Pęknięcie w spiritblade'ach

Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners and recreational inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

agencja
Posty: 3
Rejestracja: czw maja 31, 2012 5:29
Moje rolki: Rollerblade Spiritblade

Pęknięcie w spiritblade'ach

Post autor: agencja » czw maja 31, 2012 11:57

Od jakiegoś czasu śledzę uważnie to forum, jednakże jest to dopiero mój pierwszy post więc na początek witam wszystkich serdecznie :)

Po ostatniej jeździe zauważyłam, że w prawej rolce ostatnie kółko obraca się z większym oporem i do tego wydaje dziwny trzeszczący dźwięk. Stwierdziłam, że odkręcę kółko i wytrę z wierzchu. Niestety nic to nie dało, więc wyciągnęłam łożyska i jedno z nich bardzo słabo się kręciło. To akurat był najmniejszy problem, bo na szynie zauważyłam białą kreseczkę z zewnętrznej strony, od skraju aż do otworu na śrubę. Owa kreseczka to jakieś mikro pęknięcie, które już powoli zaczyna być widoczne od wewnętrznej strony szyny. Podejrzewam, że powstało ono na skutek zbyt intensywnego hamowania hamulcem, bądź zahaczeniem nim przypadkowo o coś, bo żadnego wypadku/ upadku nie miałam.
I tutaj moje pytanie czy ktoś wie co z tym fantem zrobić? Podejrzewam, że jakimś tam wyjściem będzie zamontowanie hamulca na drugiej nodze (to czy będę umiała się przestawić na hamowanie lewą nogą, to już drugorzędna sprawa). Skręcanie tego śrubkami i jakąś płytką mija się pewnie z celem, bo domyślam się że osłabi to dodatkowo całą konstrukcję.
Dodam tylko że rolki to starszy model rollerblade spiritblade, o kompozytowej szynie bez możliwości wymiany. Mają przejechane nie więcej niż 200 km (nie liczyłam dokładnie)
Dodatkowo zamieszczam zdjęcia z widocznym pęknięciem:
Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Obrazek

Uploaded with ImageShack.us

Awatar użytkownika
trev79
Czterokółkowiec
Posty: 70
Rejestracja: wt maja 08, 2012 9:35
Moje rolki: Spark XRC
Jeżdżę od: 15 maja 2012
Lokalizacja: ZMC

Re: Pęknięcie w spiritblade'ach

Post autor: trev79 » pt czerwca 01, 2012 6:55

Napisz do nich, może doradzą konkretne rozwiazanie/żywice http://technicoll.pl/
Ja bym to widział tak, sfazować to pękniecie ew. nawiercić małe otworki o średnicy 2 mm i od wewnętrznej strony delikatnie sfazować je (np. wiertłem 5mm) od zewnętrznej strony dać na to siatkę /taśmę i żywice.Może się wydawać, że fazowanie/nawiercanie osłabi płozę ale jeśli się tego go nie zrobi klej będzie miał za małą powierzchnię styku.Wiercenie otworów i fazowanie utworzy coś na kształt zatopionych gwoździ.
Ja tą żywicą skleiłem plastikową zębatkę w maszynce do mielenia mięsa i o dziwo trzyma :) a siły tam spore występują.
Ostatnio widziałem na Discovery w programie Fani czterech kółek jak naprawiali przód BMW ta pomocą takiej techniki.
Cztery przyłożenia w jednym meczu

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Pęknięcie w spiritblade'ach

Post autor: zico » pt czerwca 01, 2012 7:58

Reklamacja?
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Pęknięcie w spiritblade'ach

Post autor: Toudi » pt czerwca 01, 2012 9:31

To nie jest tworzywo, które łączy się z żywicą a na blaszki, wzmocnienia, itp. jest za mało miejsca.
Ale można takie tworzywo spawać. Są firmy, które spawają zderzaki samochodowe i różne plastikowe części.Możesz tam spróbować.
To wszystko oczywiście, jeśli minęło 2 lata od zakupu, bo wygląda to na wadę, którą powinni uznać w reklamacji.
Pozdrawiam
Piotr

agencja
Posty: 3
Rejestracja: czw maja 31, 2012 5:29
Moje rolki: Rollerblade Spiritblade

Re: Pęknięcie w spiritblade'ach

Post autor: agencja » pt czerwca 01, 2012 2:36

Bardzo dziękuję za Wasze pomysły :) No niestety na reklamację nie mam co liczyć, bo nie mam dowodu zakupu (rolki zostały odkupione od dziewczyny, która na nich ani razu nie jeździła po za własnym pokojem ;) ) . Co do rozwiązania, które dał trev79, to niestety sama nie dałabym rady czegoś takiego wykombinować. Spróbuję może wyjścia które zaproponował Toudi. Jeśli okaże się że gra nie jest warta świeczki (rolki kosztowały mnie tylko 160zł), to pewnie pozostanie mi mieć nadzieję, że jakoś to wytrzyma do końca sezonu. I tak ostatnio rozmyślałam, że może bym sobie kupiła jakieś fitnesówki na większych kołach, gdy kółka w tych mi się już zetrą. Teraz będę miała konkretny pretekst :D

Awatar użytkownika
trev79
Czterokółkowiec
Posty: 70
Rejestracja: wt maja 08, 2012 9:35
Moje rolki: Spark XRC
Jeżdżę od: 15 maja 2012
Lokalizacja: ZMC

Re: Pęknięcie w spiritblade'ach

Post autor: trev79 » pt czerwca 01, 2012 3:27

Szumnie nazywają płoza kompozytowa a gdzie siatka w środku z włókna szklanego tworząca ala zbrojenie?Jakby była taka siatka to by raczej nie pękło, choć faktem jest , że puściło w newralgicznym punkcie (duże obciążenia).Widział ktoś jak naprawdę jest zbudowana taka szyna kompozytowa?Ja przytarłem swoją ale wygląda mi na zwykły plastik. Jak można zespawać to najlepsze wyjście.Tylko jakby spawali to niech nie zepsują geometrii , np. zamocować sztywno płozę w imadle a w ośkę dać pręt (też zamocowany) nieprzewodzący ciepła (np. ebonitowy) i dopiero grzać.Może przesadzam ale jak geometria poleci to płoza do śmietnika.
Cztery przyłożenia w jednym meczu

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Pęknięcie w spiritblade'ach

Post autor: zico » pt czerwca 01, 2012 3:47

Tak, to są szyny plastikowe.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Pęknięcie w spiritblade'ach

Post autor: Doody » pt czerwca 01, 2012 5:27

Szyny są najczęściej wykonane z polimerów syntetycznych (plastików), czasem z dodatkiem wypełniaczy włóknistych w tym również włókna szklanego, z tym że nie w postaci maty czy siatki, a krótkich włókien wymieszanych z polimerem. Szczerze mówiąc mam wątpliwości czy firma spawająca zderzaki da radę pospawać szynę gdyż zderzaki są dużo cieńsze, a i polimer jest zapewne inny. Jeśli pospawają to jeszcze pytanie na ile wytrzymałe będzie spojenie biorąc pod uwagę że przy szynie grubości 3 mm trzeba będzie rozgrzać przynajmniej 2mm na szerokości.
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Pęknięcie w spiritblade'ach

Post autor: Toudi » pt czerwca 01, 2012 6:40

Chyba rzeczywiście się pospieszyłem - zapomniałem o geometrii - oni to rozgrzeją a potem się wykrzywi przy schnięciu. zderzaki też przecież idą po takich operacjach do szpachlowania.
Może rzeczywiście lepiej jeździć aż do zupełnego odłamania.
Pozdrawiam
Piotr

agencja
Posty: 3
Rejestracja: czw maja 31, 2012 5:29
Moje rolki: Rollerblade Spiritblade

Re: Pęknięcie w spiritblade'ach

Post autor: agencja » pt czerwca 01, 2012 7:03

Czyli widzę, że nie ma sensu z tym walczyć. No trudno. Założę hamulec na drugą nogę i może jakoś to wytrzyma. Rolki muszą dźwigać 52kg, więc może przeżyją jeszcze jakiś czas. Chyba, że można by chociaż jakoś prowizorycznie wzmocnić doklejając jakiś kawał plastiku z zewnętrznej strony i tym samym jakoś to usztywnić.

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Pęknięcie w spiritblade'ach

Post autor: Toudi » pt czerwca 01, 2012 7:16

Na takiej małej powierzchni niczym nie usztywnisz.
Szczególnie, że ważysz 52 kg :!: Weź się trochę w garść i zrób coś ze sobą.
Pozdrawiam
Piotr

julek1967
Prześcigant 4x100mm
Posty: 320
Rejestracja: wt maja 27, 2008 4:17
Moje rolki: bont z 4x110
Jeżdżę od: 02 cze 2005

Re: Pęknięcie w spiritblade'ach

Post autor: julek1967 » pt czerwca 01, 2012 7:45

Ja bym zrobił tak jak Toudi powiedział-dac do zespawania-i nie bój się ,że szyna się odkształci-Panowie spawacze włożą w uchwyt i nie odkształci sie .nadmiar spoiwa też zeszlifują ,że znaku nie będzie.Tak jak na zderzakach samochodów i pośmigasz jeszcze.Boje się tylko o to czy kasowo będzie to korzystnie wyglądało?.Jak będą chcieli dużo kasy ,to lepiej rzeczywiście kupic fitnessówki...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners inline skaters”