Zasady ruchu użytkowników dróg: rolkarze

Bezpieczeństwo w jeździe na wrotkach (rolkach / rolki)
Inline skating safety

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Zasady ruchu użytkowników dróg: rolkarze

Post autor: zico » pn lutego 02, 2009 9:14

Ze strony: http://www.policja.pl/portal/pol/167/4373/

Do jakiej kategorii użytkowników dróg należy zakwalifikować osoby poruszające się na rolkach, (deskorolce)?

Przepisy ruchu drogowego nie definiują wprost pojęcia osoby poruszającej się na rolkach,czy deskorolce dlatego też należy dokonać interpretacji obowiązujących przepisów.
Zgodnie z art. 2 pkt 18 Ustawy z dnia 20 czerwca 1997r. Prawo o ruchu drogowym (Dz. U. z 2005r Nr 108 poz. 908) pieszym jest cyt. ,,... osoba znajdująca się poza pojazdem na drodze i niewykonująca na niej robót lub czynności przewidzianych odrębnymi przepisami; za pieszego uważa się również osobę prowadzącą, ciągnącą lub pchającą rower, motorower, motocykl, wózek dziecięcy, podręczny lub inwalidzki, osobę poruszająca się w wózku inwalidzkim, a także osobę w wieku do 10 lat kierująca rowerem pod opieką osoby dorosłej”.
Kierującym z kolei jest cyt. ,,..osoba, która kieruje pojazdem...”.
Z definicji tych wynika, że osoba poruszająca się na rolkach(deskorolce) nie kieruje żadnym pojazdem, lecz znajduje się na drodze poza pojazdem i nie wykonuje na niej żadnych czynności. Należy zatem uznać, że osoba poruszająca się na rolkach (deskorolce) jest pieszym w myśl powyższej definicji. W związku z powyższym jej zachowanie na drodze powinno być zgodne z art.11 ust.1 cyt. ,,pieszy jest obowiązany korzystać z chodnika lub drogi dla pieszych, a w razie ich braku z pobocza. Jeżeli nie ma pobocza lub czasowo nie można z niego korzystać, pieszy może korzystać z jezdni, pod warunkiem zajmowania miejsca jak najbliżej jej krawędzi i ustępowania miejsca nadjeżdżającemu pojazdowi.
Problem jest jednak nieco bardziej złożony, albowiem osoba na rolkach (deskorolce) porusza się ze znacznie większą prędkością, aniżeli idący po chodniku pieszy, czy jadący dziecinny rowerek. Pieszy idąc po chodniku ma prawo przypuszczać, że wokoło niego wszyscy inni piesi poruszają się z podobną prędkością, a nawet przypadkowa ,,kolizja” z innym pieszym nie pociągnie za sobą negatywnych konsekwencji. Zupełnie inaczej sytuacja wyglądać będzie, gdy na chodniku niespodziewanie dojdzie do kontaktu pomiędzy rozpędzonym ,,rolkarzem” a osobą pieszego. Opisana sytuacja w przeszłości miała wielokrotnie miejsce prowadząc do poważnych obrażeń ciała pieszych. Dlatego też policjanci w zgodzie z prawem podejmują interwencję w stosunku do osób poruszających się na rolkach (deskorolkach), które swoim zachowaniem stwarzają realne zagrożenie bezpieczeństwa w ruchu drogowym.
Sama jazda na rolkach (deskorolce) nie stanowi wykroczenia i jest dopuszczalna. Dopiero wówczas, gdy osoba swoją jazdą stwarza zagrożenie bezpieczeństwa lub porządku ruchu drogowego dla innych osób, w tym również dla pieszych, możemy mówić o podstawie do podjęcia interwencji przez policjantów. W takim przypadku w zależności od oceny sytuacji faktycznej funkcjonariusze mogą poprzestać na środkach oddziaływania wychowawczego i zastosować pouczenie, ale mogą również nałożyć mandat karny w wysokości od 20-500zł.
Zbiór wykroczeń przeciwko bezpieczeństwu i porządkowi w komunikacji zawiera rozdział XI Ustawy z dnia 20 maja 1971 r. Kodeks wykroczeń ( Dz. U. Nr 12 poz. 114 z późn. zm.), natomiast przepisy związane z postępowaniem mandatowym znajdują się w rozdziale 17 Ustawy z dnia 24 sierpnia 2001 r. Kodeks postępowania w sprawach o wykroczenia ( Dz. U. Nr 106 poz. 1148 z późn. zm.).


Dzięki Cummulus za linka!
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
vairus461
Posty: 26
Rejestracja: śr czerwca 11, 2008 5:00
Moje rolki: w większości rollerblade
Jeżdżę od: 13 lut 1985
Lokalizacja: Łódź
Kontakt:

Re: Zasady ruchu użytkowników dróg: rolkarze

Post autor: vairus461 » sob marca 28, 2009 8:18

Rolkarz jest pieszym, uświadomili mnie o tym policjanci wypisując mandat 50 pln za jazdę po ulicy. :mrgreen:
Piechta jest reliktem, odrzuć ją..

Awatar użytkownika
wolf1971
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 138
Rejestracja: ndz czerwca 20, 2010 11:34
Moje rolki: RB Speedmachine 4x100 Kiśle
Jeżdżę od: 01 sty 1910

Re: Zasady ruchu użytkowników dróg: rolkarze

Post autor: wolf1971 » sob września 04, 2010 1:18

Obrazek

Awatar użytkownika
bujak
Prześcigant 4x100mm
Posty: 328
Rejestracja: śr kwietnia 07, 2010 8:54
Moje rolki: Fusion x3
Jeżdżę od: 16 kwie 2010
Lokalizacja: Pobiedziska / Poznań

Re: Zasady ruchu użytkowników dróg: rolkarze

Post autor: bujak » sob września 04, 2010 3:23

Ale przynajmniej prawa jazdy nie straci :lol:
rock'n'rollki

Awatar użytkownika
Ariel
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1124
Rejestracja: wt sierpnia 09, 2005 2:56
Moje rolki: 4x110 Powerslide TripleX C2
Jeżdżę od: 01 lip 2005
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Zasady ruchu użytkowników dróg: rolkarze

Post autor: Ariel » pt grudnia 10, 2010 12:46

Sprawa była już kiedyś wałkowana, ale skoro została wyciągnięta ponownie:
1. Zdrowy rozsądek i bezpieczeństwo przede wszystkim.
2. Z przytoczonych wyżej przepisów wcale nie wynika czy rokarz jest prowadzącym pojazd czy pieszym.
3. Rolki spełniają definicję pojazdu, więc nie ma podstaw do uznawania roklarza na drodze za pieszego.
Miłość wzrasta poprzez miłość

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Zasady ruchu użytkowników dróg: rolkarze

Post autor: zico » pt grudnia 10, 2010 12:55

Ariel pisze:3. Rolki spełniają definicję pojazdu, więc nie ma podstaw do uznawania roklarza na drodze za pieszego.
2 pierwsze ok, ale 3 nie do końca, no chyba, że się coś zmieniło. Z tego, co wiem żeby pojazd w przepisach ruchu drogowego był pojazdem musi mieć oświetlenie i sprawne hamulce. O ile rolki nie posiadają oświetlenia o tyle hamowanie zależy od umiejętności...
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

waluś
Ścigant 4x110mm
Posty: 388
Rejestracja: wt kwietnia 20, 2010 1:41
Moje rolki: SR Tempest, Twister 243
Jeżdżę od: 02 sty 2001
Lokalizacja: Poznań

Re: Zasady ruchu użytkowników dróg: rolkarze

Post autor: waluś » pt grudnia 10, 2010 1:48

Proponuję egzaminy w ośrodku ruchu drogowego na nową kategorię R. Zaliczysz egzamin z powerslide albo parallel, założysz światełko na hełm to można jeździć po ulicy. Swoją drogą to policja i straż miejska jak przyjdzie do zdarzenia to często nie wie do jakiego worka to wrzucić. W większości przypadków jest to jednak jako pieszy. Znajomy strażnik mówi że rolkarzy podczepiają pod "stwarzanie zagrożenia". Pod taki sam paragraf można ukarać rozpędzonego 230kg sumo, który biegnie sprintem po bardzo zatłoczonym chodniku. Czyli może Cię ukarać ale nie koniecznie za rolki pomimo że przez rolki.

cezaryz
Posty: 11
Rejestracja: czw kwietnia 21, 2011 11:39
Moje rolki: Fila FM100
Jeżdżę od: 15 lis 1997

Re: Zasady ruchu użytkowników dróg: rolkarze

Post autor: cezaryz » pt kwietnia 22, 2011 6:39

Rzeczywiście temat był wałkowany, może jednak spróbować jednoznacznie uregulować sytuację wrotkarzy na drodze? - propozycja: http://www.twister-rolki.pl/forum/showt ... hp?tid=388

pozdr
Cezary
____________
Cezary

jachu
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 139
Rejestracja: sob maja 15, 2010 10:20
Moje rolki: rollerblade twister 243
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Re: Zasady ruchu użytkowników dróg: rolkarze

Post autor: jachu » pt kwietnia 22, 2011 9:23

Może jakimś wyjściem jest petycja do Rrzecznika Praw Obywatelskich? teoretycznie to jego fuch?

cezaryz
Posty: 11
Rejestracja: czw kwietnia 21, 2011 11:39
Moje rolki: Fila FM100
Jeżdżę od: 15 lis 1997

Re: Zasady ruchu użytkowników dróg: rolkarze

Post autor: cezaryz » wt kwietnia 26, 2011 5:47

Tego też można spróbować, ale rowerzyści udowodnili, że najlepiej aktywnie zadziałać w sejmie. Trwało to ze 3 lata, ale ostatnie zmiany to wynik ich pracy (jazda po chodniku, parami, skręt na 2, pierwszeństwo przed skręcajacym autem i brak konieczności zjeżdżania z drogi dla przepuszczenia samochodów). Proponuję zabrać kilkaset deklaracji zagłosowania na posła, który będzie popierał sprawy rolkarzy. Szczegóły na forum Twistera.

pozdr
CZ
____________
Cezary

cecylial
Posty: 19
Rejestracja: pt sierpnia 15, 2008 6:36

Trąbienie

Post autor: cecylial » pn lipca 18, 2011 10:03

Zazwyczaj jeżdżę rano 6 - 8 po podmiejskich ścieżkach rowerowych - od jakiegoś czasu zdarza się, że przejeżdżający kierowcy trąbią, mijąc mnie -nie wiecie, co to za nowy zwyczaj? A może naruszam jakieś zasady bezpieczeństwa jazdy?

Awatar użytkownika
Pedro
Prześcigant 4x110mm
Posty: 446
Rejestracja: wt czerwca 23, 2009 7:54
Jeżdżę od: 01 kwie 2009
Lokalizacja: Lublin

Re: Trąbienie

Post autor: Pedro » śr lipca 27, 2011 7:54

cecylial pisze:od jakiegoś czasu zdarza się, że przejeżdżający kierowcy trąbią, mijąc mnie -nie wiecie, co to za nowy zwyczaj?
wrzuć swoją fotkę na rolkach - może się wyjaśni :wink:

Herb
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 736
Rejestracja: ndz września 14, 2008 9:11
Moje rolki: Turbo-Fusion 84/Solo/Xsjado PB
Jeżdżę od: 08 wrz 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: Zasady ruchu użytkowników dróg: rolkarze

Post autor: Herb » śr lipca 27, 2011 9:56

Kup sobie kij hokejowy i jeździj z nim - będziesz robiła wrażenie samym wyglądem i mało kto Ci podskoczy :D
Ostatnio zmieniony śr lipca 27, 2011 11:29 przez Herb, łącznie zmieniany 1 raz.
FSK: RB Solo Estilo RG2+liner Salomon STi Vinny Minton 06+RB Fusion 255mm alu+Bones REDS+UC PB Standard
PB: Xsjado Skeleton 2+Kizer Level 2+PS TWINCAM ILQ7+UC PB Team

AGR: RB Fusion+soulplate Solo+liner RB Blank+RB BLANK frame+koła RB RG2 Pro+RB SG7

Awatar użytkownika
Pedro
Prześcigant 4x110mm
Posty: 446
Rejestracja: wt czerwca 23, 2009 7:54
Jeżdżę od: 01 kwie 2009
Lokalizacja: Lublin

Re: Zasady ruchu użytkowników dróg: rolkarze

Post autor: Pedro » śr lipca 27, 2011 10:19

Herb pisze:... będziesz robił wrażenie samym wyglądem ...
chyba "robiła" - mam wrażenie Herbie, że kij nie rozwiąże problemu, a trąbienie to reakcja facetów kierowców na atrakcyjny (jak mi się wydaje) widok 8)

Herb
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 736
Rejestracja: ndz września 14, 2008 9:11
Moje rolki: Turbo-Fusion 84/Solo/Xsjado PB
Jeżdżę od: 08 wrz 2009
Lokalizacja: Kraków

Re: Zasady ruchu użytkowników dróg: rolkarze

Post autor: Herb » śr lipca 27, 2011 11:31

poprawione :D

Tak, szowinistycznie nie spojrzałem na ksywkę ;)

Być może kierowcy istotnie dają upust emocjom za pomocą klaksonu :D Z wewnętrzną małpą czasem trudno walczyć.
FSK: RB Solo Estilo RG2+liner Salomon STi Vinny Minton 06+RB Fusion 255mm alu+Bones REDS+UC PB Standard
PB: Xsjado Skeleton 2+Kizer Level 2+PS TWINCAM ILQ7+UC PB Team

AGR: RB Fusion+soulplate Solo+liner RB Blank+RB BLANK frame+koła RB RG2 Pro+RB SG7

ODPOWIEDZ

Wróć do „Bezpieczeństwo i wrotki (rolki) / Safety”