Fitnesowe vs. rekreacyjne rolki

Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners and recreational inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

alex51
Posty: 16
Rejestracja: pn maja 20, 2013 11:36
Moje rolki: Seba FR1
Jeżdżę od: 01 kwie 2013
Lokalizacja: Sulechów
Kontakt:

Fitnesowe vs. rekreacyjne rolki

Post autor: alex51 » pn stycznia 27, 2014 1:17

Herb w jednym z postów rzekł: "To taki już trochę lepszy model K2, nieistotne z którego roku bo oni praktycznie jedynie umaszczenie zmieniają, buty są te same od ponad 10 lat bodajże. To rolki rekreacja/lekki fitness (co nie znaczy że nie możesz na nich jeździć inaczej - tylko trzeba się liczyć z tym, że mogą nie wytrzymać np. jazdy freestyle)" - powiedzcie mi zatem czym się różni się jazda rekreacyjna od fitness'owej i jakie rolki pasują do obu typów jazdy? Z wypowiedzi powyżej wynika że jedno od drugiego się różni, a ja dotychczas sądziłem że to synonimy.

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Fitnesowe vs. rekreacyjne rolki

Post autor: zico » pn stycznia 27, 2014 1:47

Różnią się kolosalnie i przede wszystkim sztywnością butów.
W związku z tym, że rolki do jazdy fitness jak nazwa wskazuje mają służyć do długiego TRENINGU, muszą w jakiś sposób wspierać użytkownika. Wspierają go większą sztywnością, czyli mniej siły wkładamy w odepchnięcie oraz mamy większą kontrolę nad rolkami podczas większej prędkości.

Rekreacja to raz po raz, bez celów treningowych.

I teraz najważniejsze - tak naprawdę wąska grupa jest w stanie ocenić, które rolki są do fitness, a które tylko rekreacja. Takie rolki trzeba mieć pod ręką, ponieważ po zdjęciu nikt nie jest w stanie określić ich sztywności. Np. w butach narciarskich to nie jest problemem, bo jest tzw. flex index. W rolkach tego nie ma, a szkoda.

Najprościej rzecz ujmując - im bardziej rolki do większych treningów, tym bardziej sztywniejsze, przykład masz dalszy we wrotkarstwie szybkim, gdzie buty masz wykonane z najsztywniejszych włókien węglowych.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners inline skaters”