Sciezki rowerowe - i samochody

Szybciej, dalej, efektywniej! Porady dla tych, którzy chcą dać z siebie więcej
Faster, longer, more efectively! Place for people who want to be better at inline speed skating

Moderatorzy: MirekCz, null, PeterCave

wasyl
Prześcigant 4x100mm
Posty: 321
Rejestracja: ndz czerwca 06, 2010 11:15
Moje rolki: Shankel Blade / Twister
Jeżdżę od: 02 sie 2009
Lokalizacja: Wrocek

Sciezki rowerowe - i samochody

Post autor: wasyl » ndz kwietnia 01, 2012 10:20

Nie wiem czy tylko ja tak mam ale ostatnio mam szczęście do samochodów, które skręcają z drogi i 1 m przed tobą stają.
Oczywiście zaliczam wtedy glebę.
Czy na zachodzie tez projektują tak ścieżki żeby kierowcy wpadać na maskę czy kultura jazdy jest inna.

pz34
Prześcigant 4x110mm
Posty: 401
Rejestracja: ndz sierpnia 29, 2010 8:06
Moje rolki: Tarrega

Re: Sciezki rowerowe - i samochody

Post autor: pz34 » pt kwietnia 06, 2012 9:27

Na zachodzie raczej jest lepiej. Pewnie wynika to po prostu z kultury. Miałem podobne akcje jeżdżąc po ulicach. Kilka razy ktoś mnie wyprzedził i zaraz się zatrzymał tak, że miałem ostre hamowanie. Zauważyłem też, że najgorsze w tej kwestii są starsze zaniedbane panie siedzące obok kierowcy samochodu, który musiał zwolnić by mnie wyprzedzić ze względu na jadący z naprzeciwka inny samochód. To nawet zabawne bo zwykle mąż kierowca w ogóle nie jest całą sytuacją zainteresowany, a babeczka sączy jad ustami przez otwarta szybę wymachując coś pożółkłym palcem w moim kierunku. Zacząłem jeździć w kamizelce to się poprawiło, a nawet zdarza się, że ktoś podjedzie i krzyknie ile jadę :D

Może oni Cie nie widzą?
Pozdrawiam
Łukasz

FFWD
Czterokółkowiec
Posty: 85
Rejestracja: pt lipca 03, 2009 5:42
Jeżdżę od: 28 cze 2007
Lokalizacja: Częstochowa

Re: Sciezki rowerowe - i samochody

Post autor: FFWD » sob kwietnia 07, 2012 3:48

Hej,

Zapraszam do Częstochowy :)

W tamtym roku odbyłem kilkadziesiąt treningów na drodze. Kierowcom zdarzyło się na mnie zatrąbić chyba tylko dwa razy.

Raz miałem sytuację, kiedy ktoś wyjechał, ale teraz po czasie myślę sobie, że nie powinienem mieć pretensji, bo kierowcy czasem nie potrafią ocenić prędkości rolkarza. Kiedy widzą gościa na rolkach, to zapewne podświadomie przypisują mu prędkość nieco większą od pieszego. Dlatego to raczej nasza rola, że kiedy widzimy kierowcę lub zbliżamy się do jakiegoś wyjazdu/skrzyżowania to musimy zakładać, że kierowca może błędnie ocenić naszą prędkość. Mój przypadek miał miejsce, kiedy zjeżdżałem z lekkiej górki bardzo szybko, zatem zakładam, że mogłem mieć 40km/h albo więcej. To dla niektórych kierowców nowość - zatem bądźmy wobec nich wyrozumiali.

Potwierdzam też to, co pisał Łukasz: ilekroć jestem bardziej "kolorowy" na drodze, to kierowcy wydają się mnie dużo wcześniej zauważać (słyszę, że wcześniej zdejmują nogę z gazu).

Zdecydowanie częściej spotykam się z bardzo pozytywnymi reakcjami, kiedy ktoś krzyczy prędkość albo dopinguje. Kilka (może kilkanaście) razy mijały mnie też samochody policyjne i tylko się uśmiechali (może robili mi zdjęcia do mandatu?).

Myślę, że reakcja kierowców bardzo zależy od naszego zachowania. Kiedy słyszę, że zbliża się samochód to po pierwsze staram się jechać bardzo stabilnym krokiem, żeby kierowca czuł, że nic dziwnego się nie dzieje. Po drugie, kiedy jest w miarę blisko (ok. 100m) odwracam się i przez chwilę patrzę w jego kierunku, dając do zrozumienia, że go widzę, zatem nie zrobię żadnego głupiego ruchu. Jeśli się nie odwrócę, kierowca nie jest pewien, czy wiem, że mnie mija i pewnie się denerwuje. Natomiast kiedy jedzie drugie auto z przodu, to przestaję się odpychać i zjeżdżam do krawędzi jadąc na luzie, żeby mogli się minąć.

Pozdrawiam
Rafał Wielgat
Jura Skating Częstochowa

P.S. @Łukasz - jeden z przypadków, kiedy na mnie ktoś krzyczał to była właśnie starsza pani, koło której siedział mąż i wydawał się niewzruszony :)

Awatar użytkownika
worrmss
Czterokółkowiec
Posty: 77
Rejestracja: sob kwietnia 02, 2011 1:35
Moje rolki: Twister 80
Jeżdżę od: 10 kwie 2010
Lokalizacja: Bielsko-Biała
Kontakt:

Re: Sciezki rowerowe - i samochody

Post autor: worrmss » sob kwietnia 07, 2012 3:54

A u nas to za jazdę po drodze policja daje mandaty 50 zł, takie na zachętę. Przy drodze był chodnik, pewnie dlatego.

Awatar użytkownika
Orlaith
Posty: 4
Rejestracja: ndz lutego 05, 2012 4:35

Re: Sciezki rowerowe - i samochody

Post autor: Orlaith » sob kwietnia 07, 2012 3:56

Jak za młodu jeździłam po krawędzi szosy na wsi, to wszyscy spokojnie mnie wymijali, biorąc nieco większy odstęp niż przy pieszym czy rowerze (a ja słysząc samochód zwalniałam i trzymałam się blisko krawędzi i też spoglądałam, żeby wiedzieli że ich widzę), tylko jedna starsza pani trąbiła na mnie przez kilkanaście sekund będąc jakieś 200m ode mnie, mimo iż na jej widok zatrzymywałam się i stawałam na trawie. I tak mijała mnie, stojącą na tym poboczu, sama niemal zahaczając o drugie pobocze, z prędkością 20 km/h...

julek1967
Prześcigant 4x100mm
Posty: 320
Rejestracja: wt maja 27, 2008 4:17
Moje rolki: bont z 4x110
Jeżdżę od: 02 cze 2005

Re: Sciezki rowerowe - i samochody

Post autor: julek1967 » sob kwietnia 07, 2012 6:12

ciepłych dni coraz więcej a wraz z nimi coraz więcej rowerzystów i rolkarzy na ścieżkach rowerowych.O ile rowerzyści są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu ulicznego to rolkarze nie do końca.Będąc rowerzystą i tak trzeba uważac szczególnie na skrzyżowaniach i to przy naszym zielonym świetle! co do rolkarzy na ulicach bez chodników to jak to się "Utarło" u panów policjantów ,że rolkarz to pieszy ,więc jak będziecie jechac lewą stroną drogi to mandatu wam nie mogą wlepic.Jeśli oczywiście nie ma chodnika.najlepiej znależc odcinek drogi mniej uczęszczany przez samochody...pozdro

pz34
Prześcigant 4x110mm
Posty: 401
Rejestracja: ndz sierpnia 29, 2010 8:06
Moje rolki: Tarrega

Re: Sciezki rowerowe - i samochody

Post autor: pz34 » sob kwietnia 07, 2012 9:51

Jeżdżę ze słuchawkami ale rozwiązałem ten problem (problem nie słyszenia aut) montując lusterko na kasku, a pod koniec sezonu to już nawet zauważyłem więcej dzieciaków na rolkach i jak by tak mniejsze zainteresowanie ze strony kierowców.
Pozdrawiam
Łukasz

wasyl
Prześcigant 4x100mm
Posty: 321
Rejestracja: ndz czerwca 06, 2010 11:15
Moje rolki: Shankel Blade / Twister
Jeżdżę od: 02 sie 2009
Lokalizacja: Wrocek

Re: Sciezki rowerowe - i samochody

Post autor: wasyl » ndz kwietnia 08, 2012 1:55

worrmss pisze:A u nas to za jazdę po drodze policja daje mandaty 50 zł, takie na zachętę. Przy drodze był chodnik, pewnie dlatego.
Ja bym nie przyjał.
Jak podstawa prawna ?.

julek1967
Prześcigant 4x100mm
Posty: 320
Rejestracja: wt maja 27, 2008 4:17
Moje rolki: bont z 4x110
Jeżdżę od: 02 cze 2005

Re: Sciezki rowerowe - i samochody

Post autor: julek1967 » ndz kwietnia 08, 2012 7:26

jak przy drodze jest chodnik to masz obowiązek iśc po chodniku !Bo tak to by w mieście wszyscy łazili ulicami...

ODPOWIEDZ

Wróć do „Trening, porady / Training, solutions”