Mistrzostwa Świata w Suzhou

Mistrzostwa Świata oraz Puchar Świata WIC - historia, dyskusje, wyniki, zdjęcia.

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Regulamin forum
Wszystkie posty w tym dziale dotyczą zawodów jazdy szybkiej na rolkach. Prośba o wpisywanie nowych tematów wg zasady: data, miejsce, rodzaj wyścigu, czego temat dotyczy, np. "2009.09.19 Berlin Marathon - gdzie odebrać pakiet?", "2009.05.12-13 Poznańska Majówka - galeria zdjęć".
Awatar użytkownika
powerhouski
Prześcigant 4x100mm
Posty: 306
Rejestracja: śr marca 17, 2004 3:15

Mistrzostwa Świata w Suzhou

Post autor: powerhouski » ndz sierpnia 21, 2005 3:47

Widzę że nikt nie podejmuje najgorętszego obecnie wrotkarskiego tematu jakim są MŚ w Chinach.

A jest tu oczym debatować. Chociażby skład polskiej ekipy wyjeżdżającej do Chin.

Jeżeli ktoś chciałby poczytać nieco na temat MŚ z australijskiego punktu widzenia to zapraszam tutaj
Kto mi dał skrzydła niech mi z łap odmota sidła...

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: zico » ndz sierpnia 21, 2005 8:07

Z tego, co wiem to jedzie tylko Bartek, Mateusz Pisarek i ich rodzice. Na własny koszt. I to jest skład Polskiej ekipy.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
powerhouski
Prześcigant 4x100mm
Posty: 306
Rejestracja: śr marca 17, 2004 3:15

Post autor: powerhouski » ndz sierpnia 21, 2005 9:03

O tym że rodzice braci Pisarków jadą do Chin to nie wiedziałem, ale to przecież nie moja sprawa.

Z tego co słyszałem to jadą: prezes Byk, dwóch vice-prezesów i bracia Pisarkowie. Podczas gdy najlepszy polski wrotkarz i największa obecnie nadzieja na przyszłość - Gwadera siedzi w domu.

Hmmm...
Kto mi dał skrzydła niech mi z łap odmota sidła...

matej
Pięciokółkowiec 84mm
Posty: 221
Rejestracja: czw marca 03, 2005 8:46
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Warszwa
Kontakt:

Post autor: matej » śr sierpnia 24, 2005 8:31

A tak było spokojnie i MIŁO jak się nie udzielałeś przez jakiś czas na tym forum.

Pierwsza sprawa, nie jadą z nami rodzice, ale to jest pewnie przypadkowy błąd ZICO.

Druga sprawa, jedziemy za własne pieniądze, związek nie dokłada nam nawet dolara do tego wyjazdu, a ich jedynym zadaniem było wysłanie zgłoszenia. Wydaje mi się więc , że twoje bezczelne wypowiedzi są jak najbardziej nie na miejscu(ogólnie to chyba twoja obecność na tym forum jest pewną pomyłką).

Po trzecie, kilka lat temu Polska nie wysyłała swoich reprezentantów na zawody poza Europę. Teraz jest szansa żeby ktoś pojechał i wydaje mi się, że nie chodzi tu o walkę o medale, ale o pokazywanie się w świecie przywożenie doświadczeń i dzielenie się nimi z kolegami. Bo może Ci którzy teraz jadą tam pooglądać plecy najlepszych za kilka, kilkanaście lat będą wstanie wychować tych najlepszych.

Po czwarte, pamiętam jak trzy lata temu pisałeś o wielkim talencie i jedynym jak do tej pory medaliście ME Pawle Milewskim. Też miał być przyszłością polskich wrotek, a co dzieje się z nim teraz - próbuje odbudować dawną formę w nowym klubie. Dlaczego? Ponieważ w starym jego rozwój został zatrzymany, zaniedbano wszystkie czynniki, wniosek - medal zdobył dzięki trenerowi Białkowskiemu z którym miał krótki obóz przed ME i dzięki ogromnemu talentowi, który potrafił wykorzystać na łatwej technicznie trasie. Co w takim razie z Gwaderą? Jego talent tez w pewnym momencie nie wystarczy i będzie trzeba do tego dołożyć solidną i intelgentną prace na treningach i oby mu tego nie zabraklo.

Na koniec jeszcze zadam jedno pytanie: Jaki jest Twój wkład w rozwój polskich wrotek??? hmmmmmm: krytykowanie każdego przez internet i wygłaszanie teorii nieomylnych niczym Fidel Castro... Może cos dodasz???

Dzisiaj wylatuje. Pozdro dla normalnych z kraju nad Wisłą.

Awatar użytkownika
PiciuM
Pięciokółkowiec 84mm
Posty: 222
Rejestracja: pt października 01, 2004 11:42
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: PiciuM » śr sierpnia 24, 2005 9:18

matej pisze:A tak było spokojnie i MIŁO jak się nie udzielałeś przez jakiś czas na tym forum.
(...)
Wydaje mi się więc , że twoje bezczelne wypowiedzi są jak najbardziej nie na miejscu(ogólnie to chyba twoja obecność na tym forum jest pewną pomyłką).
(...)
Na koniec jeszcze zadam jedno pytanie: Jaki jest Twój wkład w rozwój polskich wrotek??? hmmmmmm: krytykowanie każdego przez internet i wygłaszanie teorii nieomylnych niczym Fidel Castro... Może cos dodasz???
(...)
Ta wypowiedz to chyba jakas totalna pomylka :shock:
Ktos tu widze mocno obnizyl swoje loty :!:

Pozdrawiam i zycze wszystkim sukcesow.
Pozdrawiam

PiciuM
SlowSpeedSkater
Sponsorowany przez Przedsiębiorstwo Usług Inżynieryjnych "PIMAN"

fcmatpol
Posty: 18
Rejestracja: wt sierpnia 16, 2005 9:07
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Kontakt:

Post autor: fcmatpol » śr sierpnia 24, 2005 12:32

PiciuM pisze:
Ta wypowiedz to chyba jakas totalna pomylka :shock:
Ktos tu widze mocno obnizyl swoje loty :!:

Pozdrawiam i zycze wszystkim sukcesow.[/quote]


Podpisuję się pod Twojš wypowiedziš i dodam że chyba niektórym się w głowach od tych "sukcesów" miedzynarodowych poprzewracało. :?
zdecydowana większość myśli jest zbędna

fcmatpol
Posty: 18
Rejestracja: wt sierpnia 16, 2005 9:07
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Kontakt:

Post autor: fcmatpol » śr sierpnia 24, 2005 12:37

matej pisze:A tak było spokojnie i MIŁO jak się nie udzielałeś przez jakiś czas na tym forum.

Pierwsza sprawa, nie jadą z nami rodzice, ale to jest pewnie przypadkowy błąd ZICO.

Druga sprawa, jedziemy za własne pieniądze, związek nie dokłada nam nawet dolara do tego wyjazdu, a ich jedynym zadaniem było wysłanie zgłoszenia. Wydaje mi się więc , że twoje bezczelne wypowiedzi są jak najbardziej nie na miejscu(ogólnie to chyba twoja obecność na tym forum jest pewną pomyłką).

Po trzecie, kilka lat temu Polska nie wysyłała swoich reprezentantów na zawody poza Europę. Teraz jest szansa żeby ktoś pojechał i wydaje mi się, że nie chodzi tu o walkę o medale, ale o pokazywanie się w świecie przywożenie doświadczeń i dzielenie się nimi z kolegami. Bo może Ci którzy teraz jadą tam pooglądać plecy najlepszych za kilka, kilkanaście lat będą wstanie wychować tych najlepszych.

Po czwarte, pamiętam jak trzy lata temu pisałeś o wielkim talencie i jedynym jak do tej pory medaliście ME Pawle Milewskim. Też miał być przyszłością polskich wrotek, a co dzieje się z nim teraz - próbuje odbudować dawną formę w nowym klubie. Dlaczego? Ponieważ w starym jego rozwój został zatrzymany, zaniedbano wszystkie czynniki, wniosek - medal zdobył dzięki trenerowi Białkowskiemu z którym miał krótki obóz przed ME i dzięki ogromnemu talentowi, który potrafił wykorzystać na łatwej technicznie trasie. Co w takim razie z Gwaderą? Jego talent tez w pewnym momencie nie wystarczy i będzie trzeba do tego dołożyć solidną i intelgentną prace na treningach i oby mu tego nie zabraklo.

Na koniec jeszcze zadam jedno pytanie: Jaki jest Twój wkład w rozwój polskich wrotek??? hmmmmmm: krytykowanie każdego przez internet i wygłaszanie teorii nieomylnych niczym Fidel Castro... Może cos dodasz???

Dzisiaj wylatuje. Pozdro dla normalnych z kraju nad Wisłą.

Pozdrów Hu Jintao
:twisted:
zdecydowana większość myśli jest zbędna

Awatar użytkownika
WFH
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 2994
Rejestracja: pt marca 25, 2005 11:57
Moje rolki: Cavalli
Jeżdżę od: 01 cze 1995
Lokalizacja: STO(L)ICA
Kontakt:

Post autor: WFH » śr sierpnia 24, 2005 12:55

Powerhouski byłem w szoku jak przeczytałem Twoją wypowiedź...Młodego oczywiście poniosło, ale ja też nie rozumiem czemu jesteś tak negatywnie nastawiony do mnie i mojego brata?Bo nie zgadzam się z Tobą na forum? Często mam inne zdanie od Ciebie i staram się to w cywilizowany sposób przekazać,bo po to chyba jest forum? Uważasz,że nie jesteśmy godni reprezentować Polski...?Nie wiem czy śledziłeś nasze wyniki w Mistrzostwach Polski,ale miom zdaniem nie mamy się czego wstydzić...Co do Gwadery oczywiście zgadzam się,że jest obecnie największym polskim talentem,ale po pierwsze jest jeszcze kadetem,a po drugie na wyjazd ktoś musiałby wyłożyć pieniądze.Związek zrezygnował z wysyłania kogokolwiek na te zawody,jak tylko się dowiedzieli,że są one w Chinach. Nam akurat udało się pozyskać pewne środki finansowe i tylko dlatego tam lecimy...Czy Twoim zdaniem lepiej by było jeśli z Polski nikt by nie pojechał? Wtedy byś pewnie narzekał na forum, dlaczego tak się stało? A to,że udalo nam się załatwić kasę to moim zdaniem nasz atut a nie wada...A Ty co robisz dla Polskiego wrotkarstwa(wiem ,że się powtarzam)?Nie znasz naszych realiów a za każdym razem próbujesz udowodnić wszystkim,że i tak Ty wiesz najlepiej...Potrafisz skrytykować za wszystko.Nikt nic nie robił-było źle,ktoś coś próbuje zadziałać,ożywić trochę nasze wrotkarstwo-też jest źle...Nie wiem do końca o co Ci chodzi. I nie wiem czy powinienneś się wypowiadać na temat kadry POLSKI,gdy sam uciekłeś z tego kraju, a Twoja żona reprezentuje barwy Australii...I nie traktuj tego jako atak na Was tylko jako przykład tego,że personalne wycieczki nie są przyjemne...Pomyśl o tym trochę i jeśli będziesz chciał dalej dyskutować(na poziomie) to zapraszam. Pozdrawiam

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: zico » śr sierpnia 24, 2005 4:49

No właśnie od Bartka wiem, kto miał jechać, najwidoczniej "dodałem" swoje, że jadą z Wami rodzice... Choć też mnie dziwiło, przecież to są koszty... Tak więc mój błąd, a dodam jedynie, że "dobrze, że tam się pokażecie!"
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
powerhouski
Prześcigant 4x100mm
Posty: 306
Rejestracja: śr marca 17, 2004 3:15

Post autor: powerhouski » śr sierpnia 24, 2005 5:22

WFH napisał:
Powerhouski byłem w szoku jak przeczytałem Twoją wypowiedź...Młodego oczywiście poniosło, ale ja też nie rozumiem czemu jesteś tak negatywnie nastawiony do mnie i mojego brata?
Moja wypowiedź w całości:
O tym że rodzice braci Pisarków jadą do Chin to nie wiedziałem, ale to przecież nie moja sprawa.

Z tego co słyszałem to jadą: prezes Byk, dwóch vice-prezesów i bracia Pisarkowie. Podczas gdy najlepszy polski wrotkarz i największa obecnie nadzieja na przyszłość - Gwadera siedzi w domu.

Hmmm...
Zupełnie nie wiem w którym momencie uraziłem dumę naszych Szanownych Reprezentantów kiedy wyraziłem swoje zdziwienie że do Chin jedzie 3 oficjeli i 2 zawodników podczas gdy Gwadera siedzi w domu. Mało tego wśród tych oficjeli nie ma trenera kadry :shock:
I nie wiem czy powinienneś się wypowiadać na temat kadry POLSKI,gdy sam uciekłeś z tego kraju, a Twoja żona reprezentuje barwy Australii...
Jeżeli wypowiadasz się na mój czy mojej żony temat to proszę o fakty a nie domniemania. Z Polski nie uciekałem i nikt mnie z niej nie wyganiał, zresztą nie muszę Ci się zniczego tłumaczyć :!: Moja żona reprezentuje Australię bo w Polsce wrotkarstwa nie było, a w polskich panczenach życzę Ci, abyś i ty miał przynajmniej takie sukcesy jakie ona osiągała.

Jeśli chodzi o wypowiadanie się na temat kadry to wolność słowa w demokratycznej Polsce gwarantuje mi prawo do wypowiadania się na jakikolwiek temat, a jako posiadacz obywatelstwa polskiego mam nawet prawo do głosowania w wyborach nie mówiąc już o życiu sportowym :) .

Cała reszta Twojego postu to nieuzasadniona i niesprowokowana wycieczka osobista w moim kierunku, :( na ktorą nie zamierzam odpowiadać.

Ciekaw jestem co o Twoim i Twojego brata poście sądzi Zico jako moderator tego forum.

Życzę sukcesów w Chinach

Tomek Pawikowski
Kto mi dał skrzydła niech mi z łap odmota sidła...

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: zico » śr sierpnia 24, 2005 6:00

Wolność słowa, jak wolność - nie będę kasował treści postów, o ile nie wkradną się w nie przekleństwa, jakieś ostrzejsze wejścia i podobne rzeczy.

Dużo forumowiczów doskonale wie, jak to jest w Polsce z wrotkarstwem, a Polscy zawodnicy jeszcze lepiej wiedzą jak to jest na zawodach wyższej rangi.
Na forum nie mamy niestety udzielających się prezesów Polskiego Związku Sportów Wrotkarskich, a i nie ma tutaj trenerów polskiego wrotkarstwa i tym podobnych. Owszem są instruktorzy - dzięki Giuseppe, ale jeszcze trzeba się wiele nauczyć. Jak wszyscy doskonale powinniście już wiedzieć - nic w Polsce na ten moment nie jest różowe, choć wczoraj przeczytałem informację o powstaniu Ministerstwa Sportu, który będzie się zajmował sportem powszechnym i wyczynowym. Tak więc kolejna szansa na pieniądze dla klubów. Pożyjemy - zobaczymy.

Dlaczego tak to wszystko wtrąciłem? Każdy próbuje w jakiś sposób dopowiedzieć "dlaczego tak, a nie inaczej", "lepiej spróbuj tak", "powodzenia" itp. itd. Pamiętajcie, że w Polsce to się wszystko zaczyna, i niekoniecznie dobrze się to zaczęło. Jest wiele starych naleciałości, które niszczą ten sport. Nie będę tutaj się wypowiadał na ten temat, ponieważ to polityka, a nie wrotkarstwo. Dla mnie, jako administratora tego forum istnieje tylko i wyłącznie wrotkarstwo w Polsce i na tym się skupiam. Nie mamy sobie przeszkadzać, tylko iść do przodu, pomagać innym, pokazać jak świetny to jest sport i może w końcu ktoś na właściwym miejscu to zauważy.
Nie mamy tak dobrych trenerów jak Ryszard Białkowski, bo to praktycznie jeden trener z prawdziwego zdarzenia do tego sportu. Brakuje dietetyków, większej ilości trenerów, porządnej ekipy ludzi, którzy by rozsądnie to wszystko połączyli, aby wyszkolić jak najlepiej zawodników. Dostaliśmy cenne rady od Giuseppe Cruciani`ego i nie tylko jego. A to jest kropla w morzu, choć już jest ciut lepiej. Pokazał jak jeździć, na co zwrócić uwagę - sądzę, że dużo osób się do tego zastosowało. (Malutka dygresja - sam Mateusz pokazał mi element techniki na torze, co sam Cruciani potwierdził i dzięki temu miałem lepsze czasy na wyścigach - więc nie muszę tutaj dalej mówić o słuszności wiedzy niektórych użytkowników, ponieważ wiem, co dobre). Tak więc słuchajmy ludzi, którzy znają się konkretnie na rzeczy. Wiadomo, że trudno przelać wrotkarstwo w szerokim tego pojęcia znaczeniu na papier, ale jeśli jest jakiś temat, to wyjaśnijmy go w 100%, przynajmniej próbujmy, bo później są jakieś niejasności i nieprzyjemności.

Chciałbym bardzo, aby jazda na wrotkach (rolkach) była tak masowa jak w Niemczech, to już by było coś. I wierzę w to bardzo, że się uda. Potrzeba nam nie tylko dobrych zawodników jak Bartek, Paweł (nawet kilku), Daniel, Jachu i wielu innych, ale i świetnej promocji, dużych sponsorów, dobrego wizerunku, prawidłowych działań PZSW i wszystkiego tego, co by nam na dobre wyszło. A to zależy od nas samych, ponieważ nie ma nas tak dużo, co by można było podzielić zadania. Sam się ledwo wyrabiam, ale na pewno nie dopuszczę do zabicia dobrego imienia wrotkarstwa w Polsce.

Tomek pomógł mi w tłumaczeniu strony skate-for-olympia, Mateusz pokazał techniczne sztuczki - jestem ogromnie wdzięczny tym osobom, bo dzięki im pokonałem, to, co było dla mnie nieosiągalne i spokojnie mogłem działać dalej we wrotkarstwie w Polsce.

Zbudujmy konkretną i konstruktywną teorię, bo praktyka później na nic się nie zda. No i dbajmy o dobre imię nie tylko nas samych.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
WFH
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 2994
Rejestracja: pt marca 25, 2005 11:57
Moje rolki: Cavalli
Jeżdżę od: 01 cze 1995
Lokalizacja: STO(L)ICA
Kontakt:

Post autor: WFH » pt sierpnia 26, 2005 2:20

No w Chinach tez maja jednak internet :)
powerhouski pisze:
Z tego co słyszałem to jadą: prezes Byk, dwóch vice-prezesów i bracia Pisarkowie. Podczas gdy najlepszy polski wrotkarz i największa obecnie nadzieja na przyszłość - Gwadera siedzi w domu.

Hmmm...

Zupełnie nie wiem w którym momencie uraziłem dumę naszych Szanownych Reprezentantów kiedy wyraziłem swoje zdziwienie że do Chin jedzie 3 oficjeli i 2 zawodników podczas gdy Gwadera siedzi w domu. Mało tego wśród tych oficjeli nie ma trenera kadry :shock:
uff...A skad przepraszam miales informacje,ze jedzie dwoch zawodnikow i trzech dzialaczy???Bo ja nigdy o tym nie slyszalem...A,ze trenera nie ma to wielka szkoda,pewnie to tez nasza wina... :) Nie wiem czy zauwazyles, ale ja wlasnie nie chcialem Cie urazic tylko dac przyklad, ze lepiej dyskutowac rzeczowo, a nie atakowac sie personalnie...Co do moich wynikow to oczywiscie,ze chcialbym je miec takie jak Twoja zona!I nie ukrywam tego!Zreszta rozmawialem z Nia i to byla bardzo mila rozmowa!

Życzę sukcesów w Chinach
Dziekuje.Lekko nie jest. :)
Tomek Pawikowski
Przepraszam, ze bez polskich znakow, ale tu ich nie ma!!

Tez pozdrawiam.

Awatar użytkownika
WFH
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 2994
Rejestracja: pt marca 25, 2005 11:57
Moje rolki: Cavalli
Jeżdżę od: 01 cze 1995
Lokalizacja: STO(L)ICA
Kontakt:

Post autor: WFH » pt sierpnia 26, 2005 2:30

fcmatpol pisze:

Podpisuję się pod Twojš wypowiedziš i dodam że chyba niektórym się w głowach od tych "sukcesów" miedzynarodowych poprzewracało. :?
Masz kogos konkretnego na mysli? Bo z Polakow sukcesy miedzynarodowe to mozna powiedziec, ze osiagneli Pawel Milewski i Daniel Gwadera...Chodzi Ci o nich??Jak nie to zapraszam na priv,wyjanimy to jakos...Tylko nie wiem kiedy wroce,ale napewno sie odezwe :)

fcmatpol
Posty: 18
Rejestracja: wt sierpnia 16, 2005 9:07
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Tomaszów Mazowiecki
Kontakt:

Post autor: fcmatpol » sob sierpnia 27, 2005 9:39

WFH pisze:
fcmatpol pisze:

Podpisuję się pod Twojš wypowiedziš i dodam że chyba niektórym się w głowach od tych "sukcesów" miedzynarodowych poprzewracało. :?
Masz kogos konkretnego na mysli? Bo z Polakow sukcesy miedzynarodowe to mozna powiedziec, ze osiagneli Pawel Milewski i Daniel Gwadera...Chodzi Ci o nich??Jak nie to zapraszam na priv,wyjanimy to jakos...Tylko nie wiem kiedy wroce,ale napewno sie odezwe :)

Czyli logicznym staje sie pytanie: Dlaczego ich tam nie ma skoro osiągneli już wczesniej jakies sukcesy? :D
Inna para juz kaloszy ze pewnie dlatego ze Was tylko było na to stac na start w tej imprezie. Gratuluje mozliwosci i oczywiscie nie mam nic przeciw ze macie takie "parcie" do przodzu, super! I mowie to szczerze.
Głownie chodziło mi o to ze takie osobiste wycieczki w postach są bardzo toksyczne i naprawde nie wiem czemu ma to słuzyc. A jak do tego dodamy zwykłe chamstwo to rysuje się cały obraz piszącego.
Tymczasem zycze sukcesów i czekam aż się odezwiesz po powrocie :wink:
zdecydowana większość myśli jest zbędna

Awatar użytkownika
Marek
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 782
Rejestracja: czw marca 17, 2005 9:31
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Marek » pn sierpnia 29, 2005 9:41

Pomijajac wasze wywody. . . .
Jakies wiadomosci z pierwszej reki o zawodach poza wynikami Bartek :twisted:

ODPOWIEDZ

Wróć do „Mistrzostwa Świata oraz Puchar Świata WIC - historia, dyskusje, wyniki, zdjęcia.”