Pierwsze rolki

Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners and recreational inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Nikita
Posty: 3
Rejestracja: śr czerwca 29, 2011 3:03
Jeżdżę od: 0- 0-2010

Pierwsze rolki

Post autor: Nikita » śr czerwca 29, 2011 3:42

Witam.

Mam kilka pytań do doświadczonych rolkarzy.
Chcę kupić rolki, dodam, że będą to moje pierwsze rolki i nigdy nie jeździłam ani na rolkach ani na łyżwach.
Trochę się naczytałam tych podstawowych wiadomości i wiem, że kółka nie za duże do 76 miękkie raczej, płoza nie ma większego znaczenia przy wadze do 60kg.
Nie będę na nich skakać, tylko jazda rekreacyjna mnie interesuje.
Mam ograniczony budżet i proszę o radę, czy lepiej kupić tańsze "bezmarkowe" ale nowe rolki czy używane ale firmowe? Nie wiem czy polubię ten sport, więc nie chce się rozpedzać z ceną, bo szkoda byłoby wrzucić do szafy, tym bardziej, że jeździć będą może z 10 razy do roku max. Plac bezpieczny i równy mam około 40km od siebie, więc będą to typowe wyprawy na rolki raz za czas.
Cena do 200zł. W tej cenie firmówki to mogę mieć tylko używane, ale czy takie buty nie będą wykoślawione, wyprofilowane pod inną nogę, oczywiście mam tu na myśli tylko egzemplarze mało lub prawie wcale nie używane, bo inne mnie nie interesują.
Mam problem z rozmiarem. Czy powinno się go zakreślić przy samej kartce, czyli w najniższym punkcie styku stopy z podłogą czy w połowie wysokości stopy czyli w połowie długości do pięty? Z tego co wyczytałam buty nie mogą być ani za luźne ani za ciasne, przy zakupie internetowym zawsze jest małe ryzyko. Wychodzi na to, że z rozmiaru 38,5 nagle potrzebuję 40-ki.
I jeszcze jedno pytanie: czy dla początkującego lepsze będą "szmaciane" czy "skorupy". Teoretycznie do jazdy rekreacyjnej lżejsze i wygodniejsze są miękkie, ale jak to się ma do możliwości skręcenia kostki? Będę się dopiero uczyć utrzymywania równowagi też niestety :)
Czy regulacja rozmiaru przeszkadza w użytkowaniu osobie dorosłej? Lepsze z regulacja czy bez?
Z nowych tanich znalazłam coś takiego, czy jest firma którą zdecydowanie odradzacie?

<nie podajemy linków>/hit-rolki-regulowane- ... 44961.html
<nie podajemy linków>/lyzworolki-spokey-oxo ... 99535.html
<nie podajemy linków>/rolki-action-abec5-pl ... 92949.html
<nie podajemy linków>/rolki-regulowane-guts ... 76405.html
<nie podajemy linków>/rolki-regulowane-nils ... 75416.html

te Fila są całkiem fajne, ale kółka wydają mi się za duże jak na początek - 82
<nie podajemy linków>/lyzworolki-fila-helix ... 53963.html

a z tych używek, mało używanych i w przystępnej cenie to jest tak:

Salomon SIAM PRO 7
FILA model EVE Q-Fit Pro
K2 EXO 2.0
który model polecacie?

Co sądzicie o firmie Action Sport lub Enero?

Wiem, że najlepsze są Rollerblade, Roces, Powerslide, K2 i nie produkowany już Salomon ale jesli nie te, to które z tańszych?
Liczę na Waszą pomoc, bo siedzę nad tym już 2 dni, czytam, przeglądam i mam dość :)
Z góry dzięki

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Pierwsze rolki

Post autor: Doody » śr czerwca 29, 2011 5:58

Niestety chyba nikt nie zaryzykuje żeby z rolek które podałaś wybrać i powiedzieć Ci jednoznacznie że te, właśnie te, będą najlepsze. Przy rolkach tego typu firm, to jest jedna wielka niewiadoma. Jeśli już koniecznie chcesz ryzykować i kupować taki sprzęt musisz przymierzać i sprawdzać czy są wygodne i czy dobrze Ci się jeździ.

Znajomym którzy kupowali rolki zawsze powtarzałem że jeśli kupią rolki za 200 i im się ten sport nie spodoba, to nigdy nie będą wiedzieli czy jest to wina tego, że ten sport jest nie dla nich czy wina kiepskiego sprzętu
Czy regulacja rozmiaru przeszkadza w użytkowaniu osobie dorosłej? Lepsze z regulacja czy bez?
Jeśli chodzi rozsuwane rolki to moim osobistym zdaniem dla osoby dorosłej to całkowita porażka. System rozsuwania najczęściej pociąga za sobą brak stabilności i gorszą wytrzymałość buta.
Co sądzicie o firmie Action Sport lub Enero?
= NONAME
Salomon SIAM PRO 7
FILA model EVE Q-Fit Pro
K2 EXO 2.0
który model polecacie?
FILA chyba najlepsza
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

Nikita
Posty: 3
Rejestracja: śr czerwca 29, 2011 3:03
Jeżdżę od: 0- 0-2010

Re: Pierwsze rolki

Post autor: Nikita » pt lipca 01, 2011 12:04

Dobrze, że chociaż Ty jesteś na tyle odważny, żeby udzielić odpowiedzi. Za co dziękuję :) Dużo mi się rozjaśniło.
Jeżeli te rolki noname mogłyby mnie zrazić do jazdy, to może powiedz co polecasz z tych markowych dla początkującej w miarę w przystępnej cenie?
Chyba jednak nowe to nowe, a z tych nowych w dobrej cenie są te fila za 299 do których link podałam, ale kółka 80mm.
Jakie kółka do nauki będą najlepsze? Chodzi mi o wymiar: 72, 76, 80? Czy w tych najmniejszych bardzo wolno lub ciężej się jeździ? Jaki wymiar kółek jest najbardziej optymalny do jazdy rekreacyjnej wg Ciebie? Oczywiście pytam o Twoją subiektywną ocenę jako użytkownika rolek, a chyba takie opinie są najlepsze.

Awatar użytkownika
Adi01
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 103
Rejestracja: pt sierpnia 20, 2010 7:01
Lokalizacja: Tarnowskie Góry

Re: Pierwsze rolki

Post autor: Adi01 » pt lipca 01, 2011 1:03

Koła 80mm nie będą za duże (chyba najbardziej optymalne), ja naukę zaczynałem na 90mm i nie było problemów :wink:
Jeśli są gdzieś dostępne te Salomony w Twoim rozmiarze to też możesz brać je pod uwagę - Salomon robił i robi bardzo wygodne buty.

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Pierwsze rolki

Post autor: Doody » sob lipca 02, 2011 12:36

Nikita pisze:Chyba jednak nowe to nowe, a z tych nowych w dobrej cenie są te fila za 299 do których link podałam, ale kółka 80mm.
Faktem jest, że czym większe koła tym wyżej środek ciężkości, a co za tym idzie trudniej się jeździ/utrzymuje ruwnowagę, ale 80mm to jeszcze nie tragedia. Kilka dni dłużej będziesz musiała poćwiczyć i tyle. :wink:
Nikita pisze:Jaki wymiar kółek jest najbardziej optymalny do jazdy rekreacyjnej wg Ciebie?

Właśnie 80mm.

Jeśli chodzi o twardość przy twojej masie celuj w 80 do 82a na początek - będzie miękko i przyjemnie, a jak złapiesz bakcyla to i tak wymienisz całe rolki 8)

Co do konkretnego modelu, to na prawdę Ci nie doradzę. W oczekiwanej przez Ciebie cenie możesz znaleźć coś Salonona i FILI (sensowne firmy) może jeszcze coś innego znajdziesz ale i tak najważniejsze, to wygoda, wygoda i jeszcze raz wygoda buta. Musisz przymierzać!!!
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

Nikita
Posty: 3
Rejestracja: śr czerwca 29, 2011 3:03
Jeżdżę od: 0- 0-2010

Re: Pierwsze rolki

Post autor: Nikita » pn lipca 04, 2011 6:34

Hej.

Dzięki za rady. Przeskoczę w któryś dzień do sklepu poprzymierzać i coś mam nadzieję znajdę dla siebie :)

Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Pierwsze rolki

Post autor: Doody » pn lipca 04, 2011 6:40

Nikita pisze:Hej.

Dzięki za rady. Przeskoczę w któryś dzień do sklepu poprzymierzać i coś mam nadzieję znajdę dla siebie :)

Pozdrawiam
Powodzenia i daj znać co wybrałaś :)
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners inline skaters”