Zbyt waskie rolki?! Bardzo prosze o rade

Jesteś początkujący? Nie wiesz jakie wrotki (rolki) wybrać? Śmiało pytaj - serdecznie zapraszamy! :) / Hardware help desk for beginners inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

dorotxy
Posty: 11
Rejestracja: czw czerwca 07, 2012 12:27
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Zbyt waskie rolki?! Bardzo prosze o rade

Post autor: dorotxy » śr czerwca 13, 2012 11:22

Czesc Wszystkim,

Kilka dni temu kupilam sobie moje pierwsze w zyciu rolki Rollerblade Spark W 2011. Nosze buty w rozmiarze 38 albo 39 w zaleznosci od producenta.
Moja stopa mierzy rowno 25 cm (w porywach 24.9 albo 25.1 w zaleznosci od miarki).

W jednym sklepie sprzedawca proponowal mi rolki w rozmiarze 25.5 cm (rozmiar 40) twierdzac, ze to jest najlepsza numeracja dla mojej stopy. Jako ze nie mial mniejszego rozmiaru dla porownania (czyli 25cm, rozmiar 39), nie zdecydowalam sie na zakup; stwierdzilam, ze facet chce po prostu sprzedac to, co akurat ma na stanie, chociaz rolki wydawaly sie raczej wygodne.

W koncu, w innym, nieco bardziej profesjonalnym sklepie, znalazlam te same rolki w rozmiarach 25 i 25.5. Przymierzylam obydwie pary i roznice, ktore odczuwalam to:

rozmiar 25.5 (40): na poczatku wydawaly mi sie byc bardzo wygodne, moglam zupelnie swobodnie ruszac palcami u stop (¨w gore¨ rolki, jakbym nie miala butow). Wg sprzedawcy to zle, bo to oznacza, ze buty sa za duze a i tak sie rozejda. Wg teorii z tego sklepu, powinnam delikatnie dotykac opuszkami palcow od stopy scianki rolek, ale juz przy pozycji do jezdzenia (zgiete kolana) nie. W rolkach 25.5 stojac wyprostowana wlasciwie to nie dotykalam nawet deliaktnie scianki rolek.

Rozmiar 25cm (39): but dobrze ¨okalal¨ stope. Moglam delikatnie ruszac palcami, ale bez przesady. Czulam, ze lekko dotykam opuszkiem duzego palca (w moim przypadku najdluzszy palec to ten drugi) scianki rolek, nie dotykalam jej natomiast po zgieciu kolan. Czulam delikatny ucisk pod kostka i na malych palcach.

Ostatecznie kupilam rozmia 39 (25cm), stwierdzilam, ze zdaje sie na tego sprzedawce (ktory mial dostepne dwa rozmiary), poza tym nigdy w zyciu nie nosilam rozmiaru 40, to dlaczego mialabym nosic teraz? W ogole jestem niezwykle meczaca jesli chodzi o wybor butow i wlasciwie kazde buty, najwet najzwyklejsze trampki mnie obcieraja...

no i teraz pojawia sie problem: jeszcze nie uzylam rolek, nie wyszlam na ulice, jezdze kilka minut dziennie troche po domu. Fakt, ze aktualnie duzo spaceruje (w zwyklych japonkach, a nie zamknietych butach), jest cieplo wiec stopa jest bardziej opuchnieta... ale wciaz czuje ucisk na malych palcach i mam wrazenie, ze rolki bardzo ¨opatulaja stope¨ nawet bez specjalnie mocnego wiazania.

Obawiam sie troche, czy moje rolki czasem nie sa zbyt waskie i czy nie powinnam ich wymienic. Z drugiej natomiast strony, na dlugosc sa wg mnie idealne. Aha i kiedy jezdzilam ze zgietymi kolanami to dyskomfort byl mniejszy...

Rolki caly czas byly lekko zapiete (tzn nie na maksa, ale po prostu jak zwykle buty+ lekka klamra).

Czy ucisk na male palce jest na poczatku normalny?
Czy rolki sie rozejda lub czy mozna bedzie je ewentualnie rozbic?


Moja kolezanka, ktora ma rozmiar nogi 37 zalozyla moje rolki i stwierdzila, ze w ogole nie czuje, ze sa na nia za duze (dwa rozmiary roznicy), wlasnie ze wzgledu na to, ze sa waskie. W najszerszym miejscu moja stopa mierzy 9 cm, mojej kolezanki tak samo.

Czytalam rowniez na forum, ze mozna wyciagnac wkladke rolki. Niestety, to sa moje pierwsze rolki i nie jestem pewna, czy dobrze rozumiem; chodzi o wkladke, jak te od buta? Nic nie zniszcze, jesli ja wyciagne i przyloze sobie do stopy? Jak na razie boje sie wyjsc na ulice i zastanawiam sie, czy nie wrocic do sklepu, z drugiej strony to troche glupio no i powtarzam; wszyscy twierdza, ze po miesiacu uzytkowania rolki sie naprawde rozchodza i nie ma sensu kupowac rozmiaru wiecej
Ogolnie to jestem strasznie zawiedziona, ale moze powinnam sprobowac pojezdzic...

UPDATE:
sprobowalam poluzowac sznurowki i faktycznie jest lepiej, moze za mocno je zacisnelam. Czy jednak przez poluzowanie sznurowke (tj. nie ¨dociagnelam¨ sznurowki tak, zeby dwie strony rolki sie stykaly) nie bedzie mi latac noga? Moje rozwiazanie na te chwile jest: luzniejsza sznurowka + mocniej zacisnac rzep i klamre.
Czy doswiadczeni sie wypowiedza?
Dzieki

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Zbyt waskie rolki?! Bardzo prosze o rade

Post autor: zico » śr czerwca 13, 2012 11:36

Spróbuj wyciągnąć wkładki, które masz pod stopą i założyć rolki bez tych wkładek.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

dorotxy
Posty: 11
Rejestracja: czw czerwca 07, 2012 12:27
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Re: Zbyt waskie rolki?! Bardzo prosze o rade

Post autor: dorotxy » czw czerwca 14, 2012 12:06

oooooo rrrrrannny....
Zico, jest pozno, wiec za bardzo nie pojezdze, zeby nie budzic domownikow, ale wyciagnelam wkladki i usiadlam w rolkach- roznica nie do opisania! Rolki odczuwam ¨twardsze¨, ale mam zdecydowanie wiecej luzu! Dzieki!!! Jutro z rano pojezdze po korytarzu i na pewno dam znac;)
Swoja droga, czy brak wkladki bede jakos negatywnie odczuwala? Wiekszy bol, obtarcia? Zauwazylam, ze podeszwe odczuwam zdecydowanie mocniej...Czy moze wkladka jest doskonale zbedna? Sa tacy, ktorzy jezdza bez wkladki?

Btw, z ciekawosci przymierzylam wyciagnieta wkladke do mojej stopy; nna dlugosc jest wprost idealna (jest 1-3 mm dluzsza niz stopa), a na szerokosc... faktycznie tak pol malego palca mi wystaje... kto ma tak waskie stopy?!;)

I co myslisz o tym ¨poluzowaniu¨ sznurowek? Zamiast sciagniecia dwoch ¨czesci¨ rolki na maksa,tak, zeby sie stykaly, zawiazalam je lekko (niecaly 1cm odstepu miedzy ¨czesciami¨ rolki). Oczywiscie luzne zawiazanie rolki nie ma sensu jesli bede jezdzic bez wkladki, ale moze to tez jakies rozwiazanie?
zico pisze:Spróbuj wyciągnąć wkładki, które masz pod stopą i założyć rolki bez tych wkładek.
Ostatnio zmieniony czw czerwca 14, 2012 12:16 przez dorotxy, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Zbyt waskie rolki?! Bardzo prosze o rade

Post autor: zico » czw czerwca 14, 2012 12:13

Włóż jakąś cieńszą i będzie ok, jakaś musi być, a ta się i tak ubije za jakiś czas ;) Powodzenia!
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

dorotxy
Posty: 11
Rejestracja: czw czerwca 07, 2012 12:27
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Re: Zbyt waskie rolki?! Bardzo prosze o rade

Post autor: dorotxy » czw czerwca 14, 2012 12:23

i moze to byc jakakolwiek wkladka?
Nawet taka zwykla ortopedyczna, byleby byla ciensza?

Jutro kupie jakas wkladke i sprobuje troche pojezdzic w oryginalnej, z luzniejszymi nieco sznurowadlami- chociaz pol godziny, potem sprobuje z ciensza wkladka.
Dzieki wielkie, fajnie wiedziec, ze istnieja jakies rozwiazania, nie chcialabym wracac do sklepu i wymieniac rolki.
Dobranoc!

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Zbyt waskie rolki?! Bardzo prosze o rade

Post autor: zico » czw czerwca 14, 2012 12:25

Tak, może być inna wkładka, taka, która Tobie pasuje.

Dobrej nocy również!
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
trev79
Czterokółkowiec
Posty: 70
Rejestracja: wt maja 08, 2012 9:35
Moje rolki: Spark XRC
Jeżdżę od: 15 maja 2012
Lokalizacja: ZMC

Re: Zbyt waskie rolki?! Bardzo prosze o rade

Post autor: trev79 » czw czerwca 14, 2012 7:32

Uwierz mi, że jak będziesz się wywracać przez luźny but (niedopięte mocno klamry, rzepy; niedociągnięte sznurówki) sama w akcie instynktu samozachowawczego zaczniesz je dociągać nawet do lekkiego bólu.Po paru jazdach (prawdziwych, ok. godzinnych na dworze) powinno być coraz lepiej (mniejszy dyskomfort z powodu zbyt mocnego wiązania). Po ok 20 minutach polecam usiąść ( wyjąć na parę minut nogi z butów, jeśli czujesz, że potrzebują tego) i dopiąć wszystko trochę mocniej (szczególnie górną klamrę). Wówczas noga powinna trzymać się niemal jak w imadle :)
Czy ucisk na male palce jest na poczatku normalny?
Raczej nie, ucisku na palce nie powinno być IMO (ja nie miałem) mimo, że buty brałem o parę mm za małe (teoretycznie).
Czy rolki sie rozejda lub czy mozna bedzie je ewentualnie rozbić?
Rozejdą się parę mm, ale wg mnie nie na długość tylko dopasują się do kształtu stopy.
Cztery przyłożenia w jednym meczu

dorotxy
Posty: 11
Rejestracja: czw czerwca 07, 2012 12:27
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Re: Zbyt waskie rolki?! Bardzo prosze o rade

Post autor: dorotxy » czw czerwca 14, 2012 10:09

hej,
moje rolki na dlugosc sa idealne. Wyciagnelam wkladke i ja ¨przymierzylam¨- jest dluzsza od mojej stopy o kilka mm, a te problematyczne male palce wystaje mi na ok. 2mm. Od miesiaca nie nosze zamknietych butow (jest cieplo u mnie), wiec moze jestem odzwyczajona do lekkiego ucisku i panikuje.. (w koncu nie zawsze sie nosi tak drogie buty:P).
Nie mowiac o tym, ze na malych palcach mam odciski; tj. lekkie zgrubienia, ktore tez na pewno nie pomagaja.

Tez nie chodzi mi o zupelnie luzne sznurkowki, tylko po prostu nie maksymalnie zacisniete, przy jednoczesnie mocnym zacisnieciu klamry i rzepu.

Tak czy inaczej, widze zdecydowana roznice po wyciagnieciu wkladek, rolki sa o wiele wygodniejsze. Mysle, ze na pierwsza jazde pojde z oryginalnymi wkladkami, a jesli beda przeszkadzac, to wloze jakies ciensze-

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Zbyt waskie rolki?! Bardzo prosze o rade

Post autor: Doody » czw czerwca 14, 2012 10:42

Każdy ma inną stopę. Sądząc po tym co powiedziałaś: że masz odciski na małych palcach, to najpewniej wystają one lekko za obrys stopy. Odciski z niczego się nie biorą, więc zwykłe buty też w tym miejscu na pewno uciskają Ci palec ale na tyle lekko że tego jakoś dotkliwie nie odczuwasz. Wrotki lepiej obejmują stopę więc i ucisk jest mocniej odczuwalny.

Sznurówki nie muszą być na maxa ściągnięte. Jeśli pięta nie lata Ci w bucie góra-dół to już jest OK. Warto też zwrócić uwagę czy kostka nie przekrzywia Ci się prawo-lewo, tzn czy linia kola, kostka, kolano jest prosta podczas jazdy.

Poza tym często trzeba przejechać parędziesiąt ładnych km aby noga się do butów przyzwyczaiła i odwrotnie.

Eksperymenty z wkładkami, podpiętkami, zapiętkami i innymi modyfikacjami też często pomagają (ja np. wyciąłem kawałek shell'a w miejscu w którym czułem dyskomfort)

Powodzenia :)
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

dorotxy
Posty: 11
Rejestracja: czw czerwca 07, 2012 12:27
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Re: Zbyt waskie rolki?! Bardzo prosze o rade

Post autor: dorotxy » czw czerwca 14, 2012 6:43

Dzisiaj specjalnie zalozylam nieuzywane, nowe trampki i odczuwalam wlasciwie taki sam dyskomfort jak w przypadku rolek.
Po kilku godzinach noszenia wszystko sie unormowalo, zalozylam potem rolki i wydawaly mi sie o wiele wygodniejsze.
Sprawdzilam tez wiekszosc butow; na obcasach i tych normalnych i faktycznie na absolutnie wszystkich jest niewielkie wybrzuszenie na wysokosci malych palcow, wiec domyslam sie, ze rolki sie jednak dopasuja...

Doody, pieta mi w ogole mi nie lata, trzyma sie wlasnie jak ¨w imadle¨ chociaz sznurowki mam luzniej zwiazane+ mocny rzep i takaz klamra.

W zwiazku z czym jutro pojezdze sobie troche po domu, a w sobote w koncu wolne i rusze na trase:)))

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt dla początkujących i nauki jazdy / Inline skates for beginners”