Zasady bezpieczeństwa jazdy na rolkach

Bezpieczeństwo w jeździe na wrotkach (rolkach / rolki)
Inline skating safety

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8946
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Zasady bezpieczeństwa jazdy na rolkach

Post autor: zico » sob sierpnia 20, 2005 2:05

1) Zakładaj kask!

Ochrona głowy to jest podstawowym elementem jazdy na wrotkach (rolkach). I nie tylko dotyczy ona osób jeżdżących agresywnie w skateparkach czy na street`ie. Dotyczy ona wszystkich sportów jeśli masz pod nogami kółka. Masz wtedy większą prędkość i z reguły co za tym idzie - mniejszą kontrolę, dłuższą drogę hamowania i większą szanse na zderzenie z inną osobą. Pamiętaj również o tym, że nie tylko Ty możesz być sprawcą wypadku, ale też ktoś niespodziewanie może się zderzyć z Tobą i na nic nie pomoże opanowanie jazdy na rolkach w stopniu perfekcyjnym.

2) Kontrolowanie prędkości.

Sprawny wrotkarz (rolkarz), odpowiednio przeszkolony, potrafi bezproblemowo oceniać sytuację na trasie. Dostosowuje prędkość do warunków, z dużym wyprzedzeniem potrafi wyhamować do takiej prędkości, przy której wyhamuje do zera błyskawicznie lub będzie to taka prędkość, przy której ominie zagrożenie. Bardzo pomocnym jest nauczenie się wyhamowywać na trawie. Można na niej swobodnie pojechać, bardzo szybko wytracając nadmierną prędkość. No i ewentualne upadki nie są tak bolesne, jak na asfalcie.

3) Zasada ograniczonego zaufania.

Nie przeceniaj swoich możliwości, jest nas coraz więcej, przede wszystkim parki są już zatłoczone wrotkarzami (rolkarzami), rowerzystami, pieszymi. Nie wiesz, co się może wydarzyć, masz ograniczoną widoczność - wtedy zwolnij. Musisz dostosowywać prędkość do aktualnych warunków panujących na trasie. Nie możesz szarżować z nabieraniem dużej prędkości jeśli jest dużo osób w pobliżu. Ta zasada powinna dotyczyć wszystkich sportowców, osób rekreacyjnych na danym obszarze gdzie istnieje możliwość jeżdżenia. Czyli - jeśli znajdujesz się na obszarze, gdzie jest dużo ludzi trenujących, odpoczywających i obojętnie jakim uczestnikiem jesteś (wrotkarz (rolkarz), rowerzysta, pieszy, ktokolwiek) - zachowaj ostrożność, ustąp pierwszeństwa jeśli jest to wymagane i szanuj wszystkich. Będzie wtedy lepiej - będziemy uśmiechnięci, zdrowi, częściej będziemy uprawiali sport, zachęcimy innych, no i unikniemy przykrych niespodzianek.


Jazda na wrotkach (rolkach) - bezpieczeństwo.


Jazda na wrotkach (rolkach) jest sportem bardzo dynamicznym, średnie prędkości rolkarzy rekreacyjnych to 15-20 km/h. Ci, którzy traktują rolki coś więcej niż rekreacja (fitness) przekraczają barierę 20 km/h. Trenujący oraz jeżdżący szybko bez problemu jeżdżą grubo ponad 30 km/h. Jazda agresywna to prędkości mieszane: od 10 km/h do ponad 20km/h w zależności od wykonywanych tricków. Down hill czyli jazda z wszelakich górek to prędkości ponad 40km/h. Oczywiście wszystko zależy od ukształtowania terenu oraz pogody (wiatr, deszcz). Na wrotkach (rolkach) można o własnych siłach jadąc z górki pokonać barierę 100km/h.
Jak widać prędkości są zbliżone do rowerzystów (górskich), lecz na rolkach jest o wiele większe przyspieszenie oraz średnia prędkość, ale o wiele mniejsza jest prędkość hamowania.
Poza tym wrotkarzy (rolkarzy) jest bardzo dużo i będzie jeszcze więcej, a miejsc do uprawiania tego sportu brakuje. Nie są budowane trasy, na których moglibyśmy spokojnie pojeździć - przede wszystkim brakuje torów do jazdy szybkiej, które spełniają dużo wiele zakresów jazdy na wrotkach (rolkach) - trenujący nie jeżdżą przez cały dzień, często tor jest wolny i bardzo dobry na naukę jazdy na wrotkach (rolkach). Często pośrodku toru jest boisko do gry w hokeja na rolkach. Szerokie grono wrotkarzy (rolkarzy) może bezpiecznie pojeździć, nauczyć się wiele od instruktorów wrotkarstwa, a w przyszłości i wystartować w zawodach, których jest coraz więcej w Polsce. A na razie mamy latem zatłoczone alejki w parkach jak np:. Jezioro Malta w Poznaniu. Są to na ten moment jedyne "bezpieczne" miejsca do jazdy.
W związku z tym, każda osoba jeżdżąca na wrotkach (rolkach) jest zobowiązana do jeżdżenia w kasku, z ochraniaczami na kolanach, łokciach, nadgarstkach, stosowania się do reguł ograniczonego zaufania oraz kontrolowania prędkości. O ile dużo osób rezygnuje z ochraniaczy na kolana i łokcie - np:. Ci, co jeżdżą szybko, to jednak karygodnym jest brak kasku! Kask to podstawa, nie kosztuje dużo w stosunku do naszego zdrowia, które mamy tylko i wyłącznie jedno.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Zablokowany

Wróć do „Bezpieczeństwo i wrotki (rolki) / Safety”