szyna długość 13,3 cala

Zanim kupisz - zapytaj, przeczytaj o sprzęcie do jazdy na wrotkach (rolkach / rolki)
Dział tylko o jeździe fitness i szybkiej.
Place to talk about skates, wheels, bearings. Only for fitness and speed inline skating

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Adi4roll
Posty: 6
Rejestracja: ndz kwietnia 19, 2015 7:04
Moje rolki: Luigino
Jeżdżę od: 16 sie 2011

szyna długość 13,3 cala

Post autor: Adi4roll » wt września 22, 2015 12:58

Witam.
Czy wykładnikiem doboru szyny może być wzrost?
Mam 188 cm wzrostu i aktualnie szyna 13,3 cala 3x110 1x100 . Szybka na prostej, po osiągnięciu prędkości łatwo ją utrzymać, wzniesienia już gorzej dość dużą powierzchnię ona chwyta.
Zamontowałem koła j/w do szyny 12,8 cala i jest spora różnica w zwrotności ( lepiej).
Wydaje mi się, że w tym przypadku ilość odepchnięć jest zdecydowanie większa niżeli przy szynie 13,3.
Przy 12,8 lecę do przodu, czy ta mała różnica w długości szyn może mieć, aż taki wpływ na postawę podczas jazdy ? wychylenie środka ciężkości do przodu w szynie dłuższej ma lepszy podpór?
Może po prostu kwestia przyzwyczajenia?
Czekam na opinię.
Pozdrawiam wszystkich

Awatar użytkownika
Pinnhead
Prześcigant 4x100mm
Posty: 333
Rejestracja: czw września 19, 2013 9:58
Moje rolki: 3 i 4 kółkowe :P
Jeżdżę od: 02 lip 1997

Re: szyna długość 13,3 cala

Post autor: Pinnhead » śr września 23, 2015 10:39

Z tego co wiem, owszem, szynę dobiera się również do wysokości rolkarza. Ale coś dokładniej to nie wiem. Natomiast wzniesienia raczej łatwiej się pokonuje na szynach niższych. Jeśli masz wysoką szynę to nic dziwnego, że trudniej jechać pod górę. Więcej siły w mięśniach tracone jest na utrzymanie kostki pionowo. Niedawno zmieniłem sobie szynę na niższą i dopiero wtedy zauważyłem ile powera traciłem w ten sposób. Krótsza szyna też zwykle będzie zwrotniejsza od dłuższej.
Te szyny - krótsza i dłuższa - są tej samej wysokości? Bo ja bym chyba w tym najpierw szukał wyjaśnienia różnicy w odepchnięciach. Później w przyzwyczajeniach. Z tego co się orientuję to długość szyny ma wpływ głównie na zwrotność i odwrotnie proporcjonalną stabilność przy dużych prędkościach. No ale specjalistą nie jestem.
A z wysokością szyny wystarczy nawet kilka mm różnicy żeby poczuć zmiany.
Aktualnie jeżdżę na: Xsjado własny freeride setup, Powerslide Phuzion7, Luigino Sting

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt - jazda fitness i szybka / Equipment - fitness and speed”