Rolki męskie oxelo FIT3 czarne- kilka pytań

Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners and recreational inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

697
Posty: 5
Rejestracja: wt kwietnia 14, 2009 1:11

Rolki męskie oxelo FIT3 czarne- kilka pytań

Post autor: 697 » pt kwietnia 17, 2009 9:03

Witam
Kupiłem trzy dni temu rolki http://www.decathlon.com.pl/PL/rolki-m- ... -34079879/
jako, że się uczę jeździć wybór wydał mi się optymalny.
jednak pojawiło się pytanko. jako, że ważę koło 80 kg (przez zimę troche się przytyło), należałoby z czasem wymienić kółka na jakieś twardsze.
i tu pytanie... czy w tą rolkę wejdą kółka 80mm?
i drugie pytanie, czy płoza z kompozytu jest trwała czy raczej kicha?
rolki mają służyć do jazdy bez skakania i dziwnych innych rzeczy :)

Awatar użytkownika
jarekt
Pięciokółkowiec 84mm
Posty: 202
Rejestracja: pn czerwca 09, 2008 10:19
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Opole

Re: Rolki męskie oxelo FIT3 czarne- kilka pytań

Post autor: jarekt » pt kwietnia 17, 2009 10:05

Kółka wymienisz jak te sie zuzyja. Nie wiadomo co za kółka tam siedza i jakiej jakosci wiec tez ciezko przewidziec kiedy to nastapi. Na szynie powinno byc napisane jakie kółka najwieksze w nia wejda, sadzac jednak po zdjeciach zostaje tam dosc malo miejsca i nawet te dodatkowe 2 mm promienia (dla kolek 80 mm srednicy) moze sprawic, ze kolka beda haczyc. W naszym decathlonie jest mozliwosc taka, zeby podejsc z rolka , wziac kolko z polki i sprawdzic czy wejdzie przed zakupem.
Co do szyny to dopuki skakac nie bedziesz nic sie z nia nie stanie. Takie rolki kupiles i na takich musisz jezdzic.
Poniewaz rolki sa dosc tandetne nie sadze zeby wytrzymaly do zmiany kółek, albo cos sie posypie albo Ty bardziej wkrecisz sie we wrotkarstwo - tak czy owak dosc szybko wymienisz je na lepsze. Samo kupno twardszych, firmowych kolek to ponad 100 zl nie liczac łożysk ktore raczej na pewno w duzej czesci tez sie posypia do czasu zuzycia kółek. Nie sadze zeby oplacalo sie do rolki za 180 zl dokladac kółka i łożyska za 200 zł skoro za niewiele wiecej mozna miec firmowa rolke z dobrymi kółkami w komplecie...
Tak czy owak na razie nie ma co dywagowac, masz rolki to powinienes w nich jezdzic - na poczatek wystarcza. Sam bedziesz wiedzial kiedy wymienic i czy wymieniac tylko kolka czy cale rolki...
Seba High Red, Powerslide Cell II '08 - poza tym w domu Rollerblade Spiritblade 4.0W oraz dzieciece Seba Junior, Bladerunnner Octane, Rollerblade Mini TFS, Powerslide HotWheels.

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Rolki męskie oxelo FIT3 czarne- kilka pytań

Post autor: Toudi » pt kwietnia 17, 2009 10:26

No odkładnie - jeśli będziesz jeździł i spodoba Ci się, to kupisz nowe rolki, jeśli nie będziesz jeździł, nie zużyjesz kółek.

Nie ma co za bardzo rozmyślać nad tym na razie.

Pozwodzenia w nauce.
Pozdrawiam
Piotr

697
Posty: 5
Rejestracja: wt kwietnia 14, 2009 1:11

Re: Rolki męskie oxelo FIT3 czarne- kilka pytań

Post autor: 697 » pt kwietnia 17, 2009 10:31

Czy to oznacza, że nic z tych rolek nie będzie??
jakbyście mieli je ocenić to jaką notę byście przyznali??
mi się jeździ (o ile można to nazwać jazdą) komfortowo, ale trochę się podłamałem Waszymi opiniami

Awatar użytkownika
jarekt
Pięciokółkowiec 84mm
Posty: 202
Rejestracja: pn czerwca 09, 2008 10:19
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Opole

Re: Rolki męskie oxelo FIT3 czarne- kilka pytań

Post autor: jarekt » pt kwietnia 17, 2009 10:42

697 pisze:Czy to oznacza, że nic z tych rolek nie będzie??
jakbyście mieli je ocenić to jaką notę byście przyznali??
mi się jeździ (o ile można to nazwać jazdą) komfortowo, ale trochę się podłamałem Waszymi opiniami
Nie pytaj ludzi ktorzy jezdza na rolkach za 700 do 2000 zl co mysla o takich za 180 zl :) To tak jakbys na forum mercedesa poprosil o ocene niedawno nabytego fiata Panda. To nie znaczy, ze fiat Panda to zly samochod albo nie mozna nim jezdzic po prostu tutaj sa sami maniacy, ktorzy traktuja rolkarstwo na tyle powaznie zeby nie oszczedzac na rolkach. A dobra rolka to koszt minimum 500 zl (mowa o fitnesie czy freeride) podczas gdy bardzo dobra moze kosztowac juz sporo wiecej. Na razie nie masz sie co stresowac, wady rolek wychodza dopiero kiedy rolki te zaczynaja Cie ograniczac a jesli stawiasz pierwsze kroki to i te oxelo ograniczac Cie w niczym nie beda. Ja sam zanim zaczalem jezdzic nie bylem wstanie wyłapac roznicy miedzy rolkami za 200 zl a tymi za 700 zl nawet po przymiarce. Nawet teraz mam wrazenie, ze jesli nie pojezdze conajmniej tydzien to nie bede w stanie wylapac tych wszystkich subtelnych roznic miedzy rolkami z wyzszej polki...
PS> Ostatnio zona zabrala moj samochod z rolkami w bagazniku i zeby wyjsc z dzieciakami musialem odziac stare gowniane Elany. To ze jakiekolwiek skakanie na jednej nodze czy np. obrot w powietrzu o 360 stopni grozily kalectwem bo szyna jakos zupelnie nie trzymala sie stopy to jedna sprawa a to, ze fantastyczne kółka klasy SIGMA za 4 zl sztuka po prostu nie chcialy sie toczyc i piszczaly niemilosiernie to druga sprawa. Mialem wrazenie jakbym wjechal na trawnik i mial poleciec morda do przodu z powodu tych oporow toczenia :) Z drugiej strony jesli ktos sie uczy jezdzic to na czyms takim jest o niebo bezpieczniej bo zatrzymuja sie same po paru metrach i nawet hamowac nie trzeba. Poza tym banan sie robi po pol godziny jezdzenia (po 10 godzinach trzeba zmienic kolka :P) -jak widac zawsze sa jakies pozytywne strony w kazdej sytuacji :P
Seba High Red, Powerslide Cell II '08 - poza tym w domu Rollerblade Spiritblade 4.0W oraz dzieciece Seba Junior, Bladerunnner Octane, Rollerblade Mini TFS, Powerslide HotWheels.

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Rolki męskie oxelo FIT3 czarne- kilka pytań

Post autor: Toudi » pt kwietnia 17, 2009 10:54

Nie, nie o to chodzi.
Jeśli są wygodne, to niczego więcej nie potrzebujesz w tej chwili.

Pierwsze rolki miałem bardzo podobne, jeśli idzie o podwozie - góra była inna, bo wtedy rolki były całe z plastiku.

Chodzi o to, że niepotrzebnie 3 dni po zakupie zastanawiasz się nad kołami.

Jarek napisał, że nowe koła i łożyska będą kosztowały z grubsza tyle, ile dałeś za całe rolki, więc tym bardziej nie ma co roztrząsać tego problemu.

Pewnie zanim koła się zużyją, będziesz już wiedział, czy chcesz kupić nowe rolki, czy koła.

A na razie po prostu jeździj i nie zastanawiaj się za dużo nad zapasowymi kołami.
Pozdrawiam
Piotr

697
Posty: 5
Rejestracja: wt kwietnia 14, 2009 1:11

Re: Rolki męskie oxelo FIT3 czarne- kilka pytań

Post autor: 697 » pt kwietnia 17, 2009 12:08

a ta płoza z kompozytu??
póki co mówicie, że da radę ??

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Rolki męskie oxelo FIT3 czarne- kilka pytań

Post autor: Toudi » pt kwietnia 17, 2009 1:00

No jasne.
Pozdrawiam
Piotr

697
Posty: 5
Rejestracja: wt kwietnia 14, 2009 1:11

Re: Rolki męskie oxelo FIT3 czarne- kilka pytań

Post autor: 697 » pt kwietnia 17, 2009 1:12

dlaczego pytam?? moje obawy laika...czy jak będę skręcał (jak już się nauczę to robić) to coś się nie połamie.

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Rolki męskie oxelo FIT3 czarne- kilka pytań

Post autor: Toudi » pt kwietnia 17, 2009 1:53

Dyskusja zaczęła się od kółek zapasowych. :D

Normalnie można w nich jeździć, można przeskakiwać krawężniki, murki, skręcać i cokolwiek do tej wysokości przyjdzie Ci do głowy. Ja podobne rolki mam do dziś ale używałem ich przez 10 lat do takiej normalnej jazdy po ulicy.

To nie jest sprzęt, który zrobi Ci krzywdę.

Mówiliśmy wyłącznie o tym, że do tych rolek nie warto kupować drogich kółek, tylko lepiej kupić nowe rolki, jak się kółka zużyją.

A na razie zapomnij o swoich rozterkach i idź na asfalt. :D

Może jesteś z Poznania albo okolic?
Jesli tak, to zapraszam 02.05.2009. na Tor Poznań.

viewtopic.php?f=20&t=3330&p=43934&hilit ... %84#p43934
Pozdrawiam
Piotr

697
Posty: 5
Rejestracja: wt kwietnia 14, 2009 1:11

Re: Rolki męskie oxelo FIT3 czarne- kilka pytań

Post autor: 697 » pt kwietnia 17, 2009 2:27

jestem z Wrocławia i póki co z dziewczyną omijamy miejsca gdzie jest dużo ludzi...pierwsze "kroki" nie są łatwe...ale się staramy i już jesteśmy w stanie jechać prosto lekko nawet zmieniając (świadomie) tor jazdy :)
jeszcze trzeba nauczyć się zakręcać i zawracać, jak juz to opanujemy to pojawimy się wśród ludzi :)

Awatar użytkownika
Agent_L
Szybszy niż Chuck Norris na 4x100mm
Posty: 565
Rejestracja: wt lipca 17, 2007 12:36
Jeżdżę od: 01 sie 2007
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Rolki męskie oxelo FIT3 czarne- kilka pytań

Post autor: Agent_L » pt kwietnia 17, 2009 7:04

Szyny do rolek agresywnych są kompozytowe ponieważ nic innego nie wytrzymało by ślizgów i uderzeń.
Oczywiście, w najtańszych fitnesach są zupełnie inne szyny, ale chodzi mi o to że świat nie jest tak prosty jak "alu - dobry, kompozyt - zły".

Nic się nie ma prawa posypać przy skręcaniu, jeździe na 1 nodze, zeskoku z krawężnika czy tym podobnym. To jest normalne użytkowanie.
Powerslide Cell 2006 /44 + Salomon Pilot V10 ?2004? /45
Kontakt : 505614321, PMy czytam rzadko : )
rolkowa mapka Warszawy

trust_no_one
Czterokółkowiec
Posty: 64
Rejestracja: wt października 28, 2008 4:20
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Żory

Re: Rolki męskie oxelo FIT3 czarne- kilka pytań

Post autor: trust_no_one » pt kwietnia 17, 2009 8:38

Witam, kupiłem za radą sprzedawcy w Decathlonie rolki (177zł)<== to właśnie te, o których piszesz dla osoby początkującej, która uczy się jeździć i zapewnie nie będzie dużo z nich korzystać. No i niestety sprzedawca pomylił się, bo jeździłem trochę więcej, powiedzmy co drugi dzień po pół godziny. Bardzo niemiło zdziwiłem się po trzech, czterech tygodniach wyglądem kółek - zostało z nich niewiele. Chcąc kupić nowe kółka - twardsze, większe i z lepszymi łożyskami, musiałbym wydać prawie równowartość tych rolek. No prawie... Za namową Izy nabyłem drogą kupna w profesjonalnym sklepie sportowym Auchan Powerslide Phusion D3. Kolosalna zmiana, zdecydowanie lepiej - większe i twardsze kółka, wygodniejszy but.
Reasumując, chcę przestrzec przed niepotrzebnym kosztem, w moim przypadku 177zł. Nie warto kupować czegoś taniego tylko na chwilę. Lepiej wydać trochę więcej i mieć spokój na dłużej


Witam, powyższy tekst napisałem w w zeszłym roku. Na rolkach jeżdżę od końca maja 2008 i trzy tygodnie temu kupiłem swoją kolejną, trzecią parę rolek. Tym razem 4x100 z niskim butem(nie mogę napisać za ile bo jeszcze żona to przypadkowo przeczyta :wink: ) i dopiero teraz czuję, że jadę. Ale faktem jest, że jeśliby 4x100 były moimi pierwszymi to po pierwsze ilość upadków byłaby trzydziestokrotnie większa :D , a po drugie przyjemności z nich byłoby niewiele (to tak jakbym wsiadł do bolidu Kubicy, pojechał nim na zakupy i denerwował się, że na światłach silnik gaśnie). Co do zeszłorocznego tekstu- z biegiem czasu zmieniłem zdanie- chyba jednak dobrym rozwiązaniem jest (jeśli ktoś ma takie możliwości finansowe) na początek uczyć się na sprzęcie za 180zł, a za chwilkę zmienić go na coś lepszego. BTW chopla rolkowego nabawiłem się po maratonie w Poznaniu, a jutro do Dębna!!!!
50°05'46.29" N
18°41'50.58" E

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners inline skaters”