Gdańsk Maraton Generacja X

Gdańsk Maraton Solidarności historia pięciu edycji od 2004 r. do 2008 r. Wyniki, zdjęcia, komentarze.

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Regulamin forum
Wszystkie posty w tym dziale dotyczą zawodów jazdy szybkiej na rolkach. Prośba o wpisywanie nowych tematów wg zasady: data, miejsce, rodzaj wyścigu, czego temat dotyczy, np. "2009.09.19 Berlin Marathon - gdzie odebrać pakiet?", "2009.05.12-13 Poznańska Majówka - galeria zdjęć".
Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Gdańsk Maraton Generacja X

Post autor: zico » czw sierpnia 16, 2007 2:57

Proszę o konstruktywne wypowiedzi w tym temacie

Witam,

niektórzy wiedzą, niektórzy nie, że rozmawiałem z władzami o przyszłości tego maratonu pod względem rolkarzy. Musimy przeskoczyć dwa problemy. Jeśli jeden z nich przeskoczymy, to drugi automatycznie już nie będzie problemem :)

Minusy w nas:

- rolkarze stanowią problem dlatego, że imprezę rozszerzamy o ponad godzinę, dlatego, że szybciej trasę muszą zamykać
- ponad 100 rolkarzy jechała bez numerów, dołączając się na trasie!!! i to się bardzo nie spodobało organizatorom. Mam tą informację dosłownie na gorąco.

Minusy w orgów - o tym na końcu, bo jest rozwiązanie.
- brak możliwości dopuszczenia młodszych uczestników nawet za zgodą rodziców <18lat

Na przyszłość mam w planie zmianę regulaminu dla rolkarzy mającej na celu aktywne uczestnictwo w imprezie, a nie jazda na szaro. Sam widziałem rodzinkę na 30-35km co sobie pomykała bez kasków, środkiem jezdni - bez komentarza. 40pln to jest pikuś na taką imprezę, gdzie w Berlinie za 10 euro to można sobie tylko prospekt kupić lub zjeść 3 kebaby patrząc na wyścig.
Czyli, gdyby osoby na szaro kupiły pakiet, to już stanowimy ponad 50% całej imprezy.

Rozmowy miałem dziś ciężkie, ale wybrnąłem cudem z sytuacji. Osoba, z którą rozmawiałem narzekała, że Ci szarzy nie wykupili pakietu i jeszcze jechali bez kasku. Podobno byli gonieni przez sędziów. No nic, wrotki na nogi to ich złapią. Ale apeluję, imprezy są dzięki nam, dzięki masowej ilości. Zdominujmy ją w statystykach, a na pewno będzie lepiej. Kupić pakiet i po sprawie. A liczą się statystyki w wynikach końcowych - czyli chip, pomiar czasu itp, itd.
Jeszcze nie wiem jak nad tym zapanować, bo w sumie to nie jest takie proste. Ze startu - nie problem - wejście za okazaniem numeru i po sprawie. Ale co z tymi, co na trasie się pojawiają? Sami możemy jedynie ich @#@%@$%@ i tyle.

Jeśli będziemy stanowić dużą większość będzie to maraton rolkowy z dołączonymi biegaczami (kiedyś Alan o tym marzył, a wręcz żartował - a jednak taki scenariusz już jest możliwy w 2008 r.) lub zrobią dla nas ODDZIELNĄ imprezę. I to są fakty, a nie ma jeszcze rozwiązania.


Następna sprawa rolkarzy poniżej 18 roku życia. Regulamin opiera się na BIEGACZACH i dlatego nie dopuszczają osób poniżej 18. Krótka piłka - za duży wysiłek dla biegającego dziecka.
Ale orgowie nie wiedzieli, że jest coś takiego jak PZSW, co im dokładnie wyjaśniłem oraz, że młodsi 16-17 lat normalnie startują w maratonach, a nawet je wygrywają. Jeśli będą mieć podkładkę - można będzie puścić dzieci poniżej 18 na maraton i już. Tylko jeszcze jest do obgadania czy można obniżyć dolną barierę, która się zamyka na 16 latach.
Jeśli dziecko się ściga i ma poniżej 16 roku życia - nie powinno jechać na takim dystansie. Jeśli jedzie, bo jedzie to luzik da radę i już. Pić, zatrzymywać się, jechać powoli. To tyle, ale dam znać jak coś mi się jeszcze przypomni.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
roxan
Pięciokółkowiec 80mm
Posty: 155
Rejestracja: czw czerwca 21, 2007 9:08
Moje rolki: Powerslide Vision
Jeżdżę od: 17 maja 2007
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: roxan » czw sierpnia 16, 2007 3:48

Z racji tego, iż odbierałem numer startowy dopiero w środę rano w okolicach godziny siódmej, miałem sporo czasu, aby poprzebywać w gronie biegaczy, którzy licznie już oczekiwali od wczesnych godzin porannych na start i chcąc nie chcąc wysłuchiwałem ich opinii na temat obecnego i poprzednich Maratonów Solidarności. Z ich biegowego punktu widzenia gdański maraton jest co najmniej z trzech powodów dalikatnie mówiąc nieatrakcyjny. Po pierwsze bardzo słaby pod względem organizacyjnym, a najbardziej rozdrażnieni byli tym, iż z każdym rokiem jest coraz mniej nagród, a chodziło im o to, że w tym roku w kategoriach wiekowych premiowali tylko pierwsze miejsca, a nie tak jak w poprzednich latach pierwsze trzy. Po drugie bardzo niedogodny termin głównie ze względu na jak to stwierdzili zawsze panujący, przenikliwie upierdliwy upał na trasie, no i końcówkę pod górkę w tym upale, co jak wiemy ulega akurat zmianie od przyszłego roku. No i po trzecie mają w roku kalendarzowym, jak się wyrazili, masę ciekawszych imprez tego typu. Wiemy też z drugiej strony, iż organizatorom zależy na frekwencji o czym świadczy wypowiedź Dyrektora http://tvp.cdp.pl//video/2007/08/15/133793/film.asf A kto im uratował w tym roku frekwencję? No jasne, że my! I tak trzymać, bo jest szansa, żeby odwrócić proporcje z 40%-60% na korzyść rolkarzy zwłaszcza, że ze starych bywalców, jak się przejrzy po tegorocznych poprawionych winikach nikt pewnie nie odpuści za rok jazdy w drugą stronę z górki, a do reszty możemy jedynie apelować, aby się rejestrowali. Mam jeszcze prosty pomysł na podwojenie listy startujących oczywiście rolkarzy. Mamy dokładnie rok czasu, każdy z nas na to, aby "zarazić" w pozytywnym oczywiście znaczeniu tego słowa, 1-go słownie jednego człowieka pasją szybkiego jeżdżenia na rolkach. roxan

Awatar użytkownika
Piotr B
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1839
Rejestracja: czw listopada 18, 2004 8:00
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Dębno

Re: Gdańsk Maraton Generacja X

Post autor: Piotr B » czw sierpnia 16, 2007 3:54

zico pisze:Proszę o konstruktywne wypowiedzi w tym temacie

Witam,

niektórzy wiedzą, niektórzy nie, że rozmawiałem z władzami o przyszłości tego maratonu pod względem rolkarzy. Musimy przeskoczyć dwa problemy. Jeśli jeden z nich przeskoczymy, to drugi automatycznie już nie będzie problemem :)

Minusy w nas:

- rolkarze stanowią problem dlatego, że imprezę rozszerzamy o ponad godzinę, dlatego, że szybciej trasę muszą zamykać
- ponad 100 rolkarzy jechała bez numerów, dołączając się na trasie!!! i to się bardzo nie spodobało organizatorom. Mam tą informację dosłownie na gorąco.

Minusy w orgów - o tym na końcu, bo jest rozwiązanie.
- brak możliwości dopuszczenia młodszych uczestników nawet za zgodą rodziców <18lat

Na przyszłość mam w planie zmianę regulaminu dla rolkarzy mającej na celu aktywne uczestnictwo w imprezie, a nie jazda na szaro. Sam widziałem rodzinkę na 30-35km co sobie pomykała bez kasków, środkiem jezdni - bez komentarza. 40pln to jest pikuś na taką imprezę, gdzie w Berlinie za 10 euro to można sobie tylko prospekt kupić lub zjeść 3 kebaby patrząc na wyścig.
Czyli, gdyby osoby na szaro kupiły pakiet, to już stanowimy ponad 50% całej imprezy.

Rozmowy miałem dziś ciężkie, ale wybrnąłem cudem z sytuacji. Osoba, z którą rozmawiałem narzekała, że Ci szarzy nie wykupili pakietu i jeszcze jechali bez kasku. Podobno byli gonieni przez sędziów. No nic, wrotki na nogi to ich złapią. Ale apeluję, imprezy są dzięki nam, dzięki masowej ilości. Zdominujmy ją w statystykach, a na pewno będzie lepiej. Kupić pakiet i po sprawie. A liczą się statystyki w wynikach końcowych - czyli chip, pomiar czasu itp, itd.
Jeszcze nie wiem jak nad tym zapanować, bo w sumie to nie jest takie proste. Ze startu - nie problem - wejście za okazaniem numeru i po sprawie. Ale co z tymi, co na trasie się pojawiają? Sami możemy jedynie ich @#@%@$%@ i tyle.

Jeśli będziemy stanowić dużą większość będzie to maraton rolkowy z dołączonymi biegaczami (kiedyś Alan o tym marzył, a wręcz żartował - a jednak taki scenariusz już jest możliwy w 2008 r.) lub zrobią dla nas ODDZIELNĄ imprezę. I to są fakty, a nie ma jeszcze rozwiązania.


Następna sprawa rolkarzy poniżej 18 roku życia. Regulamin opiera się na BIEGACZACH i dlatego nie dopuszczają osób poniżej 18. Krótka piłka - za duży wysiłek dla biegającego dziecka.
Ale orgowie nie wiedzieli, że jest coś takiego jak PZSW, co im dokładnie wyjaśniłem oraz, że młodsi 16-17 lat normalnie startują w maratonach, a nawet je wygrywają. Jeśli będą mieć podkładkę - można będzie puścić dzieci poniżej 18 na maraton i już. Tylko jeszcze jest do obgadania czy można obniżyć dolną barierę, która się zamyka na 16 latach.
Jeśli dziecko się ściga i ma poniżej 16 roku życia - nie powinno jechać na takim dystansie. Jeśli jedzie, bo jedzie to luzik da radę i już. Pić, zatrzymywać się, jechać powoli. To tyle, ale dam znać jak coś mi się jeszcze przypomni.
startujemy razem z biegaczami a wiec trasa jest juz gotowa i przygotowana - punkty odzywcze i medyczne, osoby zabezpieczające są rozwożone wczesniej.
Też oczywiscie widziałem tą rodzinę ale trudno do nas miec pretensję o zabezpieczenie trasy. Sam zresztą byłem świadkiem rozmowy jednego z organizatorów i biegaczami i 2 rolkarzami którzy ptrzybyli do biura po jego zamknieciu - zapraszał on ich na trasę nawet bez numerków!!!

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: zico » czw sierpnia 16, 2007 3:55

Cenna informacja Piotrze - dzięki bardzo.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
Piotr B
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1839
Rejestracja: czw listopada 18, 2004 8:00
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Dębno

Post autor: Piotr B » czw sierpnia 16, 2007 3:59

zico pisze:Cenna informacja Piotrze - dzięki bardzo.
zdjecia poszły!

Awatar użytkownika
dzosef
Pięciokółkowiec 80mm
Posty: 183
Rejestracja: sob sierpnia 13, 2005 10:08
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Zoppot
Kontakt:

Post autor: dzosef » czw sierpnia 16, 2007 9:53

Zico - jako osoba na miejscu oferuję pomoc i wsparcie w ewentualnym kontakcie z orgami. Nie chcę pisać za kogoś ale pewnie pozostałe twistery również :)

WOJTEK45
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 907
Rejestracja: wt czerwca 05, 2007 12:31
Moje rolki: zbyt wolne
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Gdynia

Gdańsk Maraton Generacja X

Post autor: WOJTEK45 » pt sierpnia 17, 2007 2:56

Czołem,
na pytanie jak uniknąć przenikania osób bez numerów znaleźć odpowiedź jest bardzo trudno gdyż każde zawody zawsze będą kusiły do przejazdu bez opłaty. Można zastanawiać się jak taki proceder ograniczyć a nie jak zwalczyć.

Po pierwsze numery - pojedyńczy numer na nodze,czy plecach jest nie do zauważenia nawet dla osób które mają kontrolować uczestników; może wzorem Hamburga ; co najmniej dwa z okreśłonymi miejscami zawieszenia,

Po drugie kontrola - może udałoby się na trasie zrobić "lejki" przez któe każdy musi przejechać i wtedy widać czy ten ktoś jest z numerem czy też bez; z drugiej strony np taka nawrotka na Westerplatte byłaby idealnym pierwszym sitem.

Po trzecie - może stworzyć pulę miejsc "darmowych" dla uczestników którzy teraz nie płaca i nie mają numeru a gdyby otrzymali numer bez płacenia to może liczba jadących na "dziko" byłaby mniejsza. np 20% od liczby zgłosoznych uczestników.

Po czwarte - może wprowadzić wpisowe za maraton z podziałem cenowym np na Rodzina ( koszt x% taniej, grupa pow x osób - taniej o x% ) niech zbiorowe zgłoszenia dla mieszkańców danej miejscowości ( w określonym terminie) będą tańsze

Po piąte - obowiązkowe kaski
Po szóste - patroni medialni - szczególnie Radio mogłoby nas wesprzeć w rozpropagowaniu pomysłów które zostaną wybrane i uznane za dobre.

Na większą liczbę porządkowych czy też barierki wzdłuż trasy jak w Berlinie pewnie nie ma co liczyć.
Pomysły różne , może nie do końca sensowne ale niech stanowią zaczyn do dalszego główkowania.
Tyle przyszło mi do głowy teraz , jak coś jeszcze "umyślę" to podzielę się z Wami

Awatar użytkownika
Ariel
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1124
Rejestracja: wt sierpnia 09, 2005 2:56
Moje rolki: 4x110 Powerslide TripleX C2
Jeżdżę od: 01 lip 2005
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: Ariel » pt sierpnia 17, 2007 4:09

Pamiętam, że w 2005 roku było na trasie o wiele więcej wolontariuszy, bodajże harcerzy. Odniosłem wtedy wrażenie, że są dobrze zorganizowani i chętni do pomocy. Pokazywali trasę i mieli nawet co jakiś czas apteczki. W tym roku chyba w ogóle ich nie było. Gdyby jednak wrócili, mogliby pomóc w pilnowaniu trasy przed samochodami czy rolkarzami na dziko (i przysypiającą policją :wink: ).
Miłość wzrasta poprzez miłość

Awatar użytkownika
dzosef
Pięciokółkowiec 80mm
Posty: 183
Rejestracja: sob sierpnia 13, 2005 10:08
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Zoppot
Kontakt:

Post autor: dzosef » pt sierpnia 17, 2007 9:21

Zico, myśle, że dużo więcej osób wystartowałoby, gdyby odbywał się też w tym samym czasie i na tej samej trasie - no na połówce oczywiście - półmaraton.
Można by to rozwiązać tak jak jest np. w Zgorzelcu - po prostu krótsza pętla albo start do połowki z półmetka i ta sama meta dla wszytskich. Organizacyjnie niewiele więcej, a atrakcyjność imprezy dużo większa.
Sporo osób, które mają pojechac po raz pierwszy w maratonie boją się odległości i na początek połówka dystansu dla nich byłaby jak znalazł!

Awatar użytkownika
Piotr B
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1839
Rejestracja: czw listopada 18, 2004 8:00
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Dębno

Post autor: Piotr B » pt sierpnia 17, 2007 11:19

Pólmaraton :lol: Bartek, sorry ale to napewno przekracza mozliwości organizatorów MS

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: Toudi » pt sierpnia 31, 2007 8:31

No w setkę nielegalnych to raczej nie wierzę - musiałbym spotkać kilku przynajmniej na trasie a nikogo nie widziałem (fakt, że oczy miałem nabiegłe krwią a pot mi spływał z czoła.
Zresztą sami są trochę winni, bo zamknęli biuro o 08.30 a pierwotnie mieli plan zamknąć o 08,00 (info na stronie maratonu). Więc co najmniej kilka osób chciało zapłacić a nie mogło.
No i w sumie, zdaje mi się, nie powinni kruszyć kopii o tych kilku, kilkunastu, może 20 turystów na lewo, bo oni chcieli przejechać tylko kawałeczek, towarzysząc maratonowi i niejako wspierając zawodników (tak myślę, że ta idea mogła im przyświecać) a nie uważali, żeby ten przejechany kawałek był wart 40 zł (tak, jak wielu z nas uważa, że nie warto zapłacić 55 a teraz to już 75€ za luksus obejrzenia swojego wyniku z BM w necie) Zdaje mi się, że można w komunikacie końcowym tych, których zarejestrowała mata na półmetku ale już nie na mecie sklasyfikować, jako uczestników półmaratonu.
Chociaż nie znam się na tej całej maszynerii, matach, komputerach i może to jest bardziej skomplikowanie niż myślę.
Pozdrawiam
Piotr

marek_katowice
Pięciokółkowiec 80mm
Posty: 150
Rejestracja: śr kwietnia 18, 2007 2:08
Jeżdżę od: 01 maja 1999
Lokalizacja: KATOWICE

Post autor: marek_katowice » sob września 01, 2007 12:12

Rozwiązaniem dla "turystów" na dziko mogą być biegi toważyszące oraz punktacja rodzinna. Ja organizując zawody na Ślasku mam to w planach. Zobaczymy ile będziemy mieli tych co przeszkadzają.
Pozdrawiam
Marek

Awatar użytkownika
Sallow
Posty: 18
Rejestracja: czw lipca 19, 2007 6:45
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: Sallow » sob września 01, 2007 7:53

Czy coś już zostało postanowione w sprawie kontynuacji maratonu dla rolkarzy?
Czy wciągasz serial DOM?
http://smierciplacz.blogspot.com/

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: zico » sob września 01, 2007 8:55

Sallow pisze:Czy coś już zostało postanowione w sprawie kontynuacji maratonu dla rolkarzy?
No kontynuacja będzie - temat jest po to, "JAK" miałby być kontynuowany :)
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
roxan
Pięciokółkowiec 80mm
Posty: 155
Rejestracja: czw czerwca 21, 2007 9:08
Moje rolki: Powerslide Vision
Jeżdżę od: 17 maja 2007
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Post autor: roxan » wt listopada 06, 2007 11:18

Sallow napisał:
Czy coś już zostało postanowione w sprawie kontynuacji maratonu dla rolkarzy?
... pragnę niezwłocznie donieść, iż można już się wpisywać na listę startową XIV-go Maratonu Solidarności. Rolkarze mile widziani.
Start z Gdyni 15-go Sierpnia 2008 roku o godzinie 10.15
Formularz Zgłoszeniowy;
http://www.maratongdansk.home.pl/zglos_db.php

ODPOWIEDZ

Wróć do „Gdańsk Maraton Solidarności - historia pięciu edycji od 2004 r. do 2008 r.”