Prędkość - sprzęt a trening

Szybciej, dalej, efektywniej! Porady dla tych, którzy chcą dać z siebie więcej
Faster, longer, more efectively! Place for people who want to be better at inline speed skating

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

waluś
Ścigant 4x110mm
Posty: 388
Rejestracja: wt kwietnia 20, 2010 1:41
Moje rolki: SR Tempest, Twister 243
Jeżdżę od: 02 sty 2001
Lokalizacja: Poznań

Prędkość - sprzęt a trening

Post autor: waluś » czw kwietnia 22, 2010 9:42

Witam wszystkich
Od pewnego czasu zastanawiam się, czy nie spróbować wrotkarstwa szybkiego. Skoro ludzie pokroju Zico, którzy pół życia jeździli agressive itp. przesiadają się na speed i świata poza nim nie widzą to coś w tym musi być. Myśle że warto chociaż spróbować a na pewno w przyszłym sezonie. Zwykle jeżdżę sobie spokojnie co chwile jadąc do tyłu i do przodu, jakaś przekładanka, itp. taki lajcik. Wyjeżdżając na ulice na freeride czasami trochę lubię depnąć ale są to takie zrywy max 100m głównie żeby wejść w ostry zakręt przy możliwie największej prędkości. Generalnie nie przemęczam się tak żeby dostawać mocnej zadyszki podczas jazdy. W pracy siedzę cały czas. Czyli zero wydolności i kondycji.
Moje pierwsze pytanie jest następujące: czy uzyskanie przyzwoitej kondycji jest proste ćwicząc powiedzmy raz w tygodniu? Nie zamierzam być demonem prędkości. Chodzi mi tylko żeby na półmaratonie nie przyjechać ostatni. Czy jest to tak, że jak się załapie odpowiednią technikę to się jedzie i jedzie (podobnie jak z pływaniem gdzie 40 czy 60 basenów nie robi różnicy)? Obserwowałem dzisiaj trenujących i pierwsze wrażenia miałem: "Dżizus krajs - przy takiej intensywności jak oni to wytrzymam 5 minut. Ja bym ich rowerem nie przegonił".
Moje drugie pytanie to sprzęt: Zrobiłem sobie mały test i i przejechałem jedną maltę (5,5km) na 90% gwizdka. Zajeło mi to 20minut w żelastwach Twisterach. Jak realnie +/- można skrócić ten czas jadąc na np. Race Machine'ch przy tej samej wydolności organizmu?
Moje trzeci pytanie to jak będę kupował w przyszłości sprzęt to kupować od razu niski but czy najpierw coś pogroju Speedmachine?
Pozdro

Awatar użytkownika
zico
Admin
Posty: 8963
Rejestracja: śr stycznia 28, 2004 8:53
Moje rolki: SR Tarrega
Jeżdżę od: 12 sty 1994
Lokalizacja: Poznań
Kontakt:

Re: Prędkość - sprzęt a trening

Post autor: zico » czw kwietnia 22, 2010 10:17

waluś pisze:Skoro ludzie pokroju Zico, którzy pół życia jeździli agressive itp. przesiadają się na speed i świata poza nim nie widzą to coś w tym musi być.
Spoko, spoko - agresywnie też czasami (o ile czas pozwala) wyskakuję na jakiś skatepark lub nawet street.
waluś pisze:Moje drugie pytanie to sprzęt: Zrobiłem sobie mały test i i przejechałem jedną maltę (5,5km) na 90% gwizdka. Zajeło mi to 20minut w żelastwach Twisterach. Jak realnie +/- można skrócić ten czas jadąc na np. Race Machine'ch przy tej samej wydolności organizmu?
Moje trzeci pytanie to jak będę kupował w przyszłości sprzęt to kupować od razu niski but czy najpierw coś pogroju Speedmachine?
Pozdro


Wszystko zależy też od techniki jazdy, kiedyś na rekreacji robiłem czasy powyżej 20 minut, teraz zrobię dużo mniej. Skok jest większy dzięki technice niż sprzęcie. Oczywiście poprawisz sprzętem od razu wynik, ale nie tak mocno i wyraźnie jakbyś mógł to poprawić techniką jazdy.
Wszystko zależy jak jesteś mocny teraz - i technicznie i siłowo. Maltę dołem, czyli na odcinek 5,5km można objechać grubo poniżej 13 minut, nawet może jest realnie zbić 10 minut, ale to już trzeba dużo trenować, 1 raz w tygodniu nie wystarczy.

Wszystko zależy od predyspozycji i tego "coś", co się nazywa systematyka treningu.

Niski but - jeśli wiesz, że będziesz tylko i wyłącznie trenować na równych trasach (np. Malta) i się ścigać.
Speedmachine - jeśli chcesz dobrze (pod kontrolą) i szybko przejechać przez miasto oraz trenować na równych strasach i delikatnie się ścigać.

Jak chcesz to możesz spróbować jeszcze pojeździć we wrotkarni w Suchym Lesie - tam zobaczysz jak ważna jest technika jazdy i jakie czasy można wykręcić.
Zapraszam!
Serdecznie pozdrawiam,
Jakub "Zico" Ciesielski
http://www.wrotkarstwo.pl - jazda na rolkach: Twoje pierwsze źródło informacji
http://www.zicoracing.com - sklep z rolkami

waluś
Ścigant 4x110mm
Posty: 388
Rejestracja: wt kwietnia 20, 2010 1:41
Moje rolki: SR Tempest, Twister 243
Jeżdżę od: 02 sty 2001
Lokalizacja: Poznań

Re: Prędkość - sprzęt a trening

Post autor: waluś » ndz kwietnia 25, 2010 11:43

Dzięki za info Zico.

micles
Pięciokółkowiec 84mm
Posty: 249
Rejestracja: śr listopada 25, 2009 2:25

Re: Prędkość - sprzęt a trening

Post autor: micles » czw lipca 22, 2010 8:25

waluś pisze:Moje drugie pytanie to sprzęt: Zrobiłem sobie mały test i i przejechałem jedną maltę (5,5km) na 90% gwizdka. Zajeło mi to 20minut w żelastwach Twisterach. Jak realnie +/- można skrócić ten czas jadąc na np. Race Machine'ch przy tej samej wydolności organizmu?
Moje trzeci pytanie to jak będę kupował w przyszłości sprzęt to kupować od razu niski but czy najpierw coś pogroju Speedmachine?
Pozdro
Podobnie miałem i ja. Na zdartych fitnessowych jechałem jedną Maltę we właśnie coś koło 20min. Na początku tego sezonu przerzuciłem się na Speedmachine 100mm i jak się kiedyś uwziąłem, to zrobiłem 4 kółka ciągłej jazdy w <1h. Kiedyś zrobiłem sobie też speeda na jedno kółko, ale w weekend i było kilka wymijanek ludzi i pociągnąłem 13:30, także różnica jest i komfort jazdy też inny (aczkolwiek nie ukrywam, że mogliby z Malty zrobić fantastyczne miejsce dla rolkarzy, gdyby tylko ten asfalt u góry był takiej samej jakości jak chodnik dla ludzi na dole, bliżej jeziora)

ODPOWIEDZ

Wróć do „Trening, porady / Training, solutions”