Smarowanie łożysk

Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners and recreational inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

MalholM
Posty: 11
Rejestracja: czw marca 15, 2012 3:46
Moje rolki: Rollerblade Astro 6
Jeżdżę od: 02 paź 2010
Lokalizacja: Gdańsk

Smarowanie łożysk

Post autor: MalholM » pt marca 16, 2012 12:30

Chciałem nieco poprawić kondycję łożysk z rolek i mam do was pytanie, mianowicie czy http://www.decathlon.com.pl/PL/olejarka ... -20714606/ taki olej może zostać użyty do tego celu?

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Smarowanie łożysk

Post autor: Doody » pt marca 16, 2012 12:56

Jaki masz sprzęt i jak jeździsz?

Taki olej dość szybko Ci wypłynie z łożysk i czeka Cię oliwienie co 10-15h jazdy. Jeśli jeździsz rekreacyjnie lub urban, to lepszym rozwiązaniem będzie tawot, lub jakiś gęstszy smar.
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

MalholM
Posty: 11
Rejestracja: czw marca 15, 2012 3:46
Moje rolki: Rollerblade Astro 6
Jeżdżę od: 02 paź 2010
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Smarowanie łożysk

Post autor: MalholM » pt marca 16, 2012 1:06

Doody pisze:Jaki masz sprzęt i jak jeździsz?
Niestety z przyczyn finansowych słabe tj, Oxelo Fit 3, łożyska abec 3, kupowane z resztą oczywiście nie tak jak trzeba mianowicie decyzja chwili i zaciesz że znowu po kilku latach będę mógł pojeździć na rolkach. Jeżdżę rekreacyjnie, nie dawno zacząłem tegoroczny sezon - do tej pory 3 razy na rolach od 30 do 60 min dziennie, ale nie codziennie.

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Smarowanie łożysk

Post autor: Doody » pt marca 16, 2012 2:29

Zatem zdecydowanie tawot - kosztuje kilka złoty, do dostania w każdym sklepie/supermarkecie technicznym. Zapobiega też dostawaniu się brudu do środka, jak również pozwala z mniejszą częstotliwością serwisować łożyska. A przy tym sprzęcie i rodzaju jazdy zupełnie nie odczujesz różnicy czy będzie to smar czy oliwka
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

julek1967
Prześcigant 4x100mm
Posty: 320
Rejestracja: wt maja 27, 2008 4:17
Moje rolki: bont z 4x110
Jeżdżę od: 02 cze 2005

Re: Smarowanie łożysk

Post autor: julek1967 » pt marca 16, 2012 8:12

a ja tam bym sie nie pierdzielił z "Towotami" i olejkami ,i rozkładaniem zawleczek z łożysk tylko kupił nowe Abec 3 to koszt max 20zł -do jazdy rekreacyjnej ci starczą nawet na cały sezon-prędzej zedrzesz kółka niż zajedziesz łożyska-o ile nie łazisz po piachu i nie jeżdzisz po mokrym.pozdro

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Smarowanie łożysk

Post autor: Doody » pt marca 16, 2012 8:55

julek1967 pisze:a ja tam bym sie nie pierdzielił z "Towotami" i olejkami ,i rozkładaniem zawleczek z łożysk tylko kupił nowe Abec 3 to koszt max 20zł -do jazdy rekreacyjnej ci starczą nawet na cały sezon-prędzej zedrzesz kółka niż zajedziesz łożyska-o ile nie łazisz po piachu i nie jeżdzisz po mokrym.pozdro
Też prawda :)
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

MalholM
Posty: 11
Rejestracja: czw marca 15, 2012 3:46
Moje rolki: Rollerblade Astro 6
Jeżdżę od: 02 paź 2010
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Smarowanie łożysk

Post autor: MalholM » pt marca 16, 2012 9:43

Dziękuję bardzo za wszystkie propozycje i szybkie odpowiedzi. Na razie spróbuję z tym olejkiem bo rolki "rozebrałem" dzisiaj ,a jutro chcę je złożyć. A jak będą dalej się słabo spisywać to pewnie kupię nowe łożyska. Ale czyszczenie i tak się przydało, tylko nie wiem co się stanie po wymyciu ich w rozpuszczalniku - sposób zaobserwowany w necie.
takie łożyska będą dobre?
<nie podajemy linków>/lozyska-do-rolek-abec ... 28857.html

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Smarowanie łożysk

Post autor: Doody » pt marca 16, 2012 10:25

Do Mycia lepsza jest benzyna ekstrakcyjna. Po wymyciu w rozpuszczalniku trzeba natychmiast osuszyć np. papierem toaletowym i nasmarować, bo inaczej złapie je korozja.
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

Awatar użytkownika
5en5i
Posty: 36
Rejestracja: pt marca 09, 2012 8:17
Moje rolki: RB Spark 84 LX
Jeżdżę od: 16 mar 2012

Re: Smarowanie łożysk

Post autor: 5en5i » pt marca 16, 2012 10:37

Podepnę się pod temat. Tawot nada się do Rollerblade Spark 84 LX ?

Czy stosując tawot łożyska nie będą miały większych oporów toczenia ?

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Smarowanie łożysk

Post autor: Doody » sob marca 17, 2012 9:54

5en5i pisze:Czy stosując tawot łożyska nie będą miały większych oporów toczenia ?
Będą miały większe opory, ale przy jeździe rekreacyjnej ich nie poczujesz. I oczywiście tawot się nadaje również do łożysk w Spark'ach
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

MalholM
Posty: 11
Rejestracja: czw marca 15, 2012 3:46
Moje rolki: Rollerblade Astro 6
Jeżdżę od: 02 paź 2010
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Smarowanie łożysk

Post autor: MalholM » sob marca 17, 2012 5:36

Doody pisze:Do Mycia lepsza jest benzyna ekstrakcyjna. Po wymyciu w rozpuszczalniku trzeba natychmiast osuszyć np. papierem toaletowym i nasmarować, bo inaczej złapie je korozja.
Nie rozpuszczalnik a rozcieńczalnik ekstrakcyjny został użyty przeze mnie, pomyliłem się za 1 razem. Ja zostawiłem do wyschnięcia na kilka godzin, później przetarłem papierem toaletowym i dzisiaj naoliwiłem tą oliwką. Z tawotem było by ciężko bo nie mogłem otworzyć łożysk, a na szczęście ta oliwka wpłynęła przez szczeliny w łożyskach, a nie wypłynęło jej tak dużo. Dobrze się jeździło i na kółka zaczęły się kręcić szybciej o co mi chodziło.
Dzisiejszy wynik 18 km w niecałe 2 godziny to dla mnie na prawdę dobry wynik.
Tylko mam jakieś problemy z lewym butem bo zaczyna mnie obcierać, najpierw na kostce a teraz na pięcie. Stosuje 2 skarpetki bo jeszcze nie mam tych specjalnych do jazdy.

Awatar użytkownika
5en5i
Posty: 36
Rejestracja: pt marca 09, 2012 8:17
Moje rolki: RB Spark 84 LX
Jeżdżę od: 16 mar 2012

Re: Smarowanie łożysk

Post autor: 5en5i » ndz marca 18, 2012 10:56

Będą miały większe opory, ale przy jeździe rekreacyjnej ich nie poczujesz. I oczywiście tawot się nadaje również do łożysk w Spark'ach
Wybrałem rolki dość tanie ale optymalne do jazdy rekreacyjnej przy czym chciałem jeździć dość szybko. Myślę ,że Sparki 84 spełniają moje oczekiwania, można jechać spokojnie wraz z kolegą który jedzie na rowerze nie odstając za nim ( przy normalnej jeździe ).

Dodam jeszcze ,że co do szybkości jazdy trzeba mieć dobrą technikę której jeszcze nie mam i na pewno dobrą kondycję , której nie mam wcale :D

Przy tych wszystkich wnioskach i założeniach wydaje mi się ,że stosując Tawot, łożyska będą miały opory a ja będę uważał ,że jeździ się w nich wolniej - placebo :)

Podsumowując, czym smarować by łożyska toczyły się szybciej a nie wolniej ? (SG7)

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Smarowanie łożysk

Post autor: Doody » ndz marca 18, 2012 12:10

MalholM pisze:Stosuje 2 skarpetki bo jeszcze nie mam tych specjalnych do jazdy.
Dwie skarpetki to kiepski pomysł, najczęściej powodują jeszcze więcej obtarć niż przy jednej. Nie muszą być od razu specjalne - wystarczą na początek zwykłe sportowe.

Co do łożysk, to na prawdę przy sprzęcie do jazdy rekreacyjnej nie ma większego znaczenia czy będą to ABEC1, czy ABEC9, czy też SG7 i czym będą smarowane (w granicach rozsądku - masła nie używamy). Nie poczujesz różnicy!!!

Dużo większe znaczenie mają koła.
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Smarowanie łożysk

Post autor: Toudi » pn marca 19, 2012 11:04

W sumie to przecież nic się nie stanie, jak sprawdzisz smarowanie olejem.

Ja używam zwykłego silnikowego (i nie pytaj o lepkość ani markę , bo przy tych prędkościach to nie ma znaczenia). Po 2 krople na łożysko. Przy trzech już wycieka.
Są też oleje specjalistyczne ale przy moich wynikach, to mi trochę wstyd używać oliwek, jak prawdziwi zawodnicy.

Jak już zostało to powiedziane, to rozwiązanie jest mało trwałe. Jak Ci się znudzi czyszczenie i dolewanie oleju, to znowu możesz zacząć smarować smarem.

Jeśli jednak rzeczywiście szukasz prędkości, to kup twardsze koła - różnica będzie dużo większa niż zmieniając smarowanie.
Pozdrawiam
Piotr

Dantierre
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 103
Rejestracja: ndz lipca 03, 2011 8:12
Moje rolki: rollerblade spark alu /twister
Jeżdżę od: 01 paź 2010

Re: Smarowanie łożysk

Post autor: Dantierre » pt lipca 20, 2012 11:31

Mam głupie pytanko. Jak po umyciu łożysk benzyną ekstrakcyjną należy je nasmarować? Muszę je otwierać? Moje łożyska to SG7 (z twisterów)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners inline skaters”