Komputery treningowe - opinie,testy itp

Zanim kupisz - zapytaj, przeczytaj o sprzęcie do jazdy na wrotkach (rolkach / rolki)
Dział tylko o jeździe fitness i szybkiej.
Place to talk about skates, wheels, bearings. Only for fitness and speed inline skating

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

bko48
Posty: 5
Rejestracja: pn maja 12, 2014 1:54
Moje rolki: Ultra-wheels
Jeżdżę od: 11 maja 2014

Re: Komputery treningowe - opinie,testy itp

Post autor: bko48 » wt czerwca 03, 2014 2:39

Witam,

Do rolek wróciłem po kilkunastu latach przerwy-do tej pory głównie rower i od kilku lat bieganie. Polecam Garmin Forerunner 405-GPS wbudowany, pulsometr z wygodnym paskiem, wiele opcji treningowych, z których nie korzystam-ale jest np. wirtualny partner-czyli możemy nastawić dowolny czas i dystans i ścigać się z samym sobą. Akumulator wystarcza na 8 h pracy GPS. Komunikacja z komputerem za pomocą bezprzewodowego styku USB. W połączeniu ze stroną udostępnioną przez Garmina w mojej opinii sprzęt funkcjonuje znakomicie. Mam ustawiony pomiar czasu po każdym kilometrze, co pozwala na dobrą orientację w swoim tempie, a można ustawić dowolny dystans. Jedynie wykres prędkości na stronie wygląda dziwnie, bo zegarek jest na ręce i przy wymachach chwilowe prędkości nie pokrywają się z rzeczywistą, ale uśrednione są bardzo precyzyjne.

Pozdrawiam,
Bko

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Komputery treningowe - opinie,testy itp

Post autor: Doody » wt czerwca 03, 2014 7:55

@bko48 - powiedz czy jeździsz czasem trzymając ręce za plecami?
Interesuje mnie to ponieważ mój MAPTAQ jak jadę rekreacyjnie też się sprawdza, problem zaczyna się dopiero gdy trzymam ręce za plecami.
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

bko48
Posty: 5
Rejestracja: pn maja 12, 2014 1:54
Moje rolki: Ultra-wheels
Jeżdżę od: 11 maja 2014

Re: Komputery treningowe - opinie,testy itp

Post autor: bko48 » wt czerwca 03, 2014 9:47

Jeżdżę czasem też z rękami z tylu-muszę przejechać z kilometr i zobaczyć, czy znikną te wahania prędkości. Ale jak jeżdżę rowerem szosowym to prawie ich nie ma-a ręce nie poruszają się względem ciała-są na kierownicy.Chyba a można ustawić częstość pobierania pozycji na 1 lub na 2 sekundy, ale muszę to sprawdzić.

Pozdrawiam bko48

seb.roll
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 103
Rejestracja: czw marca 27, 2014 11:23
Moje rolki: bont semi-race
Jeżdżę od: 15 paź 2013

Re: Odp: Komputery treningowe - opinie,testy itp

Post autor: seb.roll » wt czerwca 03, 2014 10:48

Doody pisze:@bko48 - powiedz czy jeździsz czasem trzymając ręce za plecami?
Interesuje mnie to ponieważ mój MAPTAQ jak jadę rekreacyjnie też się sprawdza, problem zaczyna się dopiero gdy trzymam ręce za plecami.
Zastanawiałem się jak można rozwiązać ten problem i spróbowałbym założyć zegarek na biceps. Zmiana paska, jego przedłużenie za pomocą elastycznej taśmy, czy nawet kawałek plastra który jesteś w stanie przykleić w kilka sekund. Zegarek na bicepsie można obsługiwać i kontrolować podczas treningu. Nie powinien gubić sygnału skoro będzie na wysokości paska Hr.

seb.roll
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 103
Rejestracja: czw marca 27, 2014 11:23
Moje rolki: bont semi-race
Jeżdżę od: 15 paź 2013

Re: Odp: Komputery treningowe - opinie,testy itp

Post autor: seb.roll » wt czerwca 03, 2014 11:09

bko48 pisze: ....Jedynie wykres prędkości na stronie wygląda dziwnie, bo zegarek jest na ręce i przy wymachach chwilowe prędkości nie pokrywają się z rzeczywistą, ale uśrednione są bardzo precyzyjne.

Pozdrawiam,
Bko
Jeśli GPS sprawdza swoją pozycję co 1 sekundę to przy prędkości 36km/h przez ten czas przejedziesz 10m. Wymachy rąk nie mają dużego znaczenia w tej skali. Znaczenie ma natomiast dokładność samego ustalania pozycji przez czujnik które może odbiegać od rzeczywistości o 5m. Wykres jest dziwny dlatego bo jadąc stałe 36km/h przy tej dokładności komputer nie wie czy przejechałeś 5 10 czy 15 metrów. Wyniki będą wtedy oscylować pomiędzy 18 a 54km/h! Rozwiązanie problemu jest proste. Wystarczy ustalić, by wykres był tworzony na podstawie pomiarów co 3, a w przypadku mało krętych tras co nawet 5 sekund.

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Komputery treningowe - opinie,testy itp

Post autor: Doody » śr czerwca 04, 2014 8:24

Zegarek który przyczepiłem na pasku zdecydowanie rozwiązywał problem ale w stroju do szybkiej staram się paska nie zakładać ;P Już rozważałem też pomysł umieszczenia go na bicepsie ale jakoś nie mogę trafić do pasmanterii aby kupić jakąś gumę która mi do tego posłuży.

Co do wymachów rąk to powiedzmy że na początku próbki (sek.) ręka z gps jest w tyle a na końcu z przodu. Różnica około 1,5m to 15% czyli przy 36 km/h około 5,4km/h. Jednak spora z samego wymachu. Druga sprawa to fakt że chwilowa prędkość nie jest bardzo istotna w treningu.
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

bko48
Posty: 5
Rejestracja: pn maja 12, 2014 1:54
Moje rolki: Ultra-wheels
Jeżdżę od: 11 maja 2014

Re: Komputery treningowe - opinie,testy itp

Post autor: bko48 » śr czerwca 04, 2014 10:36

Sprawdziłem z instrukcją, sygnał jest zbierany co 4s-jednak nie można zmienić częstości próbkowania.Jadąc rowerem szosowym rzeczywiście poruszam się z prędkościami przelotowymi rzędu 30-35. Na rolkach jest to jednak w tej chwili raczej 20-25. Rzeczywiście nie powinno mieć to wpływu. Przyjrzałem się wykresów prędkości i problem bierze się stąd, żecały trening przedstawiony jest na jednym wykresie i wystarczy że prędkość zmieni się w ciągu minuty o 3-4 km/h to wykres daje wrażenie dużego skoku. Głównie opieram się na czasach, które dostaję z poszczególnych kilometrów i jak widzę, że przejechałem kilometr w 2 minuty i 30 sekund to średnia prędkość jest około 24 km/h. Trzeba tylko założyć sobie jakiś czas na kilometr i jest OK. Sprawdziłem w samym zegarku i dystans do cząstkowego pomiaru czasu można nastawić dowolnie od 10 metrów w górę, co 10 metrów. Czyli jak ktoś chce więcej informacji to może nastawić sobie nie kilometr a na przykład 100 czy 200 metrów i będzie precyzyjnie widział efekty treningu. Dla mnie przy rowerze kilometr jest OK bo staram się zawsze jechać poniżej 2 minut i wtedy wiem, że trzymam ponad 30 km/h.

Pozdrawiam,
Bko48

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Komputery treningowe - opinie,testy itp

Post autor: Toudi » śr czerwca 04, 2014 11:11

Suunto odpisało mi wczoraj, że do speedskating quest się nie na daje, ze względu na zakłócenia w odbiorze sygnału HR za plecami.
Pozdrawiam
Piotr

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Komputery treningowe - opinie,testy itp

Post autor: Doody » śr czerwca 04, 2014 11:42

A odpisali może jaki model sunto się nadaje?
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Komputery treningowe - opinie,testy itp

Post autor: Toudi » śr czerwca 04, 2014 12:34

Nie, nie napisali.
Jeśli mi zwrócą kasę, to znów kupię polara. Polar nigdy nie gubił sygnału z paska.
Może ktoś się wypowie, jak z sygnałem GPS Polara z zewnętrznego GPS?
Pozdrawiam
Piotr

seb.roll
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 103
Rejestracja: czw marca 27, 2014 11:23
Moje rolki: bont semi-race
Jeżdżę od: 15 paź 2013

Re: Komputery treningowe - opinie,testy itp

Post autor: seb.roll » śr czerwca 04, 2014 4:01

GPS w RCX5 od poczatku użytkowania (tj. ok 1500km) nie zgubił sygnału ani raz. Zakręty na wykresach są dużo, dużo mniej pościnane niż na endomondo, którym bawiłem się na LG swift 3d i Nexusie 4. Nawroty na nim są przekłamane co najwyżej o kilka metrów. W przypadku smartfona było to nawet kilkadziesiąt metrów, najczęściej oczywiście na niekorzyść. Jeśli chodzi o prędkość chwilową to jest bardzo dokładny. Na swojej trasie mam jeden zjazd który pokonałem już kilkadziesiąt razy. Praktycznie zawsze maksymalne prędkości są tam w granicach 40-43km/h i te szybsze to najczęściej zjazdy w dobrych warunkach i pojechane mocno. Wiadomo, że nie jest to zasługą tylko czujnika ale też dobrych algorytmów i samego komputera treningowego ale całokształt jest bardzo pozytywny. Ładowanie czujnika około 3-4h wystarcza na minimum 20h treningu.
Muszę być jednak obiektywny i powiedzieć, że nie testowałem jak czujnik sprawuje się w gestym lesie i czy nie będzie gubil wtedy sygnału. Jedyna wada jaką znalazłem to stosunkowo długie łapanie fixa 30sek do nawet 3min. Pod tym względem oba smartfony biją na głowę czujnik polara.

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Komputery treningowe - opinie,testy itp

Post autor: Toudi » śr czerwca 04, 2014 4:55

A ręce trzymasz za plecami?
Bo to właśnie to jest istotą problemu z suunto.
Pozdrawiam
Piotr

seb.roll
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 103
Rejestracja: czw marca 27, 2014 11:23
Moje rolki: bont semi-race
Jeżdżę od: 15 paź 2013

Re: Komputery treningowe - opinie,testy itp

Post autor: seb.roll » śr czerwca 04, 2014 5:32

Jeśli chodzi o odczyt tętna to jak dotąd nie miałem z tym problemów. Raz się zdarzyło, że na początku treningu przez pierwsze 5min moje Hr wynosiło 0 ale to tylko dlatego, że nie zwilżyłem paska, a na zewnątrz był mróz i duży wiatr (sucha skóra).
Jeśli chodzi o ręce to nie ma to żadnego znaczenia. Próbowałem ćwiczyć na desce kiedy pulsometr leżał pół metra od niej i odczyt tętna był prawidłowy.

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Komputery treningowe - opinie,testy itp

Post autor: zico » czw czerwca 05, 2014 8:42

RCX5 jest podwójnie kodowana, nie znika sygnał, gdy ma się ręce na plecach. GPS naramienny działa bez zarzutu, jedno naładowanie starcza na 5 treningów, czyli około 7 godzin.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Odp: Komputery treningowe - opinie,testy itp

Post autor: Doody » czw czerwca 05, 2014 1:37

seb.roll pisze:Jeśli chodzi o odczyt tętna to jak dotąd nie miałem z tym problemów. Raz się zdarzyło, że na początku treningu przez pierwsze 5min moje Hr wynosiło 0 ale to tylko dlatego, że nie zwilżyłem paska, a na zewnątrz był mróz i duży wiatr (sucha skóra).
Jeśli chodzi o ręce to nie ma to żadnego znaczenia. Próbowałem ćwiczyć na desce kiedy pulsometr leżał pół metra od niej i odczyt tętna był prawidłowy.
Ma znaczenie: ja aby sprawdzić mietrzyłem tętno z zegarkiem odsuniętym na prawie 2m i dopiero po przekroczeniu 2,10 całkowicie się gubił a jak mam załorzonego na ręce za plecami to nie działa.
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt - jazda fitness i szybka / Equipment - fitness and speed”