Odciski - wybór skarpet

Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners and recreational inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Awatar użytkownika
5en5i
Posty: 36
Rejestracja: pt marca 09, 2012 8:17
Moje rolki: RB Spark 84 LX
Jeżdżę od: 16 mar 2012

Odciski - wybór skarpet

Post autor: 5en5i » ndz marca 18, 2012 11:08

Witam,

Po 5 latach bez aktywności fizycznej zakupiłem rolki ( Spark 84 LX ).

Jeździć trochę umie więc bez namysłu zarzuciłem rolki na nogi i zacząłem jeździć.

Rozmiar buta mam 43, rolki kupiłem 44. W sklepie jak i po godzinie jazdy było wszystko ok. Po 3 godzinach odczuwałem lekkie zmęczenie nóg a szczególnie palców ( u stup dla jasności).

Będąc w domu zmieniłem skarpety i założyłem adidasy. Wieczorem pojawiły się odciski, na prawej nodze z krwią...

Mój błąd ,że jak na pierwszy raz jeździłem dość długo i dość intensywnie.

Myślę ,że dość gruba skarpeta także zrobiła swoje.

Jako ekspertów, pytam was jakie kupić odpowiednie skarpety , są w ogóle takie ?

Macie sprawdzony patent na odciski ?

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Odciski - wybór skarpet

Post autor: zico » ndz marca 18, 2012 12:43

Jeśli skarpety - to zdecydowanie najlepsze X-Socks Skating. Wysoki komfort. Pamiętaj jednak, że skarpety w 100% mogą nie pomóc. Czasami pomagają, czasami nie.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

julek1967
Prześcigant 4x100mm
Posty: 320
Rejestracja: wt maja 27, 2008 4:17
Moje rolki: bont z 4x110
Jeżdżę od: 02 cze 2005

Re: Odciski - wybór skarpet

Post autor: julek1967 » ndz marca 18, 2012 5:37

5en5i pisze:

Macie sprawdzony patent na odciski ?
generalnie patentu nie ma-noga musi się przyzwyczaic.Można włożyc wkładki ,zakładac dwie pary skarpet ,smarowac nogi kremem,lużniej zawiązywac buty.Generalnie jeżdzic ,a na drugi sezon będzie już ok.

novap
Czterokółkowiec
Posty: 94
Rejestracja: sob lipca 22, 2006 5:36
Moje rolki: Bont Z
Jeżdżę od: 02 maja 2006
Lokalizacja: Złotów

Re: Odciski - wybór skarpet

Post autor: novap » ndz marca 18, 2012 7:35

Są takie plastry - Episil, dość drogie, ale świetnie się sprawdzają.

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Odciski - wybór skarpet

Post autor: Toudi » pn marca 19, 2012 10:55

julek1967 pisze:
5en5i pisze:

Macie sprawdzony patent na odciski ?
generalnie patentu nie ma-noga musi się przyzwyczaic.Można włożyc wkładki ,zakładac dwie pary skarpet ,smarowac nogi kremem,lużniej zawiązywac buty.Generalnie jeżdzic ,a na drugi sezon będzie już ok.
Ja nigdy nie miałem dobrych doświadczeń z rozluźnianiem butów - właściwie zawsze efekt był odwrotny, czyli większe otarcia w niedowiązanych butach.

Druga sprawa to pytanie, czy masz odciski, czy pęcherze. Odciski się biorą z ucisku a pęcherze z tarcia.
Ty raczej masz pęcherze.
One biorą się zwykle ze zbyt luźnego buta i ruchu pięty w bucie.
Warto włożyć wkładkę do buta i porządnie go wiązać. Tak, żeby pięta się nie ruszała.
Ten problem oczywiście częściowo można zniwelować prawidłową techniką jazdy i chyba lepiej (wg moich doświadczeń) jest założyć 2 pary cieńszych skarpet niż jedne grube, przy czym te bezpośrednio na stopie powinny być na tyle obcisłe, żeby nie przesuwały się na stopie.

Jak już masz pęcherz, to nie jeździj, tylko go lecz.
Jeśli już musisz jeździć, to możesz przykleić plaster compeed - to takie żelowe plasterki, któe trzymają się na stopie nawet kilka dni a pod plastrem rana się goi. Te na piętę (3 x 5 cm) losztują ok 20 zł za 5 szt. Mozesz je przykleić na czas rekonwalescencji, żeby nie odnawiać rany podczas chodzenia.

No i jak to wszystko zrobisz, to siądź spokojnie i przeszukaj sobie forum pod kątem otarć, ran, itp, to zobaczysz, co możesz poprawić w odepchnięciu, żeby stopy oszczędzać.
Pozdrawiam
Piotr

Awatar użytkownika
5en5i
Posty: 36
Rejestracja: pt marca 09, 2012 8:17
Moje rolki: RB Spark 84 LX
Jeżdżę od: 16 mar 2012

Re: Odciski - wybór skarpet

Post autor: 5en5i » pn marca 19, 2012 8:20

Odciski/pęcherze tylko na czubkach 2-3 palców. Gdy wiązałem rolki wydawało mi się ,że są dość mocno zawiązane lecz po 2 godzinach jeszcze spokojnie dało się je bardziej naciągnąć. Może skarpeta się ruszała na czubkach palców ponieważ miałem dość grube i duże skarpety "z targu".

Następnym razem założę cieńsze i bez szwów które mogą się nawinąć na czubki palców...

Awatar użytkownika
worrmss
Czterokółkowiec
Posty: 77
Rejestracja: sob kwietnia 02, 2011 1:35
Moje rolki: Twister 80
Jeżdżę od: 10 kwie 2010
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Odciski - wybór skarpet

Post autor: worrmss » pn marca 19, 2012 9:08

Ja polecam skarpety na rolki z decathlona, są rozsądnej grubości, wzmacniane na palcach, pięcie oraz kostkach. Koszt około 30 zł. Używałem zwykłych skarpetek oraz tych (2 pary) podczas gdy dopasowywał się liner z twisterów do moich stóp, sprawienie poszło.

Awatar użytkownika
5en5i
Posty: 36
Rejestracja: pt marca 09, 2012 8:17
Moje rolki: RB Spark 84 LX
Jeżdżę od: 16 mar 2012

Re: Odciski - wybór skarpet

Post autor: 5en5i » wt marca 20, 2012 1:10

Oglądałem te w Decathlonie i one nie są cienkie. Może trzeba założyć nieco grubsze skarpety lecz jakościowo lepsze ?

Awatar użytkownika
Krzysztof
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 697
Rejestracja: pn maja 15, 2006 12:53
Moje rolki: Grelowski
Jeżdżę od: 01 cze 2002
Lokalizacja: Poznań

Re: Odciski - wybór skarpet

Post autor: Krzysztof » wt marca 20, 2012 1:18

Dobór skarpetek do butów dokonuję metodą prób i błędów czyli obtarć i odcisków.
Te które przejdą próby najlepiej zostają awansowane na skarpetki TYLKO na rolki. A i tak potrafią czasem sprawić niezbyt miłe niespodzianki :x, choć najczęściej to moja nieuwaga podczas zakładania buta.
Pozdrawiam
Obrazek
Obrazek

Awatar użytkownika
5en5i
Posty: 36
Rejestracja: pt marca 09, 2012 8:17
Moje rolki: RB Spark 84 LX
Jeżdżę od: 16 mar 2012

Re: Odciski - wybór skarpet

Post autor: 5en5i » wt marca 20, 2012 1:25

moja nieuwaga podczas zakładania buta
Chodzi Ci o to ,że skarpeta może się źle ułożyć w bucie ?

Awatar użytkownika
Krzysztof
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 697
Rejestracja: pn maja 15, 2006 12:53
Moje rolki: Grelowski
Jeżdżę od: 01 cze 2002
Lokalizacja: Poznań

Re: Odciski - wybór skarpet

Post autor: Krzysztof » wt marca 20, 2012 5:07

5en5i pisze:
moja nieuwaga podczas zakładania buta
Chodzi Ci o to ,że skarpeta może się źle ułożyć w bucie ?
Po założeniu buta, a przed zasznurowaniem na ogół jeszcze podciągam skarpetkę do góry aby nie było załamań i dokładniej przylegała do nogi i buta.
Pozdrawiam
Obrazek
Obrazek

MalholM
Posty: 11
Rejestracja: czw marca 15, 2012 3:46
Moje rolki: Rollerblade Astro 6
Jeżdżę od: 02 paź 2010
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Odciski - wybór skarpet

Post autor: MalholM » wt marca 27, 2012 1:06

julek1967 pisze:
5en5i pisze:

Macie sprawdzony patent na odciski ?
generalnie patentu nie ma-noga musi się przyzwyczaic.Można włożyc wkładki ,zakładac dwie pary skarpet ,smarowac nogi kremem,lużniej zawiązywac buty.Generalnie jeżdzic ,a na drugi sezon będzie już ok.
O jakich wkładkach panowie mówicie, bo mnie to bardzo zainteresowało. Jakiś link na PW też może być.

Auguro
Posty: 24
Rejestracja: pn marca 19, 2012 11:14
Moje rolki: FILA Wave Alu Man 84mm
Jeżdżę od: 19 mar 2012

Re: Odciski - wybór skarpet

Post autor: Auguro » wt marca 27, 2012 1:28

Napisałeś że masz odciski na czubkach 2-3 palców... Ja tak miałem kiedyś jak zaczynałem łyżwy - powód był banalny miałem nawyk podkulania palców - co ciekawe tylko u prawej nogi - spowodowało to na początku pęcherze a potem zgrubienia na drugim i trzecim palcu. Przeszło jak sie nauczyłem jeżdzić i jak zacząłem mocniej wiązac buty na wysokosci kości śródstopia.

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Odciski - wybór skarpet

Post autor: Doody » wt marca 27, 2012 3:02

Auguro pisze:owód był banalny miałem nawyk podkulania palców
Podwijanie palców często jest spowodowane zbyt dużym lub zbyt obszernym butem - odruchowo podwijamy palce aby ustabilizować stopę (można to też często zaobserwować chodząc w lekko za dużych klapkach. A na jednej stopie pewnie dlatego, że każdy ma dwie różne stopy.
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

Awatar użytkownika
kondraxk
Posty: 48
Rejestracja: czw marca 15, 2012 8:30
Moje rolki: Fusy 84
Jeżdżę od: 0- 0-2003

Re: Odciski - wybór skarpet

Post autor: kondraxk » śr kwietnia 04, 2012 12:11

Opinia laika na bazie własnych doświadczeń:

W razie na prawdę dużych problemów z komfortem w bucie - w moim przypadku jest to skorupa, zamawiana przez net bez jakiegokolwiek przymierzania - polecam taki sprzęt:
Obrazek

Żelowa podkładka stosowana na co bardziej miłosiernych pacjentowi blokach operacyjnych. Ta akurat jest dla dzieciaków na pięty, a używam jej aby osłonić przyśrodkowe kostki. W sklepach nigdzie nie widziałem, prawdopodobnie najlepszą drogą jest bezpośredni kontakt z firmami zaopatrującymi szpitale w sprzęt medyczny.

Wrażenia z użytkowania bardzo pozytywne. Po zakupieniu nowych rolek i przejechaniu ok 30-50 km ( bez wkładek ) zorientowałem się, że zakupiony but nie jest na mnie. Mam nieco wystające kostki, twarda skorupa bezlitośnie je maltretowała. Z zaciśniętymi zębami zrobiłem jeszcze 100 km w nadziei, że noga się przyzwyczai a but nieco odkształci. Ani jedno ani drugie nie nasąpiło, jazda była już głównie walką z bólem, przyjemność żadna. Wkładki założyłem na próbę, nie dając nodze ani dnia na wytchnienie. Różnica diametralna, katorga zamieniła się znowu w jazdę.

Naturalnie polecam nie kupować buta bez przymierzania o ile to tylko możliwe, ale w razie w także polecam pamiętać o ww podkładkach 8).

EDIT: Znalezione przez P@bla, najprawdopodobniej o takie właśnie chodzi, tyle że w moim przypadku są to podkładki dziecięce.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners inline skaters”