ostatnio zmieniony śr czerwca 13, 2012 10:06 przez Doody, łącznie zmieniany 1 raz.
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: kompromis - 4mm różnicy

Post autor: Toudi » śr czerwca 13, 2012 10:06

Moje dzieciaki jeździły na 72 mm. Toż to zaledwie 8 mm mniej niż 80 mm, na których ja jeżdżę. Te różnią się o krztynę od 84 mm. Skok o marne 6 mm i mamy 90. Są setki, o 10% większe od 90. Potem 104mm oraz 105 - w zasadzie zamienne do jednej płozy a czasami wejdą w płozę na max 100 mm. Stąd przeskok na 110, czyli o 5 lub 6 mm.
Ale te marne parę mm różnic pomiędzy kołami to jednak coś więcej: długość płozy, masa, inercja, technika jazdy, siła.
Pozdrawiam
Piotr

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: kompromis - 4mm różnicy

Post autor: zico » śr czerwca 13, 2012 10:37

Dzieci mają jeszcze dwa plusy:

- niżej osadzony środek ciężkości (w dużej większości), są bliżej ziemi
- nie martwią się o siebie. Po prostu zasuwają i nie boją się o upadki.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt - jazda fitness i szybka / Equipment - fitness and speed”