Nordic skating - nartorolki czy zwykłe rolki?

Sprzęt do wrotkarstwa nordyckiego / nordic skating equipment

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

killer
Posty: 6
Rejestracja: śr maja 30, 2012 2:53
Moje rolki: Bauer F3
Jeżdżę od: 02 sty 2007

Nordic skating - nartorolki czy zwykłe rolki?

Post autor: killer » śr maja 30, 2012 3:18

WItam!
Pytanie może naiwne, ale czy nordic skating można uprawiać na zwykłych, rekreacyjnych rolkach? Nie chodzi mi o definicję, tylko o praktykę - czy jest to wygodne, bezpieczne, itp? Będę wdzięczny za wszelkie opinie (najlepiej od osób z praktyką).

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Nordic skating - nartorolki czy zwykłe rolki?

Post autor: zico » śr maja 30, 2012 3:48

Tak, da radę, ale musisz wziąć pod uwagę, że będzie przyjemnie się tylko jeździć po gładkim asfalcie.
Na rolkach terenowych jedziesz po czym chcesz.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Holian
Posty: 22
Rejestracja: sob maja 26, 2012 2:44
Moje rolki: RB Twister 80
Jeżdżę od: 31 maja 2012
Lokalizacja: Katowice
Kontakt:

Re: Nordic skating - nartorolki czy zwykłe rolki?

Post autor: Holian » pt czerwca 01, 2012 8:24

Tak samo będziesz miał z nartorolkami, tylko gładki asfalt. Niezależnie od terenu nadadzą się tylko Skike, albo nartorolki zjazdowe (mają gąsienice) tyle, że takich nartorolek (zjazdowych) nie widziałem na polskim rynku, a i na zagranicznych serwisach są rzadkie, z racji ze narciarze w lecie trenują na igelicie a nie na trawie

down
ja bym to nazwał też skike, z racji że nartorolki de facto maja za zadanie "imitować bieg narciarski" (pięta jest ruchoma góra-dół) a te Powerslidy mają sztywną piętę
Ostatnio zmieniony pt czerwca 01, 2012 8:31 przez Holian, łącznie zmieniany 5 razy.

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Nordic skating - nartorolki czy zwykłe rolki?

Post autor: zico » pt czerwca 01, 2012 8:25

Jeszcze jest z BOGATĄ ofertą na każdą trasę Powerslide.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

SQU4D4K
Czterokółkowiec
Posty: 59
Rejestracja: pt lutego 17, 2012 5:17
Moje rolki: SKIKE , ROLLSPEED
Jeżdżę od: 19 lut 2011

Re: Nordic skating - nartorolki czy zwykłe rolki?

Post autor: SQU4D4K » pt lipca 06, 2012 7:31

Da się jak widać jeździć w ten sposób jak pisałeś : http://nartorolki.pl/Z-zycia/Rolki-bez- ... akari.html

Ja natomiast używam rolek/nartorolek skike oraz nartorolek szybkich i raczej nie planuję jeździć na zwykłych rolkach z kijkami. Kupię w przyszłym roku lub w zimie rolki szybkie , ale nie po to , żeby katować je z kijkami, bo wydaje mi się , że to trochę bez sensu, chociaż jak ktoś lubi , to niech sobie jeździ. :) Pozdrawiam , a wiem , że jest sporo osób, które tak jeżdżą. Możliwe , że z tego samego powodu, o którym pisze bohater powyższego odnośnika.

Awatar użytkownika
Matek
Posty: 6
Rejestracja: czw lipca 12, 2012 12:15
Moje rolki: Skike vX Twin
Jeżdżę od: 01 paź 2010
Kontakt:

Re: Nordic skating - nartorolki czy zwykłe rolki?

Post autor: Matek » czw lipca 12, 2012 12:39

Jazda na zwykłych rolkach z kijkami, na zachodzie nazywana jest Nordic blading. Tam, jak również nordic skating/skiking czyli jazda na rolkach terenowych z pompowanymi kołami, jest to bardzo popularne. U nas się to powoli rozkręca.

Awatar użytkownika
Matek
Posty: 6
Rejestracja: czw lipca 12, 2012 12:15
Moje rolki: Skike vX Twin
Jeżdżę od: 01 paź 2010
Kontakt:

Re: Nordic skating - nartorolki czy zwykłe rolki?

Post autor: Matek » czw lipca 19, 2012 10:12

Dla zainteresowanych, załączam wywiad z Radia Merkury Poznań w którym opowiadam trochę o rolkach terenowych:
http://www.radiomerkury.pl/audycja/poro ... latem.html

crom28
Czterokółkowiec
Posty: 61
Rejestracja: pn sierpnia 26, 2013 10:11
Moje rolki: RB Tempest 110
Jeżdżę od: 02 kwie 2008
Lokalizacja: Piła

Re: Nordic skating - nartorolki czy zwykłe rolki?

Post autor: crom28 » wt sierpnia 27, 2013 10:03

nartorolki terenowe (np. skike) to fajna sprawa, coś zupełnie innego niż zwykłe rolki, ale trzeba pamiętać że tam się inaczej jedzie. Znacznie wolniej, bardziej musi pracować całe ciało, krótsze dystanse są osiągalne i nie ma mowy o dogonieniu rolkarza.
Mam jedne i drugie, czasem jeżdżę sobie na przemian. Zawsze po przesiadce z nartorolek na rolki mam wrażenie - "jak rolka łatwo jedzie", w sumie nic nie trzeba robić, ot równowagę utrzymać i troszeczkę się odepchnąć. Na nartorolkach żeby utrzymać sensowną prędkość ciało musi pracować cały czas, ręce, nogi, brzuch, wszystko. Pompowane kółka są szerokie i doskonale tłumią nierówności ale nie kręcą się same, jak te z rolek. Daleko nimi nie zajedziemy, ale za to jeśli ktoś trenuje kondycję lub np. chce zrzucić trochę wagi albo nie lubi szybszej jazdy to nartorolki są chyba lepsze, znacznie mocniej angażują wszystkie mięśnie. Ze względu na dużo mniejsze prędkości łatwiej jeździć nimi kiedy jest zimno, i po mokrym kiedy twarde i wąskie kółka rolek się ślizgają. No i komfort amortyzacji na nierównościach jest na nieosiągalnym dla rolek poziomie, można spokojnie jeździć tam gdzie na rolkach człowiek by się tylko męczył albo nie wjechał wcale.
RB Crossfire 90 --> SKIKE v07/120 --> RB Tempest 110

bj43
Szybszy niż Chuck Norris na 5x80mm
Posty: 492
Rejestracja: pn lipca 28, 2008 7:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Kraków

Re: Nordic skating - nartorolki czy zwykłe rolki?

Post autor: bj43 » śr października 23, 2013 4:15

Czy dopuszczalne jest używanie kijków podczas jazdy na zwykłych rolkach na maratonach? Przydałyby się nieraz jadąc pod górkę :) . Bardzo szczegółowy i rygorystyczny regulamin stworzony przez PZSW dla maratonu w Wilanowie tego nie zabraniał (patrz tutaj).
Nie jest to jednak dobry pomysł. Takimi kijkami można niechcący zrobić sobie lub innym krzywdę.
Pozdrawiam.

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt do wrotkarstwa nordyckiego / nordic skating equipment”