Urozmaicenie ?? Diody...

Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners and recreational inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Valturii
Posty: 27
Rejestracja: pt marca 27, 2009 12:48

Urozmaicenie ?? Diody...

Post autor: Valturii » śr maja 06, 2009 8:39

No i nadeszła pora, kiedy znowu muszę zadać kolejne pytanko.. :) A mianowicie nie wiecie może, gdzie można zakupić Diody, które można przyczepić do szyny (tak mi się wydaje, że tam są umieszczone) rolki..?? A ponadto jaka jest ich żywotność i jak się prezentują w rzeczywistości..?? I, co najważniejsze, czy nie przeszkadzają w zabawie..?? Bo ja znalazłem filmik:

http://www.youtube.com/watch?v=vNKXB7vI ... re=related

Faktycznie nic nadzwyczajnego na nim nie ma pokazane i w dodatku słaba jakość, ale akurat diody prezentują się ciekawie.. :) Zawsze to coś nowego do spróbowania.. Jak kupowałem rolki u Zico to widziałem, że miał tam diody jakieś do kupienia, ale teraz gdy wszedłem, to ich nie ma..

No to czekam teraz na odzew.. ;) Pozdrawiam..

Ps. Znalazłem kółka z diodami Spokey, ale to nie to.. :) Wiadome, że jeśli kółka, to tylko dobrej jakości i bez udziwnień jakichkolwiek...

Awatar użytkownika
miko
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 125
Rejestracja: śr stycznia 30, 2008 5:19

Re: Urozmaicenie ?? Diody...

Post autor: miko » śr maja 06, 2009 10:27

Hm... salomon kiedyś robił takie mini światełka z jedną diodą na gumce. Słabiutko jednak świeciły, mam gdzieś takie dwa.
Teraz w sklepach rowerowych można dostać rewelacyjne światła Authora (SHOT). Biała i czerwona lampka. Zasilane bateriami CR2032 bodajże. Motyw z gumką jest tam bezbłędny. Można zaczepić do kluczy, na rower, do plecaka, używać jako latarki itp (popatrz choćby na allegro, "author shot") Jeśli szyna ma jakieś prześwity to może będzie można zamontować. Będzie to jednak inny efekt niż na filmie.

Ale napewno są lepsze patenty. Dość częstow widuje gości na rowerach, co mają między szprychy powplatane takie rurki świecące - też by mnie interesowało, co to i skąd to.

aze34b81
Posty: 18
Rejestracja: pn kwietnia 27, 2009 8:08

Re: Urozmaicenie ?? Diody...

Post autor: aze34b81 » czw maja 07, 2009 3:08

Fajny efekt takich diod w nocy... jesli macie jakies poradniki albo przynajmniej strony gdzie moglbym zakupic identyczne swiatelka albo przynajmniej podobne o podobnych kolorach i jasnosci to prosze odrazu o odpisanie w tym temacie. pzdr

Awatar użytkownika
Bogusz_poznan
Pięciokółkowiec 80mm
Posty: 199
Rejestracja: pt sierpnia 15, 2008 11:49
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań

Re: Urozmaicenie ?? Diody...

Post autor: Bogusz_poznan » czw maja 07, 2009 3:54

Są modele w których są diody wraz z różnymi trybami świecenia wbudowane oryginalnie w rolki

Awatar użytkownika
Agent_L
Szybszy niż Chuck Norris na 4x100mm
Posty: 565
Rejestracja: wt lipca 17, 2007 12:36
Jeżdżę od: 01 sie 2007
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Urozmaicenie ?? Diody...

Post autor: Agent_L » czw maja 07, 2009 4:44

<nie podajemy linków>/27374_diody_led.html
Jak ktoś chce mieć to co na filmiku, to samemu trzeba rzeźbić. Co znów jest dość proste, 3 baterie R6 i 2 kabelki do większości diód wystarczą (byle nie tych wielkich 1W i mocniejszych)
Zico kiedyś miał takie 2 tuby do przyczepienia, ale z bateriami na nogach to cieżkie jak cholera : )
Powerslide Cell 2006 /44 + Salomon Pilot V10 ?2004? /45
Kontakt : 505614321, PMy czytam rzadko : )
rolkowa mapka Warszawy

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Urozmaicenie ?? Diody...

Post autor: zico » czw maja 07, 2009 6:30

Agent_L pisze:Zico kiedyś miał takie 2 tuby do przyczepienia, ale z bateriami na nogach to cieżkie jak cholera : )
To były bateryjki, a nie akumulatory :D
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Valturii
Posty: 27
Rejestracja: pt marca 27, 2009 12:48

Re: Urozmaicenie ?? Diody...

Post autor: Valturii » pt maja 08, 2009 11:53

Dobra, to teraz potrzebuję wiedzy jakiegoś technika/elektronika.. :) (I pomyśleć, że miałem ten przedmiot na szkole.. :D Ale w sumie z ledwością na 3 wyszło, więc..) ;))

Mamy powiedzmy taką Diodkę:
<-------->/item620129201_dio ... l_hit.html
Powiedzcie, co dokładnie teraz do niej potrzeba, żeby by świeciła..?? :) I proszę nie pisać ogólnikowo - kable i bateria bo tyle się dam rady domyśleć.. :D Chodzi mi raczej o szczegóły całego układu przełożone na język polski.. :) Bo z tego co oglądałem moje Sparki, to w szynie są miejsca, w których z powodzeniem można umieścić diody i delikatne okablowanie poprowadzić tak, żeby nie wadziło w jeździe.. :)

Pozdrawiam :)

Awatar użytkownika
MirekCz
Szybszy niż Chuck Norris na 4x100mm
Posty: 575
Rejestracja: wt kwietnia 06, 2004 10:24
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań

Re: Urozmaicenie ?? Diody...

Post autor: MirekCz » pt maja 08, 2009 1:36

To jak już zostałem wywołany do tablicy :P

1.Raczej zapomnij o UV. To są najsłabiej świecące diody.
2.Zwykłe diody masz najczęściej w dwóch rozmiarach (3 i 5mm średnicy). Nie ma między nimi jakiejś dużej różnicy jasności, więc spokojnie możesz używać 3mm jak będą lepiej pasować.
3.Firma kingbright mnie akurat nie przekonuje ;) ale to takie zboczenie zawodowe.

Samo podłączenie jest banalnie proste. Przeważnie masz ciąg dioda (lub kilka) szeregowo z rezystorem i to do akumulatorka/bateryjki.
Zazwyczaj nie łączy się kilku diod równolegle i to przez jeden rezystor do zasilania, ponieważ na diodach występuje różny spadek napięcia i tym samym jedne mogą świecić słabo a inne mocno.

Najprostsze rozwiązanie - bateryjka zegarkowa 3v + dioda biała, zielona lub niebieska. Nie potrzeba rezystora, ponieważ napięcie zasilania jest na tyle niskie, że dioda się nie przepali. Wystarczy połączyć diodę z bateryjką, zakleić taśmą, żeby się nie rozłączyły i w dowolny sposób przymocować do rolki (oczywiście odizolować od metalowych części żeby nie było zwarcia). Czas świecenia powinien wynosić od kilku do kilkudziesięciu godzin. Teoretycznie w ten sposób byłoby możliwe wsadzić jakąś malutką bateryjkę z ledem w kołko...

Rozwiązanie do mocowania na stałe. Bierzemy dowolną bateryjkę/akumulator na napięcie tak od 3.6V w górę (czyli np. trzy paluszki, trzy akumulatorki ni-mh, nie polecam żadnych akumulatorów li-ion/li-poly z telefonów itp., bo są łatwopalne i wybuchowe).

Teraz samo łączenie robimy tak: xxx - akumulator , -|>- dioda , |===| - rezystor , ---/ ---- włącznik


|---/ ----xxxx-----| - zasilanie i wyłącznik
|----|>---|===|---| - równolegle jedna dioda z rezystorem
.....
|----|>---|===|---| - równolegle jedna dioda z rezystorem

Te pionowe linie z lewej i prawej oznaczają połączenie. Generalnie u góry mamy szeregowo podłączone zasilanie z włącznikiem i do tego podłączamy równolegle diodę z rezystorem. Ilość tak równolegle połączonych par dioda/rezystor jest generalnie dowolna i zależy tylko od mocy akumulatorka czy uciągnie (większość rozsądnych akumulatorków typu 3xAAA czy 3xAA spokojnie uciągnie kilkanaście diod).

Teraz jak obliczyć rezystor do diody:
Podstawowe równanie R=U/I.
I to interesujący nas prąd i powinno to być maksymalnie 20mA (czyli 0,02A). W dół można zejść dowolnie.
U to spadek jaki chcemy uzyskać na rezystorze. Liczymy go z Uzasilania-Udiody.
Uzasilania to napięcie z baterii i tak np.:
-3xbateria alkaliczna AA/AAA to ok. 4.5V
-3xakumulatore ni-mh to 3.6V
Udiody jest uzależniony od koloru diody i tak:
-czerwona 2.1V
-biała 3.2V
-niebieska 3.3V
-zielona 3.2V
Czyli jak przyjmiemy, że chcemy z 3 bateryjek alkalicznych zasilić diodę czerwoną prądem 10mA (0,01A) to mamy R=U/I=(4.5V-2.1V)/0,01A=2.4V/0.01A=240om - używamy rezystora 240om.
Rezystory używamy zwykłe przewlekane na 1/4W.
Dla większego bajeru można też użyć diod migających, obliczenia powinny być analogiczne.
Przy bardzo małym spadku U na rezystorze Ze względu na różnice w spadkach napięcia na diodzie najlepiej rezystor obliczyć wstępnie dla 10mA, podłączyć układ, sprawdzić prąd i ew. potem skorygować wartość rezystora. Przy spadku napięcia na rezystorze rzędu 1,0V małą różnica 0,1-0,2V spadku napięcia na diodzie nie będzie miała większego znaczenia.

Jak są jeszcze jakies pytania... :)
Pozdrawiam,
Mirek Czerwiński

Awatar użytkownika
Bogusz_poznan
Pięciokółkowiec 80mm
Posty: 199
Rejestracja: pt sierpnia 15, 2008 11:49
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań

Re: Urozmaicenie ?? Diody...

Post autor: Bogusz_poznan » pt maja 08, 2009 2:09

czy nie ma krótszej instrukcji :D? bo jak doczytałem do końca już zapomniałem początku :D

Praga
Prześcigant 4x100mm
Posty: 319
Rejestracja: sob marca 14, 2009 1:24

Re: Urozmaicenie ?? Diody...

Post autor: Praga » pt maja 08, 2009 2:48

Teraz jeszcze zostało rozpracowanie jak to wszystko (rezystory, diody i kable) przyczepić do rolki i gdzie wsadzić bateryjkę ;) aby cały "hardware" był niewidoczny.
W sumie pomysł z LEDami na rolkach jest bardzo fajny na różnego rodzaju parady (np. masa krytyczna)

Awatar użytkownika
MirekCz
Szybszy niż Chuck Norris na 4x100mm
Posty: 575
Rejestracja: wt kwietnia 06, 2004 10:24
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań

Re: Urozmaicenie ?? Diody...

Post autor: MirekCz » pt maja 08, 2009 2:50

MirekCz pisze:Najprostsze rozwiązanie - bateryjka zegarkowa 3v + dioda biała, zielona lub niebieska. Nie potrzeba rezystora, ponieważ napięcie zasilania jest na tyle niskie, że dioda się nie przepali. Wystarczy połączyć diodę z bateryjką, zakleić taśmą, żeby się nie rozłączyły i w dowolny sposób przymocować do rolki (oczywiście odizolować od metalowych części żeby nie było zwarcia). Czas świecenia powinien wynosić od kilku do kilkudziesięciu godzin. Teoretycznie w ten sposób byłoby możliwe wsadzić jakąś malutką bateryjkę z ledem w kołko...
Bogusz dla ciebie wszystko ;)

Artykuł z gazetki http://blog.makezine.com/archive/2008/1 ... e_new.html (dodatkowo dają magnesy i dzięki temu ledy przyczepiają się do powierzchni metalowych).
No i filmik co można z tym zrobić http://www.youtube.com/watch?v=4fbAEejVK0w
A tutaj coś co was może najbardziej interesować - jak to wygląda na osobie (wystarczy sobie przyczepić do rąk, nóg i fajny efekt nocą) - http://www.youtube.com/watch?v=MjmJmcHI ... re=related
Pozdrawiam,
Mirek Czerwiński

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Urozmaicenie ?? Diody...

Post autor: Toudi » pt maja 08, 2009 3:07

Mirek. A jakbyś się za to zabrał już teraz, to na City Nacht pewnie byś zdążył zrobić dla całego teamu, no nie?
Pozdrawiam
Piotr

Awatar użytkownika
MirekCz
Szybszy niż Chuck Norris na 4x100mm
Posty: 575
Rejestracja: wt kwietnia 06, 2004 10:24
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań

Re: Urozmaicenie ?? Diody...

Post autor: MirekCz » pt maja 08, 2009 3:16

Jasne Piotrek. Mogę ciebie wystroić jak choinkę świąteczną :D
Problem z tym jest tylko taki, że city nacht jest za wcześnie i słabo będzie to widać. Fajnie dopiero będzie pod koniec city nacht - po piwku jak wraca się do auta jest naprawdę ciemno.

Jakby kogoś interesowały ceny to bateryjka 2032 1zł, leda (dobra jasna) 0,5zł.

PS. Bogusz ty zmieniasz obrazek częściej niż ja wchodzę na forum :D
Pozdrawiam,
Mirek Czerwiński

Awatar użytkownika
Bogusz_poznan
Pięciokółkowiec 80mm
Posty: 199
Rejestracja: pt sierpnia 15, 2008 11:49
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań

Re: Urozmaicenie ?? Diody...

Post autor: Bogusz_poznan » pt maja 08, 2009 3:24

a jakieś lampy stroboskopowe na dynamo? byłoby mnie widać dobrze z galeri malta :?:

Valturii
Posty: 27
Rejestracja: pt marca 27, 2009 12:48

Re: Urozmaicenie ?? Diody...

Post autor: Valturii » pt maja 08, 2009 5:03

Ehhh jednak już wiem, czemu ledwo tą tróję z Elektroniki wyciągnąłem.. :D Ja myślałem, że mój wykładowca nie umiał tego wszystkiego przekazać w dobry sposób, ale jak dostałem teraz instrukcje typu "krok po kroku czyli jak chłop krowie na miedzy" to... Wraz załapałem wyłącznie to, że to nie jest moja najmocniejsza strona.. ;) Hehe..

Wieczorem siądę do tego jeszcze raz i powoli spróbuję przetworzyć.. :D Chociaż bez pomocy Bożej chyba się nie obejdzie.. ;)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners inline skaters”