Pytania początkującego (w miarę szybka jazda fitness ;) )

Zanim kupisz - zapytaj, przeczytaj o sprzęcie do jazdy na wrotkach (rolkach / rolki)
Dział tylko o jeździe fitness i szybkiej.
Place to talk about skates, wheels, bearings. Only for fitness and speed inline skating

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Davaeorn
Posty: 2
Rejestracja: czw kwietnia 23, 2015 8:09
Moje rolki: Rollerblade Macroblade 90
Jeżdżę od: 30 mar 2015

Pytania początkującego (w miarę szybka jazda fitness ;) )

Post autor: Davaeorn » śr sierpnia 05, 2015 8:24

Witam wszystkich w pierwszym poście.

Słowem wstępu - mam 28 lat, 72kg i 190cm wzrostu :roll: Od 3 miesięcy jeżdżę sobie na rolkach i coraz bardziej podoba mi się jeżdżenie na nich szybko :) Najpierw jeździłem na rolkach Fila Master Wave (made in decathlon) ale po 2 reklamacjach (szlufki do sznurowadeł, potem pękające kółka) oddali mi pieniądze, a ja wykorzystałem nadarzającą się promocję i zakupiłem Rollerblade Macroblade 90 (2014). Jestem po pierwszej jeździe na nich i chcę więcej, tylko kondycji brak póki co :)

Jako rolkowy newbie, mam kilka pytań:

1) Parrarel turn - w prawo daję radę nawet przy dużych jak na mnie prędkościach (25-30 km/h) ale zrobienie tego samego w lewą stronę nie wychodzi mi zupełnie... Nie potrafię zrobić tego obrotu tułowiem chyba... Jakieś porady jak to ćwiczyć? Oczywiście jestem stricte prawonożny ;)

2) Po dłuższej jeździe, zaczyna mnie pobolewać dolny odcinek pleców - mniej więcej prostowniki grzbietu po obu stronach kręgosłupa. Czy to po prostu brak kondycji i wyćwiczenia mięśni, czy coś robię źle? Gdzieś widziałem info, żeby początkowo się nie pochylać zbytnio do przodu, tylko skupić się na obniżeniu pozycji przy plecach w miarę możliwości w pionie - ale to skutkuje u mnie utratą równowagi i obawą o wywrotkę do tyłu...

3) W trakcie jazdy staram się obniżać pozycję ile się da - skutkuje to mocnym "oparciem" piszczeli na języku rolki - czy tak może/powinno być?

4) Czasem też lewa kostka delikatnie "leci" do wewnątrz, staram się to korygować "przekładając" nacisk w bucie na zewnętrzną część. Czy korygować to w ten sposób, czy jakoś inaczej?

5) Zauważyłem dzisiaj, że zdarza mi się stawiać rolkę na ziemi najpierw ostatnim kółkiem, potem pierwszym. Sądzę, że tak nie powinno być - jak można to wyeliminować?

6) i ostatnie - co tu taka posucha na forum? 8)


Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Pinnhead
Prześcigant 4x100mm
Posty: 333
Rejestracja: czw września 19, 2013 9:58
Moje rolki: 3 i 4 kółkowe :P
Jeżdżę od: 02 lip 1997

Re: Pytania początkującego (w miarę szybka jazda fitness ;)

Post autor: Pinnhead » czw sierpnia 06, 2015 9:38

Hejka

1 - nie wiem czy dobrze zrozumiałem, nie umiesz skręcać w lewo z rolkami równolegle? A jak umiesz skręcać w lewo? / Trenować trenować i jeszcze raz trenować, co do porady to jeśli dotychczas trenowałeś to jadąc powoli, spróbuj trenować jadąc szybciej. Jeżeli trenowałeś to jadąc szybko, to następnym razem zmniejsz prędkość.

2 - w punkcie 3 odpowiedziałeś sobie na pytanie - obniżasz sylwetkę, dlatego prostowniki bolą bo nie są przyzwyczajone. Obniżona sylwetka jest pożądana przez rolkarzy ale za darmo nic nie ma. Jak boli to znaczy że pracuje, jak pracuje to znaczy że jest trening i z czasem będziesz wytrzymywać coraz więcej.

3 - Teoretycznie tak ale praktycznie, dobrze by było żeby ktoś zobaczył fachowym okiem i ocenił.

4 - może to być związane z niewytrenowaniem lewej nogi ale jeśli tylko lewa i do wewnątrz, to spróbuj odkręcić szynę i sprawdzić, czy na mocowaniach możesz ją wyregulować. Być może fabrycznie masz przykręcone na "mniej więcej" i nawet nie wiesz, że jest tam regulacja na boki ;) Prawdopodobnie wystarczy na pięcie przesunąć lekko - kwestia milimetrów raczej.

5 - nie wiem jak stawiasz rolkę, mam na myśli całą sekwencję odepchnięcia i postawienia nogi na podłożu ale staraj się to robić tak: po odepchnięciu (z pięty a nie z palców) nie dostawiaj nogi od razu pod siebie, tylko podnieś rolkę, zegnij nogę w kolanie "L" i poprowadź rolkę za sobą a następnie ją wtocz pod siebie. To pozwoli uniknąć twojego problemu, kilku innych a także pozwoli odpocząć lekko łydce.

6 - Fora ogólnie wymierają. Ludziom coraz mniej się chce pisać a na fejsbuniu wystarczy kilka słów sklecić byle jak, dorzucić zdjęcie i wystarczy. Aczkolwiek grup na fejsbuniu nie polecam do czerpania wiedzy. Tyle głupoty już się tam naczytałem... Oczywiście fachową wiedzę też można znaleźć jak ktoś sensowny się odezwie ale czasem trzeba się przebijać przez beton wiedzy podwórkowej żeby coś sensownego znaleźć. Jeszcze na Rolkach Szybkich ale poza tym to klękajcie narody.

Polecam film Powerslide Road to speed - tam wszystko jest pokazane :) Powodzenia
Aktualnie jeżdżę na: Xsjado własny freeride setup, Powerslide Phuzion7, Luigino Sting

Davaeorn
Posty: 2
Rejestracja: czw kwietnia 23, 2015 8:09
Moje rolki: Rollerblade Macroblade 90
Jeżdżę od: 30 mar 2015

Re: Pytania początkującego (w miarę szybka jazda fitness ;)

Post autor: Davaeorn » czw sierpnia 06, 2015 9:57

hej.

dzięki za odpowiedź :)

co do skręcania równoległego - w prawo wychodzi naturalnie "samo się robi" - prawa rolka do przodu, pochył i już. W lewo nie robi się "samo" przy podobnych prędkościach - stąd moje zdziwienie poniekąd :)

Potrenujemy, zobaczymy :)

Awatar użytkownika
Pinnhead
Prześcigant 4x100mm
Posty: 333
Rejestracja: czw września 19, 2013 9:58
Moje rolki: 3 i 4 kółkowe :P
Jeżdżę od: 02 lip 1997

Re: Pytania początkującego (w miarę szybka jazda fitness ;)

Post autor: Pinnhead » czw sierpnia 06, 2015 10:14

Heh, takie życie ;) Miałem to samo z przekładanką, w prawo super a w lewo dziwnie. Większość ludzi ma jedną nogę preferowaną a drugą musi mocniej trenować żeby dorównała pierwszej.
Aktualnie jeżdżę na: Xsjado własny freeride setup, Powerslide Phuzion7, Luigino Sting

waluś
Ścigant 4x110mm
Posty: 388
Rejestracja: wt kwietnia 20, 2010 1:41
Moje rolki: SR Tempest, Twister 243
Jeżdżę od: 02 sty 2001
Lokalizacja: Poznań

Re: Pytania początkującego (w miarę szybka jazda fitness ;)

Post autor: waluś » sob sierpnia 08, 2015 7:02

Punkt 2.
To trzeba po prostu wyjeździć. Ja tak mam zawsze jak dlużej nie jeżdżę. Mam pracę siedziącą więc tym bardziej jest to dla mnie problemem. U mnie sposób jest taki że muszę to po prostu tak skatować na jednym treningu że 3 dni się ruszyć nie mogę. Boli jak cholera. Wtedy po pierwszej regeneracji jest już dużo lepiej. Odnośnie przekładanki spróbuj się na tą słabą stronę bardziej się pochylić. Bedzie Ci się wydawało że sie przewrócisz. To złudzenie - siła odśrodkowa nie pozwoli na to.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt - jazda fitness i szybka / Equipment - fitness and speed”