Kiedy zmienić koła, łożyska

Zanim kupisz - zapytaj, przeczytaj o sprzęcie do jazdy na wrotkach (rolkach / rolki)
Dział tylko o jeździe fitness i szybkiej.
Place to talk about skates, wheels, bearings. Only for fitness and speed inline skating

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

zetka
Czterokółkowiec
Posty: 80
Rejestracja: czw sierpnia 07, 2008 7:34
Moje rolki: bont
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Kiedy zmienić koła, łożyska

Post autor: zetka » ndz października 21, 2012 10:18

Witam po długiej nieobecności.
Czy jest jakaś reguła przy której trzeba wymienić koła i łożyska? Jeżdżę na Bontach 110mm tylko dla przyjemności jedzenia.i(bez startów w zawodach itp) zrobiłem na nich ponad 5000km (wg endomndo), starły sie do 108mm (profil mniej więcej ok bo często je przekladalem). Czy mam jeździć aż wyjdą "druty"?Łożyska swiss bont 688 czasem słychać po kilkunastu godzinach jazdy od smarowania
Pozdrawiam

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Kiedy zmienić koła, łożyska

Post autor: zico » ndz października 21, 2012 10:48

Jak się toczą dobrze, to nie ma sensu wymieniać. Nie ma równania, który da wynik wymieniać za x przejechanych km. Wszystko indywidualnie.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

julek1967
Prześcigant 4x100mm
Posty: 320
Rejestracja: wt maja 27, 2008 4:17
Moje rolki: bont z 4x110
Jeżdżę od: 02 cze 2005

Re: Kiedy zmienić koła, łożyska

Post autor: julek1967 » pn października 22, 2012 6:38

jeśli chodzi o łożyska to producenci /ci poważniejsi /poddają je badaniom na "wszelaki słuczaj". Jednakże ich wytrzymałośc podają dla warunków nominalnych jakim jest np.prędkośc obrotowa nominalna.Jedne wytrzymują odpowiedni czas dla prędkości 28000 obr/min inne 38000 obr/min.Dla ułatwienia przyjmijmy ,że czas w jakim taka prędkośc im nie zaszkodzi to 1 rok.Dla nas -rolkarzy ,krórzy obciążają łożyska dynamicznie ale przy dużo mniejszych prędkościach obrotowych bo wahają się one od 1800_2400 obr/min ważne jest aby ich toczenie było ciche bez oporów ,zgrzytów i wibracji.Przy systematycznym smarowaniu np.zwykłym towotem można takowe łożyska wogóle nie wymieniac.Inna sprawa gdy łożyska są chińskie i materiały do nich uzyte poprostu wcześnie sie zużyją.Co do kół to generalnie można jeżdzic aż flaki wyjdą ale jest to niebezpieczne.To samo dotyczy łozysk.Tak koło jak i łozysko spowodowac może zblokowanie i wtedy lecisz na twarz.trzeba więc dla własnego spokoju wymieniac je co jakiś czas.To samo dotyczy płozy i śrub mocujących ją do buta-wszystko bowiem ulega starzeniu i zmęczeniu.,dlatego wymieniac należy...

pz34
Prześcigant 4x110mm
Posty: 401
Rejestracja: ndz sierpnia 29, 2010 8:06
Moje rolki: Tarrega

Re: Kiedy zmienić koła, łożyska

Post autor: pz34 » wt października 23, 2012 5:11

zetka pisze:Witam po długiej nieobecności.
Czy jest jakaś reguła przy której trzeba wymienić koła i łożyska? Jeżdżę na Bontach 110mm tylko dla przyjemności jedzenia.i(bez startów w zawodach itp) zrobiłem na nich ponad 5000km (wg endomndo), starły sie do 108mm (profil mniej więcej ok bo często je przekladalem). Czy mam jeździć aż wyjdą "druty"?Łożyska swiss bont 688 czasem słychać po kilkunastu godzinach jazdy od smarowania
Pozdrawiam
5000km i tylko 2 mm - to chyba dość delikatnie jeździsz i w ogóle bez hamowania, nawet przy każdorazowej przekładce. P.S. jakie masz koła i po jakim podłożu jeździsz?
Pozdrawiam
Łukasz

zetka
Czterokółkowiec
Posty: 80
Rejestracja: czw sierpnia 07, 2008 7:34
Moje rolki: bont
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Rzeszów
Kontakt:

Re: Kiedy zmienić koła, łożyska

Post autor: zetka » czw października 25, 2012 1:37

w tych rolkach od początku sezonu 2011, już ponad 5379 wg Endomondo (ale ostatnio nie zapisuje, mniej jeżdżę, kolana trochę wisiadly. Hamuje wjeżdżając na trawę, nigdy sposobem T. trasa to taki sobie asfalt, koła bonty 85A.

Dzięki za odp.nt łożysk. Moje stała się głośniejsze o jakimś czasie od smarowania, posmarowane toczą się bezszmerowo. Nigdy nie zamoczone. Nowe z kółkami, rozpędzone toczyły się pamietam 4min 20sek teraz mnie niz polowe tamtego czasu - jeśli to ma jakieś znaczenie

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt - jazda fitness i szybka / Equipment - fitness and speed”