zakup rolek po długiej przerwie w jeżdżeniu

Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners and recreational inline skaters

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

czester
Posty: 4
Rejestracja: ndz lutego 09, 2014 4:34
Jeżdżę od: 0- 0-1996

zakup rolek po długiej przerwie w jeżdżeniu

Post autor: czester » ndz lutego 09, 2014 5:22

Dzień dobry wszystkim,
planuję zakup rolek, jednak mam kilka wątpliwości, którymi chciałabym się podzielić :) posiadam podstawowe umiejętności, gdyż jako dziecko dużo jeździłam, umiałam nawet przeplatankę ;)
Mam 154cm wzrostu i ważę ok. 50kg, rozmiar stopy 23cm, budżet ok. 500zł - chciałabym rolki do jazdy rekreacyjnej, ale chcę się nauczyć przy tym prostych tricków i tu zaczynają się dla mnie trudności przy wyborze sprzętu :)
- obawiam się, że kółka 80mm będą za duże w stosunku do mojego wzrostu i sprawią mi problemy przy manewrowaniu, a taki rozmiar kół jest wyjściowo w większośći modeli z linii fitness\rekreacyjne (zaznaczam, że jazda z dużą prędkością oraz typowy fitness mnie nie interesuje)
- zastanawiam się obecnie nad wyborem między dwoma modelami - Powerslide: Vi Pure 80 2013 oraz Imperial 2013, ten pierwszy posiada specyficzne wiązanie, czy ktoś może się o tym wypowiedzieć? Czy osoby bardziej doświadczone mogłyby przedstawić mi swój punkt widzenia odnośnie wyboru modelu z podanych?

Z góry dziękuję za pomoc :)

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: zakup rolek po długiej przerwie w jeżdżeniu

Post autor: Doody » ndz lutego 09, 2014 6:47

Koła 80mm na pewno nie będą za duże. Jeśli chcesz sie nauczyć czegoś więcej niż jazda na wprost i nie interesują Cię większe prędkości to celuj w sprzęt do freeride który jest znacznie wszechstronniejszy od sprzętu rekreacyjnego. Vi Pure 80 2013 sobie odpuść. PS Imperial może być, zerknij też na SEBA FRX może trochę droższe ale ze względu na dostępność części postawił bym na nie. Pamiętaj też że niezależnie od modelu podstawa, to aby but dobrze leżał na stopie.
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

Awatar użytkownika
Pinnhead
Prześcigant 4x100mm
Posty: 333
Rejestracja: czw września 19, 2013 9:58
Moje rolki: 3 i 4 kółkowe :P
Jeżdżę od: 02 lip 1997

Re: zakup rolek po długiej przerwie w jeżdżeniu

Post autor: Pinnhead » ndz lutego 09, 2014 7:39

Z tych dwóch modeli na oko też bbym wybrał Imperiale. Nie jestem przekonany do tego wiązania z klapą. Po pierwsze jest to stalowa linka, która może z czasem pęknąć i wtedy trzeba szukać na wymianę taką linkę, po drugie klapa nigdy nie pozwoli ci precyzyjnie zawiązać buta, po trzecie czytałem, że niektóre osoby mają problem bo klapka gnieść może w palce stóp.
Zaznaczam jednak że nie miałem tej rolki na nogach więc wypowiadam się jedynie po obserwacjach na oko i ztego co inni napisali. Jak nie przymiertzysz to się nie dowiesz jak jest naprawdę.
Aktualnie jeżdżę na: Xsjado własny freeride setup, Powerslide Phuzion7, Luigino Sting

czester
Posty: 4
Rejestracja: ndz lutego 09, 2014 4:34
Jeżdżę od: 0- 0-1996

Re: zakup rolek po długiej przerwie w jeżdżeniu

Post autor: czester » ndz lutego 09, 2014 10:34

Dziękuję za odpowiedzi :) w tym tygodniu będę mierzyć Vi pod kątem rozmiaru i zobaczę jak działa to wiązanie ;) chociaż po dłuższym zastanowieniu raczej zdecyduję się na Imperiale, w moim rozmiarze kółka są 76mm i to dla mnie zdecydowanie na plus, poza tym jak już pisałam, chcę popróbować coś więcej niż jazda przed siebie :D oglądałam też te Seby, ale trochę poza moim zasięgiem cenowym, no i kółka 80 ;) Pozdrawiam

Awatar użytkownika
Pinnhead
Prześcigant 4x100mm
Posty: 333
Rejestracja: czw września 19, 2013 9:58
Moje rolki: 3 i 4 kółkowe :P
Jeżdżę od: 02 lip 1997

Re: zakup rolek po długiej przerwie w jeżdżeniu

Post autor: Pinnhead » pn lutego 10, 2014 10:45

A można wiedzieć czego chcesz popróbować poza jazdą przed siebie? Bo może nie w tym kierunku patrzysz na rolki. Może coś lepszego się znajdzie. Poza tym oprócz wielkości kół jest jeszcze coś takiego jak twardość i sprężystość kółek (sprężystości najczęściej się nie podaje niestety) ale te dwa parametry mają duże znaczenie w różnych dyscyplinach rolkarstwa. Do tego sam but również może mieć znaczenie (miękki/sztywny itp).
Aktualnie jeżdżę na: Xsjado własny freeride setup, Powerslide Phuzion7, Luigino Sting

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: zakup rolek po długiej przerwie w jeżdżeniu

Post autor: Doody » pn lutego 10, 2014 8:11

Co do wielkości kół to oczywiście ma ona znaczenie ale bez przesady, no chyba że chcesz ćwiczyć typowo slalom. Większe znaczenie ma położenie środka ciężkości (czym niżej tym lepiej) ale na to wpływ mają nie tylko koła, a parametry całego zestawu: szyna + koła + but i zdarza się że np. zestaw z kołami 90mm ma środek ciężkości tak samo wysoko jak inny zestaw 4x80.
Przy założonym budżecie koło 500,00 zł na początku i tak musisz się zdać na stock'owe koła ale tym bym się nie przejmował, bo przy twojej wadze powinny wystarczyć na dłuższy czas.


Hmmm wydawało mi się że FRX'y i Imperiale to podobna półka cenowa ... no ale w sumie dawno już nie patrzyłam na ceny sprzętu FR.
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

czester
Posty: 4
Rejestracja: ndz lutego 09, 2014 4:34
Jeżdżę od: 0- 0-1996

Re: zakup rolek po długiej przerwie w jeżdżeniu

Post autor: czester » pn lutego 10, 2014 8:50

Tak jak pisałam, chcę nauczyć się prostych tricków oraz może dojazdy na uczelnię, czyli miasto + rekreacja. Zaznaczam, że nie marzą mi się nie wiadomo jakie wyczyny, skoki itd. ;) Wcześniej jeździłam po terenach osiedlowych, więc nierówności chodników są mi znane ;)
Ceny Imperiali schodzą poniżej 600, w sumie Seby FRX też widziałam poniżej, ale niestety nie w moim rozmiarze. Na pewno standardowe koła będą dla mnie ok na początek ;) wcale mnie nie boli, że nie będą nie wiadomo jakie. Parametry kół Imperiali też wydają mi się odpowiednie, ale nie przywiązuję do tego teraz większej wagi, bo czeka mnie dużo nauki i czy one będą takie, czy inne... pewnie przy wymianie już mnie to bardziej zastanowi, a to dopiero po przynajmniej sezonie :)
Jeśli macie jakieś sugestie, podzielcie się.

Awatar użytkownika
_blues_
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 136
Rejestracja: pn lipca 08, 2013 7:16
Lokalizacja: Gdańsk

Re: zakup rolek po długiej przerwie w jeżdżeniu

Post autor: _blues_ » czw lutego 13, 2014 2:48

Ja bym jednak Vi tak bardzo nie odrzucał. Kolesie z FSK News katowali te rolki niedawno i opinie były naprawdę bardzo pozytywne. A traktowali je zdecydowanie agresywniej niż powinni.

Z opisu wynikało, że są bardzo wygodne, a sposób mocowania daje świetne mocowanie stopy. I zakładają się momentalnie.

Linkiem teraz nie strzelę, bo strona nie chodzi, niestety.

EDIT:
a jednak strzelę linkiem - strona wróciła do życia:
http://freeskatenews.pl/viewtopic.php?t=2241
Ostatnio zmieniony sob lutego 15, 2014 11:39 przez _blues_, łącznie zmieniany 1 raz.

Awatar użytkownika
Pinnhead
Prześcigant 4x100mm
Posty: 333
Rejestracja: czw września 19, 2013 9:58
Moje rolki: 3 i 4 kółkowe :P
Jeżdżę od: 02 lip 1997

Re: zakup rolek po długiej przerwie w jeżdżeniu

Post autor: Pinnhead » czw lutego 13, 2014 11:06

"Dupy" są teraz w przecenie - myślę że jeśli chodzi o rozwojowy sprzęt ale nie dla wymagających profesjonalistów - w nich dojazdy do pracy to bajka bo nie trzeba nosić w torbie butów, to strzał w 10. Na zimę można dokupić sobie do nich nawet płozę łyżew albo inne kombinacje z rolkami fitness bo mają mocowanie 195mm

http://<-------->/p/rolki-1/doop-342?specials=
Aktualnie jeżdżę na: Xsjado własny freeride setup, Powerslide Phuzion7, Luigino Sting

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: zakup rolek po długiej przerwie w jeżdżeniu

Post autor: Doody » pt lutego 14, 2014 11:16

Było, nie było Powerslide Vi Pure 80 2013 to jednak rolka przeznaczona do fitnessu/rekreacji. Oczywiście z większości rolek dobrych firm można wycisnąć dużo więcej niż to do czego są przeznaczone. Mam znajomego który na Crossfire'ach skacze, jeździ między kubkami itd ale to nie znaczy że są one to tego przeznaczone.
Jeśli coś komuś doradzamy, to doradzajmy sprzęt zgodny z przeznaczeniem.
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

czester
Posty: 4
Rejestracja: ndz lutego 09, 2014 4:34
Jeżdżę od: 0- 0-1996

Re: zakup rolek po długiej przerwie w jeżdżeniu

Post autor: czester » sob lutego 15, 2014 11:41

Hej, dzięki za odpowiedzi.
Mierzyłam Vi 84, brakowało mi jednak docisku wokół kostki, faktycznie mocno trzyma palce. Nie były jednak jakoś super wygodne, choć wiem, że dopóki się wszystko nie dopasuje do stopy, trochę tak będzie. Gdybym szukała typowo fitnessowych rolek, raczej bym się na nie zdecydowała. Ale to nie do końca to. Doopy mnie nie przekonują, szukam pełnych rolek i tak czuję, że zostanę przy Imperialach, o ile się pojawią :D Pozdrawiam

ODPOWIEDZ

Wróć do „Pytania początkujących i rekreacyjnych wrotkarzy / help desk for beginners inline skaters”