Zajawka na szybką jazdę i parę pytań

Zanim kupisz - zapytaj, przeczytaj o sprzęcie do jazdy na wrotkach (rolkach / rolki)
Dział tylko o jeździe fitness i szybkiej.
Place to talk about skates, wheels, bearings. Only for fitness and speed inline skating

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

alex51
Posty: 16
Rejestracja: pn maja 20, 2013 11:36
Moje rolki: Seba FR1
Jeżdżę od: 01 kwie 2013
Lokalizacja: Sulechów
Kontakt:

Zajawka na szybką jazdę i parę pytań

Post autor: alex51 » pt maja 08, 2015 12:28

Witam

Chciałbym spróbować swoich sił w szybkiej jeździe jak odskocznie od FSK, i teraz meritum: jakie szyny z kołami 110 można by było połączyć z butem Seba FR1?

A przy okazji, w kontekście jazdy szybkiej:
1) jakie plusy ma but do jazdy szybkiej z krótką/zerową cholewką względem klasycznego rozwiązania ze sztywnym butem i linerem?
2) jak wygląda sprawa z układami szyna/koła typu 5x80, 4x110, 3x130 - ich wady i zalety?

Pozdrawiam

waluś
Ścigant 4x110mm
Posty: 388
Rejestracja: wt kwietnia 20, 2010 1:41
Moje rolki: SR Tempest, Twister 243
Jeżdżę od: 02 sty 2001
Lokalizacja: Poznań

Re: Zajawka na szybką jazdę i parę pytań

Post autor: waluś » pt maja 08, 2015 1:30

Ad 1. Dobry niski but tak przylega że nawet żyletki nie wciśniesz więc cała para idzie na odbicie. Żeby chociaż trochę przybliżyć zagadnienie to zawiąż sobie rolkę na maksa i zobaczysz jak lepsze masz odepchnięcie. Oczywiście będziesz się zwijał z bólu. W niskim bucie nic nie boli a masz duży power przy odbiciu. Dodatkowo w miarę doskonalenia techniki coraz lepiej idzie kontrolować pozycjonowanie stopy w kostce (czego nie za bardzo idzie w wysokim bucie). Czyli wejścia na krawędź itp.
Ad 2. Zapomnij o 110. Jestem pewien że dużo szybciej pojedziesz na 4x100 niż 110 w takim bucie jak FR (mit it dużych kółek ciągle żyje). Ja uważam że 110 są tylko do niskich butów dla ludzi którzy jadą maraton poniżej 1h25min a i to nie zawsze.

Awatar użytkownika
Pinnhead
Prześcigant 4x100mm
Posty: 333
Rejestracja: czw września 19, 2013 9:58
Moje rolki: 3 i 4 kółkowe :P
Jeżdżę od: 02 lip 1997

Re: Zajawka na szybką jazdę i parę pytań

Post autor: Pinnhead » pt maja 08, 2015 2:14

Setki to max do sztywnego i wysokiego buta.
Lepiej kupić porządną fitnessówkę niż próbować jeździć kilometry na skorupie, A to z kilku powodów:
- waga skorupy potrafi dać się we znaki na kilometrach
- skorupa nie zapewnia takiego ruchu w przód i w tył w stawie skokowym co przeszkadza w utrzymaniu prawidłowej postawy do jazdy szybkiej.
A dobre fitnessy wbrew pozorom i mitowi, wcale nie są jakimiś "miękkimi papciami". Do takiej jazdy potrzebujesz usztywnienia kostki na boki oraz dobrego trzymania stopy. Dobry fitnessik spokojnie ci to zapewni.

Co do niskich butów, to są jeszcze lżejsze niż fitnessy a resztę jak kolega wyżej napisał ;) Jeżeli wzmocnisz mięśnie nóg na tyle by nie giąć kostek na boki, to wykorzystując tę samą siłę co na zwykłych rolkach, będziesz jechać szybciej.
Aktualnie jeżdżę na: Xsjado własny freeride setup, Powerslide Phuzion7, Luigino Sting

alex51
Posty: 16
Rejestracja: pn maja 20, 2013 11:36
Moje rolki: Seba FR1
Jeżdżę od: 01 kwie 2013
Lokalizacja: Sulechów
Kontakt:

Re: Zajawka na szybką jazdę i parę pytań

Post autor: alex51 » pn maja 11, 2015 12:41

Dziękuję za pomoc. Trudny wybór, miejsca na treningi brak :( Raczej będę szukał szyny z kołami - chyba że trafi się jakaś megaokazja. Podobno do FR pasuje szyna Powerslide Venom, czy ktoś może to potwierdzić?

Awatar użytkownika
Pinnhead
Prześcigant 4x100mm
Posty: 333
Rejestracja: czw września 19, 2013 9:58
Moje rolki: 3 i 4 kółkowe :P
Jeżdżę od: 02 lip 1997

Re: Zajawka na szybką jazdę i parę pytań

Post autor: Pinnhead » pn maja 11, 2015 12:51

Z tego co widziałem to szyna ma montaż SSM i LSM a FR ma standard SSM, więc powinna pasować.
Aktualnie jeżdżę na: Xsjado własny freeride setup, Powerslide Phuzion7, Luigino Sting

Awatar użytkownika
Toudi
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 1974
Rejestracja: pn września 18, 2006 12:13
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Zajawka na szybką jazdę i parę pytań

Post autor: Toudi » sob maja 16, 2015 3:02

Bedą jeszcze pasowa szyny 3 x 100 1 x 90 oraz 5 x 80, 5 x 84.
Są jeszcze 4 x 100 z przednim kolem trochę przesuniętym do przodu - powerslide takie robił.
Wszystkie te szyny są raczej niedrogie.
Zadzwoń do jakiegoś sklepu rolkowego, np. zicoracing, bo takie szyny nie zawsze są wystawione w sklepach internetowych.

Każda szyna na montaż 165 mm.
Pozdrawiam
Piotr

ODPOWIEDZ

Wróć do „Sprzęt - jazda fitness i szybka / Equipment - fitness and speed”