Jakie rolki do jazdy jak na filmiku ?

Freestyle slalom - wszystko o sprzęcie (rolki itp.) / Inline freestyle slalom equipment

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Jakie rolki do jazdy jak na filmiku ?

Post autor: zico » pn maja 21, 2012 6:39

_Lidia_ pisze:Co do hamulca- my wszystkim odkręcamy na samym początku, według mnie to niepotrzebne ryzyko. Dzieci się przez to lecą na tyłek hamując a dorośli się wywalają próbując przeplatanki.
Ten temat został przesunięty tutaj: http://wrotkarstwo.pl/forum/viewtopic.php?f=70&t=6178
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

aforndah
Posty: 25
Rejestracja: śr maja 09, 2012 10:48
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Re: Jakie rolki do jazdy jak na filmiku ?

Post autor: aforndah » sob czerwca 02, 2012 2:22

Dzisiaj byłem w sklepie, ale Fusion X3 nie spotkałem. Za to widziałem inne, za podobną cenę - Spark xt 84 z 2012 roku. Jak te rolki sprawdziły by się fo urban skatingu ? Nie znam się na rolkach, ale zauważyłem, że w przeciwieństwie do Fusion X3, Spark mają aluminiową płozę... nie wiem jednak jak z innymi częściami - czy są dobre ?

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Jakie rolki do jazdy jak na filmiku ?

Post autor: Doody » sob czerwca 02, 2012 2:27

Spark to rolki do rekreacji, nie jazdy urban! Miękki but nie trzyma stopy tak dobrze jak skorupa, poza tym jest dużo bardziej podatny na uszkodzenia co we freeride jest na porządku dziennym.
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

aforndah
Posty: 25
Rejestracja: śr maja 09, 2012 10:48
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Re: Jakie rolki do jazdy jak na filmiku ?

Post autor: aforndah » pt czerwca 29, 2012 2:16

Odświeżę temat i zmienię kryteria.

Chciałbym rolki przeznaczone do urban skatingu. To będą moje pierwsze rolki, dlatego właśnie nie wiem, czy opłaca mi się wydawać ponad 600 zł na Fusion X3, ale z drugiej strony jak kupię jakiś tani syf, to będzie mnie noga bolała, pociła, będzie większe niebezpieczeństwo skręcenia kostki itp.

Nie umiem żadnych trików, nie umiem jeszcze nawet skręcać, jedynie umiem jechać przed siebie. Tak więc nie wiem czy te Fusiony będą dobrym wyborem na początek.
(Używki odpadają jak coś)

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Jakie rolki do jazdy jak na filmiku ?

Post autor: Doody » pt czerwca 29, 2012 2:23

Będą dobrym wyborem o ile będą Ci dobrze leżały na nodze. Jeśli nie będą, możesz jeszcze pomyśleć w podobnej półce cenowej o SEBA FRX lub FILA NRK BX o ile gdzieś je znajdziesz.
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

aforndah
Posty: 25
Rejestracja: śr maja 09, 2012 10:48
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Re: Jakie rolki do jazdy jak na filmiku ?

Post autor: aforndah » pt czerwca 29, 2012 2:26

Chodzi mi o to, czy kupowanie takich dobrych, drogich rolek na początek jest dobrym pomysłem?

edit
Jeszcze jedno pytanie. Jeśli ktoś chce rolek uniwersalnych (chodzi tu o mojego kumpla), tj. 50% do urban, freeride i 50% do jazdy rekreacyjnej, to lepsze będą większe kółka czy mniejsze ? Tj. szybciej się jedzie w mniejszych kółkach, czy lepiej się skręca w większych ? Pytanie trochę skomplikowane, ale myślę, że rozgryziecie o co chodzi :>

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Jakie rolki do jazdy jak na filmiku ?

Post autor: Doody » pt czerwca 29, 2012 2:40

aforndah pisze:Chodzi mi o to, czy kupowanie takich dobrych, drogich rolek na początek jest dobrym pomysłem?
Jest dobrym pomysłem. Te rolki to sprzęt na lata. Są dobre do nauki, a później jeszcze dużo czasu upłynie zanim zaczną Cię ograniczać, a co za tym idzie przez długi czas nie będziesz musiał inwestować pieniędzy w nowy sprzęt.
aforndah pisze:Jeszcze jedno pytanie. Jeśli ktoś chce rolek uniwersalnych (chodzi tu o mojego kumpla), tj. 50% do urban, freeride i 50% do jazdy rekreacyjnej, to lepsze będą większe kółka czy mniejsze ? Tj. szybciej się jedzie w mniejszych kółkach, czy lepiej się skręca w większych ? Pytanie trochę skomplikowane, ale myślę, że rozgryziecie o co chodzi :>
Wszystko zależy od tego jak dobrze jeździ. Jeśli jest zupełnie "zielony" to koła 80mm, bo łatwiej się jeździ. Jeśli już trochę ogarnia jazdę to 84mm lub jeśli nie zamierza iść w duże skoki może się pokusić nawet o koła 90mm.
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

aforndah
Posty: 25
Rejestracja: śr maja 09, 2012 10:48
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Re: Jakie rolki do jazdy jak na filmiku ?

Post autor: aforndah » pt czerwca 29, 2012 11:24

Skoki skokami, ale bardziej zależy mu na zwrotności : > Mniejsze kółka = lepsza zwrotność z tego co słyszałem, ale czy różnica 4-6mm robi dużą różnicę?
Kolega jeździ trochę lepiej ode mnie.

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Jakie rolki do jazdy jak na filmiku ?

Post autor: Doody » pt czerwca 29, 2012 11:37

aforndah pisze:Skoki skokami, ale bardziej zależy mu na zwrotności : > Mniejsze kółka = lepsza zwrotność z tego co słyszałem, ale czy różnica 4-6mm robi dużą różnicę?
Kolega jeździ trochę lepiej ode mnie.
Dużo ważniejsza niż wielkość kół jeśli chodzi o zwrotność jest długość szyny - im krótsza szyna tym lepsza zwrotność. Optimum na miasto z elementami slalomu to moim zdaniem od 243 do 255mm. (chodzi tu o rozstaw skrajnych punktów podparcia)
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

aforndah
Posty: 25
Rejestracja: śr maja 09, 2012 10:48
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Re: Jakie rolki do jazdy jak na filmiku ?

Post autor: aforndah » sob czerwca 30, 2012 1:51

Wnioskuję, że im większe koła (lepsza prędkość) i im krótsza szyna (lepsza zwrotność), tym lepiej ? Fusion x3 mają 260mm i kółka 80mm.
Seby mają koła 84mm i szynę 255mm (mamy większe koła i krótszą szynę, czyli lepiej ?), tyle, że są droższe i jeszcze za hamulec trzeba dopłacić. Ale do luksusu dochodzi także aluminiowa płoza. Nie wiem tylko, czy ta podniesiona pięta nie przeszkadza.

Czy wciąż jesteś(cie) zdania, że Fusiony będą lepszym wyborem od Sebów ? :)

Awatar użytkownika
Doody
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 980
Rejestracja: ndz maja 15, 2011 7:59
Moje rolki: SEBA FR2 + HC / PS R4
Jeżdżę od: 01 maja 1993
Lokalizacja: Toruń
Kontakt:

Re: Jakie rolki do jazdy jak na filmiku ?

Post autor: Doody » sob czerwca 30, 2012 11:02

aforndah pisze:Czy wciąż jesteś(cie) zdania, że Fusiony będą lepszym wyborem od Sebów ?
Nigdzie w tym temacie nie powiedziałem że Fusiony będą lepsze od SEBY - wręcz pisałem żebyś brał to co Ci lepiej leży na nodze.
aforndah pisze:Wnioskuję, że im większe koła (lepsza prędkość) i im krótsza szyna (lepsza zwrotność), tym lepiej ? Fusion x3 mają 260mm i kółka 80mm.
Seby mają koła 84mm i szynę 255mm (mamy większe koła i krótszą szynę, czyli lepiej ?), tyle, że są droższe i jeszcze za hamulec trzeba dopłacić. Ale do luksusu dochodzi także aluminiowa płoza. Nie wiem tylko, czy ta podniesiona pięta nie przeszkadza.
Na sprzęcie z podniesioną piętą łatwiej rozwinąć większą prędkość - przy odepchnięciu stopa jest bardziej anatomicznie ułożona. Sytuacja gdzie wyższość ma pięta położona na płasko to ślizganie się po murkach/rurkach.

W Fusion'ach jest niżej położony środek Ciężkości i mniejsze koła co ułatwia jazdę początkującym (jest też hamulec co sam zauważyłeś) dłuższa szyna daje większą stabilność.

W Sebach będzie lepsza zwrotność.

Co do prędkości: rolki same nie jadą to Ty im nadajesz prędkość. Pamiętaj krótsza szyna to też mniejsza stabilność przy dużych prędkościach.

Mam wrażenie że chcesz mieć rolkę która będzie super zwrotna i jednocześnie stabilna, szybka, a może by tak jeszcze obiady robiła i sprzątała.

Nie ma cudów. Pewne kwestie się wykluczają i trzeba pójść na kompromis.
Znam z autopsji: BAUER FX3, Rollerblade Super Stradablade, ROCES ROME FCO, ROCES M12, Fila Primo Wave, Powerslide R4, Rollerblade Racemachine, Powerslide Phuzion Urban 11, SEBA FR2, Powerslide R4

lesiot
Posty: 9
Rejestracja: pn kwietnia 23, 2012 12:30
Moje rolki: Salomon Motion Sport, SEBA FR1
Jeżdżę od: 01 kwie 2007
Lokalizacja: Łódź

Re: Jakie rolki do jazdy jak na filmiku ?

Post autor: lesiot » sob czerwca 30, 2012 11:35

Nikt wyboru za Ciebie nie podejmie (kompromisowych rolek pomiędzy omawianymi modelami też nie znajdziesz póki co) oba modele nad którymi się zastanawiasz to naprawdę dobre rolki i swego rodzaju minimum jeżeli chcesz rozsądnie i dobrze zainwestować (pomimo że początkowo więcej) w sprzęt do wskazanej jazdy.
Modele są różne, ale do każdego da się przyzwyczaić i nauczyć wykorzystywać, każdy może dać bardzo dużo frajdy, na jednych i drugich bez problemów da się przynajmniej podobnie jeździć jak Mirzoyan.

Z różnic o jakich jeszcze nie było mowy, to fusiony mają chociaż kilka otworów w shellu, FRX niestety nie mają... jaka duża różnica w przewiewności i wentylacji w czasie jazdy nie jestem pewien, ale fusiony powinny być "przewiewniejsze".

Jeżeli chodzi o jazdę na obcasach (szyna SSM) bardzo dużej różnicy nie ma dla osób nie jeżdżących "pro". Do jakiej przyzwyczaisz się teraz tak Ci będzie pasowało na dłużej. Jeżeli w ogóle nie jeździłeś, nie sugerowałbym się przy wyborze tym czynnikiem, bo się po prostu przyzwyczaisz do tego co wybierzesz (jeżeli już to motyw taki, że szyn UFS na rynku jest więcej i są chyba nieco tańsze).

Szyna aluminiowa czy kompozytowa? A ile ważysz? Przy wyższej wadze zalecana jest aluminiowa (niby jako wytrzymalsza). Aluminiowa jest sztywniejsza i twardsza na plus przy odbijaniu się, na minus przy odczuwaniu nierówności podłoża.

Jeszcze jedna rzecz, że jeżeli kiedyś zachciałoby Ci się slalomu (freestylu), to tu lepsze będą seby, ale za to do fusionów łatwiej będzie Ci ewentualnie dobrać szynę do jazdy agresywnej (murki, poręcze, rampy itp.).

No i na koniec najważniejsze... rolka musi być wygodna, bo żadna przyjemność jeżeli będzie Cię coś uciskało i przeszkadzało (oczywiście pierwsze 2 tygodnie to będzie przyzwyczajanie się stopy i dopasowywanie linera, więc różnie może być na początku). Jeżeli złapiesz bakcyla i będą wygodne (czy to fusiony czy FRX) na pewno będziesz zadowolony.

Spieszyłbym się na Twoim miejscu z decyzją, bo czerwiec się kończy (połowa sezonu niemal za Tobą) i szkoda na forum siedzieć - lepiej wskoczyć w rolasy i śmigać.


///EDIT///
Gdzieś przez wątek przewinęły się File NRK BX - owszem bardzo podobne do FRXów od SEBY (i naprawdę dobre), jednak szyna, a raczej system dystansów (pomiędzy kółkami, a szyną) jest jakimś nieporozumieniem na tym poziomie. Owszem jeżeli ktoś mało jeździ i rzadko przekłada koła, do tego na spokojnie w domu to jeszcze mały problem, ale nie mało uciążliwym staje się ten system, kiedy często przekłada się koła, albo kiedy przyjdzie coś pomajstrować w warunkach "poza domowych", wszak przy odkręcaniu każdego koła (bez ruszania łożysk) musimy pilnować wtedy 5 elementów zamiast 2 (koło i śruba wkręcana w szynę). Przy przekładaniu wszystkich kółek robi się z tego 40 elementów zamiast 16.
SEBA FR1 80 + Hyper Create 80mm
Freeride: Retkinia, Włókniarzy, Jana Pawła, Manufaktura, Port Łódź, Piotrkowska, Uroczysko, Lublinek, Zdrowie, Plac Dąbrowskiego
Slalom: Decathlon na al. Jana Pawła (parking)

aforndah
Posty: 25
Rejestracja: śr maja 09, 2012 10:48
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Re: Jakie rolki do jazdy jak na filmiku ?

Post autor: aforndah » sob czerwca 30, 2012 1:26

Przeczytałem twoją lekturkę, przyznam, że fajnie mi się czytało xD Ale z tego co przeczytałem to Fusiony mają tyle samo wad i zalet co FRXy.
Szyna aluminiowa czy kompozytowa? A ile ważysz? Przy wyższej wadze zalecana jest aluminiowa (niby jako wytrzymalsza). Aluminiowa jest sztywniejsza i twardsza na plus przy odbijaniu się, na minus przy odczuwaniu nierówności podłoża.
Ważę 60kg, więc nie za dużo. Mówisz, że kompozytowa trochę lepiej znosi odczuwanie nierówności ? To może być solidny argument.
Z różnic o jakich jeszcze nie było mowy, to fusiony mają chociaż kilka otworów w shellu, FRX niestety nie mają... jaka duża różnica w przewiewności i wentylacji w czasie jazdy nie jestem pewien, ale fusiony powinny być "przewiewniejsze".
Tak samo, dobry argument na korzyść Fusionów.

Teraz, znaczy w poniedziałek wyjeżdżam na 5 dni, ale w przyszły poniedziałek zamierzam przejść się do sklepu i przymierzyć oba modele rolek. Jako laik w tych sprawach, jednak bardziej polegam na waszych opiniach, niż samodzielnemu przymierzaniu rolek w sklepie. Bo w sklepie przymierzam raz i biorę, a żeby zapoznać się z rolkami, potrzebuję przynajmniej tych 2 tygodni.

aforndah
Posty: 25
Rejestracja: śr maja 09, 2012 10:48
Jeżdżę od: 02 sty 2010

Re: Jakie rolki do jazdy jak na filmiku ?

Post autor: aforndah » ndz lipca 01, 2012 10:16

A czy te Fusiony X3 są dostępne w wersji z kółkami 84mm, bo na necie szukam i coś nie ma ? Bo jednak wolałbym 84mm niż 80mm.

Awatar użytkownika
bujak
Prześcigant 4x100mm
Posty: 328
Rejestracja: śr kwietnia 07, 2010 8:54
Moje rolki: Fusion x3
Jeżdżę od: 16 kwie 2010
Lokalizacja: Pobiedziska / Poznań

Re: Jakie rolki do jazdy jak na filmiku ?

Post autor: bujak » pn lipca 02, 2012 3:31

One domyślnie mają kółka 80mm, ale możesz spróbować się ze sprzedawcą dogadać, żeby włożył 84mm.
rock'n'rollki

ODPOWIEDZ

Wróć do „Freestyle slalom - sprzęt / Inline freestyle slalom equipment”