Maratony w Polsce - pomoc

Szybciej, dalej, efektywniej! Porady dla tych, którzy chcą dać z siebie więcej
Faster, longer, more efectively! Place for people who want to be better at inline speed skating

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

Awatar użytkownika
moluki
Posty: 38
Rejestracja: śr sierpnia 17, 2005 3:03
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Częstochowa

Maratony w Polsce - pomoc

Post autor: moluki » śr sierpnia 17, 2005 3:25

Witam Wszystkich serdecznie! Chciałbym wziąć udział w maratonie w przyszłym roku i mam w związku z tym kilka pytań związanych z maratonem.
1. Czy warunki w Łodzi (maraton mBanku)znacznie różniły się od tych w Gdańsku (maraton Solidarności)- jeżeli tak to jakie były różnice? Zauważyłem, że na tym samym dystansie są duże różnice w czasach.
2. Czy ktoś wie, ile się zyskuje % drogi lub czasu (mniej więcej)zmieniając rolki rekreacyjne (76mm) na wyczynowe (80mm) oraz jadąc w grupie
3. Czy można prosić o wskazówki dotyczące przygotowań do maratonu- chodzi mi głównie o maratony w Polsce (Łódź, Gdańsk, Poznań) i ich specyfikę (nawierzchnia drogi, topografia, specyfika- np. czy w Gdańsku bryza wieje zazwyczaj w plecy czy w twarz itp.)
Jeżeli byłby ktoś w stanie mi na te pytania odpowiedzieć- z góry dziękuję.

Awatar użytkownika
młodziak
Starszy Statystyk
Posty: 92
Rejestracja: śr kwietnia 06, 2005 5:53
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Gdańsk
Kontakt:

Post autor: młodziak » śr sierpnia 17, 2005 4:39

Ja mogę odpowiedzieć na pierwsze :)

W Łodzi była jakaś masakryczna temperatura, a w Gdańsku było całkiem miło z pogodą (o dziwo, bo to Maraton Solidarnosci znany jest z ekstremalnych temperatur). Nie wiem jak to się dokładnie przekłada na rolki, ale wiem, że maraton w mBanku na butach wygrał koleś z czasem 2h59', co jest czasem raczej amatorskim.

Na inne pytania niech odpowiedzą bardziej doświadczeni.
SpeedSkating as a part of Adventure Racing

Awatar użytkownika
Marek
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 782
Rejestracja: czw marca 17, 2005 9:31
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Poznań

Post autor: Marek » śr sierpnia 17, 2005 5:03

Rolki wyczynowe to 4x100.
5x80 to starocie. . . . . :twisted:

Awatar użytkownika
moluki
Posty: 38
Rejestracja: śr sierpnia 17, 2005 3:03
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Częstochowa

Dziękuję bardzo za odpowiedzi

Post autor: moluki » czw sierpnia 18, 2005 9:49

Jeśli ktoś mógłby mi coś jeszcze na ten temat napisać byłbym wdzięczny

Awatar użytkownika
jax900
Czterokółkowiec bez hamulców
Posty: 100
Rejestracja: pt maja 27, 2005 12:10
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Post autor: jax900 » czw sierpnia 18, 2005 10:23

skoro nikt się nie kwapi, to 3 słowa od amatora (czyli ode mnie):
zamiana kółek na o kilka mm większe to ogromna różnica (sam zmieniałem zużyte do 75 mm na świeże 80mm) i dostaje się dużego speedu, ma się wrażenie że rolki same się toczą - jest to co najmniej kilkanaście % zysku na prędkości (skoro tak ci zależy na procentach :) )

natomiast rozmiar 80mm to jeszcze nie romziar 'profesjonalny' - jeśli na takim ci zależy to zastanów się nad 82, 84 a najlepiej 90 albo 100mm

co do tras maratonów, to nie wiem wiele bo nie byłem jeszcze na żadnym, ale pisano na forum (nawet ALAN54 ostatnio) że np. Poznań to masakra tzn. występuje 2 razy przejazd po bruku starówki;
z kolei w Trójmieście poza trasą pod górę jedynym utrudnieniem jest zawrotka o 180stopni przecinająca przy okazji tory tramwajowe (i chyba po bruku?) - też gdzieś było o tym info na forum

ale najlepiej jakby jakiś bywalec maratonowy zebrał to wszystko do kupy, uporządkował i napisał

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: zico » czw sierpnia 18, 2005 10:34

To było w Łodzi, nie w Trójmieście ;)

Napiszę szerzej, jak wrócę z pracy.

No i proszę o poszukanie w forum - wiele tematów już było!
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Post autor: zico » czw sierpnia 18, 2005 5:26

Więc tak:

1) maraton w Łodzi - różnice w czasach wynikały z pogody (pogoda ma wpływ na wyniki, jest wolniej po prostu jeśli pada lub jest bardzo gorąco).
O 9 rano było grubo ponad 35 stopni, więc już to powinno mówić samo za siebie. Wystarczy poszperać na tym forum oraz na forum http://www.biegajznami.pl i wszystko będzie jasne, co do wyników z maratonu w Łodzi rocznik 2005 ;)

Trasa podobny stopień trudności, więcej x bruk, ponieważ robi się w Łodzi 4 pętle.

2) Trudno ocenić ile, ale na pewno dużo szybciej w większych kółkach, o zależności średnicy kółek do szybkości oraz przyspieszenia jest u mnie na stronie. Jazda w grupie to lepszy wynik. Też jest o tym na forum - poszukaj.

3) Trening ogólnej sprawności fizycznej, następnie trening wydolności tlenowej i na końcu specjalizacje - technika, trening szybkościowy, siła.
Jak w bieganiu, rowerze i każdym sporcie wytrzymałościowym.
Maratony w Polsce - nawierzchnia jak na drogach po prostu.
Czy wieje w oczy czy twarz wiatr - raz tak, raz siak - pogody nie wysterujesz. W Gdańsku raz zawiało w oczy - to się czuje od razu, w plecy nie zawsze.

Jakby coś dokładniej - daj znać, ale najpierw poszukaj na forum, ponieważ tematy już się pojawiały i nie ma sensu powtarzać tego samego.
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

Awatar użytkownika
moluki
Posty: 38
Rejestracja: śr sierpnia 17, 2005 3:03
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: moluki » czw sierpnia 18, 2005 8:07

Dzięki bardzo za wszystkie odpowiedzi :D Na pewno zjawię się na jakimś maratonie, żeby się dobrze bawić, no i oczywiście sprawdzić.
Pozdrawiam wszystkich!!!

Awatar użytkownika
moluki
Posty: 38
Rejestracja: śr sierpnia 17, 2005 3:03
Jeżdżę od: 02 sty 2010
Lokalizacja: Częstochowa

Post autor: moluki » pt sierpnia 19, 2005 4:38

:D Dotarłem do informacji na moje własne pytanie :D : jadąc w grupie za prowadzącym zużywa się o około 20% mniej energii niż prowadzący co można chyba przełożyć na drogę (czas).

Awatar użytkownika
WFH
Prześcignął Chuck`a...
Posty: 2994
Rejestracja: pt marca 25, 2005 11:57
Moje rolki: Cavalli
Jeżdżę od: 01 cze 1995
Lokalizacja: STO(L)ICA
Kontakt:

Post autor: WFH » śr września 07, 2005 11:27

No to ja jeszcze coś od siebie: oprócz różnicy pogody była także różnica co do zawodników w czołówce(inne nazwiska).No i oczywiście trasa-nigdy nie są sobie równe(asfalt,ukształtowanie itp.)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Trening, porady / Training, solutions”