Początkujący - odgniecenia od rolki

Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners and recreational inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

mikael
Posty: 9
Rejestracja: ndz czerwca 23, 2013 11:58
Jeżdżę od: 01 cze 2013

Początkujący - odgniecenia od rolki

Post autor: mikael » sob czerwca 29, 2013 5:11

Jako nowy na forum - witam wszystkich.

Swoją przygodę z rolkami zacząłem niedawno (jakieś 4 tygodnie temu), a na koncie mam na razie kilkanaście godzin jazdy. Posiadam Powerslide'y Phuzion Man 2012.

Oczywiście nie byłoby tego tematu, gdyby nie pojawił się problem, a mianowicie - ból wewnętrzenej części stopy. Widziałem tutaj już jakieś dwa tematy dotyczące obtarć i można powiedzieć, że w moim przypadku chodzi mniej więcej o to samo miejsce - z tą różnicą, że mnie nie obciera tylko odgniata.

Generalnie rzecz biorąc:
- problem dotyczy jednej z kości śródstopia (chodzi o kość, nie tkankę miękką);
- problem dotyczy wewnętrznej części stopy (nie podbicia, nie "od spodu" - z boku);
- problem dotyczy obu stóp;

Piszę o odgniataniu, ponieważ ból jest charakterystyczny dla stłuczeń albo długotrwałego ucisku (z tą różnicą, że nie mam siniaka, ale gdy nacisę palcem na tę kość - boli). Trudno mi wytrzymać na rolkach dłużej niż 1,5 godziny. No i po zdjęciu rolki boli (jak każde obicie czy każdy siniak - nie przechodzi w jeden dzień, tylko trwa trochę dłużej). Mimo to jeżdżę, choć trochę obawiam się, czy na dłuższą metę nie spowoduje to jakiejś poważnej kontuzji. A poza tym - jeśli może być komfortowo i bez dolegliwości, to dlaczego mam cierpieć?

Obrazek

Namacalnie ustaliłem, że obolałe miejsce znajduje się mniej więcej pod uchwytem przeplotu rzepu 45' (zaznaczyłem je na rysunku - jakoś na zdjęciach w sklepach widoczne są zazwyczaj tylko zewnętrzne części rolek, a wewnętrzne baaardzo rzadko). Na tyle, na ile jestem w stanie to sam ocenić - same buty (but miękki) wydają mi się w porządku - nie ma tam żadnych nieprawidłowości wykończenia. Odnoszę wrażenie (ale jestem nowicjuszem, więc nie sugerujcie się tym zbytnio), że cała historia dotyczy odepchnięcia. Kość, o której piszę, naciska na wskazany element skorupy przy odepchnięciu się (przy odepchnięciu rolka odgina się na zewnątrz układając się mniej więcej w taki sposób: / |, a wówczas stopa w bucie wewnętrzną częścią naciska na element skorupy i stąd odgniecenie).

I teraz nie wiem - czy to kwestia dostosowania się sprzętu do nogi (albo nogi do sprzętu), czy może niewłaściwej techniki (ale próbowałem kontrolować odgięcie nogi przy odepchnięciu i nic nie zdziałałem), czy też po prostu ten sprzęt nie pasuje do mojej nogi... A może but jest za słaby (za miękkki) dla mnie?

Kombinowałem już z dodatkowymi wkładkami, kombinowałem z mocniejszym/lżejszym wiązaniem buta. Na razie bez efektu.

Czy jest coś jeszcze, co mógłbym zrobić?



A teraz z innej beczki...

Jeżeli okaże się, że tego świata nie da się już uratować, a rolki będę musiał sprzedać albo schować do szafy na wieczne leżakowanie - zadaję od razu pytanie: jakie kupić na ich miejsce?

Ja sam: facet, ~180cm, ~90kg, 34 lata;

Przeznaczenie: na razie oczywiście muszę nauczyć się jeździć, a w więc w najbliższym czasie - nauka i rekreacja. Później - nie zamierzam się ograniczać do jazdy na wprost i chciałbym popróbować choćby amatorsko jakiegoś slalomu i może odrobinkę freeride'u. Jeżdżę razem z żoną (w sumie to ona mnie namówiła), a więc zakładam, że docelowo czas będę dzielić mniej więcej równo na rekreację jak i na slalom (chyba, że sam ją zarażę slalomem).

Budżet: wiadomo - im mniej, tym lepiej, ale mam świadomość, że trochę wydać trzeba (absolutne, całkowite, nieprzekraczalne i bardzo już bolesne dla portfela maksimum to pułap Twisterów).


I tu, poza pytaniem "jakie rolki?" pojawiają się jeszcze jedna wątpliwość. Na chwilę obecną po prostu obawiam się trochę doboru rolek - jeżeli teraz lub w przyszłości będę kupować pełną skorupę, to czy przypadkiem w pełnym twardym bucie noga nie będzie jeszcze bardziej się odgniatać? (Na dodatek - odgniatanie nie jest wyczuwalne od razu, trzeba trochę przejechać, a wymiana rolek co miesiąc zabije mój budżet domowy).

Pozdrawiam,
Michał

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Początkujący - odgniecenia od rolki

Post autor: zico » sob czerwca 29, 2013 6:32

Przy Twojej wadze but za miękki oraz widać jak byk wysoki środek ciężkości, czyli działa duża dźwignia - stąd przy odepchnięciu noga idzie do wewnątrz buta rolki opierając się w miejscu, które Tobie dolega.

Jest WIELE tematów: duża waga = sztywna konstrukcja cholewki, muszą się wszyscy raz, a porządnie tego nauczyć.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

mikael
Posty: 9
Rejestracja: ndz czerwca 23, 2013 11:58
Jeżdżę od: 01 cze 2013

Re: Początkujący - odgniecenia od rolki

Post autor: mikael » sob czerwca 29, 2013 7:22

Dziękuję za odpowiedź (szkoda, że przy zakupie nikt w sklepie o tym nie pomyślał - nie kupowałem w necie, tylko na żywca).

Co w takim razie powinienem traktować jako minimum?

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Początkujący - odgniecenia od rolki

Post autor: zico » sob czerwca 29, 2013 8:30

Do jazdy rekreacyjnej czy fitness na pewno sztywną konstrukcję ma Rollerblade Crossfire.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

mikael
Posty: 9
Rejestracja: ndz czerwca 23, 2013 11:58
Jeżdżę od: 01 cze 2013

Re: Początkujący - odgniecenia od rolki

Post autor: mikael » sob czerwca 29, 2013 11:33

Dzięki. Niedawno wróciłem z jazdy i chyba dojrzałem do wymiany...

mikael
Posty: 9
Rejestracja: ndz czerwca 23, 2013 11:58
Jeżdżę od: 01 cze 2013

Re: Początkujący - odgniecenia od rolki

Post autor: mikael » ndz czerwca 30, 2013 5:46

Żeby nie otwierać nowego tematu...


Rozglądałem się odrobinę w sieci i wychodzi na to, że Crossfire'y znajdę najwyżej w dwu sklepach (w tym jeden to sklep Zico). Dokopałem się do informacji, że ten model został zastąpiony przez Rollerblade Igniterem, a na samej stronie Rollerblade w kolekcji na 2013 o Crossfire też już ani widu, ani słychu.

To oznaczałoby, że z dostaniem tych rolek w swoje ręcę mogę mieć problemy (trzeba jeszcze dobrać rozmiar, a tych też zostało już trochę jak na lekarstwo).

Co w takim razie mógłbym potraktować jako alternatywę? Twistery? Na stronie swojego sklepu Zico opisuje je jako model "uniwersalny", dobry zarówno dla początkujących w ogóle, jak i dla początkujących w slalomie (a w tym kierunku chciałbym zmierzać po nauce podstaw). W ostateczności zacisnę zęby i zainwestuję - o ile byłby to dobry wybór.


Wybaczcie, że marudzę jak małe dziecko, ale zapału mam tyle, że nosi mnie jak przy ADHD :)

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Początkujący - odgniecenia od rolki

Post autor: zico » ndz czerwca 30, 2013 7:57

Crossfire 84 nie jest do slalomu, oraz nieprawdą jest, że zastąpił go Igniter.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

mikael
Posty: 9
Rejestracja: ndz czerwca 23, 2013 11:58
Jeżdżę od: 01 cze 2013

Re: Początkujący - odgniecenia od rolki

Post autor: mikael » ndz czerwca 30, 2013 9:09

zico pisze:Crossfire 84 nie jest do slalomu, oraz nieprawdą jest, że zastąpił go Igniter.
Zico, zdaję sobie sprawę, że Crossfire to rolka do rekreacji. Pytałem o alternatywę dla Crossfire wskazując, że nie zamierzam się ograniczać do jazdy rekreacyjnej i jak już w miarę załapię podstawy, to chciałbym spróbować czegoś więcej niż jazda na wprost.

Nie mam bladego pojęcia, czy lepiej jest obecnie skoncentrować się na rolce rekreacyjnej, a za sezon czy dwa, jak już porzadnie opanuję podstawy, przerzucać się na coś dedykowanego freestyle'owi, czy też naukę od początku zaczynać na rolce bardziej uniwersalnej, typu Twistera. To jest właśnie moje pytanie do osób bardziej doświadczonych.

Jeśli chodzi o kwestię Crossfire i Ignitera - powtórzyłem tylko to, co wyczytałem gdzieś w necie (mogę Ci wskazać źródło, jeśli chcesz) - ale to nie jest przecież aż tal istotne. Poleciłeś tę rolkę i - jako osobie doświadczonej - ufam temu wskazaniu. Poruszyłem tę kwestię tylko dlatego, że poszukując Crossfire w necie znalazłem go tylko w dwu sklepach.

Malix7
Czterokółkowiec
Posty: 73
Rejestracja: ndz kwietnia 16, 2006 2:54
Moje rolki: Fila NRK
Jeżdżę od: 06 kwie 2012
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Początkujący - odgniecenia od rolki

Post autor: Malix7 » ndz czerwca 30, 2013 9:29

Mikael jak rok temu sam kupowałem pierwsze rolki to podobnie myślałem że kupię coś tanszego i jak się nauczę jeździć to wtedy kupię coś lepszego, kupiłem rollerblade spark 80 i prawiesię zraziłęm do tego sportu, naszczęście zaraz po zakupie odsprzedałem je z niewielką stratą i kupiłem porządne rolki dokładnie fila nrk bx i nawetnie ma porównania w sparkach nogi mi się wyginały i nauka była bardzo trudna dopiero sztywny but pozwolił mi skupić się na nauce a nie na tym że mi rolki się wyginają.
Nie dalej jak wczoraj jak byłem na rolkach na chwile założyłem rolki mojego syna file primo wav (miekki but) i się załamałem jak skrzywdziłem syna kupując jemu te rolki na tym wogóle nie dało się jeździć.
Nie jestem doświadczonym rolkarzem ale jak chcesz mieć radość z jazdy to zainwestuj w jakiś dobry sprzęt i nie kup za dużych rolek, zupełnie inna jazda niż na fitnesowych.
Pozdawiam

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Początkujący - odgniecenia od rolki

Post autor: zico » ndz czerwca 30, 2013 10:02

Celowałbym w rolki slalomowe, nawet te markowe, podstawowe wersje. Rekreacyjnie możesz w nich pojechać tak czy siak.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

mikael
Posty: 9
Rejestracja: ndz czerwca 23, 2013 11:58
Jeżdżę od: 01 cze 2013

Re: Początkujący - odgniecenia od rolki

Post autor: mikael » ndz czerwca 30, 2013 10:07

Dzięki za wpis Malix7.

Właśnie na tym polega cały problem - mam za sobą jeden nieudany zakup i teraz - całkiem szczerze - po prostu trochę się boję, że z kolejnym również będę miał jakiś problem (a na dodatek nie mogę się doczekać każdej kolejnej jazdy - nawet z bólem nogi).

@Zico: rozumiem, że mam wybrać jedną z opisywanych przez Ciebie w wątku dotyczącym sprzęty freestyle'owego, czyli któreś Seby, PS Metropolis albo Twistery?

Rozumiem też, że przy sztywnej cholewce nie powinienem mieć takich problemów, jak z obecnymi rolkami?

Malix7
Czterokółkowiec
Posty: 73
Rejestracja: ndz kwietnia 16, 2006 2:54
Moje rolki: Fila NRK
Jeżdżę od: 06 kwie 2012
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Początkujący - odgniecenia od rolki

Post autor: Malix7 » ndz czerwca 30, 2013 10:17

Na początku zawsze jest cieżko z otarciami lub uciskiem, liner musi się dostosować do stopy, np. twistery mi wogóle nie leżą miałem na nogach około 20 minut i po 10 minutach odczuwałem dosyć mocny ból w stopie w pewnych miejscach, seby skolei strasznie mi uciskały palce i to nie dlatego że przymierzałem za małe poprostu w palcach but jak dla mnie był troche za nisko, nie wiem może po pewnym czasie by się ułożyło ale strasznie bym cierpaił do tego czasu.
Najlepiej znaleźć jakiś sklep z modelami które cię interesują i poprzymierzać w których ci najwygodniej.

mikael
Posty: 9
Rejestracja: ndz czerwca 23, 2013 11:58
Jeżdżę od: 01 cze 2013

Re: Początkujący - odgniecenia od rolki

Post autor: mikael » ndz czerwca 30, 2013 10:22

Też jestem zwolennikiem przymierzania (niby można odesłać i wymienić na większy/mniejszy rozmiar, ale to tylko dodatkowy problem - w sumie i dla mnie i dla sklepu).

Pozostaje tylko kwestia tego, czy w przypadku modeli slalomowych (Twistery / Metropolis / Seby) moja waga odgrywa jeszcze jakąś rolę, czy też dla tych rolek to już nie ma większego znaczenia.

Malix7
Czterokółkowiec
Posty: 73
Rejestracja: ndz kwietnia 16, 2006 2:54
Moje rolki: Fila NRK
Jeżdżę od: 06 kwie 2012
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Początkujący - odgniecenia od rolki

Post autor: Malix7 » ndz czerwca 30, 2013 10:25

Tak jak pisałem wcześniej nie jestem znawcą ale według mnie przy twojej wadze powinieneś mieć dosyć twarde kółka które się szybko nie zetrą przy twojej wadze.
Ale niech się jeszcze wypowie ktoś doświadczony a co do samych modeli to te które wymieniłeś będą bardzo dobre.
Ja bym na twoim miejscu zobaczył takie modele
Rollerblade Fusion X5, 84 Chociaż w tych rolkach górny rzep zamiast klamry to wedlug mnie nieporozumienie ale wiem że zaraz znajdą się osoby które napiszą żę spełnia swoje zadanie.
Rollerblade Twister
Seba FR1, FR2, FRX
Fila NRK BX, NRK BXD, NRK Black

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Początkujący - odgniecenia od rolki

Post autor: zico » ndz czerwca 30, 2013 10:39

Regułą jest, że komuś pasują Seby, a nie pasują Twistery i odwrotnie.
Jeśli się zdecydujesz, jestem w stanie Tobie wysłać do przymiarki Twistery oraz Seby, któreś muszą pasować :)
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners inline skaters”