Pierwsze rolki

Jesteś początkujący? Nie wiesz jakie wrotki (rolki) wybrać? Śmiało pytaj - serdecznie zapraszamy! :) / Hardware help desk for beginners inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

intoksykator
Posty: 16
Rejestracja: śr lutego 09, 2011 11:17
Moje rolki: Rollerblade Crossfire 90 XR
Jeżdżę od: 02 lut 2011

Pierwsze rolki

Post autor: intoksykator » śr lutego 09, 2011 11:24

Witam wszystkich!

To mają być moje pierwsze rolki. Jeździłem trochę na łyżwach ale bez szaleństwa. Chciałbym natomiast żeby były to rolki z tzw. zapasem, z perspektywą wstępu do rolkarstwa szybkiego. Jakie są Wasze propozycje typy. Rozumiem, że padnie pytanie o cenę więc uprzedzam je : najlepiej rolki z jak najlepszym stosunkiem jakość:cena. Dzięki wielkie za każdą pomoc. Chyba że uważacie, iż powinienem wybrać co innego bo moja myśl to zły pomysł na początek.

Herb
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 736
Rejestracja: ndz września 14, 2008 9:11
Moje rolki: Turbo-Fusion 84/Solo/Xsjado PB
Jeżdżę od: 08 wrz 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: Pierwsze rolki

Post autor: Herb » śr lutego 09, 2011 2:27

Z takiego sprzętu moim zdaniem najlepszym wyborem będzie Rollerblade Crossfire 90:

http://www.zicoracing.com/Rollerblade_C ... R-564.html

Mają najniższy balans z rolek na kołach 90mm, co BARDZO Ci się przyda jako że jesteś początkujący. Koła 90mm i frezowana szyna aluminiowa pozwolą pojeździć szybciej: na tych rolkach da się przejechać maraton i osiągnąć niezły wynik (na pewno lepszy niż na kołach 100mm bez odpowiedniej techniki).

Rollerblade robi rolki świetnej jakości. Z produktów innych producentów, w sektorze high-endowych rolek fitness, rywalizować z Crossfire mogą chyba jedynie Poweslide Phuzion 6. Imo są jednak nieco gorsze: brak wyciąganego buta wewnętrznego, mimo wszystko "kapeć" (Crossfire mają jednak tę szczątkową skorupę - lepsze trzymanie).
FSK: RB Solo Estilo RG2+liner Salomon STi Vinny Minton 06+RB Fusion 255mm alu+Bones REDS+UC PB Standard
PB: Xsjado Skeleton 2+Kizer Level 2+PS TWINCAM ILQ7+UC PB Team

AGR: RB Fusion+soulplate Solo+liner RB Blank+RB BLANK frame+koła RB RG2 Pro+RB SG7

intoksykator
Posty: 16
Rejestracja: śr lutego 09, 2011 11:17
Moje rolki: Rollerblade Crossfire 90 XR
Jeżdżę od: 02 lut 2011

Re: Pierwsze rolki

Post autor: intoksykator » śr lutego 09, 2011 4:27

Patrzyłem na te rolki i chyba by mi odpowiadały. Na co powinienem zwrócić uwagę przy zakupie rolek. Jeszcze jedno pytanie przy okazji: jakich rolek używa się do gry w hokeja?

Awatar użytkownika
bujak
Prześcigant 4x100mm
Posty: 328
Rejestracja: śr kwietnia 07, 2010 8:54
Moje rolki: Fusion x3
Jeżdżę od: 16 kwie 2010
Lokalizacja: Pobiedziska / Poznań

Re: Pierwsze rolki

Post autor: bujak » śr lutego 09, 2011 5:46

Do hokeja używasz z krótszą szyną - bardziej zwrotne. Zazwyczaj takie podobne do łyżew bardziej, choćby Bauera jak wrzucisz w google to trochę da pojęcie, choć pewnie równie dobrze można na jakichś dobrze trzymających stopę i z krótszą szyną (np slalomowe czy freerideowe).
Przy pierwszych rolkach warto żeby miały, jak wspomniał Herb, nisko środek ciężkości, tzn żeby szyna nazbyt nie odstawała od buta (czasem są takie z kilometrowym odstępem). Warto też zwrócić uwagę na wygodę, bo w tańszych rolkach nie wytrzymasz zbyt długo, a chodzi o przyjemność z jazdy:)
Poza tym w necie chyba krąży jakiś tutorial bodajże na jak kupować.pl o tym na co warto uwagę zwrócić:)
rock'n'rollki

Herb
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 736
Rejestracja: ndz września 14, 2008 9:11
Moje rolki: Turbo-Fusion 84/Solo/Xsjado PB
Jeżdżę od: 08 wrz 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: Pierwsze rolki

Post autor: Herb » śr lutego 09, 2011 11:48

Na co zwracać uwagę:

-wygoda
-jakość wykonania
-dobre trzymanie stopy
-obecność hamulca
-nisko położony środek ciężkości

Jeżeli cena nie jest problemem (z doświadczenia wiem, że to jednak główny czynnik przy wyborze pierwszych rolek - mało kto jest gotów wydać 700zł na start) te Rollerblade są najlepszym wyborem, nie zawiedziesz się. Nie znajdziesz lepszych rolek które jednocześnie spełnią oczekiwania początkujących, bardziej doświadczonych, czy takich rolkarzy którzy chcą zacząć jeździć speed. Co prawda, są też modele semi-race, z wysokim butem np. Rollerblade Speedmachine, ale to już sprzęt dla osób zaawansowanych i zdecydowanie mniej przyjazny dla początkujących. No i cena też większa.

Co do rolek hokejowych: mają krótkie szyny, najczęściej w układzie hi-low (dwa przednie koła mniejsze) no i but jak typowe łyżwy hokejowe. Bujak ma rację, można grac w hokeja i na rolkach freestyle ale jeżeli ktoś myśli o tym poważnie, lepiej kupić jednak hokejowe - po prostu właściciele sal mogą się burzyć o to, że zawodnicy jeżdżą w rolkach z twardą skorupą. Wystające klamry, śruby etc. zwyczajnie niszczą parkiet, bo hokej to sport kontaktowy i upadki są częste. Może u nas w kraju właściciele sal o tym za wiele nie myślą (hokej na rolkach w PL raczkuje), ale wiem że na zachodzie już tak.
FSK: RB Solo Estilo RG2+liner Salomon STi Vinny Minton 06+RB Fusion 255mm alu+Bones REDS+UC PB Standard
PB: Xsjado Skeleton 2+Kizer Level 2+PS TWINCAM ILQ7+UC PB Team

AGR: RB Fusion+soulplate Solo+liner RB Blank+RB BLANK frame+koła RB RG2 Pro+RB SG7

intoksykator
Posty: 16
Rejestracja: śr lutego 09, 2011 11:17
Moje rolki: Rollerblade Crossfire 90 XR
Jeżdżę od: 02 lut 2011

Re: Pierwsze rolki

Post autor: intoksykator » czw lutego 10, 2011 9:19

Dzięki wielkie za rady i "soczyste odpowiedzi". To chyba pierwsze forum na którym jestem gdzie ktoś na zadane pytanie po prostu na nie odpowiada(pewnie dla tego, że się zna...). Jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Pierwsze rolki

Post autor: zico » czw lutego 10, 2011 12:29

intoksykator pisze:To chyba pierwsze forum na którym jestem gdzie ktoś na zadane pytanie po prostu na nie odpowiada(pewnie dla tego, że się zna...). Jeszcze raz bardzo dziękuję i pozdrawiam
Dokładnie tak jest. Pozdrawiamy również :)
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

intoksykator
Posty: 16
Rejestracja: śr lutego 09, 2011 11:17
Moje rolki: Rollerblade Crossfire 90 XR
Jeżdżę od: 02 lut 2011

Re: Pierwsze rolki

Post autor: intoksykator » czw lutego 10, 2011 12:33

Mam jeszcze pytanie co jest alternatywą dla rolek o których piszecie bo tak szukam po necie i poniżej 700zł ciężko będzie coś znaleźć, a faktycznie nie jest to mało.

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Pierwsze rolki

Post autor: zico » czw lutego 10, 2011 12:36

intoksykator pisze:Mam jeszcze pytanie co jest alternatywą dla rolek o których piszecie bo tak szukam po necie i poniżej 700zł ciężko będzie coś znaleźć, a faktycznie nie jest to mało.
Mało nie jest, ale powiem kolejny raz: nie warto szukać czegoś zamiennego i tańszego. Dobre rolki kosztują i nic tego nie zmieni.
Warto dołożyć i cieszyć się, że ma się sprzęt, który starczy na długo, będą do niego części jak i jazda będzie przyjemnością, a nie walką o życie i sprzęt.
Sprawdzone wielokrotnie. W razie co pisz - może coś się uda znaleźć i urwać z ceny.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

intoksykator
Posty: 16
Rejestracja: śr lutego 09, 2011 11:17
Moje rolki: Rollerblade Crossfire 90 XR
Jeżdżę od: 02 lut 2011

Re: Pierwsze rolki

Post autor: intoksykator » czw lutego 10, 2011 12:42

Ok na pewno się odezwę. Do Poznania nie mam daleko, może jakieś przeceny starych modeli będziesz miał:)

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Pierwsze rolki

Post autor: zico » czw lutego 10, 2011 12:44

intoksykator pisze:Ok na pewno się odezwę. Do Poznania nie mam daleko, może jakieś przeceny starych modeli będziesz miał:)
Dla aktywnych użytkowników forum - na pewno :) Zapraszam!
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

intoksykator
Posty: 16
Rejestracja: śr lutego 09, 2011 11:17
Moje rolki: Rollerblade Crossfire 90 XR
Jeżdżę od: 02 lut 2011

Re: Pierwsze rolki

Post autor: intoksykator » czw lutego 10, 2011 1:18

Jeszcze trochę pomęczę.
Czym różnią się Rollerblade Crossfire 90 XR od Rollerblade Activa XT, 2009 i czy jest to jakaś istotna różnica dla amatora.

Herb
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 736
Rejestracja: ndz września 14, 2008 9:11
Moje rolki: Turbo-Fusion 84/Solo/Xsjado PB
Jeżdżę od: 08 wrz 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: Pierwsze rolki

Post autor: Herb » czw lutego 10, 2011 1:25

Activa to odmiana damska. Najważniejsza różnica to jednak szyna: w starszy modelu jest to tłoczone aluminium, w nowym frezowane (jest sztywniejsza). Sztywniejsza szyna = efektywniejsze odepchnięcie, większa prędkość maksymalna, lepsza kontrola nad rolkami. Dla amatora w sumie nie będzie to istotna różnica, na początku na pewno nie, ale lepsza szyna będzie przydatna gdy dojdziesz do etapu eksperymentowania z jazdą szybką.
FSK: RB Solo Estilo RG2+liner Salomon STi Vinny Minton 06+RB Fusion 255mm alu+Bones REDS+UC PB Standard
PB: Xsjado Skeleton 2+Kizer Level 2+PS TWINCAM ILQ7+UC PB Team

AGR: RB Fusion+soulplate Solo+liner RB Blank+RB BLANK frame+koła RB RG2 Pro+RB SG7

intoksykator
Posty: 16
Rejestracja: śr lutego 09, 2011 11:17
Moje rolki: Rollerblade Crossfire 90 XR
Jeżdżę od: 02 lut 2011

Re: Pierwsze rolki

Post autor: intoksykator » czw lutego 10, 2011 7:00

czym się różnią Rolki Rollerblade Crossfire 90 MX od xr.

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Pierwsze rolki

Post autor: zico » czw lutego 10, 2011 7:33

intoksykator pisze:czym się różnią Rolki Rollerblade Crossfire 90 MX od xr.
Szyną, wg marketingu MX ma magnezową i jest na pewno ona gorsza od aluminiowej. Jest może lżejsza, ale na pewno jest słabsza.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt dla początkujących i nauki jazdy / Inline skates for beginners”