Początkujący po raz n-ty

Jesteś początkujący? Nie wiesz jakie wrotki (rolki) wybrać? Śmiało pytaj - serdecznie zapraszamy! :) / Hardware help desk for beginners inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

ptt
Posty: 1
Rejestracja: ndz kwietnia 18, 2010 8:05

Początkujący po raz n-ty

Post autor: ptt » ndz kwietnia 18, 2010 8:32

Witam,
zdaję sobie sprawę, że temat ten był wałkowany już wielokrotnie i wielu ma go już dość. Sam przeczytałem większość wątków z tego działu z ostatniego roku, ale jeszcze nie rozwiało to moich wątpliwości. Pozwolicie więc, że wyłuszczę dokładnie o co mi chodzi i jeśli ktoś miałby czasu nieco i chęci to za odpowiedź konstruktywną będę wdzięczny.
Jakoś tak mnie naszedł pomysł zimą, że wraz z nastaniem ciepła zacznę zabawę z rolkami. Moje dotychczasowe doświadczenia są nikłe, nie nabrałem żadnych nawyków, bo ograniczały się one do kilku przejażdżek na cudzym sprzęcie, bez zagłębiania się w tajniki dyscypliny. Na łyżwach też się wygłupiałem typowo towarzysko na wypożyczonych. Może ze trzy razy.
W związku z powyższym nie miałem na temat sprzętu zielonego pojęcia. No ale się zabrałem i trochę poczytałem. Problem w tym, że każdy pisze co innego, a rady dotyczące wyboru rolek dla początkującego są często sprzeczne i wykluczające się.
Jeździć mam zamiar typowo rekreacyjnie - max 3 razy w tygodniu po godzince, może półtorej. Bez szaleństw szybkościowych i slalomowych. Ot zwykłe śmiganie w spokojnym tempie po parku. Teren niezbyt skomplikowany - bruk, żwir czy piach mnie nie interesują. Celuję w asfalt, może niekoniecznie gładki jak stół, ale jednak warunki dość cywilizowane.
Teraz moje parametry - jestem wysoki, a przez to i ciężki - 195cm/90kg. I tu pojawiają się pierwsze rozbieżności - przy dużej masie zalecają twarde kółka, ale znów gdzie indziej piszą, że dla początkującego powinny być one jak najbardziej miękkie. Więc jak ? Podobnie jest z wielością kółek. Na jednej stronie podają, że 80mm to norma, gdzie indziej, żeby poniżej 84 nie schodzić. I tak samo z łożyskami - niby starczają 5, ale w sumie to lepiej nie patrzeć na inne niż 7.
Zdaję sobie sprawę, że dla wtajemniczonych pytania powyższe mogą wydać się dość głupie, a odpowiedzi oczywiste, ale możecie uwierzyć, że po kilku godzinach wertowania netu nic już oczywistym nie jest.
Nie oczekuję, że podacie mi gotowe linki do aukcji, czy do sklepów. Wystarczy mi jeśli napiszecie jakie parametry przy moich wymaganiach będę wystarczające. Poszukam sobie. Jeśli komuś dobrze obeznanemu będzie się chciało podać jakieś konkretne modele - super, z góry dziękuję.
Aha, jeszcze jeden ważny parametr - cena. Ponieważ mam w życiu jeszcze inne pasje, również gotówkożerne, nie zamierzam obkupiać się w nowości rynkowe z wodotryskami. Zakładam, że powinienem się zmieścić w cenie 400zł (chętnie z kompletem ochraniaczy).
Jeszcze raz dziękuję za wysłuchanie, a za odpowiedź podwójnie ;)
Pozdrawiam
Bartek

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Początkujący po raz n-ty

Post autor: zico » ndz kwietnia 18, 2010 8:44

Co do kółek - jeśli ważysz dużo, bierz od razu twarde. Dla Ciebie 84a to optimum przy markowych rolkach. Jeśli do tego jest dla Ciebie ważna cena, to tym bardziej zapomnij o miękkich kółkach, bo zaraz wydasz więcej niż 100pln na nowe. No chyba, że masz problemy z kolanami, wtedy trzeba wziąć jakąś poprawkę. Wielkość kółek maks 84mm dla osoby początkującej, ale tylko w przypadku kiedy masz do czynienia z rolkami, które mają "nisko zawieszone podwozie", czyli odległość stopy do ziemi jest bardzo blisko. Liderami są wtedy modele Spark PRO, Spark 84 LX, Crossfire 2009 na 84mm kółkach, wszystkie o twardości 84a. Łożyska to już najmniej ważna kwestia przy dobrych rolkach.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt dla początkujących i nauki jazdy / Inline skates for beginners”