historia powstania strony o jeździe na rolkachzdjęcia, filmy, multimedia, tapety, wygaszacze ekranu - wszystko  o jeździe na rolkachtrochę informacji o autorze strony
Strona główna - wszystko o jeździe na rolkach Największe i najbardziej wiarygodne źródło informacji o wrotkach (rolkach) w Polsce Kalendarz zawodów w Polsce i  za granicą

Miejsca w Polsce gdzie można swobodnie pojeździć na wrotkach (rolkach)

 


www.zico-skating.com - wrotkarstwo w Polsce
Bezpieczeństwo w czasie jazdy na wrotkach (rolkach)

Rolki - bezpieczeństwo jazdy na wrotkach (rolkach)
Wszystko o bezpieczeństwie jazdy na wrotkach (rolkach)

Największe forum wrotkarskie w Polsce

Rolki - największe forum wrotkarskie w Polsce
Chcesz się dowiedzieć i dołączyć do polskiego świata jazdy na rolkach? Śmiało, zarejestruj się i pytaj!

Rolki - profesjonalny sklep internetowy z rolkami i akcesoriami
Chcesz kupić rolki? Nie wiesz jakie? Służymy z pomocą, serwisem i doradztwem :)

 
Kontakt z webmasterem stron zico-skating.com, ssw.republika.pl i pzsw.waw.pl
Jakub Ciesielski (Zico)
e-mail: zico
www.zico-skating.com
www.ssw.republika.pl
www.pzsw.waw.pl

Forum:

forum wrotkarskie

forum hokejowe
Księga Gości:
dopisz zobacz
 
Podstawy, nauka, trening - bezpieczeństwo jazdy na wrotkach (rolkach), lektura dla wszystkich
(to tylko część serwisu, kliknij aby przejść do strony głównej)
 

Rolki, czyli jazda na wrotkach jest sportem bardzo dynamicznym, średnie prędkości rolkarzy rekreacyjnych to 15-20 km/h. Ci, którzy traktują rolki coś więcej niż tylko rekreacja (fitness) przekraczają barierę 20 km/h. Trenujący oraz jeżdżący szybko bez problemu jeżdżą grubo ponad 30 km/h. Jazda agresywna to prędkości mieszane: od 10 km/h do ponad 20km/h w zależności od wykonywanych tricków. Down hill czyli jazda z wszelakich górek to prędkości ponad 40km/h. Oczywiście wszystko zależy od ukształtowania terenu oraz pogody (wiatr, deszcz). Na wrotkach (rolkach) można o własnych siłach jadąc z górki pokonać barierę 100km/h.
Jak widać prędkości są zbliżone do rowerzystów (górskich), lecz na rolkach jest o wiele większe przyspieszenie oraz średnia prędkość, ale o wiele mniejsza jest prędkość hamowania. Miejmy to na uwadze i uświadamiajmy o tym innych.

Na zawodach kask jest obowiązkowy! Mistrzostwa Europy 2005 w Ludwigsfelde

Nauczajmy dzieci od małego jeździć w ochraniaczach
Nauczajmy dzieci od małego jeździć w kaskach

Na zawodach kask jest obowiązkowy! Mistrzostwa Europy 2005 w Ludwigsfelde

Wrotkarzy (rolkarzy) jest bardzo dużo i będzie jeszcze więcej, a miejsc do uprawiania tego sportu brakuje. Nie są budowane trasy, na których moglibyśmy spokojnie pojeździć - przede wszystkim brakuje torów do jazdy szybkiej, które spełniają wiele zakresów jazdy na wrotkach (rolkach) - trenujący nie jeżdżą przez cały dzień, często tor jest wolny i bardzo dobry na naukę jazdy na wrotkach (rolkach). Często pośrodku toru jest boisko do gry w hokeja na rolkach. Szerokie grono wrotkarzy (rolkarzy) może bezpiecznie pojeździć, nauczyć się wiele od instruktorów wrotkarstwa, a w przyszłości i wystartować w zawodach, których jest w Polsce coraz więcej. Na ten moment mamy latem zatłoczone alejki w parkach jak np. Jezioro Malta w Poznaniu.
Są to jedyne w miarę "bezpieczne" miejsca do jazdy.

Kask to obowiązek
Kask to obowiązek!

W związku z tym, każda osoba jeżdżąca na wrotkach (rolkach) jest zobowiązana do jeżdżenia w kasku, z ochraniaczami na kolanach, łokciach, nadgarstkach, stosowania się do reguł ograniczonego zaufania oraz kontrolowania prędkości. O ile dużo osób rezygnuje z ochraniaczy na kolana i łokcie - np:. Ci, co jeżdżą dobrze, szybko, to jednak karygodnym jest brak kasku! Kask to podstawa, nie kosztuje dużo w stosunku do naszego zdrowia, które mamy tylko i wyłącznie jedno.

Szybka jazda na wrotkach, Anita Parkot na torze Agrykola w Warszawie, Międzynarodowe Mistrzostwa Polski 2005
Rolki i bezpieczeństwo - ogólne zasady
(to tylko część serwisu, kliknij aby przejść do strony głównej)
 
1) Zakładaj kask!

Ochrona głowy to jest podstawowym elementem jazdy na wrotkach (rolkach). I nie tylko dotyczy ona osób jeżdżących agresywnie w skateparkach czy na street`ie. Dotyczy on wszystkich sportów jeśli masz pod nogami kółka. Masz wtedy większą prędkość i z reguły co za tym idzie - mniejszą kontrolę, dłuższą drogę hamowania i większą szanse na zderzenie z inną osobą. Pamiętaj również o tym, że nie tylko Ty możesz być sprawcą wypadku, ale też ktoś niespodziewanie może się zderzyć z Tobą i na nic nie pomoże opanowanie jazdy na rolkach w stopniu perfekcyjnym.

2) Kontrolowanie prędkości.

Sprawny wrotkarz (rolkarz), odpowiednio przeszkolony, potrafi bezproblemowo oceniać sytuację na trasie. Dostosowuje prędkość do warunków, z dużym wyprzedzeniem potrafi wyhamować do takiej prędkości, przy której wyhamuje do zera błyskawicznie lub będzie to taka prędkość, przy której ominie zagrożenie. Bardzo pomocnym jest nauczenie się wyhamowywać na trawie. Można na niej swobodnie pojechać, bardzo szybko wytracając nadmierną prędkość. No i ewentualne upadki nie są tak bolesne, jak na asfalcie.

3) Zasada ograniczonego zaufania.

Nie przeceniaj swoich możliwości, jest nas coraz więcej, przede wszystkim parki są już zatłoczone wrotkarzami (rolkarzami), rowerzystami, pieszymi. Nie wiesz, co się może wydarzyć, masz ograniczoną widoczność - wtedy zwolnij. Musisz dostosowywać prędkość do aktualnych warunków panujących na trasie. Nie możesz szarżować z nabieraniem dużej prędkości jeśli jest dużo osób w pobliżu. Ta zasada powinna dotyczyć wszystkich sportowców, osób rekreacyjnych na danym obszarze gdzie istnieje możliwość jeżdżenia. Czyli - jeśli znajdujesz się na obszarze, gdzie jest dużo ludzi trenujących, odpoczywających i obojętnie jakim uczestnikiem jesteś (wrotkarz (rolkarz), rowerzysta, pieszy, ktokolwiek) - zachowaj ostrożność, ustąp pierwszeństwa jeśli jest to wymagane i szanuj wszystkich. Będzie wtedy lepiej - będziemy uśmiechnięci, zdrowi, częściej będziemy uprawiali sport, zachęcimy innych, no i unikniemy przykrych niespodzianek.

Tekst i opracowanie: Jakub Ciesielski (Zico)
Wszystkie prawa zastrzeżone.

 
| Strona główna | Forum | Kalendarz | Gdzie jeździć | Bezpieczeństwo | SSW Malta Poznań | www.zicoracing.com - sklep z rolkami | Linki |
©2007 www.zico-skating.com - wrotkarstwo w Polsce, wszystkie prawa zastrzeżone - Projekt i wykonanie: Jakub Ciesielski (Zico)