Kilka pytań nowicjusza o sprzęt

Jesteś początkujący? Nie wiesz jakie wrotki (rolki) wybrać? Śmiało pytaj - serdecznie zapraszamy! :) / Hardware help desk for beginners inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

decym92
Posty: 4
Rejestracja: pn maja 09, 2011 8:35
Moje rolki: Fila FM 100

Kilka pytań nowicjusza o sprzęt

Post autor: decym92 » pn maja 09, 2011 9:04

Witam serdecznie! Jestem od kilku lat fanem szybkiej jazdy na rolkach (Fila FM 100 to mój sprzęt :-/). Chciałbym odłożyć sobie parę groszy i kupić fajny składany komplet. Fila FM 100 niestety bardzo szybko mnie rozczarowała.
- Jak rozróżnić która szyna posiada tulejki a która jednostronne wkrętki? nigdzie nie mogę znaleźć odpowiedzi. Bardzo bardzo zawiodłem się na "wkrętkach" (takich jak w moim modelu), wkręcanych w szynę (po jakimś czasie musiałem dokręcić zewnętrzne tulejki i miałem kłopoty z dopasowaniem).
- Co to jest 'tulejka'? Co to jest 'ośka' lub 'oś' ? Jak fachowo nazywają się 'wkrętki' które posiadam w chwili obecnej? NIGDY WIĘCEJ nie chcę na nie trafić, wolę dwustronne zakręcenie lub śrubkę wkręcaną w 'tulejkę' ? (nie wiem jak to nazwać...) wszystko nazywa się 'śruba' a ja muszę umieć rozróżnić które używane są w konkretnych szynach... (przy czym wielkości otworów są w szynie różne)... :( :( czym jest 'tulejka dystansowa' ?
- jak rozróżnić który but pasuję do której szyny? interesują mnie buty poniżej kostki, wysokiej jakości (- co nie znaczy najlepsze), podobnie jeśli chodzi o szynę: 4x110mm
- łożyska... czy warto inwestować w bardzo bardzo drogie łożyska? nie jeżdżę wiele, myślę że fajnym rozwiązaniem byłaby 'częsta' wymiana łożysk średniej jakości.
- w jaki smar zainwestować i jakiego rodzaju 'chemii' unikać? wolałbym 'oliwkę' ? i nosić ją ze sobą w plecaku (żeby je spryskać? nasmarować?) niż smar, bo zależy mi na prędkości.
- kółka: jak wpływa na jazdę zestaw 3x110 + 1x100 ? i inne tego rodzaju z drugim kółkiem ciut mniejszym? czy takie rozwiązanie jest 'lepsze' od 4x110? uzyskam większą sterowność?

przepraszam za wszechobecny chaos w moim poście i bardzo bardzo proszę o pomoc, NIGDZIE nie mogę znaleźć odpowiedzi, myślę że to najlepsze miejsce.
pozdrawiam i czekam na odpowiedzi :?:

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Kilka pytań nowicjusza o sprzęt

Post autor: zico » pn maja 09, 2011 10:30

Niestety trafiłeś w model, który jest przesycony marketingiem. But konstrukcji ledwo fitness, a podwozie wyścigowe - porażka, ponieważ but jest za miękki do szybkiego podwozia.

Ośka jest to element, który wkręca się w szynę, który trzyma kółko.
Tulejka jest to element, który znajduje się pomiędzy łożyskami.

Większość wyścigowych szyn ma wkręcane w nie ośki, jednak też są "szyny" i szyny jak i są "ośki" i ośki.

Dobre modele to np. Rollerblade Speedmachine / Tempest oraz np. Fila NINE 100.
decym92 pisze:- jak rozróżnić który but pasuję do której szyny? interesują mnie buty poniżej kostki, wysokiej jakości (- co nie znaczy najlepsze), podobnie jeśli chodzi o szynę: 4x110mm
Są dwa popularne rodzaje mocowań na tą szynę: 165mm i 195mm. Jednak 4x110mm z mocowaniem na 165mm to porażka. Fila może mieć 195mm - wystarczy zmierzyć. Wtedy masz wiele butów na rynku z takim mocowaniem.

decym92 pisze:- łożyska... czy warto inwestować w bardzo bardzo drogie łożyska? nie jeżdżę wiele, myślę że fajnym rozwiązaniem byłaby 'częsta' wymiana łożysk średniej jakości.
Łożyska może nie, ale kółka warto zmienić.

decym92 pisze:- w jaki smar zainwestować i jakiego rodzaju 'chemii' unikać? wolałbym 'oliwkę' ? i nosić ją ze sobą w plecaku (żeby je spryskać? nasmarować?) niż smar, bo zależy mi na prędkości.
Dobrą, najlepsza to taka, która też chroni łożyska.

decym92 pisze:- kółka: jak wpływa na jazdę zestaw 3x110 + 1x100 ? i inne tego rodzaju z drugim kółkiem ciut mniejszym? czy takie rozwiązanie jest 'lepsze' od 4x110? uzyskam większą sterowność?
Jeśli tego nie wiesz, to najlepiej zacznij od zestawu 4x100 i zacznij od sztywniejszego buta, bo zmieniając szynę w powyższym bamboszu będziesz się jeszcze bardziej męczyć.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

decym92
Posty: 4
Rejestracja: pn maja 09, 2011 8:35
Moje rolki: Fila FM 100

Re: Kilka pytań nowicjusza o sprzęt

Post autor: decym92 » wt maja 10, 2011 1:31

Zanim przeczytałem odpowiedź (za którą bardzo dziękuję) myślałem nad totalną wymianą sprzętu, ale teraz myślę że mógłbym to zrobić stopniowo (chodzi głównie o $) więc chciałbym spytać jeszcze o kilka spraw (a widzę że mam do czynienia z prawdziwymi autorytetami):

1. których śrub (zamiast osi wkręcanych w szynę) mogę użyć w moich rolkach? moje ośki mają 8mm, ale nie wkręcę ich już w niektóre miejsca szyny (poluzowały się w trakcie jazdy i zniszczyły wkrętki w szynie)... *nie wiem czy uda mi się taka "wymiana", nie jestem pewien czy śruby będą dopasowane szerokością tak jak ośki :( :( jeśli to nie problem to bardzo proszę o pomoc (chociaż link do produktu?). mam nadzieje że wymiana wszystkich łożysk + śrub znacznie poprawi jakość jazdy.

2. z tego co widzę buty się nie zużywają, więc za jakiś czas chcę kupić but a na drugi rzut wymienić szynę wraz z kółkami(+łożyska). pytanie jest następujące: czy dołączona do 'super' zestawu Fila FM 100 szyna przetrwa jeszcze jakiś czas? to dobry sprzęt? jak ocenić szynę czy jest dobra czy zła? (trwałość + waga?)

3. gdzie mogę znaleźć taką oliwkę do łożysk o której wspominałem? (w internecie?)

4. jakimi kryteriami się sugerować podczas wyboru buta? (czy ilość mocowań itp. jest bardzo ważna?)

5. proszę o króciutką opinię o czterech produktach:
- http://www.zicoracing.com/Schankel_Viol ... o-545.html
- http://www.zicoracing.com/Kolka_do_jazd ... k-688.html
- http://www.zicoracing.com/Szyny_Schanke ... m-550.html
oraz - http://www.zicoracing.com/Powerslide_R2 ... h-756.html

i ostatnie pytanie: w takim razie: ośka = wkręt w szynę. śruba = z zakrętką, tak?

pozdrawiam i wielkie dzięki za odpowiedź. na pewno się przyda! każdy był kiedyś początkujący ;)

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Kilka pytań nowicjusza o sprzęt

Post autor: zico » wt maja 10, 2011 7:08

1. Tylko wkręcane w szynę, ale może z lepszej jakości materiałów. Piszesz trochę chaotycznie - co się dokładnie stało? Zniszczyłeś gwint w szynie czy gwint na ośkach? A może zniszczyło się gniazdo w ośce, czyli miejsce gdzie wkładasz klucz?

2. Szyna jest ok, bo jest lekka, lecz są lepsze. Szyna jest dobra, jak się nie wygina jak śmigło - czyli sztywna wzdłuż, jak można ją dobrze ustawić pod swoją anatomię. To wszystko jest jak ustawianie bolidu F1 pod wyścig.

3. Tak, w internecie. Z najlepszych preparatów, które chroniły przed korozją i niepogodą oraz oliwiły łożyska był CorrosionX, zdarzyło mi się nie raz jeździć w deszczu, nie robiłem nic z łożyskami i bez problemu kręciły się jak przed wyścigiem. Warunek - oliwić przed zawodami czy treningiem, nie za dużo. Polecam szczególnie dla drogich łożysk. Jednak jest to najmniejszy też problem, bo tak naprawdę używa się takich łożysk, które się po prostu kręcą, są dobrze dopasowane do kółek - to też bardzo ważna kwestia dobrze spasowanych tulejek. Jak będą za wąskie, to najlepsze łożyska nie będą się kręcić, a jak będą idealnie dopasowane - no to prawie każdy szrot będzie się dobrze obracać, no może bez przesady, ale często tak się zdarza.

4. Jest temat o butach: viewtopic.php?f=5&t=4994

5. Viol - przeczytaj punkt 4. Są osoby zadowolone z tych butów. W większości przypadków dobrze leżą na nogach, są sztywne, czyli szybkie.
Kółka jak to "kisielki" - dobre i szybkie, sprawdzone, używane przez wielu ścigaczy.
Szyny - dobre parametry, ale odpuść sobie konfigurację 4x110mm, nie czytasz dokładnie posta, którego napisałem powyżej.
R2 - miękki but, gorzej niż ta Fila, co masz.

Ośka to śruba, która trzyma kółko z łożyskiem. Może być wkręcana w szynę, a może być z nakrętką. Z reguły w rolkach rekreacyjnych są ośki 6mm lub 8mm z nakrętką, a w rolkach ze sztywnymi szynami aluminiowymi są ośki 8mm wkręcane w te szyny.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

decym92
Posty: 4
Rejestracja: pn maja 09, 2011 8:35
Moje rolki: Fila FM 100

Re: Kilka pytań nowicjusza o sprzęt

Post autor: decym92 » wt maja 10, 2011 1:49

dzięki ;) także precyzuję:
podczas jazdy poluzowała mi się moja wkręcana w szynę ośka, jechałem tak jakiś czas i wkręt(gwint) w szynie się zepsuł. szyna nie chce już przyjąć żadnej ośki. stało mi się to dwa rady (w każdej szynie po jednym zepsutym na amen gwincie). Gdzie mogę znaleźć zastępcze śruby/ośki z nakrętką? (o wielkości 8mm) ? są różne ale nigdzie nie ma wymienionej średnicy (zicoracing.com) i nie wiem jak dobrać taką ośkę/śrubę żeby wszystko do siebie pasowało.

decym92
Posty: 4
Rejestracja: pn maja 09, 2011 8:35
Moje rolki: Fila FM 100

Re: Kilka pytań nowicjusza o sprzęt

Post autor: decym92 » czw czerwca 02, 2011 3:31

proszę niech ktoś odpowie ;)

Herb
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 736
Rejestracja: ndz września 14, 2008 9:11
Moje rolki: Turbo-Fusion 84/Solo/Xsjado PB
Jeżdżę od: 08 wrz 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: Kilka pytań nowicjusza o sprzęt

Post autor: Herb » czw czerwca 02, 2011 3:41

Jak gwint w szynie jest zniszczony to pozostaje chałupnicze kombinowanie ze śrubami etc. Jak chcesz to mogę Ci przesłać śrubę do mocowania hamulca Rollerblade, to normalna oś 8mm, ale wkręca się w nią drugą śrubę od przeciwnej strony, da radę zastosować podkładki i złapać tym na ścisk, sprawdzałem na swojej szynie od FM100. Ale licz się z tym że będzie trochę jej z jednej i drugiej strony wystawać. Pisz adres do wysyłki na PW.
FSK: RB Solo Estilo RG2+liner Salomon STi Vinny Minton 06+RB Fusion 255mm alu+Bones REDS+UC PB Standard
PB: Xsjado Skeleton 2+Kizer Level 2+PS TWINCAM ILQ7+UC PB Team

AGR: RB Fusion+soulplate Solo+liner RB Blank+RB BLANK frame+koła RB RG2 Pro+RB SG7

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt dla początkujących i nauki jazdy / Inline skates for beginners”