rolki hokejowe a rekreacja...

Hokej na wrotkach (rolkach / rolki) w Polsce / Inline hockey in Poland
Informacje, sprzęt / Information, skates

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

wopek
Posty: 3
Rejestracja: sob czerwca 13, 2009 1:29

rolki hokejowe a rekreacja...

Post autor: wopek » sob czerwca 13, 2009 1:38

Witam wszystkich forumowiczów!

Zamierzam zakupić rolki do jazdy rekreacyjnej, tylko zastanawiam się nad typem rolek. Przez 11 lat grałem w hokej i jestem przyzwyczajony do buta sztywnego w kostkach itp, dlatego jak zalozylem rolki typowe do jazdy rekreacyjnej to wydawaly mi sie za luzne. Stąd te pytanie czy rolki hokejowe nadaja się równiez do jazdy rekreacyjnej ??

Zastanawiam się nad dwoma modelami ... nike bauer mega pro oraz nike bauer xvr, ktore polecacie ? czy jest jakas zasadnicza roznica ? (poza cena oczywiscie)

No i jak wyglada sprawa rozmiarowki... jesli nosze buty o wkladce 25,5-26 cm to rolki powinienem kupic wieksze ? sprawdzalem rozmiarowke bauera i rozmiar 7 t.j. 26,6 cm, czy taki luz wystarczy ??

No i ostatnia kwestia kółek... słyszalem ze kolka ktore sa seryjnie w rolkach sa dosyc slabe i szybko sie niszcza, jakie kolka radzicie kupic biorac pod uwage ze od czasu do czasu wybiore sie w teren zroznicowany (asfalt na przemian z kostka brukowa) ??

Z gory dziekuje za pomoc i wszelkie info :)

pozdro!

wopek
Posty: 3
Rejestracja: sob czerwca 13, 2009 1:29

Re: rolki hokejowe a rekreacja...

Post autor: wopek » sob czerwca 13, 2009 1:51

jak sie zaczalem zastanawiac nad terminem jazda rekreacyjna to definicja chyba odbiega od moich zamiarów... generalnie od czasu do czasu bede wybieral sie do parku pojezdzic swobodnie (rekreacja), ale wiekszosc czasu raczej spedzilbym na jezdzie na uczelnie itd... stad naprzemiennie asfalt i kostka brukowa.

to chyba wyjasnilo troche sprawe.

goorr
Posty: 6
Rejestracja: wt maja 26, 2009 11:20

Re: rolki hokejowe a rekreacja...

Post autor: goorr » ndz czerwca 14, 2009 3:16

Dwa lata temu też przesiadałem się z łyżew na rolki. Żadna z przymierzanych prze ze mnie rolek fitnes mi "nie podeszła", głównie z powodu dramatycznie małej zwrotności - długie płozy, prosty setup. Kupiłem hokejowe bauery z płozą Hi-Lo z kółkami 72-72-80-78 twardość 80A, właśnie ze wzgłedu na zwrotność. Do jazdy "przed siebie między ludźmi" były dobre. Potem zacząłem próbować jeździć w nich slalom i dało się, ale nogi cierpiały - dokupiłem rolki freeride/freestyle.
Na mój słabowity rozum:
Jeśli oprócz jazdy po mieście, bierzesz pod uwagę grę w hokeja na rolkach - kup rolki do hokeja. Kółkami się nie przejmuj, jeśli będzie wybór (w XVR chyba jest) wybierz kółka do jazdy miejskiej (twardsze). Jeśli nie, zjedziesz fabryczne kółka trochę szybciej i tyle.
Jeśli chcesz tylko jeździć po mieście, weź pod uwagę również rolki freeride - dobre trzymanie nogi, wygodniejsze niź rolki hokejowe, równie zwrotne (w większości trzeba sobie dokupić lub dojechać "banana"), i moim zdaniem chyba jednak lepiej wentylowane. Oprócz przymiarki zwróć uwagę na długość szyny. Szyna dłuższa niż 250mm może dawać uczucie "to nie chce skręcać", poza tym będziesz się o nią potykał, póki się nie przyzwyczaisz. Przy tym rozmiarze buta celował bym w w szynę 243mm. Jeśli kółka będą takie same, przednie i tylne wymień na mniejsze - poczytaj na forum o "bananie".

A jak już kupisz rolki, jadąc na nich powtarzaj sobie cicho "to nie hamuje jak łyżwy, nie hamuje jak łyzwy" :) odruchowe hamowanie przy dużej prędkości kończy się bardzo spektakularną glebą.
powodzenia
Grzegorz

wopek
Posty: 3
Rejestracja: sob czerwca 13, 2009 1:29

Re: rolki hokejowe a rekreacja...

Post autor: wopek » ndz czerwca 14, 2009 10:03

hej.

interesuje mnie głównie jazda po mieście, grać w hokej raczej nie będe... ;p

z butów freeridowych co możesz polecić na początek ? jesli chodzi o rolki to mozna powiedziec ze jestem srednio zaawansowany... no i na szczescie oduczyłem się nawyku chamowania bokiem ;p

czy jazda w butach freerideowych nie bedzie uciazliwa jesli np do szkoly mam jakies 3-4 km przez miasto ??

mój aktualny budżet to max 550 zł... co w tej cenie mogłbym zakupić ?

czytałem troche o cellach ale juz sam do konca nie wiem co i jak...

dzisiaj sie moze do decathlonu przejade i zobacze co maja na stanie, moze chociaz poprzymierzam sobie buciki a zamowie przez neta...


dzieki!!

wojtek

goorr
Posty: 6
Rejestracja: wt maja 26, 2009 11:20

Re: rolki hokejowe a rekreacja...

Post autor: goorr » ndz czerwca 14, 2009 12:54

Niestety, przy takim budżecie wyboru z rolek freestyle/freeride za dużego nie masz i niewiele tu pomogę, zresztą, aż tak dobrego rozeznania w rynku nie mam :) po prostu byłem w podobnej sytuacji co ty. Na pocieszenie powiem że dopóki nie zacząłem katować kubków, bauery hokejowe do takiej jazdy jak piszesz (miasto, dojazdy, alejki) dobrze mi służyły, a i do slalomu na początek się nadawały. Cell II - jedynych free które przychodzą mi do głowy do 550 PLN - nie miałem na nogach. Przymierzałem Twistery III 2009 i PS S3, oba były wygodniejsze niż bauery i lepiej trzymały nogę (to też sprawa indywidualna), ale to trochę wyżej cenowo (min 700 i 1000 pln).
pozdrawiam
Grzegorz

Awatar użytkownika
Agent_L
Szybszy niż Chuck Norris na 4x100mm
Posty: 565
Rejestracja: wt lipca 17, 2007 12:36
Jeżdżę od: 01 sie 2007
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: rolki hokejowe a rekreacja...

Post autor: Agent_L » pn czerwca 15, 2009 8:26

Może uda Ci się kupić zeszłoroczne Twistery - http://www.zicoracing.com/index.php?pro ... prod_id=31
Pytaj Zica czy ma twój rozmiar.
Albo Fusiony, ciut bardziej przypominające rolki agresywne : http://www.zicoracing.com/index.php?pro ... rod_id=337

Celle są takie sobie - o ile uda Ci się kupić stary modej za 300-400zł to ok. Do jazdy po mieście też są ok, ale jeśli najdzie Cię ochota na jakieś triki wymagające dobrego trzymania to już trzeba będzie je zmienić. Ja sobie pluję w brodę że nie wziąłem od razu Twisterów.
Powerslide Cell 2006 /44 + Salomon Pilot V10 ?2004? /45
Kontakt : 505614321, PMy czytam rzadko : )
rolkowa mapka Warszawy

ODPOWIEDZ

Wróć do „Hokej na wrotkach (rolkach / rolki) / Inline hockey”