K2 nordic 90 - problem

Zanim kupisz - zapytaj, przeczytaj o sprzęcie do jazdy na wrotkach (rolkach / rolki)
Dział tylko o jeździe fitness i szybkiej.
Place to talk about skates, wheels, bearings. Only for fitness and speed inline skating

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

rmaya
Posty: 10
Rejestracja: śr kwietnia 17, 2013 9:28
Jeżdżę od: 02 sty 2010

K2 nordic 90 - problem

Post autor: rmaya » czw kwietnia 18, 2013 12:43

Witam wszystkich.
Kupiłem jakiś czas temu rolki jak w temacie (nowe) ale jestem z nich średnio zadowolony.
Problem polega na tym, że jak śruby od kół są skręcone to koła toczą się z dość mocnym oporem i przez to jazda jest bardzo ciężka.
Jak znowu poluzuję śruby to koła się "telepią" i trzeszczą.
Koła: K2 90mm, 85a
łożyska ILQ7

Jest na to jakaś rada?

W sprzęcie absolutnie nic nie było modyfikowane i wszystko jest jak fabryka złożyła (poza zdjętym hamulcem).

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: K2 nordic 90 - problem

Post autor: Toudi » czw kwietnia 18, 2013 1:30

tak, trzeba zmienić tuleje, które są w środku kół, pomiędzy łożyskami.
Jak masz jakiś specjalistyczny sklep z rolkami w pobliżu, to jedź tam i przymierz różne rozmiary tulei.
jak nie masz. to zmierz tuleje suwmiarką z dokładnością do 2 miejsc po przecinku (w mm) i napisz do sklepu www.zicoracing.com i poproś o większe np o 0,1 - 0,15 mm albo lepiej spytaj w sklepie o radę.
W zasadzie rozmiar powinien być dobrany precyzyjnie ale chyba lepiej mieć trochę za duże i jeździć bez oporu.
Pozdrawiam
Piotr

rmaya
Posty: 10
Rejestracja: śr kwietnia 17, 2013 9:28
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Re: K2 nordic 90 - problem

Post autor: rmaya » czw kwietnia 18, 2013 1:54

ok,
dzięki za szybką odpowiedź.
W weekend rozbiorę koła i postaram się zmienić tulejki.
Niestety jedyne "sensowne" sklepy sportowe jakie mam w stosunkowo niewielkiej odległości to park handlowy targówek czyli decathlon, skiteam i gosport ale mam nadzieję, że tam coś znajdę.

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: K2 nordic 90 - problem

Post autor: Doody » czw kwietnia 18, 2013 3:49

Najlepiej jak by w sklepach do których pójdziesz sprzedawali tulejki na sztuki, bo w jeśli kupisz komplet to możesz być na 99% pewny że w tym komplecie każda z tulejek będzie miała inny wymiar, a tu jak napisał Toudi, setne mm mają znaczenie. Jeśli masz choć jedno koło które kręci Ci się dobrze to zmierz tuleję w nim i reszta powinna być taka sama (najczęściej), a do sklepu udaj się z własną suwmiarką lub po prostu napisz jaki wymiar potrzebujesz do Zico.
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

rmaya
Posty: 10
Rejestracja: śr kwietnia 17, 2013 9:28
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Re: K2 nordic 90 - problem

Post autor: rmaya » ndz kwietnia 21, 2013 10:56

Rozebrałem dziś koła i okazało się, że nie ma żadnych tulejek...
Sprawa wygląda tak, że koła mocowane są śrubami 8mm (szyna jest z gwintem). śruba przechodzi bezpośrednio przez łożyska i tyle.

Pytanie teraz, czy da radę to zmienić i jak.
Otwór wew. łożysk to 8mm więc żeby dać tulejki podejrzewam, że trzeba by było wymienić śruby na 6mm?
Zmierzyłem też szerokość między zewnętrznymi krawędziami łożysk u wyszło mi dokładnie 24mm.

Proszę mnie poprawić jeśli się mylę:
potrzebuję:
8 śrub 6mmx34mm (łepek 10mm)
8 tulejek 8mmx24mm

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: K2 nordic 90 - problem

Post autor: Toudi » pn kwietnia 22, 2013 12:09

Gwint masz pod śrubę 8 mm i tego nie możesz zmieniać. Zewnętrzny wymiar kółek to właśnie 24 mm i wszystkie koła mniej-węcej tak mają.
W kwestii doboru tulei chodzi właśnie o to mniej - więcej. Łożyska są metalowe i ich wymiary są znormalizowane ale koła, a szczególnie gniazda pod łożyska różnią się nieznacznie i tuleje właśnie do tego wymiaru powinny być dobierane. Nie chce mi się teraz mierzyć ale tulejka ma ok 12 mm szerokości.
Jeśli ty nie masz ich w ogóle, to jakie byś nie kupił, będą lepsze od ich braku.
Jesli nie masz w okolicy sklepu specjalistycznego (zapomnij o decathlonie, go-sporcie itp - tam nie będą mieli tulejek) kup komplet jakichkolwiek tulejek na www.zicoracing.com.
Pozdrawiam
Piotr

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: K2 nordic 90 - problem

Post autor: zico » pn kwietnia 22, 2013 7:32

Jeśli masz śruby 6mm to musisz mieć tulejki 6mm, a nie 8mm.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

rmaya
Posty: 10
Rejestracja: śr kwietnia 17, 2013 9:28
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Re: K2 nordic 90 - problem

Post autor: rmaya » pn kwietnia 22, 2013 7:49

Wszystko jasne tylko jedno ale.
Jesli oska ma srednice identyczna z orworem w łożysku to jak tam wpasowac tuleje?
Z tego co rozumiem to tuleja wchodzi w lozysko?
EDIT: Chyba juz znalazłem błąd w swojej logice,
Tuleje wchodzą MIĘDZY łożyska a nie przechodzą przez nie.

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: K2 nordic 90 - problem

Post autor: zico » pn kwietnia 22, 2013 9:03

Jeszcze raz:

podałaś wymiar ośki 6mm. Tutaj trzeba wiedzieć na pewno: albo 6mm albo 8mm -> od tego dalej będzie zależeć średnica tulejek.
Jeśli śruba ma średnicę 6mm to tulejki 6mm wchodzące również w pierścienie wewnętrzne łożysk.
Jeśli śruba ma średnicę 8mm to tulejki 8mm, które tylko dystansują pierścienie wewnętrzne łożysk, nie wchodząc w nie.

Innym aspektem jest jeszcze dobór szerokości tulejek do danych modeli kół, ale umówmy się, że to ma olbrzymie znaczenie przy kołach wyścigowych.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

rmaya
Posty: 10
Rejestracja: śr kwietnia 17, 2013 9:28
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Re: K2 nordic 90 - problem

Post autor: rmaya » pn kwietnia 22, 2013 9:29

Ośki 8mm.
Właśnie wcześniej gdzieś na forum znalazłem info, że tulejki wchodzą w łożyska i to mnie zmyliło bo myślałem, że tak się dzieje w każdym przypadku niezależnie od średnicy ośki.

Teraz kwestia szerokości.
Jeśli odstęp między zewnętrznymi krawędziami łożysk wynosi 24mm a łożyska mają po 7mm każde to potrzebuję tulejki 10mm?

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: K2 nordic 90 - problem

Post autor: Doody » pn kwietnia 22, 2013 10:47

Wszystkie tulejki na oś 8mm mają szerokość od 10,15mm do 10,35 (przynajmniej te które ja do tej pory mierzyłem) jaka będzie najlepsza do twoich szyn i kół trzeba sprawdzić doświadczalnie - nie znam skuteczniejszego sposobu. Co więcej po za Zico nikt inny nie sprzedaje tulejek pod konkretny wymiar.
Z doświadczenia wiem też, co wcześniej napisał Toudi, że lepiej założyć tulejki o kilka setnych mm za duże niż za małe. Rozmiar który wydaje się optymalny na początek do prób to około 10,25 i w górę.

A tak dla jasności, tulejka której potrzebujesz wygląda jak ta niebieska na górze zdjęcia, a nie jak ta srebrna na dole:
Obrazek
Zdjęcie zapożyczone z innego tematu - wrzucone na forum przez tomek_wap - mam nadzieję że się nie obrazi.

A że tak zapytam: rolki kupowałeś nowe czy używane? Jeśli nowe to niezła wtopa ze strony K2 i możesz do nich napisać, może Ci doślą tuleje za free. Powinni!
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

rmaya
Posty: 10
Rejestracja: śr kwietnia 17, 2013 9:28
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Re: K2 nordic 90 - problem

Post autor: rmaya » pn kwietnia 22, 2013 12:01

Rolki kupione nowe na allegro ale od osoby prywatnej, która trafiła na jakąś wyprzedaż w go-sporcie.
Jestem w 99% pewien, że brak tulejek to wkład K2 a nie sprzedającego.
Tak czy inaczej kupię jak pisałeś 10,25mm z nadzieją,
jakie byś nie kupił, będą lepsze od ich braku.
.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt - jazda fitness i szybka / Equipment - fitness and speed”