Jakie rolki kupić??

Jesteś początkujący? Nie wiesz jakie wrotki (rolki) wybrać? Śmiało pytaj - serdecznie zapraszamy! :) / Hardware help desk for beginners inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

krajsik
Posty: 6
Rejestracja: wt marca 19, 2013 8:31
Jeżdżę od: 06 gru 1998
Lokalizacja: Częstochowa

Jakie rolki kupić??

Post autor: krajsik » wt marca 19, 2013 8:32

Witam wszystkich. Mam wielka prośbę czy moglibyście doradzić mi jakieś rolki. Sprawa wygląda następująco od 14 lat a raczej sezonów (lodowisko sezonowe) jeżdżę na łyżwach. W sezonie letnim jeździłem do innych miast na kryte lodowiska żeby sobie pojeździć. Teraz nie ma na tyle czasu żeby sobie pozwolić na takie wyjazdy i chciał bym znów zacząć jeździć na rolkach (kiedyś jeździłem ale nie trwało to za długo przez "rolki marki rolki") Interesowały by mnie rolki do jazdy freeskate / urban. Mam 182 cm wzrostu i około 80kg wagi. Dodam że wchodząc na lodowisko czuje się jak u siebie i uważam że jeżdżę bardzo dobrze. Niestety w każdych łyżwach które miałem notorycznie borykałem się z problemem zrywających się nitów trzymających płozę z butem w okolicach stopy, zazwyczaj ostatnie nity. Jak się ma taka sytuacja w rolkach i z czego może to wynikać. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Jakie rolki kupić??

Post autor: Doody » wt marca 19, 2013 9:11

Rollerblade Fusion X3, Fusion 84, Twister
SEBA FRX, FR1, FR2.

W rolkach szyna jest mocowana na śruby. W przypadku Twisterów i rolek marki SEBA będzie to mocowanie 165mm SSM (small Speed Mount z podniesioną piętą) w przypadku RB Fusion mocowanie UFS. Moim zdaniem, mając na uwadze to co piszesz o dewastacji nitów w łyżwach bezpieczniejsze dla Ciebie mocowanie UFS. UFS nie daje możliwości regulacji poprzecznej szyny ale równocześnie właśnie dlatego jest bardziej stabilne w tym wymiarze.
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

Herb
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 736
Rejestracja: ndz września 14, 2008 9:11
Moje rolki: Turbo-Fusion 84/Solo/Xsjado PB
Jeżdżę od: 08 wrz 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: Jakie rolki kupić??

Post autor: Herb » śr marca 20, 2013 12:15

Ja odradzam modele Fusion. Za długa szyna jak dla łyżwiarza. Chyba ze model X5 jeszcze gdzieś dorwiesz.

Twister, Seba FR1 lub FR2, z takich najbardziej sprawdzonych modeli. Szyna nie dłuższa niż 243mm. Ustawienie kół w "banana" czyli skrajne koła o średnicy 4mm krótszej - da Ci manewrowość i "czucie" bardzo podobne do łyżew.

Jeżeli jeździsz w łyżwach hokejowych, a chcesz na betonie robić podobne rzeczy jak na lodowisku, to możesz kupić rolki hokejowe: Bauer lub Mission. Z "rolkarskiego" punktu widzenia będą one jednak mniej uniwersalne od wyżej wymienionych.
FSK: RB Solo Estilo RG2+liner Salomon STi Vinny Minton 06+RB Fusion 255mm alu+Bones REDS+UC PB Standard
PB: Xsjado Skeleton 2+Kizer Level 2+PS TWINCAM ILQ7+UC PB Team

AGR: RB Fusion+soulplate Solo+liner RB Blank+RB BLANK frame+koła RB RG2 Pro+RB SG7

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Jakie rolki kupić??

Post autor: zico » śr marca 20, 2013 1:44

Dużo osób grających w hokeja na lodzie z powodzeniem gra w hokeja na rolkach Fusion (np. Mirage Wrocław).
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Herb
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 736
Rejestracja: ndz września 14, 2008 9:11
Moje rolki: Turbo-Fusion 84/Solo/Xsjado PB
Jeżdżę od: 08 wrz 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: Jakie rolki kupić??

Post autor: Herb » śr marca 20, 2013 2:45

Hokeja tak :)

Natomiast jeżeli ktoś się bawi w freestyle ice skating lub po prostu jeździ z jakimiś tam elementami jazd figurowej, bądź trzaska drunken sailor 5000x podczas jednej wizyty na lodowisku, to się zdecydowanie zawiedzie nowymi Fusion. Na Błoniach pojawia się jeden łyżwiarz figurowy w Fusion i sobie je chwali - ale ma model X5 z szyną 243mm i koła ustawione w banana.

Mimo że jestem wiernym fanem modelu Fusion, nie polecam go w tym wypadku - choć relatywnie patrząc, lepiej Fusion niż niektóre inne modele, którym przypina się łatkę "freeskate".
FSK: RB Solo Estilo RG2+liner Salomon STi Vinny Minton 06+RB Fusion 255mm alu+Bones REDS+UC PB Standard
PB: Xsjado Skeleton 2+Kizer Level 2+PS TWINCAM ILQ7+UC PB Team

AGR: RB Fusion+soulplate Solo+liner RB Blank+RB BLANK frame+koła RB RG2 Pro+RB SG7

GiS
Pięciokółkowiec 84mm
Posty: 202
Rejestracja: ndz maja 13, 2012 6:30
Moje rolki: Twister/Solo PB/Vapor X70
Jeżdżę od: 0- 0-2009

Re: Jakie rolki kupić??

Post autor: GiS » śr marca 20, 2013 4:37

Herb pisze:bądź trzaska drunken sailor 5000x podczas jednej wizyty na lodowisku
Drunken sailor na rolkach to marna koncepcja. moje plecy potwierdzą:D

a do autora tematu: ja osobiście mam podobnie. Też przede wszystkim lodowisko (freestyle) i rolki jako alternatywa na lato. Wciągający temat:) śmigam na RB Twister + kółka Hyper Concrete w bananie i manewrowość jest podobna jak na lodzie, choć trzeba odwyknąc od hamowania slidami:)
tylko, że po pierwszym sezonie na rolkach nie będziesz umiał jeździć na łyżwach:D przynajmniej ja tak miałem. Z lodu na koła łatwo, ale w drugą stronę gorzej.

Herb
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 736
Rejestracja: ndz września 14, 2008 9:11
Moje rolki: Turbo-Fusion 84/Solo/Xsjado PB
Jeżdżę od: 08 wrz 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: Jakie rolki kupić??

Post autor: Herb » śr marca 20, 2013 6:14

GiS pisze:RB Twister + kółka Hyper Concrete w bananie i manewrowość jest podobna jak na lodzie, choć trzeba odwyknąc od hamowania slidami:)
Zamień Concrete na Matter Zafiro lub Undercover Powerblading Team 88A (są nawet 94A, ale to już gruba przesada) i będziesz się ślizgać prawie jak na lodzie ;)
FSK: RB Solo Estilo RG2+liner Salomon STi Vinny Minton 06+RB Fusion 255mm alu+Bones REDS+UC PB Standard
PB: Xsjado Skeleton 2+Kizer Level 2+PS TWINCAM ILQ7+UC PB Team

AGR: RB Fusion+soulplate Solo+liner RB Blank+RB BLANK frame+koła RB RG2 Pro+RB SG7

GiS
Pięciokółkowiec 84mm
Posty: 202
Rejestracja: ndz maja 13, 2012 6:30
Moje rolki: Twister/Solo PB/Vapor X70
Jeżdżę od: 0- 0-2009

Re: Jakie rolki kupić??

Post autor: GiS » czw marca 21, 2013 10:28

Herb pisze:Zamień Concrete na Matter Zafiro lub Undercover Powerblading Team 88A (są nawet 94A, ale to już gruba przesada) i będziesz się ślizgać prawie jak na lodzie ;)
ciekawa sugestia, ale powiedz mi jak to się sprawdzi przy normalnych slalomowych manewrach? nie postradam zębów przy pierwszym bardziej agresywnym zwrocie?;p

Awatar użytkownika
Pedro
Prześcigant 4x110mm
Posty: 446
Rejestracja: wt czerwca 23, 2009 7:54
Jeżdżę od: 01 kwie 2009
Lokalizacja: Lublin

Re: Jakie rolki kupić??

Post autor: Pedro » czw marca 21, 2013 10:59

masa ludzi śmiga(-ła) slalom na Zafiro, chyba nawet cały Powerslide Team Polska, też chyba ze 2 komplety zajechałem - są bardzo spoko, ale jak dla mnie deko za twarde

krajsik
Posty: 6
Rejestracja: wt marca 19, 2013 8:31
Jeżdżę od: 06 gru 1998
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Jakie rolki kupić??

Post autor: krajsik » czw marca 21, 2013 2:20

Witam.
Doody pisze: W przypadku Twisterów i rolek marki SEBA będzie to mocowanie 165mm SSM (small Speed Mount z podniesioną piętą) w przypadku RB Fusion mocowanie UFS.
Na tej podniesionej pięcie by mi szczerze mówiąc zależało. W prawie wszystkich łyżwach miałem podniesioną piętę. Miałem okazję jeździć na łyżwach w których cała stopa była na tej samej płaszczyźnie i jakoś dziwnie mi się jeździło, miałem wrażenie jakbym się miał przewrócić na plecy. Chyba że to kwestia przyzwyczajenia. Kolega który jeździ w zwykłych plastikowych łyżwach podkłada sobie coś pod piętę żeby była wyżej.

Herb pisze: Jeżeli jeździsz w łyżwach hokejowych, a chcesz na betonie robić podobne rzeczy jak na lodowisku, to możesz kupić rolki hokejowe: Bauer lub Mission. Z "rolkarskiego" punktu widzenia będą one jednak mniej uniwersalne od wyżej wymienionych.
Tak jeżdżę w hokejówkach i nawet przez chwile przeszła mi przez głowę myśl kupna takich rolek. Niestety nie miałem nigdy okazji zobaczyć takich rolek na żywo, ale jeśli różnią się tylko tym, że zamiast płozy jest szyna, to moim zdaniem takie rolki nadają się tylko do gry w hokeja lub jazdy po równej na wierzchni. Jeśli na lodowisku trafi się bardzo zjeżdżony lód, to też po chwili jazdy zaczynają mrowić stopy. Za wygodę w takim "bucie" robi gruba skarpeta i to wszystko. Podejrzewam, że trwałość takich rolek też jest krótsza. Ja średnio kupuję łyżwy co 3-4 lata, a wynika to z tego że but już nie jest taki sztywny tylko się załamuje, wygina, traci stabilność, nie trzyma dobrze kostki i w efekcie więcej siły trzeba włożyć żeby się odepchnąć a co za tym idzie komfort jazdy spada. Oczywiście to są moje domysły na podstawie doświadczenia z łyżwami hokejowymi, jeśli ktoś jeździ na takich rolkach kilka lat to mógłby coś więcej powiedzieć na ten temat bo jestem ciekaw.

Jak wygląda żywotność tych rolek oraz jakie są ich słabe punkty??
Rollerblade Fusion X3, Fusion 84, Twister
SEBA FRX, FR1, FR2.

GiS
Pięciokółkowiec 84mm
Posty: 202
Rejestracja: ndz maja 13, 2012 6:30
Moje rolki: Twister/Solo PB/Vapor X70
Jeżdżę od: 0- 0-2009

Re: Jakie rolki kupić??

Post autor: GiS » czw marca 21, 2013 2:47

Jeżeli chodzi o rolki hokejowe to lata na takich mój kumpel, który gra też w hokeja na lodzie.
Jest tak jak mówisz, na nierównym asfalcie zęby szczękają mu tak, że się odezwać nie może gdzie ja z dobrym shock absorberem czuję się jakbym jechał po stole, a o dłuższym jeżdżeniu po kostce w rolkach hokejowych możesz zapomnieć.
Pozatym przy układzie płozy z rolek hokejowych Hi-Lo, albo Tri-Di raczej możesz zapomnieć o uniwersalności. Nie wiem jak urban, ale slalomu to w tym nie polatasz.

Co do Twojego pytania, ja nie mam porównania, ale RB Twister to fajna rolka. Z wad jakie zauważyłem to jest cięższa niż jakiekolwiek hokejówki i mi zaczey popuszczać dolne klamry. Sprawę załatwiłem długimi sznurówkami, które obwiązuje koło klamry i problem przestał występować. Pozatym to rewelacyjna, bardzo wygodna rolka w pełnej skorupie (więc wytrzymała).
Z tego co wiem to jest trudniej o części zamienne i ich wymianę, ale to już pytaj Herba albo Zico. To ich domena:)

Co do Twojego wcześniejszego pytania o pękające nity to ja się osobiście z tym nie spotkałem (a też parę sezonów na łyżwach latam), ale słyszałem ( i podkreślam tylko słyszałem), że może to wynikać z techniki odepchnięcia. Jeśli zaiwaniasz jak głupi ( :) ) i masz dobre techniczne przełożenie siły na odepchnięcie to mogą się takie rzeczy dziać.
Rozwiązaniem mogą być lepsz (droższe...) łyżwy.

W czym teraz jeździsz?
I tak masz niezłe wyniki bo ja wymieniam łyżwy maks co 2 lata. Z tych samych przyczyn zresztą co Ty:)

Herb
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 736
Rejestracja: ndz września 14, 2008 9:11
Moje rolki: Turbo-Fusion 84/Solo/Xsjado PB
Jeżdżę od: 08 wrz 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: Jakie rolki kupić??

Post autor: Herb » czw marca 21, 2013 3:10

W skrócie:

FR1, FR2, Twister - to rolki podobnej klasy i różnice między nimi dotyczą kosmetycznych detali, "wodotrysków". Połączenie szyny z butem w FR1 jest sztywniejsze ze względu na metalowe płytki mocujące. Kolorowe wersje FR1 miały ostatnimi czasy problemy z trwałością plastiku, więc lepiej brać czarne. Te trzy modele rolek to zdecydowanie najbardziej uniwersalne opcje jeżeli chodzi o jazdę miejską, skoki, slide, slalom.

Generalnie jeżeli chodzi o Twister vs FR, moje zdanie jest takie:
Krok 1: Przymierzyć jedne i drugie, wybrac te, które lepiej trzymają stopę (bo z tym bywa różnie).
Krok 2: Jeżeli wybór padnie na FR, to zastanowić się, czy naprawdę warto dopłacić do FR1(czy te "wodotryski" są Ci niezbędne do życia) czy lepiej zaoszczędzić i kupić FR2.

Seba FRX - gorsze trzymanie stopy niż w FR1/2 i Twister, czemu mozna oczywiście zaradzić dokupieniem klamer. Nieco gorsza szyna niż w FR1/2 i Twister. Niezła opcja na start, ale jak możesz to kup jakiś wyższy model. Warto dopłacić do FR2.

Fusion 84 - świetne rolki, niemal niezniszczalne, ale nie dla każdego! Zupełnie inna konstrukcja niż powyższe. Pięta niżej, lepsza amortyzacja, dużo większy luz w palcach, lepsze, nazwimy to, "gięcie". Szyna 255mm na koła 84mm lub 273mm na koła 90mm max w zależności od rozmiaru. Skoki, szybka jazda w warunkach miejskich, elementy jazdy agresywnej - jak najbardziej. Do technicznych trików slalomowych czy podobnych zastosowań raczej się nie nadają. Mają jedną wadę - but wewnętrzny, który jest zbyt cienki i sztwyny w okolicach kostki, przez co naprawdę sporo osób (w tym ja) ma problemy ze stopami. Wymiana linera rozwiązuje problem - ale to dodatkowy wydatek.

Fusion X3 - dla Ciebie nie polecam, plastikowa szyna 262mm będzie zbyt elastyczna do stylu jazdy jaki opisujesz. Oprócz podwozia, to rolki niemal identyczne z Fusion 84.
FSK: RB Solo Estilo RG2+liner Salomon STi Vinny Minton 06+RB Fusion 255mm alu+Bones REDS+UC PB Standard
PB: Xsjado Skeleton 2+Kizer Level 2+PS TWINCAM ILQ7+UC PB Team

AGR: RB Fusion+soulplate Solo+liner RB Blank+RB BLANK frame+koła RB RG2 Pro+RB SG7

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Jakie rolki kupić??

Post autor: Doody » pn marca 25, 2013 12:14

Warto jeszcze dodać że FR2 i FR1 mają możliwość ustawienia canting'u - istotne jeśli masz kolana szpotawe lub koślawe.
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

krajsik
Posty: 6
Rejestracja: wt marca 19, 2013 8:31
Jeżdżę od: 06 gru 1998
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Jakie rolki kupić??

Post autor: krajsik » pn marca 25, 2013 9:49

Witam.
Dzięki za rady i za odpowiedzi na pytania. W sobotę przymierzałem FRX, bardzo mi spasowały i postanowiłem ja zakupić. Niestety do FR2 niewiele brakowało no ale cóż. Muszę przyznać że jak na standardowe kółka w senie wszystkie tej samej wielkości to rolki są bardzo zwrotne i jestem z tego bardzo zadowolony. Pojeżdżę na takich kółkach trochę żeby się oswoić z rolkami a później zmienię na te które proponowaliście.
GiS pisze: Rozwiązaniem mogą być lepsz (droższe...) łyżwy.

W czym teraz jeździsz?
I tak masz niezłe wyniki bo ja wymieniam łyżwy maks co 2 lata. Z tych samych przyczyn zresztą co Ty:)
Czy ja wiem czy takie niezłe wyniki. W grudniu je kupiłem a teraz czekam na zamknięcie lodowiska żeby iść je reklamować. Obecnie jeżdżę w Bauer Supreme Elite i jestem z nich bardzo zadowolony. Ich zaletą jest waga bo koło 700g jedna łyżwa waży. Następne jakie będę chciał kupić to Bauer Supreme One.6

GiS
Pięciokółkowiec 84mm
Posty: 202
Rejestracja: ndz maja 13, 2012 6:30
Moje rolki: Twister/Solo PB/Vapor X70
Jeżdżę od: 0- 0-2009

Re: Jakie rolki kupić??

Post autor: GiS » wt marca 26, 2013 2:14

Co do kółeczek i przekładania ich w banana to jeśli trochę sobie pojeździsz freestyle albo stricte slalomu na kubeczkach to banan samo Ci się zrobi bo skrajne kółeczka zawsze ścierają się najszybciej.
Poczytaj sobie o tym jak się przekłada kółeczka (raz na jakiś czas trzeba to zrobić żeby zachowały profil, bo kóło będzie Ci się podcinać od wewnątrz) to będziesz wiedział jak pielęgnować banana:D
krajsik pisze:Czy ja wiem czy takie niezłe wyniki. W grudniu je kupiłem a teraz czekam na zamknięcie lodowiska żeby iść je reklamować. Obecnie jeżdżę w Bauer Supreme Elite i jestem z nich bardzo zadowolony. Ich zaletą jest waga bo koło 700g jedna łyżwa waży. Następne jakie będę chciał kupić to Bauer Supreme One.6
One.6 są spoko. zastanawiałem się właśnie nad nimi albo nad vaporami 4.0. Już prawie były moje, ale nie było rozmiaru;p

btw. skąd jesteś i gdzie na tym lodzie śmigasz?:)

//Zico, w trakcie edycji posta nie da się ominąc fatal error. Wyskakuje za każdym razem nawet po cofnięciu.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt dla początkujących i nauki jazdy / Inline skates for beginners”