Filmik instruktorski - Pierwsze kroki na rolkach i nie tylko

Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners and recreational inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

panrolka
Posty: 1
Rejestracja: śr stycznia 14, 2009 11:05

Filmik instruktorski - Pierwsze kroki na rolkach i nie tylko

Post autor: panrolka » czw stycznia 15, 2009 12:39

To jest filmik który na prędkości zrobiliśmy z kolegą z tv, w przyszłości chcemy go zrobić bardziej obszernie i profesjonalnie, ale może pomoże on już teraz komuś postawić pierwsze kroki na rolkach. Miłego oglądania:

http://www.vimeo.com/2662293

Jeśli masz ochotę oglądnąć inne filmiki rolkowe wbijaj na:

http://www.wodzu.rzeszow.pl

bj43
Szybszy niż Chuck Norris na 5x80mm
Posty: 492
Rejestracja: pn lipca 28, 2008 7:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Kraków

Re: Filmik instruktorski - Pierwsze kroki na rolkach i nie tylko

Post autor: bj43 » czw stycznia 15, 2009 1:23

Bardzo dobry film, zarówno pod względem technicznym jak i merytorycznym. Irytują jedynie zbyt długo trwające "latające" napisy.
Pozdrawiam.

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Filmik instruktorski - Pierwsze kroki na rolkach i nie tylko

Post autor: Toudi » pt stycznia 16, 2009 12:11

Przydatna rzecz, chociaż uważam, że - szczególnie w filmie szkoleniowym przeznaczonym dla początkujących - powinniśmy zobaczyć kaski i ochraniacze.

Z tego, co zauważyłem u swoich dzieciaków wynika, że uczą się znacznie szybciej, kiedy mają ochraniacze. Jeżdżą po prostu mniej asekuracyjnie. No a kask to dla mojego własnego spokoju.

Rzeczywiście kask przydaje się bardzo rzadko ale jak już się go zarysuje o asfalt to naprawdę można poczuć zadowolenie z inwestycji. Jak to już kiedyś jakiś cytowany na tym forum lekarz powiedział "kości zwykle da się jakoś poskładać a głowę nie zawsze"

Instruktor też powinien jeździć w kasku, żeby dać przykład ponieważ dzieci jeżdżące bez tego ekwipunku lubią się z tych "obudowanych" wyśmiewać.
Pozdrawiam
Piotr

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Filmik instruktorski - Pierwsze kroki na rolkach i nie tylko

Post autor: zico » pt stycznia 16, 2009 2:20

Dokładnie jak napisał Toudi.

Jakakolwiek nauka jazdy na rolkach: ochraniacze na nadgarstki, kolana i łokcie oraz kask. Dobrze, że takie filmy powstają (z pewnością ich będzie więcej), ale niestety z przykrością stwierdzam, że nie widać tutaj przeszkolenia prowadzącego jeśli chodzi o uczenie jazdy na rolkach.

Podstawowy błąd to stwierdzenie, że kask na sali można ominąć. Następnie naukę rozpoczyna się nie od samej jazdy, ale zapoznaniu się z ochraniaczami oraz kontrolowanym upadkiem żeby uzmysłowić, że ochraniacze działają. Dopiero po tym wchodzimy w kolejny etap jakim jest "jodełka" zwana również vką.

Następnie nauka hamowania. Naprawdę ważna sprawa dla początkujących wrotkarzy. Wiem, że sala ogranicza taką możliwość (pozostające ślady), ale jeśli już ktoś się zabiera za film instruktorski, który ma być przykładem dla szerokiej grupy wrotkarzy to powinien być przeszkolony w tej dziedzinie.

Na ten moment w Polsce jest kilka osób, które są przeszkolone, jest w planach wydanie filmu, który profesjonalnie będzie traktować początkujących wrotkarzy i uzmysłowi im korzystanie z ochraniaczy, kasków oraz przedstawi wszystkie zalety hamowania. Do tej pory nie było wdrażanych takich elementarzy ABC jazdy na rolkach, ponieważ nie było przeszkolonych instruktorów, którzy zajmą się nauką dla początkujących. Na szczęście pojawią się - miejmy nadzieję, że już niedługo.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

cummulus
Posty: 17
Rejestracja: sob stycznia 17, 2009 10:31
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Szczecin

Re: Filmik instruktorski - Pierwsze kroki na rolkach i nie tylko

Post autor: cummulus » ndz stycznia 25, 2009 10:48

Fajny filmik. Musze przyznac, ze troche zrozumialem ''jak to wszystko dziala'' Co prawda tylko w teorii jako ze swoje pierwsze rolki bede mial mysle ze za jakies 3 tygodnie :D (juz sie nie moge doczekac :clap: )
cummulus

YarekM
Posty: 2
Rejestracja: sob lutego 14, 2009 12:34

Re: Filmik instruktorski - Pierwsze kroki na rolkach i nie tylko

Post autor: YarekM » sob lutego 14, 2009 4:29

Witam

Mi też coś odbiło i kupiłem rolki.

Film widziałem już kilka razy i wiem więcej, jak zaczynać. Na pewno będę się uczył hamować, bo ściana to nie wszystko ... No i jazda w pełnej zbroi sie rozumie :alien:

Awatar użytkownika
r102
Czterokółkowiec
Posty: 63
Rejestracja: wt czerwca 12, 2007 10:09

Re: Filmik instruktorski - Pierwsze kroki na rolkach i nie tylko

Post autor: r102 » sob lutego 14, 2009 6:12

dużo łagodniejszą formą hamowania jest wbiegnięcie na trawę niż na ścianę....


a filmik - to raczej ze względów BHP jest tragiczny :evil:
no chyba że sponsorowała go korporacja chirurgów czy ortopedów - to wtedy rozumiem /będą mieli pracę/...

Skapol
Posty: 15
Rejestracja: ndz marca 29, 2009 6:24
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Knurów

Re: Filmik instruktorski - Pierwsze kroki na rolkach i nie tylko

Post autor: Skapol » wt marca 31, 2009 5:51

Witam.

Jestem poczatkujacy i pomimo tych wszystkich dziwnych negatywnych opinii filmik jakies tam podstawy mi pokazał, coś tam przypomniał ( bo juz kiedys jeździłem ) i mysle że jest OK, a w kwestii BHP to chyba kazdy wie że o głowe i swoje ciało trzeba dbac i w ochraniacze kupuje.

Jeżeli wyjdzie jakis profi filmik instruktorski to na pewno bym go zakupił, a na razie musimy chwytać podstawy z właśnie takich amatorskich filmików więc dziekuje autorowi i pozdrawiam. Pełen Szacun dla jego umiejetności.

Awatar użytkownika
jarekt
Pięciokółkowiec 84mm
Posty: 202
Rejestracja: pn czerwca 09, 2008 10:19
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Opole

Re: Filmik instruktorski - Pierwsze kroki na rolkach i nie tylko

Post autor: jarekt » wt marca 31, 2009 8:21

Skapol pisze:Witam.

Jestem poczatkujacy i pomimo tych wszystkich dziwnych negatywnych opinii filmik jakies tam podstawy mi pokazał, coś tam przypomniał ( bo juz kiedys jeździłem ) i mysle że jest OK, a w kwestii BHP to chyba kazdy wie że o głowe i swoje ciało trzeba dbac i w ochraniacze kupuje.

Jeżeli wyjdzie jakis profi filmik instruktorski to na pewno bym go zakupił, a na razie musimy chwytać podstawy z właśnie takich amatorskich filmików więc dziekuje autorowi i pozdrawiam. Pełen Szacun dla jego umiejetności.
Tez sie przylacze. To ze film ma pewne braki odnosnie higieny i bezpieczenstwa rolkarstwa nie zmienia faktu, ze sa tam fajnie pokazane najwazniejsze rzeczy, ktore dramatycznie ulatwiaja stawianie pierwszych krokow. Pamitem mine kumpeli, ktora po ktoryms tam wyjsciu na rolki odkryla, ze trzeba sie odpychac na boki bo myslala, ze sie "chodzi" jak w butach :P Poza jedna slaba strona filmik swietny.
Seba High Red, Powerslide Cell II '08 - poza tym w domu Rollerblade Spiritblade 4.0W oraz dzieciece Seba Junior, Bladerunnner Octane, Rollerblade Mini TFS, Powerslide HotWheels.

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Filmik instruktorski - Pierwsze kroki na rolkach i nie tylko

Post autor: zico » wt marca 31, 2009 8:39

Niestety nie zgodzę się. WY już jeździcie. To jest film DLA POCZĄTKUJĄCYCH. Przede wszystkim bezpieczeństwo, nauka upadania - to są kluczowe sprawy.
Umiejętności JEŻDŻENIA nic tutaj nie mają do rzeczy. To, że ktoś jest mistrzem jazdy, nie znaczy, że będzie mistrzem uczenia POCZĄTKUJĄCYCH.

PS Film dla początkujących już niedługo, bo wiosna idzie.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Praga
Prześcigant 4x100mm
Posty: 319
Rejestracja: sob marca 14, 2009 1:24

Re: Filmik instruktorski - Pierwsze kroki na rolkach i nie tylko

Post autor: Praga » wt marca 31, 2009 8:56

Zgadzam się, że film dla początkujących powinien uczyć na początku upadania, bezpieczeństwa itd.
Niemniej jednak w filmie jest pokazane kilka elementarnych ruchów, które znacznie przyspieszają stawianie pierwszych kroków na rolkach. Jodełka na prawdę jest dobrym sposobem na poruszanie się do przodu. Ćwiczenie z wysuwaniem nogi do przodu to podstawa przy wielu manewrach na rolkach. Przeplatanka też jest jednym z pierwszych manewrów. Ewidentnie brakuje hamowania. Na szczęście w zimie na lodzie nauczyłem się T-stopu i hamowanie nie jest dla mnie problemem.

Z niecierpliwością czekam na zapowiadany film przez Zico. Chętnie cofnę się do nauki upadków. Mimo, że już w tym sezonie zaliczyłem na rolkach kilka gleb (jak się nie przewrócisz to sie nie nauczysz ;) ) nie chciałbym powtórki z lodowiska kiedy zwichnąłem nogę i drugą połówkę zimy ledwo przekuśtykałem

Skapol
Posty: 15
Rejestracja: ndz marca 29, 2009 6:24
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Knurów

Re: Filmik instruktorski - Pierwsze kroki na rolkach i nie tylko

Post autor: Skapol » śr kwietnia 01, 2009 6:22

zico pisze:Niestety nie zgodzę się. WY już jeździcie. To jest film DLA POCZĄTKUJĄCYCH. Przede wszystkim bezpieczeństwo, nauka upadania - to są kluczowe sprawy.
Umiejętności JEŻDŻENIA nic tutaj nie mają do rzeczy. To, że ktoś jest mistrzem jazdy, nie znaczy, że będzie mistrzem uczenia POCZĄTKUJĄCYCH.

PS Film dla początkujących już niedługo, bo wiosna idzie.

W takim razie czekamy na filmik z niecierpliwościa, bo moje umiejetności sa bardzo małe, po prostu smigam do przodu ale jakimi kolwiek manewrami mam problem... ale mysle że to się zmieni.. z czasem.

Pozdro.

Dodane póxniej...

No i jestem po kolejnej dawce jazdy i dalej jazda tylko V-ka do przodu i delikatne skrety... nic więcej nie umiem może ktoś coś podpowie...

Awatar użytkownika
jarekt
Pięciokółkowiec 84mm
Posty: 202
Rejestracja: pn czerwca 09, 2008 10:19
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Opole

Re: Filmik instruktorski - Pierwsze kroki na rolkach i nie tylko

Post autor: jarekt » śr kwietnia 01, 2009 8:33

Co do upadania to przyszlo sloneczko, codzienne jezdzenie na asfalcie i pierwsze strupy i obtarcia mimo, ze jezdze w pelnej zbroi. Refleksja mnie przy okazji naszla (nic odkrywczego), ze w upadaniu nie tylko wazne jest zeby upadac umiec ale nawet wazniejsze jest zeby upadac sie nie bac. Najwiecej obitych bioder, obtluczonych kosci ogonowych i strupów to efekt odruchowej walki z grawitacja za wszelka cene. To, ze w wiekszosci wypadkow po kilku fantastycznie widowiskowych wygibasach udaje mi sie wyjsc z sytuacji i rownowage odzyskac to prawda jednak kiedy juz po tych wszystkich szalenczych prubach utrzymania rownowagi w koncu padam to nie tylko wylatuje dosc wysoko w gore ale uderzam przedziwnymi czesciami ciala pod dziwnymi kątami. Fakt, ze jezdze glownie tylem (nawet murki latwiej przeskakuje mi sie tylem) i jeszcze sie taki nie narodzil, ktory pokazalby jak upasc na ochraniacze w czasie jazdy tylem ale faktem jest, ze gdybym na samym poczatku zdarzenia od razu probowal brac wszystko na ochraniacze uniknalbym niemal wszystkich kontuzji.
Seba High Red, Powerslide Cell II '08 - poza tym w domu Rollerblade Spiritblade 4.0W oraz dzieciece Seba Junior, Bladerunnner Octane, Rollerblade Mini TFS, Powerslide HotWheels.

pixel70
Posty: 5
Rejestracja: pn lipca 13, 2009 9:24

Re: Filmik instruktorski - Pierwsze kroki na rolkach i nie tylko

Post autor: pixel70 » pn lipca 13, 2009 11:11

zico pisze:PS Film dla początkujących już niedługo, bo wiosna idzie.
I co, nie pojawił się?
A wiosna już minęła...

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Filmik instruktorski - Pierwsze kroki na rolkach i nie tylko

Post autor: zico » pn lipca 13, 2009 11:17

pixel70 pisze:
zico pisze:PS Film dla początkujących już niedługo, bo wiosna idzie.
I co, nie pojawił się?
A wiosna już minęła...
Na wiosnę czekałem, aby można było w ogóle coś sfilmować w plenerze.
Po części materiał jest, lecz na razie nie mam czasu aby to obrobić.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners inline skaters”